ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Choroba lokomocyjna u psa

Choroba lokomocyjna u psa to wcale nie taka rzadka sprawa. Jest bardzo powszechna, zwłaszcza u młodych i szczeniąt. Jeśli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie panikuj, psy zazwyczaj z tego po prostu wyrastają.

choroba lokomocyjna u psa
choroba lokomocyjna u psa

Jeśli Twój pies jest dorosły i nadal czuje się kiepsko podróżując samochodem, powodów może być kilka. Mógł mieć złe doświadczenia podczas jednej z pierwszych podróży samochodem, jako szczeniak. Może to powodować negatywne uczucia związane z byciem w samochodzie i często prowadzi do stresu podczas podróży – co z kolei pogarsza chorobę lokomocyjną u psów.

Postrach psów

Zastanów się czy samochodem jeździcie jedynie do weterynarza. W takim przypadku pies kojarzy samochód ze stresującą wizytą i tak naprawdę choroba lokomocyjna u psa będzie jedynie kwestią psychiczną. Warto wówczas (oprócz zróżnicowania tras wycieczek) abyś zadbała o dobre samopoczucie psa podczas każdej wizyty. Z obserwacji wynika, że opiekunowie muszą walczyć ze stresem lokomocyjnym a nie z chorobą lokomocyjną u psów.

Wizyta u weterynarza może być przyczyną choroby lokomocyjnej u psa

Jak się okazuje, wymioty nie są jedynym objawem choroby lokomocyjnej i nie wszystkie psy wymiotują podczas podróży. Oto główne oznaki wskazujące na to, czy twój pies nie czuje się zbyt dobrze:

Choroba lokomocyjna u psa? Nie u wszystkich!

Choroba lokomocyjna u psa – jak mogę pomóc swojemu psu?

Byłoby dobrze, gdybyś w pierwszej kolejności porozmawiała ze swoim weterynarzem o lekach przeciw nudnościom. Pomogą one psu łatwiej znieść podróż – zmniejszyć niepokój, który zwierzę odczuwa, co z kolei powinno zmniejszyć nudności.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu psu poczuć się lepiej. Oczywiście, każdy pies jest inny, więc niestety nie ma jednego lekarstwa pasującego do wszystkich! Przydatne mogą okazać się następujące rady:

– wypróbuj różne środki transportu 

my możemy mieć podobnie – możemy czuć się źle w autobusie, a bardzo dobrze w samochodzie. Każdy środek transportu jest inny i zawsze warto eksperymentować z różnymi sposobami transportu psa, aby sprawdzić, czy któryś z nich będzie możliwy do zaakceptowania.

Wypróbuj inne środki transportu

– nie karm przed podróżą

nie podawaj psu jedzenia na 2-4 godzin przed wyjazdem. Zminimalizuje to mdłości i wymioty. Choroba lokomocyjna u psa wzmaga się, gdy pies ma pełny żołądek.

– uchyl okno

(ale niezbyt szeroko! Twój pies nie powinien wystawiać uszu na bezpośrednie działanie wiatru!). Wprowadzi to trochę świeżego powietrza do samochodu i sprawi, że przejazd będzie bardziej komfortowy dla psa.

Jak jeszcze możesz pomóc psu?

Jeśli choroba lokomocyjna jest spowodowana reakcją na stres, złym doświadczeniem, czy nerwowością weterynarza, musisz popracować nad tym.

Na początku spędzaj z psem krótki czas w samochodzie, a następnie stopniowo go wydłużaj.

Warto zaznajomić się z poradami dotyczącymi dłuższych wyjazdów np. w artykule Jak podróżować z psem? – 4 praktyczne porady

Nagradzaj swojego psa mnóstwem pochwał i smakołyków,

aby traktował jazdę jako rozrywkę, a nie coś, co mogłoby go denerwować. Gdy zauważysz, że Twój pies jest zadowolony z przebywania w samochodzie i jeżdżenia na krótkie przejażdżki, możesz wykonać kolejny krok.

Zabierz psa na plażę lub do lokalnego parku dla psów,

aby jeszcze bardziej wzmocnić fakt, że jazda samochodem może być świetną zabawą! I prowadzi do miłych rzeczy.

Możesz również spróbować użyć sprayu antystresowego

ze sztucznymi feromonami (np. Adaptil). Specyfik replikuje feromony, które uwalnia pies-matka po urodzeniu swoich szczeniąt. Ich obecność poprawia samopoczucie psa, redukuje niepożądane zachowania wynikające ze stresu. Wystarczy spryskać wnętrze samochodu przed podróżą, a choroba lokomocyjna u psa nie powinna przeszkodzić w jeździe. Twój pies powinien w spokoju przetrwać nawet dłuższą jazdę.

Przychodzą Ci do głowy inne pytania czy sugestie dotyczące choroby lokomocyjnej u psów? Możesz podzielić się nimi ze mną.

Jeśli masz inne pytania,zapraszam do kontaktu.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Dogs and Motion Sickness

Choroba lokomocyjna u psa: przyczyny, objawy i leczenie

Travel Sickness in Dogs

Data pierwszej publikacji: 9 czerwca 2020 @ 00:04

Exit mobile version