Kleszcze u psa- zmora każdego psiego opiekuna. Nie dość, że wyglądają paskudnie, to jeszcze mogą być przyczyną wielu problemów. Kleszcze są dość powszechnymi pasożytami zewnętrznymi psów (i kotów). To, jak często znajdujesz tego natręta na swoim psie i jak dotkliwy będzie jego atak, zależy od kilku rzeczy: regionu kraju, w którym mieszkasz, pory roku (aktywność kleszczy zmienia się w ciepłe i chłodne dni), nawyków twojego psa i jak i kiedy używasz produktów do kontroli kleszczy.
Co ciekawe, atak kleszcza to niekoniecznie kwestia zarezerwowana dla psów spędzających całe dni w ogrodzie czy na łące. Kleszcze mogą atakować psy spędzające tylko krótki czas na zewnątrz, a nawet takie które spędzają większość czasu w domu.
Jak kleszcze u psa na niego wpłyną?
Kleszcze przyczepiają się do skóry psa za pomocą specjalnego aparatu gębowego. Przypomina on nożyce, które umożliwiają pajęczakowi przebicie skóry. Następnie za pomocą specjalnego żądła kleszcz wbija się w skórę i zasysa krew. Wiele kleszczy wytwarza również lepką, kleistą substancję, która pomaga im utrzymać się na powierzchni skóry. Po przyczepieniu się do skóry psa kleszcz zaczyna karmić się krwią.
Czy kleszcze u psa są groźne?
Chociaż rzadko, kleszcze mogą spożywać wystarczającą ilość krwi psa czy innego zwierzęcia, aby spowodować niedobór zwany niedokrwistością (to są jednak ekstremalne przypadki, gdy zwierzę ma na sobie bardzo dużą ilość kleszczy) . Niektóre samice kleszczy mogą również powodować rzadki paraliż u psów w wyniku toksyn wytwarzanych podczas żerowania. Co ważniejsze, kleszcze mogą powodować u twojego zwierzaka wiele chorób. Choroba, którą zna większość ludzi to borelioza, inna mniej znana to gorączka plamista Gór Skalistych.
Kleszcze u psa – powikłania
Borelioza może powodować zapalenie i obrzęk stawów psa, powodując bolesną kulawiznę. Gorączka plamista Gór Skalistych może (oprócz oczywistej gorączki) powodować kulawiznę i inne objawy takie jak brak apetytu, wysypka. Istnieją również inne choroby, które kleszcze mogą przenosić na twojego psa. Bebeszjoza u psa wywołuje jednak najwięcej strachu. Powoduje rozpad krwinek czerwonych – pies wpada w silną anemię, która, jeśli jest nieleczona, prowadzi do śmierci psa. Zazwyczaj objawami choroby są: apatyczność, brak apetytu, zaburzenia równowagi, osłabienie, problemy neurologiczne; wymioty, krwawa biegunka, ciemnoczerwony mocz, duszności; przyspieszona akcja serca; wysoka temperatura ciała; żółtaczka (zażółcenie gałek ocznych i błon śluzowych).
Do zakażenia dochodzi w czasie przytwierdzenia do skóry i wskutek ssania krwi połączonego z wydaleniem przez kleszcza śliny lub wymiocin. Do infekcji dochodzi zwykle 2 dni od ukąszenia.
Rumień po kleszczu u psa
W przeciwieństwie do ludzi, psy nie miewają wędrującego rumienia po ukąszeniu kleszcza. Jeśli pojawi się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, zwykle nie jest zauważalne ze względu na sierść. Zwykle pierwsze widoczne objawy to gorączka, kulawizna i ból, które u ludzi występują dopiero w późniejszym stadium choroby.
Guzek po kleszczu u psa
Po ugryzieniu przez kleszcza, na skórze może pozostać odczyn w formie guzka, bąbla, czy też czegoś przypominającego brodawkę. Zmiana ta może pozostać na skórze od kilku dni nawet do końca życia psa – jest to cecha osobnicza. Nie świadczy to o nieumiejętnym usunięciu pasożyta ze skóry a o reakcji organizmu na wydzielinę kleszcza lub/i uszkodzenie skóry.
Po jakim czasie odpada kleszcz u psa?
Czas w jakim kleszcz pozostaje na skórze zależy od jego gatunku, etapu życia i reakcji gospodarza na ugryzienie. Zasadniczo larwy pozostają i żywią się przez około 3 dni, nimfy przez 3-4 dni, a dorosłe samice przez 7-10 dni.
Kleszcz u psa – jak wyciągnąć?
Jeśli jesteś w tym temacie osobą początkującą, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Aby prawidłowo wyciągać kleszcze wbite w skórę, zwykle potrzebna jest praktyka i sporo… spokoju. Zbyt długie i nieumiejętne manipulowanie przy pasożycie spowoduje, że będzie on “niespokojny” (i będzie próbował się za wszelką cenę utrzymać na żywicielu). Problematyczny jest też urwany kleszcz u psa – wynik zbyt agresywnego wyciągania lub ściśnięcia go np. pęsetą. Na rynku jest sporo przyrządów do wygodnego usuwania kleszczy – wybierz to, co będzie dla ciebie najbardziej odpowiednie. Przykładowe kleszczołapki znajdziesz poniżej.
Kleszcz kleszczowi nierówny?
Czasami po wyjęciu kleszcza ze skóry psa możesz zaobserwować obecność mniejszych osobników – to nimfy, które są formą przejściową kleszcza. Nimfa kleszcza jest niewielka (ok. 1,5 mm) i ma brązowo-czarny kolor. One również przenoszą choroby np. boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.
Jak zapobiec atakom kleszczy?
Tak naprawdę to jak walka z wiatrakami. Kleszcze mogą zaatakować wszędzie: gdy pies idzie z tobą na spacer, wędrówkę lub podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Kleszcze żerują, gdy temperatura otoczenia wzrasta powyżej 7-10°C (od połowy marca do listopada). Co ciekawe, atakują najczęściej rano i po południu, więc na dłuższy spacer można się wybrać w południe. Atakują praktycznie wszędzie, nie tylko na obrzeżach lasów, ale również w parkach, w zaroślach czy w ogrodzie.
Najlepszym sposobem zapobiegania przyczepianiu się kleszczy do psa jest regularne stosowanie produktów do zwalczania kleszczy. Twój weterynarz może doradzić Ci najlepszy produkt dla twojego psa biorąc pod uwagę stan zdrowia psa, twoje oczekiwania i możliwości np. finansowe. Każdy lekarz weterynarii zdaje sobie sprawę z chorób, które są powszechne i tego czy mogą stanowić ryzyko dla twojego psa.
Oto przegląd broni na kleszcze. Zestawiłam różne sposoby ochrony przed kleszczami i produkty, które mogą pomóc ci w tej walce:
1.Obroże przeciwkleszczowe
Specjalne miękkie obroże nasączone substancjami, które po wniknięciu w skórę zabezpieczają psa przed inawzją kleszczy. Obroże te są w różnych rozmiarach, produkowane przez wiele firm. Bardzo dobrze wypada bezzapachowa wodoodporna obroża Bayer Foresto Obroża insektobójcza dla psów powyżej 8kg (długość 70 cm). Daje ochronę na 7-8 miesięcy. Niestety jest niewskazana u szczeniąt w wieku poniżej 7 tygodni, suk w ciąży i w okresie laktacji. Dla mniejszych psów przygotowano osobną wersję obróżki: Bayer Foresto Obroża insektobójcza dla małych psów i kotów poniżej 8kg
My próbowaliśmy też Bayer Kiltix Obroża przeciw pasożytom i sprawdzała się bardzo dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że obroża powinna być cały czas na szyi psa, ponieważ tylko wtedy gwarantuje skuteczność działania. Producent zapewnia o 7-miesięcznym okresie działania i rzeczywiście była długa skuteczna. Dla mniejszych psów (do 12,5 kg) przygotowano krótszą wersję tej obroży: Bayer Kiltix Obroża przeciw pasożytom 38cm
2.Tabletki
Tabletki zabezpieczające przed kleszczami są w miarę nowym sposobem pozbywania się intruzów. Podaje się je “doustnie” i… tyle. Tabletki mają wielu zwolenników, ale też przeciwników podających argumenty negatywnego wpływu tabletek na narządu wewnętrzne. Jaka jest prawda? – nie wiadomo, bo badania w tym kierunku są jeszcze młode. Na pewno tabletki działają na niechcianych gości i w kwestii ochrony chociażby przed kleszczami zdają egzamin.
W tej kategorii do głowy przychodzą mi dwie opcje:
Bravecto – silny środek do żucia, który działa przez 12 pełnych tygodni w celu ochrony psów przed pchłami i kleszczami. Jest wygodny w użyciu ponieważ ma postać chętnie zjadanej przez psy przekąski. Ma szerokie spektrum działania – zabija wszystko co gryzie psy.
Simparica jest do nabycia w podobnej cenie (plus minus 100 zł dla średniego psa) i uchodzi za skuteczniejszy środek niż Bravecto – nie tylko zabija, ale i odstrasza intruzów.
Jak działają tabletki? Wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Substancja czynna zostaje uwolniona i przenika do krwi (biodostępność jest duża i wynosi ponad 85%). Czy i w jaki sposób działają negatywnie na psa – nie mnie rozsądzać.
3.Krople na skórę
Podawane między łopatki, na skórę. Podobnie przy obroży, substancje czynne przedostają się do krwi, aby stanowić barierę dla nowych kleszczy i zabijać już te wczepione w skórę. Z godnych polecenia mogę wymienić:
Frontline Spot On XL(pies 40-60 kg), który m.in. zabija wszystkie formy rozwojowe kleszczy pasożytujących na zwierzęciu przed upływem 48 godzin. Jest bezpieczny dla szczeniąt w wieku od 10 tygodnia życia, a także u ciężarnych lub karmiących suk.
Frontline Tri Act (do 40 kg) na pchły, trzy gatunki kleszczy oraz pchły C. felis4
Jeśli masz małego psa i masz obawy co do stosowania typowych kropli antykleszczowych, możesz zaopatrzyć się w Over Zoo Krople BIO Protecto. To krople pielęgnacyjno-ochronne wykonane na bazie naturalnych olejków eterycznych (tymiankowy, geraniowy i lawendowy), które tworzą naturalną barierę dla owadów takich jak pchły, kleszcze, komary czy meszki.
Dla średnich psów dobrą ofertą jest Advantix Spot-on – dla psów o wadze 4 – 10 kg oraz dla psów ważących pomiędzy 10 a 20 kg
4.Spray
To opcja dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą zastosować tabletek czy obroży. Jest to pomoc doraźna – psa należy spryskiwać co jakiś czas, aby utrzymać działanie preparatu. Możliwości w tej kategorii również masz kilka:
Spray Fiprex – roztwór przeznaczony do opryskiwania zwierzęcia z odległości. Preparat tworzy na skórze zwierzęcia warstwę ochronną, która skutecznie zabezpiecza przed ponowną inwazją kleszczy (do 4 tygodni). Plusem jest to, że nadaje się dla wszystkich psów bez względu na wagę – zmienia się jedynie dawkowanie (podane na opakowaniu).
Swoją propozycję ma też Derma-Pharm: spray Sabunol Ixoder odstraszający kleszcze i komary.
Spraye są niedrogą i łatwą alternatywą dla innych środków owadobójczych. Jeśli nie jest dla ciebie problemem poświęcenie trochę czasu aby dokładnie zabezpieczyć nim skórę psa, możesz zaopatrzyć się w to rozwiązanie. Pamiętaj jednak, aby chronić oczy, nos i błonę śluzową psa przed preparatem.
5.Kleszczołapki
To absolutny must-have każdego opiekuna zwierzęcia. Rzecz, której nie może zabraknąć w żadnym psim (czy kocim) domu. Żadna pęseta moim zdaniem nie może nawet stanąć obok takiego przyrządu. Choć zazwyczaj bardzo prosty w budowie i tani, bardzo ułatwia wyciąganie już wbitych kleszczy u psa. Do ciebie należy jedynie jakiego rodzaju kleszczołapkę wybierzesz:
Czy będą to szczypce do usuwania kleszczy? Wersja dla tych, którzy potrafią delikatnie obchodzić się z przyrządami typu pęseta.
Moim zdaniem łatwiejsza w użyciu jest łyżka na kleszcze, którą możesz mieć zawsze przy sobie np. przypinając do kluczy (powyżej obrazowo przedstawiono sposób jej użycia).
My w domu najbardziej polubiliśmy pętlę na kleszcze zamkniętą w coś przypominające długopis (można zatknąć za kieszeń). Szczególnie zdaje ona egzamin przy psach z długą lub gęstą sierścią i podszerstkiem, gdzie dojście do samej skóry jest nieco utrudnione.
Czosnek
Zupełnie naturalny sposób na pasożyty: granulat czosnkowy z naturalną lecytyną. Zawiera 70% świeżego, ekologicznie uprawianego czosnku najwyższej jakości, z którego usunięto 30% zapachu. Przy regularnym podawaniu czosnku (mieszaniu z karmą), jego zapach przenika przez skórę, co odstrasza kleszcze, pchły i inne szkodniki.
Sprawdzaj często skórę psa
Gdy kleszcz znajdzie się już na swojej ofierze, wędruje aby znaleźć idealne dla siebie miejsce – tam, gdzie naskórek jest cienki i lekko wilgotny. Badaj swojego psa po każdym spacerze. Przeszukuj miejsca, w których kleszcze lubią się zagnieździć (patrz grafika poniżej).
Co oznacza wysuszony kleszcz u psa?
Może się to zdarzyć, gdy w momencie podania preparatu kleszcz był już wbity. Substancje przenikające do krwi psa a zawarte w kroplach, obrożach czy sprayu zarówno odstraszają nowych nieproszonych gości jak i zabijają już tych żerujących na psie. Wysuszony kleszcz u psa to właśnie taki wielki przegrany w tej walce, czyli nieżywy osobnik, którego należy wyciągnąć aby nie wywołał reakcji. Przy wyciąganiu wysuszonego kleszcza z psa zrób to niezwykle ostrożnie, aby nie oderwać jego części, która pozostanie w skórze. Możesz też zawsze poprosić o pomoc weterynarza.
Jeśli masz problem z kleszczami na swoim podwórku, rozważ:
- zastosowanie specjalnych preparatów (miej pewność jakich produktów używasz i jak wpływają na otoczenie, domowników czy zwierzęta)
- wprowadzanie zmian, aby środowisko było mniej przyjazne dla kleszcza – można to zrobić np. wprowadzając metrowy bufor między trawnikiem a terenem leśnym czy innym, z którym graniczy twój teren. Ściółka, zrębki lub żwir działają dobrze i pomagają zmniejszyć migrację kleszczy na place.
- pozbycie się z podwórka dzikich zwierząt
Czy wiesz że:
- Chociaż same kleszcze powodują jedynie łagodne podrażnienia, mogą przenosić choroby, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt i ludzi.
- można zapobiegać atakom kleszczy poprzez regularne stosowanie produktów do ich zwalczania
- Samo pociągnięcie kleszcza może spowodować pozostawienie części jego ciała przyczepionego do skóry. Zapytaj lekarza weterynarii o prawidłowe usuwanie kleszczy.
- Choroby przenoszone przez kleszcze mogą powodować gorączkę, anemię, paraliż, kulawiznę i inne objawy.
- Ludzie nie mogą złapać boreliozy lub gorączki plamistej Gór Skalistych od zainfekowanych psów. Jednak te same zainfekowane kleszcze, które gryzą psy, mogą powodować tę i inne choroby, jeśli gryzą ludzi.
- Dorosłe kleszcze mogą żyć do 3 lat bez pożywienia z krwi.
- Kleszcze żyją na 3 różnych osobnikach w ciągu swojego życia.
- Większość kleszczy spędza większość swojego życia z dala od żywiciela (zwierzęcia) po prostu czekając.
- Kleszcze nie potrafią skakać i nie „spadają z drzew”, jak myśli większość ludzi. Przenoszą się na gospodarzy, gdy zwierzęta lub ludzie przechodzą przez długą trawę, krzaki i zarośla.
Kleszcze u psa to zmora. My mamy wrażenie, że z roku na rok jest ich coraz więcej i są coraz bardziej napastliwe. Od zawsze jednak stosujemy preparaty, które zabezpieczają naszą Westę i nas przed tymi paskudami.
Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
Kleszcze – wektory groźnych chorób wirusowych i bakteryjnych
Jak wygląda kleszcz? Larwa, nimfa i dojrzały kleszcz wbity w skórę
Data pierwszej publikacji: 7 lipca 2020 @ 16:17