Zadzwoń do nas – 509 987 997

Darmowa wysyłka od 99 zł

Rzuć, a ja będę żuć – gryzaki dla psa

Twój pies żyje po to by żuć

Nie wiem jak Ty, ale ja słysząc “pies” od razu myślę “przeżuwanie”. Pewnie dlatego, że mam wrażenie, że moja Westa z chęcią żułaby cokolwiek. To jej psie hobby nieco mnie czasem stresuje, bo wiem, że tak jak nie wszystko pies powinien jeść, tak też nie wszystko powinien żuć. A czy Ty wiesz jak zapewnić swojemu podopiecznemu możliwość bezpiecznego realizowania psich zainteresowań? Czy wiesz jakie gryzaki są dla psa odpowiednie? Zapraszam do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu.

gryzaki dla psa
gryzaki dla psa

 

Żucie to bardzo ważna część życia psa

– szczeniak przeżuwa i gryzie wszystko co może, gdy wyrzynają mu się zęby. Jest to też niezawodny sposób poznawania świata (jeśli masz dzieci to wiesz, że one dokładnie w tym samym celu wkładają wszystko do buzi). Jednak pies nie poprzestaje na okresie szczenięctwa, gdy dorasta żując ćwiczy mięśnie, ale również czyści zęby i jak się okazuje… ćwiczy mózg. Żucie pozwala też zapanować nad psią nudą, szczególnie dotkliwie dowiadują się o tym niektórzy opiekunowie, którzy zostawiają czworonoga samego w domu.

piłeczka to wyśmienity gryzak dla psa
piłeczka to wyśmienity gryzak dla psa

Jednak niektóre gryzaki dla psa mogą zaszkodzić

i np. spowodować łamanie zębów, ranienie dziąseł, zatwardzenie czy zablokowanie przewodu jelitowego. Poniżej przedstawiam 6 rzeczy, których nie powinien żuć pies:

 

1. Patyki

Zdziwiony? Przecież w każdej bajce atrybutem psa jest rzucany mu patyk. Uważaj! Po pierwsze odłamki i drzazgi z patyka mogą utkwić w pysku powodując infekcję i zranienia. Po drugie, gdy w takiej formie dotrą do układu jelitowego, mogą spowodować jego zablokowanie lub nawet uszkodzenie. I jeszcze jedna rzecz: nie rzadkie są przypadki, gdy pies nadzieje się skacząc z impetem na patyk, a to już zwykle sytuacja zagrażająca życiu.

patyk
patyk może stanowić niebezpieczny gryzak dla psa

 

2. Kości

Często podawane jako naturalny gryzak dla psa. Zwróć jednak uwagę, że niektóre kości np. z kurczaka, z racji swej specyficznej budowy mogą rozpadać się na ostro zakończone odłamki, które z kolei mogą ranić przewód pokarmowy psa. W takim przypadku interwencja chirurgiczna będzie niezbędna. Więcej na temat kości znajdziesz w moim wpisie na temat tego czego nie powinien jeść pies.

kość
kość nie zawsze jest najlepszym gryzakiem

 

3. Lód

Mimo, że żucie lodu wydaje się świetnym pomysłem na upalne dni, nie jest to pomysł najlepszy dla psich zębów. Gryzienie lodu grozi ścieraniem szkliwa, a u małych psów dodatkowo złamaniem zębów.

 

4. Kamienie

Psy często traktują kamienie jak gryzaki i niestety lubią się nimi bawić… Kamienie mogą, podobnie jak lód, ścierać szkliwo. Poza tym istnieje spore ryzyko, że pies połknie kamień, a to może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, gdzie bez interwencji weterynarza się  nie obejdzie.

 

5. Butelki z wodą

To dosyć popularny “gryzak” dla psa, jednak nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę z tego jakie ponoszą ryzyko. Nakrętka z butelki, która odpadnie od niej w miarę natarczywego gryzienia, może utknąć w przełyku czy dalszej części przewodu pokarmowego. Możemy się również obawiać, że bardziej natarczywy pies rozgryzie plastik na drobne i ostre odłamki, a te stanowią prawdziwe niebezpieczeństwo dla wnętrza psa.

but jako gryzak?
but jako gryzak?

 

6. Twarde przedmioty

Sugerując się poprzednimi punktami, szybko się zorientujesz co mam na myśli pisząc “twarde przedmioty”. Nie warto oszczędzać i dawać psu to, co nam zostanie z remontu, ogniska czy innych typowo ludzkich “rozrywek”. Pamiętaj, że najbezpieczniejsze gryzaki dla psa to te, które zostały stworzone dla niego.

 

W takim razie jaki będzie najlepszy gryzak dla psa?

Jest duży wybór wśród gryzaków dla psów. Oczywiście należy zwrócić uwagę na pochodzenie zabawki, gdyż tanie chińskie “gryzaki” tak naprawdę mogą być niebezpieczne dla naszego pupila (odklejające się elementy klejone podejrzanymi substancjami… brr). Kupując gryzak dla psa warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Sprawdź zatem czy zabawka:

  • nie jest łatwa w połknięciu
  • nie składa się z drobnych elementów
  • nie jest łatwa w rozgryzieniu
  • nie jest sztywna, twarda, nie elastyczna

Staraj się wybierać zabawki, które wspomagają pracę dziąseł i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego.

Problemy z blokowaniem jelit przez ciała obce to częsty powód wizyt w klinikach weterynaryjnych.

Leczenie psa z tego typu przypadłością nie należy ani do przyjemnych, ani do tanich. By uniknąć stresu u siebie, a przede wszystkim u zwierzaka, wybieraj mądrze kupując gryzaki dla psa rekomendowane przez autorytety weterynaryjne.

Nie chcesz, aby pies gryzł wszystko? Skieruj jego energię na specjalnie do tego przeznaczone gryzaki dla psa. W ofercie naszego sklepu znajdziesz np. gryzaki Forza10 Mr Fruit Chew usuwające kamień nazębny (produkt w 100% roślinny).

gryzak Mr Fruit malina
gryzak Mr Fruit malina

 

 

 

Źródła:

Six Dangerous Items Dogs Chew

3 Simple Steps to Choose the Best Chews for Your Dog

What Should I Give My Dog To Chew?

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,