ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Czyszczenie uszu psa

Czyszczenie uszu psa przy nawracających infekcjach

czyszczenie uszu psa
Czyszczenie uszu psa – wskazówki przy nawracających infekcjach uszu

Infekcje uszu to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów. Jednak leczenie ich nie jest takie proste. Infekcje te, chociaż mogą wydawać się niegroźne, nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Przewlekłe infekcje ucha u psa mogą prowadzić do trwałych zmian w anatomii narządu słuchu. Mogą sprawić, że przyszłe infekcje są bardziej prawdopodobne i niestety trudniejsze do leczenia. Zanim przejdę do pielęgnacji, czyli czyszczenia uszu psa, warto powiedzieć o tym jakie są

oznaki infekcji ucha u psów

Do typowych objawów infekcji ucha psa należą:

Zaczerwienienie wewnątrz ucha to jeden z najczęstszych objawów infekcji

Gdy widzisz, że pies ma problem z uszami

Możliwości są dwie: zabierz psa do weterynarza, który prawidłowo i bezpiecznie wyczyści psu uszy lub spróbuj sama pomóc pupilowi. Oczywiście nie chodzi o to, abyś bawiła się w weterynarza. Jednak na pewnym etapie problemów z uszami możemy pomóc psu sami. Kiedy natomiast przegapimy ten moment i wda się poważna infekcja, wizyta będzie nieunikniona. Twój pies ma tendencję do problemów z uszami, bo np. ma zwisające uszy lub alergię? Zatem dbanie o higienę uszu to mus.

Tak naprawdę w dużej mierze na zdrowie nadwrażliwych uszu z tendencjami do zapaleń ma wpływ ich odpowiednia higiena. Przy uszach długich, gdzie jest wiele zakamarków, kontrola od czasu do czasu i reagowanie na pierwsze oznaki problemu pozwolą zatrzymać infekcję. 

Jeśli samo czyszczenie uszu psa nie wystarczy – wizyta u weterynarza

Lekarz weterynarii dokładnie zbada błonę bębenkową, aby określić pierwotną przyczynę infekcji ucha psa. Ustali najskuteczniejszy sposób leczenia infekcji zależnie od stanu zdrowia psa. Infekcje ucha psa, które obejmują struktury za błoną bębenkową, będą wymagały bardziej agresywnego leczenia.

Lekarz zbada uszy twojego pupila i oceni problem oraz sposób leczenia

Jeśli weterynarz przepisze leki na infekcję ucha psa, postępuj zgodnie z instrukcjami. Nigdy nie należy używać produktów do leczenia uszu, co do których nie masz pewności czy są do tego przeznaczone. Niektóre leki miejscowe mogą powodować głuchotę, gdy są stosowane u zwierząt z pękniętą błoną bębenkową.

Jeśli lekarz weterynarii zalecił czyszczenie uszu psa w domu, użyj przeznaczonego do tego produktu. 

Czyszczenie uszu psa – czego użyć?

Płynów do pielęgnacji i czyszczenia uszu psa (lub kota) jest w tej chwili wiele. Różnią się one nieco składem oraz pojemnością. No i oczywiście ceną. Zwróć uwagę na to, aby tobie było wygodnie aplikować produkt do ucha lub na ucho. Przed zakupem sprawdź dokładnie, czy krople są do stosowania wewnątrz czy wyłącznie na zewnątrz.

Weterynarz pokaże ci jak prawidłowo zakrapiać i czyścić uszy psa

Na rynku możesz spotkać dwa rodzaje płynu do pielęgnacji uszu psów: 

1.do zakrapiania

który pomoże usunąć woskowinę nagromadzoną w głębi przewodu słuchowego nie powodując podrażnień ucha

Francodex typowy płyn do higieny wnętrza ucha psa lub kota. Rozpuszcza woskowinę, nie podrażnia. Produkt na znanym nam wszystkim oleju parafinowym.

Beaphar Ear Cleaner ma właściwości antyseptyczne niszczy drobnoustroje na skórze i błonach śluzowych. Łagodzi stany zapalne i rozpuszcza woskowinę. Przyspiesza proces gojenia się skóry. 

Otiseptol – płyn do przemywania uszu psa i kota pomaga usunąć woskowinę oraz działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo. Rozmiękcza też nadmiernie zrogowaciały naskórek, dlatego można go łatwo usunąć, a naskórek się szybko odnawia.

Francodex Płyn do uszu dla szczeniąt i kociąt nadaje się szczególnie dla młodych zwierząt – delikatnie czyści. Osusza uszy pupila z nadmiaru wydzielin. Poza tym nadaje przyjemny zapach.

2.do oczyszczania płatka ucha

8in1 Płatki do czyszczenia uszu 90szt. pomagają utrzymać dobry stan skóry uszu, zapobiegają zapaleniom wywoływanym przez zanieczyszczenia.

Versele Laga Oropharma Ear Care Płyn do uszu ma działanie przeciwzapalnie, bakterio- i grzybobójczo. Poza tym zawiera fiołki, które neutralizują brzydki zapach.

Warto mieć któryś z tych produktów w domu. Tak na wszelki wypadek, bo szybka reakcja na pojawiający się problem może zaoszczędzić ból zwierzęciu i wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

W celu zapewnienia prawidłowej higieny uszu twojego towarzysza, zabiegi oczyszczające należy powtarzać regularnie. Najlepiej co dwa tygodnie latem i raz w miesiącu zimą.

Nie wkładaj w przewód słuchowy swojego zwierzaka wacików lub innych przedmiotów, ponieważ spowoduje to po prostu głębsze wepchnięcie wydzieliny. Może być też przyczyną pęknięcia błony bębenkowej. I pamiętaj, zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami weterynarza dotyczącymi leczenia infekcji ucha psa w domu. 

Jak wykonać czyszczenie uszu psa w domu?

Wykonaj bardzo ostrożnie następujące kroki, aby wyczyścić uszy psa:

  1. Podnieś lub odsłoń ucho tak, aby kanał słuchowy był widoczny.

2. Całkowicie wypełnij przewód słuchowy przeznaczonym do tego płynem (aż zostanie przepełniony).

3. Złóż delikatnie ucho nad kanałem słuchowym (jeśli zapalenie jest daleko posunięte, pies może dać ci znać piszcząc).

4. Delikatnie masuj ucho, aby płyn dostał się we wszystkie zagłębienia, do momentu aż usłyszysz delikatny dźwięk kliknięcia/chlupotania.

Po wprowadzeniu preparatu do ucha, wymasuj je delikatnie

5. Następnie cofnij się i pozwól swojemu psu energicznie potrząsnąć głową. Pozwoli to psu na wypłynięcie zalegającej głębiej wydzieliny na powierzchnię, skąd będzie można ją zetrzeć wacikiem. 

Staraj się unikać patyczków do ucha.

Zajmij się przyczyną infekcji uszu

U zdrowych dorosłych psów z „normalną” anatomią ucha prawie nigdy nie dochodzi do infekcji ucha. W większości przypadków infekcja ucha zwierzęcia mówi, że pies ma jakiś problem zdrowotny, chorobę podstawową.

Psy z dużymi, zwisającymi uszami mają większe tendencje do infekcji uszu

Wiele osób uważa, że ​​przyczyną zapalenia ucha czy infekcji w jego obrębie mogą być świerzbowce uszne. W przypadku kociąt jest to rzeczywiście dosyć częsty problem, u psów już nie. Oczywiście szczenięta mogą również zarazić się roztoczami usznymi. Jeśli masz dorosłego psa, który nie miał kontaktu z kociętami lub szczeniętami mającymi roztocza uszne, szanse na to są bardzo małe.

Kilka rzeczy, które mogą powodować infekcje ucha psa

Wilgotny, brudny i słabo wentylowany przewód słuchowy zapewnia idealne środowisko do rozwoju bakterii, drożdży i grzybów. I rozwoju infekcji… Problem z infekcjami pojawia się, gdy dodatkowo pies cierpi na jeden z poniższych problemów:

Co zwiększa ryzyko rozwoju chorób ucha u psów?

Miękkie uszy zakrywają kanał, co zapobiega przedostawaniu się ciał obcych, ale także tworzą w uchu ciemne i wilgotne środowisko.

Uszy wyprostowane mają lepszą cyrkulację powietrza. Jednak są bardziej narażone na latające owady i inne małe przedmioty, którym łatwiej się do uszu dostać. Coś za coś.

Nadmiar włosów w kanałach usznych, powszechny np. u pudli i terierów, może również zakrywać otwór kanału. Może to ograniczać przepływ powietrza i zatrzymywać wilgoć wewnątrz.

W tym uchu już się dzieje coś niedobrego…

Ryzyko infekcji uszu zwiększa:

  1. Nadmierna produkcja woskowiny w kanałach słuchowych.

2. Środowisko – klimat o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze.

3. Miękka, rozmoczona skóra – od częstego zwilżania uszu np. podczas pływania, kąpieli lub zabaw z wodą.

4. Uraz – zwykle wynikły z niewłaściwego czyszczenia.

5. Współistniejący problem zdrowotny – na przykład gorączka.

Co możesz zrobić oprócz czyszczenia uszu psa? 

Dokonać zmiany w diecie. Zastosuj nową dietę białkową (karmienie psa białkiem, którego wcześniej nie jadł, jak jeleń lub niektóre rodzaje ryb). W diecie antyalergicznej podstawą powinno być białko hydrolizowane, które dezaktywuje alergeny dzięki ograniczeniu źródła alergizującego białka. 

Białko hydrolizowane jest nie rozpoznawane przez organizm psa jako alergen, zatem nie wyzwala reakcji uczuleniowej.

Ważne abyś wiedziała, że nawracające problemy z uszami to tak naprawdę jedynie informacja od organizmu, że wewnątrz dzieje się coś nieprawidłowego. U jednych psów alergia będzie dawała znać w postaci zapalenia gruczołów okołoodbytowych. U innych objawi się dermatozą (chorobą skóry), a inne będą cierpieć na zapalenie uszu. Właściwa higiena, pielęgnacja i czyszczenie uszu psa w razie potrzeby to jedno. Dojście do sedna problemu i prawidłowe zareagowanie na ten problem to drugie.

Jeden z naszych psich klientów przed kuracją i po kuracji

Co się stanie, jeśli infekcja ucha psa nie zostanie leczona?

Nieleczona infekcja ucha psa może się rozprzestrzenić i spowodować trwałe uszkodzenie. W niektórych przypadkach uszkodzenie może prowadzić do trwałej utraty słuchu. Z powodu tych zagrożeń natychmiastowa wizyta u weterynarza, jeśli Twój pies wykazuje oznaki infekcji, jest konieczna.

Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak z uszami psa, najlepszym źródłem pomocy będzie weterynarz. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepszym sposobem leczenia zapalenia ucha zewnętrznego jest profilaktyka. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać uszy psa i zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zmiany. Do tego zaliczamy zmiany temperatury, zmiany koloru lub stanu skóry, nagły wzrost wilgotności lub inne zmiany. Kiedy zauważysz zmiany w uszach zwierzęcia to znaczy, że nadszedł czas na kontrolę i zastosowanie pierwszych kroków. 

W razie potrzeby weterynarz może pokazać, jak prawidłowo czyścić uszy psa. Nie bój się tego robić. Jeśli nie będziesz używać żadnych przedmiotów czy patyczków do uszu, raczej nie możesz zrobić psu krzywdy. Ucho psa jest zbudowane inaczej niż ucho ludzkie. Ma kształt litery L, dlatego używając wyłącznie palców rąk, nie możesz mu raczej zaszkodzić.

Budowa ucha psa jest specyficzna – ma kształt litery L

Jak często czyścić uszy psa?

Częstotliwość czyszczenia zwykle zmniejsza się z upływem czasu od codziennych do profilaktycznego czyszczenia raz lub dwa razy w tygodniu. Kanały słuchowe powinny być suche i dobrze wentylowane.

Zapobieganie przedostawaniu się wody do przewodów słuchowych podczas kąpieli powinno zminimalizować zmiękczenie przewodu słuchowego. Zmniejszy też częstość infekcji bakteryjnych lub grzybiczych w kanałach słuchowych. Woda zmiękcza i osłabia funkcję barierową skóry, co ułatwia rozpoczęcie infekcji.

Czyszcząc uszy psa, staraj się unikać patyczków

W niektórych przypadkach przycinanie włosów z wnętrza małżowiny usznej i wokół kanału słuchowego poprawia wentylację i zmniejsza wilgotność w uszach. Jeśli obawiasz się, że nie potrafisz zrobić tego sama, skorzystaj z fachowej pomocy psiego fryzjera (groomera). Zanim jednak się zdecydujesz na taki krok, skonsultuj się z weterynarzem. Włosów nie należy usuwać, jeśli nie to jest przyczyną problemu. 

Informacje zawarte na tym blogu są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych i nie powinny zastępować profesjonalnej porady lekarskiej lekarza weterynarii. Zawsze skonsultuj się z weterynarzem, jeśli masz pytania dotyczące zdrowia Twojego zwierzaka i przed rozpoczęciem jakichkolwiek schematów leczenia. 

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Jennifer Coates, 4 Tips for Treating Dog Ear Infections

Karen A. Moriello, Ear Infections and Otitis Externa in Dogs

6 Easy Dog Ear Cleaning Tips You Should Try

Data pierwszej publikacji: 2 listopada 2020 @ 06:04

Exit mobile version