ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Antybiotyk dla psa – 3 super porady

Antybiotyk dla psa – zdarza się, że powoduje negatywne skutki uboczne (o nich więcej za chwilę). Jednak  może okazać się jedynym narzędziem pomagającym Twojemu zwierzakowi zwalczać niebezpieczne infekcje. Na szczęście istnieją sposoby, jakimi możesz wesprzeć swojego psa (lub kota) podczas i po kuracji antybiotykowej.

Warto to robić, aby mu pomóc i dążyć do poprawy zdrowia. Pamiętaj, że kuracja antybiotykowa ma wpływ nie tylko na niszczenie złych bakterii, ale również wyjaławia z bakterii pożądanych. 

antybiotyk dla psa jak pomoc
Antybiotyk dla psa – co robić podczas i po kuracji?

Poniżej zebrałam kilka ważnych wskazówek, które pomogą wesprzeć zdrowie psiego podopiecznego w czasie kuracji i tuż po niej. Antybiotyk u psa warto wprowadzać wraz z tymi zaleceniami.

Na początku warto wiedzieć

Czy antybiotyki mogą powodować choroby u psów?

Z pewnością  u niektórych zwierząt mogą powodować dolegliwości żołądkowe. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi kuracji antybiotykowej są wymioty i / lub biegunka. Jeśli pies nie je, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ czasami infekcje mogą się pogorszyć nawet podczas leczenia antybiotykami.

Antybiotyk dla psa to czasem jedyna opcja walki z chorobą

Antybiotyk dla psa – jak wpływa na jelita?

Bakterie i inne drobnoustroje w przewodzie pokarmowym (jelitach) zwierzęcia są nazywane mikrobiomem jelitowym. Niestety doustne antybiotyki nie odróżniają „złych” bakterii, które mogą powodować infekcję bakteryjną, od tych „dobrych”, które wspierają zdrowie zwierzaka. Dlatego właśnie antybiotyki u psa usuwają zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe bakterie. W przypadku niektórych psów może to powodować ciągłą nierównowagę w jelitach. To z kolei może prowadzić do chorób, takich jak przewlekła 

Jak długo utrzymują się skutki uboczne antybiotyków?

W łagodnych przypadkach biegunka może trwać do 14 dni po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyku. W cięższych przypadkach objawy mogą ustąpić dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Objawy mogą również powrócić po kuracji.

Antybiotyk dla psa – również osłabia czworonoga

Jak pomóc psu?

Podczas kuracji antybiotykowej

Wskazówka 1: Probiotyk S boulardii na bazie drożdży

Saccharomyces boulardii, w skrócie S boulardii, to specjalny probiotyk, różniący się od większości innych probiotyków, ponieważ jest to szczep drożdży, a nie bakterii.

W przeciwieństwie do wielu bakteryjnych probiotyków, S boulardii jest niezwykle odporny. W związku z tym, że antybiotyki nie wpływają na drożdżaki, probiotyk drożdżowy, taki jak S boulardii, jest bardzo skuteczny. Ponadto drożdżaki S boulardii z łatwością przemieszczają się przez kwas żołądkowy. Dzięki czemu trafiają do jelit nienaruszone i żywe, podczas gdy wiele probiotyków bakteryjnych szybko umiera, gdy napotkają kwas żołądkowy.

Jeśli infekcja jest groźna, lekarz przepisze antybiotyk dla psa

Badania wykazały, że podczas podawania S boulardii razem z antybiotykiem, u zwierząt domowych występuje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki w trakcie lub po zakończeniu leczenia antybiotykami. Wiemy, że antybiotyki mogą powodować objawy ze strony układu pokarmowego nawet u 25% pacjentów, którzy je stosują. Wykazano, że S boulardii znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tych objawów.

Możesz też skorzystać z innych dostępnych środków wspierających jelita psa w czasie kuracji. Może to być np. VetExpert BioProtect w kapsułkach. To probiotyk i prebiotyk w jednym. 

Antybiotyk dla psa warto równoważyć dobrymi probiotykami

Wskazówka 2: Wspieraj zdrowy apetyt

U wielu zwierząt antybiotyki mogą wywoływać letarg, nudności i / lub utratę apetytu. Może to sprawić, że zwierzę będzie mniej zainteresowane jedzeniem. Jednak ważne jest, aby zwierzę nadal jadło, ponieważ jego organizm potrzebuje energii, aby kontynuować zwalczanie infekcji i naprawę uszkodzonych komórek. Jeśli zwierzę odmawia jedzenia, nie zmuszaj go, odczekaj kilka godzin i ponownie zaoferuj mu jedzenie. Jeśli nadal odmawia, rozważ dodanie czegoś do jedzenia, aby było smaczniejsze. Często pomocny jest naturalny bulion wołowy, drobiowy lub kostny, oczywiście bez soli.

Ponadto podgrzanie pokarmu w celu wydobycia aromatu często sprawia, że ​​jest ono smaczniejsze dla psów. Psy decydują o tym, co jest smaczne, a co nie, polegając głównie na swoim węchu niż smaku.

Po kuracji antybiotykowej

Wskazówka 1: Dodaj prebiotyk

Antybiotyki nie są wybredne przy podejmowaniu decyzji, które bakterie należy wyeliminować. Mogą one zniszczyć patogeny bakteryjne, ale wraz z nimi zwierzę może stracić wiele pożytecznych bakterii w jelitach, które pomagają zwalczać stan zapalny, zmniejszać ryzyko raka i utrzymywać prawidłową wagę. Prebiotyk, taki jak proszek z łuski babki jajowatej (psyllium) lub inulina, służą jako cenne źródło pożywienia, które wspomaga wzrost pożytecznych bakterii.

Wskazówka 2: Przetestuj mikrobiom jelitowy

Ten sam antybiotyk może wpływać na poszczególne zwierzęta na różne sposoby.

Uzyskanie obrazu proporcji i dokładnych bakterii obecnych w jelitach zwierzęcia (po antybiotykach) może dostarczyć więcej informacji na temat tego, jak konkretnie wspierać jelita zwierzęcia. Wiemy, że dieta, leki i środowisko mogą wpływać na mikrobiom. Gdy mikrobiom zwierzęcia jest niezrównoważony, objawy mogą obejmować biegunkę lub zaparcie, wymioty, choroby skóry, a nawet choroby przewlekłe, takie jak nieswoiste zapalenie jelit (IBD)

Antybiotyk dla psa może być powodem osłabienia

Antybiotyk dla psa to powszechnie stosowana praktyka do leczenia infekcji bakteryjnych

Spożycie antybiotyków w ilościach toksycznych może skutkować łagodnymi lub ciężkimi objawami, takimi jak objawy:

Ponieważ istnieją setki różnych rodzajów antybiotyków dla psa, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies przypadkowo połknął antybiotyki lub spożył ich zbyt dużą dawkę.

Przyczyn problemów z trawieniem takich jak biegunka czy wymioty, może być więcej. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj do wpisu Zaburzenia trawienia u psa – jak sobie radzić?

Informacje zawarte na tym blogu są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych i nie powinny zastępować profesjonalnej porady lekarskiej lekarza weterynarii. Zawsze skonsultuj się z weterynarzem, jeśli masz pytania dotyczące zdrowia Twojego zwierzaka i przed rozpoczęciem jakichkolwiek schematów leczenia. 

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Alex Martin, How to Support Your Pet During & After Antibiotics

Antibiotics make dog nauseated

Antibiotic-Associated Diarrhea

Data pierwszej publikacji: 5 października 2020 @ 22:57

Exit mobile version