ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Czego nie lubią psy – 6 grzechów opiekunów

Czego nie lubią psy, czyli nie rób psu swemu, co niemiłe jemu

Zapewne bez problemu możesz wymienić wiele rzeczy, które lubisz robić ze swoim psem.
Czy jednak masz absolutną pewność, że pies również je lubi?
Kiedy byłem małym chłopcem, jedna z moich przyszywanych cioć przy każdym spotkaniu uwielbiała mnie szczypać w policzek. Tak bardzo tego nie cierpiałem, że przed każdą wizytą u “cioci” wymiotowałem…
W tym artykule postaram się wymienić czynności, które mogą być (i najczęściej są) źródłem nieprzyjemności i dyskomfortu dla naszych pupili.
Często nawet do głowy nam nie przychodzi, że narażamy psa na stres.

czego nie lubią psy
Czego nie lubią psy?

Czego nie lubią psy?

1. Przytulania

Tak — to, co dla nas jest wyrazem bliskości i uczucia, dla psa jest nieracjonalnym zachowaniem, którego celu nie pojmuje. Oczywiście — to nie jest norma. Już nawet słyszę głosy oburzenia wielu z Was: “jak to, mój pies uwielbia jak go przytulam!”. Przeanalizuj jednak cały zespół zachowań związanych z przytulaniem i spróbuj postawić się w roli psa. Być może poczujesz zagrożenie (szczególnie, jeśli przytulającym jest obca osoba) wynikające z ograniczenia wolności psa i naruszenia jego strefy bezpieczeństwa. Samo położenie ręki na szyi psa może być przez niego odebrane jako agresja i wywołać adekwatną reakcję. Przytulanie, wbrew pozorom, może być tym, czego nie lubią psy.

Jakie sygnały wysyła twój pies?

Jeśli przytulany osobnik próbuje się uchylać, odwraca oczy, ziewa, oblizuje wargi albo przekazuje inne sygnały, jest zakłopotany. Odpuść i nie zmuszaj go do znoszenia zachowania, które dla niego jest nieprzyjemne. Szczególnie że możesz wypracować reakcję — moja radość <-> twoje zakłopotanie.

Czego nie lubią psy? Niestety na liście jest przytulanie…

2. Spaceru bez węszenia i poszukiwania

Spacer jest dla psa zupełnie inną wartością niż dla Ciebie. Ty widzisz w nim okazję do zaczerpnięcia oddechu świeżym powietrzem, odrobiny wysiłku, podziwiania krajobrazu. Dla Twojego psa spacer to zapachy, zapachy i jeszcze raz zapachy. Dlatego jeśli idziesz z psem na spacer, to nie dziw się, że nie podziela Twojego entuzjazmu. On poświęca się całkowicie szukaniu znaków zapachowych i zostawianiu własnych. Wykaż zrozumienie i nie zabieraj mu tej największej psiej radości. Odciągając go od krzaczka czy drzewa pomyśl, co czujesz, kiedy ktoś odciąga cię od witryny twojego ulubionego sklepu.

Czego nie lubią psy? Spaceru bez węszenia!

3. Braku zasad i stałego planu dnia

Pewnie myślisz inaczej, ale Twój pies bardzo potrzebuje zasad. Te same zachowania o tych samych porach wprowadzają element stabilizujący psychikę psa — zgrywają się z jego wewnętrznym zegarem. Ustal więc stałe pory spacerów, posiłków, zabaw, ćwiczeń. Pewnie dość szybko zauważysz, że twój pies staje się szczęśliwszy i zaczyna przygotowywać się do regularnych czynności, kiedy zbliża się ich pora.
Być może po pewnym czasie dostrzeżesz korzyści z takiego sposobu życia również dla siebie. Twoje życie też nabierze większej harmonii… 🙂

4. Silnych zapachów

Pamiętasz, że twój pies ma zmysł węchu od 10 tysięcy do 100 tysięcy razy bardziej wrażliwy, niż Ty? Wprawdzie psy rozkoszują się różnymi woniami, jednak miej na uwadze, że człowiek, poprzez swoje “upośledzenie” węchu, stosuje zapachy o nienaturalnej dla psa intensywności. Nie narażaj swojego czworonoga na problemy wynikające z tego faktu — nie pryskaj w jego kierunku niczym, a już szczególnie unikaj perfumowania go! Kiedy używasz swoich perfum (ale także wszelkich odświeżaczy powietrza, środków czyszczących, mydeł itp.), zwracaj uwagę, aby nie robić tego w bezpośredniej bliskości psa. Ostre zapachy to to, czego nie lubią psy w każdym wieku i każdej rasy.
Nie chcę wspominać o zachowaniach typu — dmuchanie psu w nos dymem papierosowym czy też wyziewami alkoholowymi, bo takie zachowania podchodzą już pod znęcanie się nad zwierzęciem i powinny być karane…

Psy nie lubią intensywnych zapachów

5. Samotności

Psy są bardzo towarzyskie i z zasady nie lubią być zostawiane samym sobie. Niektórym wystarcza towarzystwo innego psa, jednak większość czuje się dobrze tylko w ludzkim towarzystwie. W skrajnych przypadkach psy mogą reagować na samotność silnym stresem.

Musisz bywać w miejscach, gdzie pies bywać nie może

Oczywiście — musisz pracować, spotykać się ze znajomymi, bywać w miejscach, w które nie można zabrać psa. Oczywiście — Twój pies tego nie rozumie.
Jak wybrnąć z tej sytuacji? Spędzaj z psem możliwie najwięcej czasu, nawiąż z nim silną więź, ustal codzienny zwyczaj, w którym będzie czas spędzany wspólnie i czas spędzany osobno. Jeśli większość czasu spędzasz poza domem, znajdź opiekuna dla psa. Jeśli cały czas spędzasz poza domem, to posiadanie psa nie jest dobrym pomysłem 🙁

Psy nie lubią być same

6. Przymuszania

Prawie wszyscy doświadczamy przynajmniej raz takiej sytuacji — pies wciska hamulec i odmawia pójścia dalej, bądź zrobienia czegoś. Czasem jest to reakcja na przechodzącego człowieka, przejeżdżający samochód, dostrzeżone gdzieś inne zwierzę. Zwykle przyczyną jest jakiś strach lub fobia. Jeśli w takiej sytuacji zmuszasz psa do wykonania tego, czego odmawia — pogłębiasz jego stres i wzmacniasz negatywną reakcję. (Więcej na temat psich fobii przeczytasz w artykule 10 najczęstszych fobii u psa — skąd się biorą, co robić)

Co możesz zrobić?

Jeśli uda ci się znaleźć pierwotną przyczynę takiego zachowania i uznasz, że gra jest warta świeczki, spróbuj spokojnie go oswajać, stosując nagrody za każdy krok w kierunku opanowania strachu. Często są to sytuacje dość normalne i pies reaguje strachem zupełnie racjonalnym — kto by się nie bał człowieka z parasolem albo w wędkarskich gumowcach z golfem? Jednak strach przed ludźmi, to często strach przed ich emocjami, które pies wyczuwa, a Ty niekoniecznie. Nie każda negatywna reakcja twojego psa musi być reakcją złą. Czasem warto wziąć z niego przykład i unikać pewnych ludzi.

Więcej na temat rzeczy, których nie powinno się robić psom, przeczytasz w artykule 9 rzeczy, których nie wolno robić psu.

Pies reaguje agresywnie?

Nie chcę się silić na górnolotne podsumowania. Wszyscy wiemy, że nasze psy kochają nas takimi, jakimi jesteśmy i nie oczekują zbyt wiele. Jeśli jednak możemy bez wielkiej straty dla siebie sprawić, by ich krótkie życie zawierało mniej stresu i niepotrzebnego strachu, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić?

Źródła:

Walking Your Dog: How to Do it Right and Why it’s So Important

Why dogs hate to be alone

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:09

Exit mobile version