Guzy na skórze u psów – co należy wiedzieć?

Leniwe popołudnie na kanapie. Przytulasz się do swojego psiego kumpla i czujesz pod sierścią guz… I zanim się zorientujesz, twój umysł zasypywany jest pytaniami. Czy ten guz jest nowy? Co to w ogóle jest? 

Jeśli zamiast czytać, wolisz posłuchać, uruchom poniższy odtwarzacz audio:

Guzy na skórze u psów
Guzy na skórze u psów - co należy wiedzieć?
Guzy na skórze u psów – co należy wiedzieć?

Szybko pojawia się ta najgorsza z obaw: czy to może być rak? Zdarzały się nam wiadomości od klientów, w których wyrażali swój strach przed tym co może się okazać. Niestety, nasza odpowiedź jest zawsze taka sama: bez specjalistycznej wiedzy weterynarza nie da się zdiagnozować problemu. Bez wyników badania czy specjalistycznych testów naszym umysłom łatwo jest dać się ponieść emocjom i myśleć najgorsze. Nie ma lepszej rady na guzy na skórze u psów, niż szukanie pomocy u specjalisty.

W większości przypadków guzy na skórze u psów to guzy tłuszczowe. Są łagodne, co oznacza, że ​​nie są to zmiany rakowe. Mniej niż połowa guzków i guzów, które znajdziesz na skórze psa, są złośliwe. 

Jeśli nie masz pewności co do przyczyny guza lub samego guza, zabierz psa na badanie. Jeśli zauważysz w obrębie guza szybki wzrost, zaczerwienienie, obrzęk, ropę lub jeśli pies odczuwa ból, umów się na spotkanie najszybciej jak to możliwe.

futro psa
Guzy na skórze u psa z długą sierścią są z początku trudne do wykrycia

To samo dotyczy guzów na skórze u psów w obszarze pyska lub łapy, gdzie operacja – w razie potrzeby – jest bardziej skomplikowana, im większy jest wzrost guza.

Mój pies ma guz na skórze – co go czeka w gabinecie weterynarza?

Lekarz będzie chciał wiedzieć czy:

  •     guz pojawił się nagle
  •     jego kształt, kolor lub rozmiar się zmienił
  •     zachowanie twojego psa, apetyt czy poziom energii zmieniły się.
lekarz zbada guz na skórze psa
Weterynarz powinien zbadać psa, gdy guz się powiększa, boli lub jest niewiadomego pochodzenia

Często weterynarz pobiera komórki z guzka cienką igłą, a następnie bada je pod mikroskopem. Czasami może od razu stwierdzić, czy to jest nieszkodliwy guz tłuszczowy. Jeśli trudno jest określić typ guza, weterynarz pobierze próbkę tkanki z guzka i wyśle ​​ją na biopsję. Za kilka dni dowiesz się, czy guz jest złośliwy. Jeśli tak się zdarzy, często wystarczy operacja która usunie guzek.

analiza guza na skórze u psa
Może być konieczne badanie wycinka guza pod mikroskopem

Rodzaje guzków i guzów na skórze u psów

Najbardziej powszechne guzy na skórze u psów to:

Tłuszczak – niegroźny guz

to często spotykany guzek rozpoznawany przez lekarzy weterynarii podczas badania fizykalnego. Te miękkie, zaokrąglone, bezbolesne masy, które zwykle znajdują się tuż pod skórą, są na ogół łagodne. Oznacza to, że pozostają w jednym miejscu, nie atakują otaczających tkanek i nie powodują przerzutów do innych obszarów ciała. Dorastają do pewnego rozmiaru, a następnie… po prostu są.

Guzy tłuszczowe występują najczęściej u psów w średnim wieku lub starszych, a umiejscowione są zwykle wokół żeber, choć prawdę mówiąc mogą pojawić się wszędzie. Są uważane za naturalną część starzenia się.

Każda rasa może je mieć, choć większe psy i psy z nadwagą są bardziej na nie podatne.

guz na skórze u psa seniora
Guzy tłuszczowe zwykle są częstsze u psich seniorów

Torbiel łojowy 

to zablokowany gruczoł łojowy lub mieszek włosowy, który wygląda jak krosta. Kiedy pęka, pojawia się biała, ciastowata substancja. Torbiel łojowy może rozwinąć się, gdy mieszek włosowy lub pory skóry zostaną zablokowane przez brud, bliznę lub w wyniku infekcji. Nasze zwierzęta, podobnie jak my, mają mikroskopijne gruczoły łojowe, które wytwarzają sebum. Sebum jest naturalną substancją sprawiającą, że ​​włosy są ładne i lśniące, ale czasami substancja ta może stać się gęsta i zatkać pory skóry, a także mieszki włosowe. 

Torbiele łojowe to w zasadzie bardzo duże pryszcze, które zwykle są nieszkodliwe dla zwierzęcia. Nie ruszane, mogą zniknąć bez leczenia, ale mogą mieć tendencję do nawracania. 

Chociaż torbiele łojowe są łagodne, mogą być trudne do odróżnienia od guzków złośliwych. Lekarz weterynarii może wykonać nakłucie zmiany za pomocą cienkiej igły w celu zidentyfikowania jej zawartości, a nawet chirurgicznie usunąć i zalecić dalszą diagnostykę. Czasami weterynarz może też zalecić leczenie zachowawcze antybiotykami czy lekami przeciwzapalnymi. Inne wskazania do usunięcia torbieli obejmują infekcję, zapalenie lub pęknięcie zawartości, które mogą być związane ze znaczną ilością krwawienia i wydzieliny przypominającej ropę.

Czy da się zapobiegać torbielom łojowym?

Ważne, aby zachować umiar w kąpaniu psa – zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste kąpanie zwierzęcia może zaburzać prawidłową produkcję łoju, co może prowadzić do powstawania torbieli. 

Brodawki 

są wywoływane przez wirus i zazwyczaj można je znaleźć wokół pyska, na powiekach, w gardle lub między palcami. U młodych psów znikają samoistnie (gdy układ odpornościowy psa dojrzewa wystarczająco, aby zbudować obronę przed wirusem), ale proces ten jednak zajmuje trochę czasu – około 5 miesięcy. Starsze psy mogą wymagać zabiegu, aby je usunąć.

Brodawki u psów nazywane są „psim wirusem brodawczaka”.

Te chropowate narośla (przypominające kalafior) są wirusem, a wydają się wyrastać praktycznie z dnia na dzień i szybko się rozprzestrzeniają.

Brodawki są brzydkie, ale raczej nie przeszkadzają Twojemu psu, chyba że występują w miejscach, które zakłócają jego codzienne czynności. Powtarzający się uraz w okolicach brodawki może powodować krwawienie i prowadzić do zakażenia. Brodawki znajdujące się głęboko w gardle mogą utrudniać połykanie lub oddychanie. Na szczęście jest to rzadkie zjawisko.

brodawka u psa
zdjęcie pochodzi z wykładu Dr Becker na temat brodawek u psów: https://www.youtube.com/watch?v=J_7XWzbFOsU

W zależności od lokalizacji brodawek. lekarz weterynarii może zalecić usunięcie ich za pomocą elektrokoagulacji (wypalania), krioterapii (zamrażania) lub wycięcia. W niektórych przypadkach usunięcie jednej lub więcej brodawek spowoduje, że inne znikną.

Ropień

 to nagromadzenie się ropy pod skórą. Ropień najczęściej powstaje w wyniku infekcji lub ugryzienia przez owada czy inne stworzenie. Ropnie u psów mogą powstawać z rany, niewłaściwego żucia, zepsutego zęba lub problemów z gruczołami odbytu. Jeśli zauważysz u Twojego psa miękki obrzęk, ból, sączącą się ropę lub obszar, który jest gorący i / lub bolesny po dotknięciu, czas na wizytę u weterynarza. 

Aby utrzymać skórę w dobrym i zdrowym stanie, warto zainwestować w zdrowy sposób żywienia. Polecamy karmę przeznaczoną typowo dla psów z tendencją do tworzenia się problemów skórnych – Forza10 Dermo Active:

Guz tuczny (MCT)

jest najczęstszym rakiem skóry u psów. Najczęściej spotykany jest u bokserów, terierów bostońskich, labradorów, psów rasy beagle i sznaucerów.

Guzy komórek tucznych najczęściej tworzą guzki lub grudki w skórze. Mogą również wpływać na inne obszary ciała, w tym śledzionę, wątrobę, jelita i szpik kostny. U większości psów z MCT (60-70%) rozwija tylko jeden guz.

Jeśli twój pies ma guzek, nawet jeśli okaże się, że nie jest rakowy, uważnie go obserwuj.

mast cell tumour
Zdjęcia pochodzą z: https://wigglinhomeboxerrescue.org/mast-cell-tumors-boxers/

Skąd mam wiedzieć, które guzy są niebezpieczne?

Skąd masz wiedzieć, które z guzków i guzów wymagają interwencji, a które można zostawić w spokoju? Prawdę mówiąc, jeśli nie angażujesz weterynarza, tak naprawdę zostaje ci zgadywanie… Większość weterynarzy stosuje konserwatywne podejście do guzów na skórze u psów, takich jak jak tłuszczaki i torbiele łojowe i zaleca ich usuwanie tylko wtedy, gdy szybko rosną lub powodują problemy.

kobieca opieka
Jeśli niepokoi cię narośl na skórze psa, odwiedź z nim weterynarza

Często sprawdzaj skórę swojego psa by sprawdzić czy nie ma tam jakichś zmian. Im bardziej znasz jego ciało, tym szybciej dowiesz się, czy coś jest nie tak. 

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Twój pies brzydko pachnie? Kliknij tutaj i zajrzyj do innego wpisu. Możesz też dowiedzieć się najważniejszych rzeczy związanych z linieniem w artykule Linienie psa – czy mam się martwić?

Źródła:

Skin Lumps and Bumps in Dogs: What You Should Know

T. J. Dunn, Lumps, Bumps, Cysts & Growths on Dogs

Sebaceous Cysts in Cats or Dogs

Karla S. Rugh, Managing Canine Warts

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 15:12

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,