Zwierzęta i Fajerwerki – 11 wskazówek jak pomóc pupilowi

Czy Twój pies drży ze strachu przy każdej wystrzelonej petardzie? Czy błyski i huk w noc sylwestrową powoduje, że Twój kot chowa się w najciemniejszy kąt? Strach przed wybuchami i fajerwerkami to popularna fobia zwierząt domowych, ale nie tylko. Sarny, dziki, lisy, a także dzikie ptactwo też cierpią z powodu niezidentyfikowanego źródła wystrzałów i światła. Do tego dochodzi panika, która może pozbawiać zwierzęta nie tylko zdrowia, ale życia.

zwierzęta i Sylwestra
zwierzęta i Sylwestra

Czy możesz wyobrazić sobie nagły wybuch wojny? Porównywalne “atrakcje” serwujemy co roku zwierzętom. One słyszą o wiele lepiej niż my! Dla przykładu, człowiek słyszy dźwięki w zakresie do 20000 Hz, podczas gdy pies do 40000 Hz! Niewiadome źródło nagłego hałasu i światła spotęgowane przez wyczulony słuch? To musi być ciężkie przeżycie dla naszych czworonogów. Do tego dochodzi brak zrozumienia sytuacji i instynkt, który każe się ratować…

Jak możesz pomóc swojemu pupilowi?

Jak pomóc zwierzętom oprócz zrezygnowania z sylwestrowych wystrzałów?  Oto 11 złotych wskazówek:

przerażony pies
przerażony pies

1. Nie wychodź z psem w okolicy północy

Jeśli masz w zwyczaju wyprowadzać psa późnym wieczorem, w tę jedną noc w roku zaplanuj spacer rozsądnie. Być może będzie się to wiązało z dodatkowym wyjściem i podzieleniem spaceru na wieczorny i nocny, już po ucichnięciu imprez.

2. Zapewnij zwierzęciu bezpieczną “kryjówkę” w domu

Pozwól, aby Twój pupil sam znalazł sobie kryjówkę, niech sam wybierze miejsce w domu, w którym czuje się najbezpieczniej (mój poprzedni pies – bokser przesiadywał w łazience, Westa zwykle wybiera miejsce pod biurkiem żony, jeden z kotów wskakuje pod kołdrę…). Jeśli zamierzasz spędzić noc sylwestrową poza domem, zapewnij psu opiekę osoby którą zna w miejscu które zna. W niektórych przypadkach sprawdza się otwarta klatka (lub transporter) nakryta kocem, pod warunkiem, że zwierzę traktuje ją na co dzień jako bezpieczny azyl.

gdzie się schować?
gdzie się schować?

3. Maskuj dźwięki

Dźwięki wysokie i o dużym natężeniu są dla naszych zwierząt uciążliwe. Psy na przykład gorzej niż my rozpoznają źródło dźwięków, a to za sprawą mniejszych czaszek  – aby zlokalizować źródło dźwięku potrzebna jest różnica odległości między uszami w momencie dotarcia fali dźwiękowej. Świetnie sprawdza się zagłuszanie niepożądanych dźwięków np. muzyką. Zwierzę o wiele lepiej znosi znany mu domowy harmider, do którego jest przyzwyczajony, niż niezrozumiałą kanonadę za oknem. Zachowuj się tak jak w zwykle. No może z wyjątkiem tego, że wyjątkowo masz pełne pozwolenie na głośne słuchanie ulubionego albumu.

4. Ogranicz widoczność za oknem

Zasłoń rolety, żaluzje, zamknij okna. Im mniej “atrakcji świetlnych”, tym lepiej. Uwierz, Twój kot czy pies raczej nie zostaną koneserami najnowszych rozwiązań pirotechnicznych.

zwierzęta nie lubią świętować
zwierzęta nie lubią świętować

5. Nie zamykaj zwierzęcia

Upewnij się, że pies może wchodzić do swojej kryjówki i wychodzić z niej kiedy chce – ograniczenie wolności przy stresie jaki funduje noc sylwestrowa mogłoby spotęgować złe doznania. Wbrew pozorom łazienka nie zawsze jest dobrym pomysłem ze względu na specyficzne echo.

6. Nie bierz na siłę na ręce

Pupil może się wręcz wyrywać z objęć. Wszelkie ograniczenie ruchu i możliwości przebywania tam, gdzie chce może nasilać stres. Natomiast głaskanie może zostać błędnie zinterpretowane przez psa czy kota – czy rzeczywiście chcesz nagradzać jego strach?

zapewnij pupilowi bezpieczne miejsce
zapewnij pupilowi bezpieczne miejsce

7. Upewnij się, że Twoje zwierzę można łatwo zidentyfikować

Uaktualnij dane, które można odczytać z chipa, psu koniecznie doczep do obroży adresówkę. Jeśli nie zdążysz zamówić adresówki, możesz zapisać swój numer na obroży psa. Kota nie wypuszczaj z domu w okresie około sylwestrowym (swoją drogą, na co dzień również odradzam). W przypadku kota, obróżka to potencjalne niebezpieczeństwo – jest duże prawdopodobieństwo, że mruczek zahaczy się gdzieś przypadkowo, a wtedy nieszczęście gotowe…

adresówka
adresówka

8. Zachowaj spokój

Nie zachowuj się zbyt ostrożnie, staraj się nie robić rzeczy, które mogą skojarzyć się Twojemu zwierzakowi z nerwowością. Pamiętaj, że zwierzę świetnie odczytuje mowę ciała. Twój stres może mu jedynie zaszkodzić, gdy dajesz wyraźny sygnał “jest się czego bać”.

9. Zabezpiecz drzwi i okna

Zwierzę w panice może zachowywać się nieracjonalnie i szukać jakiegokolwiek sposobu na ucieczkę. W ataku paniki kot może wyskoczyć przez okno, pies wybiec z domu przez uchylone drzwi. Pamiętaj, że zwierzęta słyszą pewne dźwięki intensywniej! Do tego dochodzi dezorientacja. Twoim zadaniem jest pomóc przyjacielowi przeżyć ten ciężki okres w możliwie jak najspokojniej.

10. Zajmij czymś pupila

Gryzak, nowa zabawka, a może poświęcenie czasu zwierzakowi pozwoli mu skupić się na czymś przyjemnym. Oczywiście nie rozwiąże to problemu huku sylwestrowej strzelaniny, ale częściowo powinno odwrócić uwagę od źródła problemu.

zajmij czymś psa
zajmij czymś pupila

11. Skontaktuj się z weterynarzem

To ostatni punkt listy ponieważ sięganie po leki uspokajające to ostateczność wiążąca się z pewnym ryzykiem. Jeśli masz dobry kontakt i zaufanie do lekarza, poproś o wytłumaczenie Ci jak działa proponowany środek. Na rynku jest wiele specyfików, które tak naprawdę “pomagają” opiekunowi, a nie zwierzęciu. Część z nich to neuroleptyki, które mają za zadanie obniżyć ruchliwość przy zachowaniu świadomości. Zwierzę nie będzie potrafiło się przemieścić żeby na przykład się schować, ale będzie miało pełną świadomość do której dojdzie jeszcze większy strach związany z nie panowaniem nad własnym ciałem… Nie funduj swojemu przyjacielowi podwójnej traumy! Zorientuj się jaki środek będzie dla zwierzęcia najbezpieczniejszy. Kluczowe jest też podanie go we właściwym czasie (na kilka godzin przed rozpoczęciem pokazów).

Zwierzęta odbierają świat dzięki zmysłom

Słuch i wzrok to zmysły, które są wystawiane na nie lada doświadczenia w czasie każdej nocy sylwestrowej. Dlaczego większość psów tak bardzo negatywnie reaguje na fajerwerki? Dlaczego koty chowają się w ciemny kąt, wychodząc z niego dopiero po wszystkim? Strach przed hałasem to naturalny odruch każdego zwierzęcia, ma w naturalny sposób chronić przed niebezpieczeństwem. Wybuchy petard to zupełnie inne doświadczenie niż wyładowania atmosferyczne w czasie burzy. Błyski niewiadomego pochodzenia, których nie sposób przewidzieć, nagłe wybuchy tuż przy ziemi – to wszystko powoduje ogromny stres dla zwierząt. Kilka miast zrezygnowało już  w tym roku z pokazów fajerwerków na rzecz bardziej humanitarnych i ekologicznych laserów. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie to już norma.

kot zwykle chowa się ze strachu
kot zwykle chowa się ze strachu

A co na to wszystko przepisy?

Jako dodatkowy argument warto przytoczyć ustalenia prawne w tym zakresie – tylko 31 grudnia i 1 stycznia można legalnie odpalać środki pirotechniczne. Przedwczesna zabawa fajerwerkami może skończyć się z mandatem do wysokości 500zł. Oprócz przepisów lokalnych, reguluje to także Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń.

nie strzelaj
nie strzelaj
[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Siła zmysłów

Keeping your dog safe when the fireworks start

Fajerwerki są legalne tylko w noc sylwestrową

Dogs and fireworks

Cats and fireworks

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 01:08

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,