ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Co mówi Twój Pies – Mowa Ciała Psa

Psy to bardzo ekspresyjne zwierzęta

Komunikują światu gdy są szczęśliwe, smutne, nerwowe, przestraszone i robią to przy pomocy “twarzy” i ciała. Mowa ciała psa to rozbudowany system komunikacji pozawerbalnej, ale na szczęście my ludzie jesteśmy w stanie go odczytywać.  Jeśli nauczysz się interpretacji zachowań psa, lepiej go zrozumiesz i będziesz w stanie przewidzieć jego reakcje. Docenisz też tę umiejętność w kontaktach Twojego pupila z innymi psami.

"<yoastmark

Mowa ciała psa

Pewnie zadajesz sobie pytanie

co tak naprawdę składa się na psią mowę?

Do sygnalizowania swojego nastroju i zamiarów pies używa wielu części ciała: twarzy, uszu, ogona, postawy. Na początek “nauki czytania w psie” warto skupić się na poszczególnych częściach ciała i je obserwować, jednak interpretując nastrój naszego czworonoga należy mieć na uwadze psa jako całość. Kwestii dźwięków jakie wydaje nasz podopieczny warto poświęcić osobny wpis.

 

Odpowiedzią na te pytanie jest prowadzony w Wielkiej Brytanii projekt DogFACS

(the Facial Action Coding System), który ma na celu identyfikowanie i kodowanie ruchów twarzy psów. Do tej pory wyszczególniono 11 ruchów mięśni psiej twarzy związanych z “minami” oraz 5 ruchów uszami co daje aż 16 niezależnych ruchów! To mnóstwo możliwości do okazania tego co pies akurat przeżywa. To niestety również mnóstwo okazji do nadinterpretacji.

 

Ludzie mają tendencję do interpretowania zachowania psa na swój ludzki sposób, a mowa ciała psa

niestety nie zawsze ma odzwierciedlenie w ludzkim świecie. Dla przykładu, przeprowadzono eksperyment z udziałem 27 psów ze schroniska. Zdziwisz się, ale mowa ciała miała tu decydujący głos. Okazało się, że najszybciej na decyzję o adopcji wpływało gdy pies poruszał brwiami, co badacze nazwali “robieniem oczu szczeniaka”. Każdy z nas zna te spojrzenie, które (w naszym mniemaniu) mówi “przytul mnie” czy “zaopiekuj się mną, bo jestem taki biedny”. Mamy tendencję do utożsamiania tego szczególnego wyglądu ze smutkiem, tym bardziej, że taki sposób patrzenia kojarzy się nam po prostu z rozczulającym dziecięcym wyglądem. Nasza często błędna, bo ludzka, interpretacja może kosztować wiele na przykład dzieci, którym zdarza się rozumieć odsłonięte psie zęby jako zachęcający do zabawy uśmiech…

 

Dlatego ważne, abyś umiał rozpoznawać intencje psa

Oto cztery najczęstsze zachowania psów wraz z interpretacją:

1. Przechylanie głowy

w bok: pies jest “jednym wielkim uchem” i jest w pełni skupiony na Tobie. Często pies się zachowuje tak m.in. wtedy, gdy wypowiesz magiczne słowo “przysmak” (dla Westy jest to “marchewka”). Psy robią tak też jeśli wychwycą jakiś ciekawy czy osobliwy dźwięk i chcą określić jego lokalizację. Jednak bądź czujny ponieważ niekontrolowanie przechylanie głowy może być sygnałem tego, że pies ma problem typu zapalenie ucha, ale także w skrajnych przypadkach objawia się tak zapalenie mózgu czy zapalenie tarczycy. Przechylanie głowy może być również reakcją na toksyny w niektórych antybiotykach.

przechylanie głowy to jeden z elementów mowy ciała psa

2. Kładzenie uszu

to częsty sposób psa na okazanie strachu lub agresji dlatego ważne jest, aby zaobserwować czy coś może je powodować. Przestraszony lub uległy pies ma gładkie czoło i postawę skuloną. Pies agresywny będzie mieć zmarszczone czoło i warczeć pokazując wargi. Miej jednak na uwadze, że pies, który cierpi z powodu infekcji ucha również będzie kładł uszy. Uważaj na psa, który obniża ciało, kładzie uszy i chowa ogon – dla niego jedyną opcją wydaje się ugryźć i uciec…

kładzenie uszu – co w ten sposób mówi Twój pies?

3. Unoszenie brwi

przy równoczesnym szerokim otwieraniu oczu najpewniej oznacza pozytywne zaskoczenie psa (np. gdy niespodziewanie otrzymuje nagrodę). Jeśli nadal nie wiesz co mam na myśli, pomyśl o minie przyjaciółki reagującej na dźwięk chóralnego “niespodzianka!” wchodząc na przygotowane dla niej przyjęcie. Niektóre psy podnoszą jedną lub dwie brwi gdy czują się niepewnie w jakiejś sytuacji.

unoszenie brwi

4. Schylanie głowy

z równoczesnym patrzeniem w górę w nie zagrażającej pozie. Ta poza jest często określana wyglądem winowajcy. Psy stosują ją gdy nie mają pewności czego mogą się spodziewać ze strony człowieka, szczególnie, gdy są to psy uległe, nieśmiałe.Psy zachowują się też tak w stosunku do innych psów gdy chcą uniknąć walki – to oznaka podporządkowania się. Część ludzi błędnie rozumie takie zachowanie jako przeprosiny.

schylanie głowy

I jeszcze jedna ważna rzecz: smycz

Pamiętaj, smycz jest przedłużeniem ręki opiekuna i dla psa powinna być synonimem spokoju i bezpieczeństwa, nie karą. Pewnie nie raz byłeś świadkiem, gdy na co dzień łagodny pies prowadzony na smyczy raptownie zmienił się w agresywną bestię. Psi behawioryści mają na to zachowanie specjalne określenie: agresja smyczowa. Po pierwsze pies na smyczy jest bardziej skłonny do poznawania nowych osobników, a w asyście swego pana czuje się pewniejszy siebie. Dodatkowym stymulantem jest skrępowanie ruchów czworonoga. No i najważniejsze, a często bagatelizowane przez opiekunów: pies świetnie odczytuje nasze niepokoje. Jeśli nawet nieświadomie stajemy się nerwowi na widok obcego psa, dla naszego pupila to znak – reaguj. Psy są przede wszystkim świetnymi obserwatorami – gdy napinamy mięśnie tułowia, stajemy jak wryci, czy nie daj boże podnosimy ton głosu alarmujemy, że czujemy zagrożenie. Jak myślisz, co wtedy zrobi pies? Warto dowiedzieć się więcej na temat psychologii smyczy, ale to temat na osobny wpis.

zachowanie psa na smyczy

Czy nadal uważasz, że Twój pies nie ma Ci nic do powiedzenia?

Jak widzisz wcale nie musi mówić ludzkim głosem, wystarczy że Ty zaczniesz patrzeć na niego w inny sposób. Mowa ciała psa to klucz do wspaniałej relacji z czworonogiem, gdy okaże się, że nawzajem doskonale odczytujecie swoje potrzeby,  intencje czy problemy. Jest o co zabiegać.

Źródła:

Dog Body Language

Dahl Melissa, You and Your Dog Share a Language: The Feelings Written on Your Faces

Moore Arden, 4 Dog facial Expression and What They Mean

DogFACS: http://dogfacs.com/index.html

Agresja smyczowa – jak radzić sobie z psią furią.  

 

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 29 lipca 2020 @ 13:52

Exit mobile version