ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Jak głaskać psa? Czyli psi savoir vivre

Głaskanie psa – czy to takie proste?

Jak głaskać psa? A cóż to za pytanie? A już za chwilę może okazać się, że całe życie robiłaś to źle! Skąd wiem? Bo wielu ludzi robi to źle już od samego początku –  nieświadomi sprawiają, że pies jest nerwowy. Wielu tzw. miłośników psów nie ma pojęcia o języku ciała psa, a to powoduje, że zdarza im się mylić strach z przyjaznym nastawieniem.

Być może nawet Ty robisz coś ze swoim psem co jest wbrew psim regułom. Czego najbardziej nie lubią psy? Przeczytaj artykuł i upewnij się, że zawsze rozumiesz intencje swojego psa.

jak głaskać psa

Ważną nauką dla każdego człowieka mającego jakikolwiek kontakt z psem jest zrozumienie podstaw relacji i poznawania czworonoga. Nie ma tu znaczenia czy pies jest nam znany czy zupełnie obcy. Mało tego, warto przyswoić zasady psiego know-how, aby nie sparaliżował Cię strach przed spotkaniem z obcym psem.

Czy i jak głaskać psa którego nie znasz?

Beverly Ulbrich, amerykańska psia behawiorystka wprowadza w tajniki kontaktów ludzko-psich.

Nieznany/bezpański pies

Kiedy widzisz psa, którego nie znasz, staraj się go przede wszystkim nie przestraszyć. Pies, który się zgubił, jest w nowym i nieznanym dla siebie otoczeniu i łatwo może spanikować, a zatem zachować się impulsywnie. Wyobraź sobie przerażenie i samotność psa, a tu jeszcze ktoś chce go złapać albo wykonuje niezrozumiałe, gwałtowne ruchy.

Jak postępować z obcym psem?

Czego najbardziej nie lubią psy?

  1. Najważniejsze: nie pochylaj się nad psem! Jeśli chcesz się zbliżyć do zwierzęcia, którego nie znasz, kucnij, zniż się do poziomu psa. Pochylanie się nad psem jest odczytywane przez niego jako chęć dominacji. Dokładnie tak zachowują się psy, które chcą podporządkować sobie inne osobniki.

2. Kucając wyciągnij spokojnie rękę przed siebie i pozwól, aby pies sam zdecydował czy chce podejść. Jeśli idzie w Twoją stronę rozluźniony machając ogonem, możesz go ostrożnie pogłaskać. Jeśli natomiast stoi w miejscu, cofa się lub odchyla głowę, najlepiej zostawić go w spokoju.

3. Niech powącha Twoją rękę – pamiętaj, że psy “zbierają informacje” z zapachów. Beverly Ulbrich porównuje tę sytuację do uścisku ręki u ludzi – jeśli na powitanie wyciągasz rękę do kogoś, uściśniecie się tylko wtedy, gdy ta druga osoba zrobi to samo. Nie będziesz przecież na siłę wyciągała komuś ręki z kieszeni lub zza pleców aby ją uścisnąć…

4. Zwróć uwagę na mowę psiego ciała – jeśli ogon jest sztywny lub podkulony, pies czuje się niepewnie. I jeszcze jedno: nie zawsze machanie ogonem oznacza przyjazne zamiary! Jeśli pies macha ogonem, ale sierść na jego grzbiecie jest najeżona, a uszy położone do tyłu, machający ogon oznacza tylko kłopoty. Rada wówczas jest jedna: wycofaj się ostrożnie.

Obcy pies może nie chcieć nawiązać z Tobą kontaktu

Jak dobrze wypaść przy pierwszym kontakcie z psem?

Protokół jest identyczny jak w  przypadku psa zagubionego:

  1. zniżasz się do poziomu psa,
  2. wyciągasz przed siebie rękę,
  3. pozwalasz, aby pies sam do Ciebie podszedł.

Nie możesz być spięta. Psy są dobrymi obserwatorami i świetnie odczytują mowę ciała. Znakomicie rozpoznają zestresowanego człowieka, bezbłędnie odczytują strach i niepewność.

Dobrym pomysłem jest pytanie opiekuna czy możesz pogłaskać psa i czy są miejsca w które lubi bądź nie lubi być głaskany.

Możesz oczywiście mieć przy sobie psie smakołyki. Kolejną wartą zapamiętania taktyką jest wydanie psu komendy “siad” – większość psów, które ją znają, usiądzie odruchowo. To pomoże przełamać pierwsze lody. Jeśli pies jednak nie usiądzie, da Ci to do zrozumienia, że ma pewne opory lub po prostu nie był uczony bycia posłusznym.

Nie wszystkie psy tolerują głaskanie po głowie przez obcego człowieka

Czy wiesz co oznacza żółta wstążeczka przy obroży?

Od pewnego czasu w parkach, na osiedlowych skwerach i deptakach pojawiły się psy z doczepionymi do obroży lub smyczy żółtymi wstążkami bądź innymi żółtymi elementami. To nie najnowszy trend w psiej modzie.

Projekt Yellow Dog, bo o nim mowa, to próba zwrócenia uwagi na przestrzeń osobistą psa. Zapewne nie raz jako opiekunka swojego czworonoga byłaś poddenerwowana lub zniecierpliwiona gdy ktoś zupełnie obcy podszedł do niego i wytarmosił go za uszy czy na siłę głaskał po głowie. Nie każdy pies lubi tego typu kontakt, tym bardziej z zupełnie obcą osobą.

żółta wstążka
żółta wstążka oznacza “nie podchodź do mnie!”

Inna sprawa, że nie każdy pies powinien mieć kontakt z przygodnie napotkanymi ludźmi.

Organizator projektu wymienia tutaj kilka powodów, dla których możemy nie życzyć sobie bliższych relacji z naszym podopiecznym i w żadnym wypadku nie jest to fanaberia. A są to:

yellowdogproject.com

Ważne: Prośba o nie zbliżanie się do psa dotyczy zarówno ludzi jak i innych psów.

Psi przyjaciele od serca

Pies, którego znasz i kochasz powinien z radością Cię witać i z równą radością przyjmować Twoje pieszczoty. Jednak pewnie są też takie, których nie znosi.

Podobnie jak ludzie są różni, psy też miewają różne upodobania. Przede wszystkim powinnaś przestrzegać reguł jakie ustanowił opiekun psa jak np. nie głaskanie psa jeśli nie wykona komendy “siad” lub jeśli przy powitaniu skacze na Ciebie.

Nie przestrzegając ustalonych zasad możesz nieświadomie wpędzać psa w złe nawyki albo niszczyć efekt żmudnego procesu szkolenia. Ty za kilka minut odejdziesz w swoją stronę, a opiekun psa zostanie z psem i z… nowym problemem. Zwróć na to szczególną uwagę jeśli podchodzisz do obcego psa z dzieckiem.

Pies i dziecko to zwykle udana para. Pod warunkiem respektowania wzajemnych potrzeb.

Dzieci potrafią być szorstkie w kontaktach z psami

– mało który pies lubi gdy się go ciągnie za uszy, ogon czy wchodzi na grzbiet jak na wierzchowca…

Co prawda poziom tolerancji u różnych psów jest różny, ale pamiętajmy, że pies to nie człowiek. Wiele nagłaśnianych w mediach wypadków z udziałem “agresywnych” psów jest wynikiem niedostosowania zachowania ludzi do psiego postrzegania strefy bezpieczeństwa.

To opiekun psa powinien wiedzieć gdzie przebiega linia tolerancji, a my nie znając zwierzęcia powinniśmy o tę granicę zapytać i bezwzględnie jej przestrzegać.

Psy jak ludzie – mają swoje preferencje jeśli chodzi o czułe punkty na ciele, a co za tym idzie mogą nie tolerować głaskania w jakichś miejscach. Każdy opiekun zżyty ze swoim pupilem zna te wszystkie miejsca. Czego najbardziej nie lubią psy? Jeśli Ci to ułatwi zrozumienie tematu, najczęstsze psie preferencje dotyczące głaskania zestawiłem na poniższej grafice:

mapa głaskania psa 😉

Mamo, ten pies chce mnie ugryźć! – czyli jakich błędów nie popełniać

Czy rzucasz się na szyję każdej nowo poznanej osobie? Czy klepiesz każdego człowieka na ulicy po plecach? Nie? Psy też nie rozumieją dlaczego obcy ludzie chcą głaskać je po głowie lub (o zgrozo!) przytulać.

Takie zachowanie odczytują jako co najmniej dziwne, a czasem wręcz przerażające. Zwróć uwagę na to jak witają się psy: podchodzą do siebie z boku obwąchując się nawzajem, unikają kontaktu wzrokowego. Następnie przechodzą do obwąchiwania ogona (zdaje się że już słyszę standardowe “Pimpuś! Co ty robisz?! A fe!”). Psy nie mają w zwyczaju skakać na siebie, obejmować się czy klepać łapami po łbach, dla psa to byłby wyraz dominacji, a wręcz próby ataku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do lektury artykułu Dziecko boi się psów? 8 sposobów jak chronić dzieci przed pogryzieniem

Czego nie robić?
Pamiętaj, aby unikać następujących zachowań:

I na koniec kilka słów o ostrzeganiu

Psy ostrzegają zanim zaatakują. Jeśli ktoś twierdzi, że pies zaatakował go nagle, tak naprawdę znaczy to, że zignorował wysyłane przez psa sygnały ostrzegawcze. Pamiętaj, że pies “mówi ciałem”.

Jak pies ostrzega przed atakiem?

Pies może zaatakować z dwóch powodów: gdy się boi i gdy jest rozzłoszczony. Jest kilka sygnałów, których nie wolno zbagatelizować:

pies ostrzegający przed atakiem

Psy to istoty rozumne, mogą cierpieć fizycznie oraz psychicznie. Podobnie jak ludzie mogą się panicznie bać, nie lubić konkretnego rodzaju kontaktu lub po prostu czasem mieć gorszy dzień. Ważne, aby nauczyć się rozpoznawać potrzeby swojego podopiecznego i nauczyć odczytywać to, co chce nam przekazać. Teraz już wiesz czego najbardziej nie lubią psy, wykorzystaj tę wiedzę przy najbliższej okazji. Więcej na temat psiej mowy ciała przeczytasz w artykule Co mówi Twój Pies – Mowa Ciała Psa

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Have You Been Petting Your Dog Wrong Your Whole Life?

Do You Know How to Pet a Dog? Techniques Dogs Will Love

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 00:13

Exit mobile version