Alergia na zwierzęta domowe – obalamy mity

Twoje oczy łzawią, cieknie Ci z nosa i kichasz?

Być może to alergia na zwierzęta. Wystarczy nawet krótki kontakt ze zwierzęciem, aby objawy się nasiliły. Termin “alergia” oznacza “inne działanie” i pojawiło się w medycynie na początku XX wieku, bo wtedy zauważono, że

alergia to nic innego jak przesadna reakcja organizmu na coś, co z natury jest substancją nieszkodliwą

Powoduje ona natychmiastową reakcję systemu immunologicznego, który traktuje taką substancję jak wirus, bakterie czy innego zagrażającego intruza. Jednak czy na pewno wiemy wszystko co potrzebne na temat alergii? Tak się składa, że niestety w dzisiejszych czasach mało kto nie jest na coś uczulony. Ale czy alergia na zwierzęta zupełnie wyklucza trzymanie ich w domu? Zapraszam do lektury mojego dzisiejszego wpisu.

alergie
alergia na zwierzęta

Mówisz “alergia”, myślisz “kot”?

To te miłe “czworonożne przylepy” są zwykle obwiniane za powstawanie większości naszych alergii. Mało tego, alergia na kota jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z trzymania mruczka w domu.

Obiegowa opinia mówi, że im dłuższy włos, tym większe ryzyko alergii. Tymczasem okazuje się, że mało w tym prawdy. 

uczulenie na kota
uczulenie na kota to nie koniec przyjaźni

Zweryfikujmy zatem 5 najczęstszych mitów związanych z alergiami na psy i koty:

Mit nr 1: Ludzie mają uczulenie na sierść / włosy

Rzeczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ataku alergii w otoczeniu kota lub psa zrzucającego sierść. Jednak to nie na sierść mamy uczulenie, lecz na łupież (martwe, złuszczające się  komórki skóry), który przytwierdza się do włosów posądzanych o szerzenie alergii. Ludzie, których dotyka alergia na zwierzęta reagują na białko (u kotów pod nazwą Fel d1) zawarte w ślinie i moczu zwierzęcia.

uczulenie na sierść psa
sierść psa

Jak pokazują badania, kotki produkują mniej wspomnianego białka niż kocury, natomiast koty o jasnym umaszczeniu z reguły produkują mniej alergenów. Paradoksalnie długa sierść kocia może zatrzymywać więcej alergizującego łupieżu niż krótka. Z psami historia jest podobna – reakcja alergiczna może wystąpić, gdy np. pies poliże naszą rękę.

Psy z racji częstego wychodzenia na zewnątrz są świetnymi nosicielami innych niezbyt bezpiecznych niespodzianek typu pyłki czy pleśń i to na nie, a nie na psy,  możemy być uczuleni…

Warto przy okazji wspomnieć, że zwierzę również może być ofiarą alergii. Niejednokrotnie to uczulenie na własne wydzieliny… Pies cierpiący na alergię, która objawia się łuszczeniem skóry, swędzącą wysypką, prawdopodobnie będzie reagował alergicznie na oddzielający się naskórek czy łupież. Powstaje koło zamknięte, które można przerwać eliminując substancję alergizującą (często znajdującą się w karmie). Więcej na temat alergii u psów znajdziesz w artykule Choroby skóry u psów.

Mit nr 2: Możemy zmniejszyć alergię na sierść, jeśli mamy z nią częstszy kontakt

Część ludzi uważa, że może się “odczulić” dzięki częstszemu kontaktowi z alergenem. W wielu przypadkach powoduje to jednak zaostrzenie objawów i alergia na zwierzęta staje się istnym koszmarem. Zdarza się też, że część ludzi ma ostre objawy uczulenia w kontakcie z jednym, konkretnym kotem. Lekarze uważają, że ma to związek z ilością “wydzielanego” przez kota białka (wspomniane wcześniej Fel d1). Adoptowanie kota jako kuracji odczulającej to kiepski pomysł.

Mit nr 3: Nie możesz mieszkać pod jednym dachem ze zwierzęciem, jeśli masz alergię

Niekoniecznie. Ważne, aby zrozumieć swoja alergię i nauczyć się ją kontrolować. Oczywiście jeśli Twoje reakcje uczuleniowe są reakcjami narażającymi Twoje życie, należy wybrać opcję dobrą zarówno dla Ciebie jak i zwierzęcia. Jeśli objawy są małe i Twoja alergia na zwierzęta jest łatwa do opanowania, mieszkanie z czworonogiem prawdopodobnie będzie możliwe.

Dobrze jest zasięgnąć porady weterynarza na temat tego jak przygotować dom, aby zminimalizować ilość alergenów. Jeśli chodzi o psa, poziom alergenów produkowanych przez niego wzrasta, jeśli mieszka on wewnątrz i jest oczywiście wyższy w pomieszczeniach, w których pies przebywa. Uczulenie na kota wydaje się być kwestią niezależną od miejsca przebywania pupila.

alergia na kota
alergia na kota?

Mit nr 4: Niektóre koty nie uczulają

Powiedzmy to sobie jasno: nie istnieją koty, które nie wydzielają zupełnie żadnych protein mogących uczulać.

Jednakże pewne rasy są uważane za hipoalergiczne, co wydaje się być dobrą opcją dla alergików. Nadal jednak trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienie objawów jak np. kataru czy kichania, bo zwykle tak objawia się uczulenie na kota.

Rasy kotów uznawane za hipoalergiczne to:
kot syberyjski, kot balijski, kot bengalski, kot burmański, Colorpoint krótkowłosy, Cornish Rex, Devon Rex, kot jawajski, Ocicat, kot orientalny krótkowłosy, niebieski rosyjski,  kot syjamski, Sfinks.

Jeśli chodzi o psy, listę hipoalergicznych psów otwiera pudel. Za pudlem listę uzupełniają: Basenji, Yorkshire Terrier, Shih tzu, sznaucer, Bichon frise i Samojed. W znakomitej większości są to rasy, które nie zrzucają włosa (włosa, nie sierści!).

Mit nr 5: Poza domem alergia na zwierzęta Ci nie zagraża

Czy zdarzyło Ci się tak,  że przychodząc w odwiedziny zalałeś się łzami lub zacząłeś ni stąd ni zowąd kichać? Od razu zapytałeś gospodarzy czy przypadkiem nie mają kota. Jakież było Twoje zdziwienie,  gdy zaprzeczyli! To możliwe! Kocie alergeny mają tendencję do przyczepiania się do odzieży, butów itp. Wędrując w ten sposób, mogą dostawać się do środowiska pozornie wolnego od substancji alergizujących. I tutaj znowu wracamy do kwestii siły uczulenia i umiejętności, czy możliwości radzenia sobie z objawami alergii. Szkoda zbyt pochopnie pozbawiać się życia towarzyskiego!

alergia-na-sierść-psa
alergia na sierść psa

Czy możesz sobie pomóc domowymi sposobami?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami alergii na zwierzęta domowe jest płukanie nosa. Do tego celu najlepiej używać soli fizjologicznej oraz specjalnego zestawu (do kupienia w aptece za kilkanaście złotych). Pomaga udrożnić przewód nosowy i zmniejszyć kichanie. Jeśli nie masz akurat czasu czy ochoty, aby biec do apteki, możesz zrobić taką mieszaninę samodzielnie.

W tym celu zmieszaj  ⅛ łyżeczki soli kuchennej z około 230 ml wody destylowanej. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia zaleca suplementację zielem lepiężnika. Ponadto, w domu warto kontrolować poziom wilgotności (powinna wynosić około 40%) i zamontować oczyszczacz powietrza. Oczywiście ważne jest regularne i skrupulatne sprzątanie, najlepiej przy użyciu specjalnie przystosowanego dla alergików odkurzacza.

Na koniec pozostaje mi życzyć Ci, aby uczulenie na kota czy psa było jedynie teorią wyczytaną w tym artykule. Szkoda by było pozbawiać się okazji do przyjaźni jaką mogą dać zwierzęta.

katar alergiczny i łzawienie
katar alergiczny i łzawienie
[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Jaki jest mechanizm powstawania alergii? 

5 Myths of Cat Allergies

Dog Allergies

Pet Allergy

Cat Allergies

Data pierwszej publikacji: 22 maja 2020 @ 23:38

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,