ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

9 rzeczy, których nie wolno robić psu

Wiele osób uważa psy za członków rodziny. Zatem utrzymanie ich w zdrowiu i szczęściu wydaje się bardzo ważne i zarazem proste – trzeba je karmić, wyprowadzać i kochać. Są jednak pewne rzeczy, które możesz robić z miłości i nieświadomości, a które szkodzą zdrowiu i szczęściu Twojego psa. Czy wiesz czego nie wolno robić psu?

rzeczy nie wolno robić psu
Czego nie wolno robić psu?

Oto 9 błędów, które prawdopodobnie popełniasz opiekując się swoim psem. Przeczytaj co możesz zrobić, aby stać się lepszym opiekunem swojego psa.

1. Nie przytulaj

Jak to? Przecież go kochasz! Przytulanie psa powoduje mieszane reakcje ze strony weterynarzy i psich psychologów, część z nich uważa nawet, że tego nie wolno robić psu. Całkiem możliwe, że Twój pies śpi w tym samym łóżku, co Ty. Zapewne jeździ z Wami na wakacje i dostaje prezenty świąteczne. Jest prostu członkiem rodziny. A to zwykle oznacza, że jest przytulany. I choć wydaje się, że czuje się z tym dobrze – a nawet jest szczęśliwy – całkiem możliwe, że nie jest tak wielkim fanem przytulania jak Ci się wydaje.

Jak twierdzi dr Alexandra Horowitz, naukowiec od rozumienia psów, przytulanie psa to nie jest idealny sposób okazywania mu uczuć. 

Obserwuj jak pies reaguje na przytulanie

Czy widziałaś kiedyś psa, który – kiedy go przytulisz – wstaje i macha ogonem i jest podekscytowany? Robi coś zupełnie innego. Radzi sobie z tym ponieważ jest z Tobą zżyty, ale tak naprawdę może czuć się niekomfortowo. Zwracaj uwagę na zachowanie psa: spinanie uszu, oblizywanie warg (jakby lizał powietrze) lub ziewanie. Wszystkie te elementy zachowania sugerują, że pies jest w stresie.  Pies może też chcieć uciec. 

2. Nie pozwalaj lizać twarzy dziecka

Psy i niemowlęta to prawdopodobnie dwie najsłodsze istoty na planecie, jednak jest ważny powód, dla którego nie powinnaś pozwolić swojemu psu lizać twarzy dziecka.

Dla psów lizanie jest oznaką sympatii, jednak układ odpornościowy małego dziecka nie jest wystarczająco silny, aby zwalczyć bakterie lub drobnoustroje, które mogą przenosić psy. Jest też kwestia diety psa. Jeśli jedzą surowe jedzenie, ich ślina może przenosić na błony śluzowe twarzy dziecka bakterie takie jak salmonella.

Nie pozwalaj lizać psu twarzy dziecka

3. Nie pozwalaj zjadać resztek ze stołu

Karmienie psów jedzeniem ze stołu to kolejna rzecz, przed którą ostrzegają lekarze weterynarii. Tego nie wolno robić psu! Sobie zresztą też, no chyba że chcesz spędzać długie godziny w poczekalni lecznicy…

Chcesz dobrze dla swojego pupila, ale każdy właściciel zwierzęcia powinien mieć świadomość, że istnieją określone pokarmy, które mogą wyrządzić szkodę psu. Lista jest całkiem długa i otwierają ją produkty powszechnie stosowane w kuchni: kokos i olej kokosowy, cebula, czosnek, skórka ziemniaka, winogrona i awokado. Zwracaj też uwagę na takie rzeczy jak ksylitol zawarty np. w dietetycznym maśle orzechowym (masła orzechowego też nie dawaj psu!).

Oczywiście nie wszystkie psy będą reagować w ten sam sposób na pokarmy dla ludzi, jednak zachowuj się rozsądnie i podawaj swojemu milusińskiemu wyłącznie karmę przeznaczoną dla psów.

4. Nie pal przy psie

Palenie nie jest zdrowe ani dla ludzi, ani dla psów. Bierne palenie dotyczy niestety również zwierząt. New York Times donosi, że psy żyjące z palaczami częściej chorują na raka płuc!

Najlepszą opcją (dla psa, ale przede wszystkim dla Ciebie) jest całkowite rzucenie palenia. Oszczędzaj swojemu zwierzakowi biernego palenia i jeśli już musisz palić, pal na zewnątrz, nie w jego obecności.

5. Nie kupuj obroży pod wpływem impulsu

Tak, wiem, cekiny, ćwieki i inne błyskotki są modne i pięknie komponują się z kolorem futra Twojego milusińskiego. Sęk w tym, że zwykle na tym kończą się zalety takich obroży. A tymczasem odpowiednia obroża to klucz do bezpieczeństwa Twojego psa. Jeśli jest zbyt ciasna, może zranić szyję i sprawić, że pies będzie czuł się źle. Z kolei zbyt luźna obroża może zsunąć się z Twojego zwierzaka i problem gotowy. 

Jak sprawdzić czy obroża ma właściwy rozmiar?

Powinnaś być w stanie zmieścić jeden palec między skórą a obrożą u małych psów i dwa palce u dużych.

Pamiętaj, aby wyregulować obrożę, gdy Twój pies traci wagę, przybiera na wadze, lub – szczególnie w przypadku kudłatych psów – kiedy jest poddawany strzyżeniu.

Zwróć uwagę czy obroża jest przede wszystkim wygodna dla psa

A co sądzę o tzw. kolczatce? Powiem krótko: tego nie wolno robić psu.

6. Nie zaniedbuj socjalizacji

Brak socjalizacji psa ma wiele wad. Niesocjalizowany pies może stać się nadwrażliwy, nerwowy i nadmiernie reagować na stresowe sytuacje, ponieważ nie jest przyzwyczajony do innych psów i sytuacji towarzyskich.

Zamiast trzymać swojego psa tylko dla siebie, umów się z innym opiekunem psa na wspólny spacer, wybierz się na wycieczkę do lokalnego parku dla psów. 

Więcej na temat zagrożeń płynących z braku socjalizacji dowiesz się w artykule 7 dowodów na to, że socjalizacja psa jest ważna.

Nie bierz psa na ręce przy każdej przewidywanej sytuacji stresowej! Pozwól psu pozostać psem.

7. Nie zmuszaj psa do przebieranek

Być może uwielbiasz Święta Bożego Narodzenia, ale uwierz, Twój pies nie czeka z niecierpliwością na to, aby wskoczyć w niedopasowany kostium reniferka. Wspomniana już wcześniej dr Alexandra Horowitz, badaczka psów i autorka książki „Inside of a Dog: What Dogs See, Smell and Know”, mówi o podobieństwie psów do wilków jako przyczyny psiej niechęci do ciasnych ubrań .

Chyba nie są zachwyceni…?

Z jej badań i obserwacji wynika, że pies traktuje ubranie jak informację, że w pobliżu jest jakieś dominujące zwierzę, któremu należy się podporządkować.  U wilków, gdy jeden z nich karze lub beszta innego wilka, staje nad nim, przybierając fizycznie wyższą postawę i tym samym czyniąc go gorszym. To jak zakładanie ciasnego płaszczyka czy innej “psiej” bluzy.

8. Nie zaniedbuj regularnych kąpieli

To żadne odkrycie, że dzieci i psy się brudzą. Jeśli masz bardzo owłosionego psa (a przy tym szalonego), jesteś w gronie opiekunek szczególnie doświadczonych przez los – długie futro lubi brud. Mycie psa może wydawać się czymś zupełnie naturalnym, jednak niektórzy opiekunowie zapominają jak to jest ważne. Dla innych to po prostu czynność z rodzaju Mission Impossible. Nie ma określonej liczby dni czy tygodni, w których należy kąpać zwierzę. Zasada jest prosta: kąpiemy gdy pies jest brudny. 

Wskazówka: zacznij od umycia ciała psa, a następnie przejdź do głowy, ponieważ psy mają tendencję do drżenia, gdy głowa jest mokra. To, czego nie wolno robić psu kapiąc go, to na pewno mycie oczu, uszu i pyska.

9. Nie zaniedbuj odpowiedniej dawki ruchu

Wychodzenie na spacer to nie jedyne ćwiczenie, które powinien wykonywać pies (szczególnie, że część opiekunów robi jedynie rundkę wokół najbliższego drzewa). Otyłość wśród zwierząt rośnie, a najlepszym sposobem na walkę z nią jest dieta i ruch. Staraj się iść ze swoim psem na dłuższą trasę, zachęcając do zabawy i biegania. A może sama skusisz się na półgodzinną przebieżkę chociaż kilka razy w tygodniu? Westa mimo że nie jest najwygodniejszym kompanem do biegania (szczeka na wszystko i wszystkich), uwielbia ze mną biegać i nie darowałaby mi, gdybym wychodząc na poranną przebieżkę zostawił ją w domu. 

aktywność z psem

Jeśli Twój pies już ma problemy z nadwagą, możesz to zmienić. Mamy na to sposób:

Ostatnio zwierzęcy behawioryści zaczęli przypisywać też problemy z zachowaniem niedostatecznej ilości ruchu. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie psa w dobrej formie poprawi jego jakość życia. Okazuj się jednak, że sam ruch nie wystarczy, ponieważ psy za każdym razem traktują wyjście z domu jak wycieczkę. Jeśli chcesz dowiedzieć się czego psy nie znoszą, przeczytaj artykuł Czego nie lubią psy – 6 grzechów opiekunów.

Teraz już wiesz czego nie wolno robić psu. Jeśli odnalazłaś wśród powyższych grzechów głównych opiekunów psów swoje grzeszki, postaraj się wyeliminować je w najbliższym czasie. Z pozoru małe przewinienia mogą znacząco wpływać na komfort życia zarówno psa jak i Twój. Przecież zależy Ci na tym, aby Twój najlepszy przyjaciel żył długo w zdrowiu i pełni szczęścia. 

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 9 czerwca 2020 @ 00:34

Exit mobile version