ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Pies dla starszej osoby – 13 najlepszych ras

Pies dla starszej osoby – po co?

idealny pies dla starszej osoby
Idealny pies dla starszej osoby – 13 ras

Psy są wspaniałymi towarzyszami ludzi na każdym etapie życia. To, że jest się osobą starszą (która może nie radzić sobie z psami wymagającymi typu Akita), nie jest powodem, aby w ogóle nie cieszyć się psim towarzystwem. Nie ma wątpliwości, że psy zapewniają towarzystwo w sposób, którego żadne inne zwierzę domowe nie może zapewnić. Bardziej mobilni seniorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że codzienny spacer z psem, jest sposobem na wyjście z domu, ćwiczenie i poznawanie nowych ludzi. I nie chodzi przecież o to, aby sprowadzić na siebie górę obowiązków, wybierając niewłaściwego psa. Zatem jaki pies dla starszej osoby będzie najodpowiedniejszy?

Idealny pies dla starszej osoby jest również starszy?

Wzięcie do domu spokojnego, już wyszkolonego starszego psa to idealny sposób na znalezienie wspaniałego przyjaciela. Psy uwielbiają starszych opiekunów, którzy nie pędzą do pracy o 7:00, a wracają na noc. Wielu seniorów spędza większość dnia w domu i ma czas, aby spędzać go ze zwierzęciem. Oczywiście – czy jako pies dla starszej osoby lepiej sprawdzi się dorosły pies czy szczeniak lub młodzik, zależy od mobilności, zdrowia i chęci seniora.

Pies – lek bez recepty

Lekarze potwierdzają, że posiadanie psa obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów. Poprawia również zdrowie psychiczne, podnosząc poziom serotoniny i dopaminy w mózgu.

Badania pokazują nawet, że seniorzy, którzy opiekują się zwierzakiem, lepiej dbają o siebie! Jednym słowem, pies dla starszej osoby to dobro na czterech łapach. Jednak jeśli jesteś dzieckiem lub wnukiem seniora, nie przyprowadzaj zwierzaka bez zgody starszej osoby.

Pies dla starszej osoby może być lekiem na wiele rzeczy

Pies dla starszej osoby – jak wybrać?

Możesz cieszyć się wieloma zaletami posiadania psa w każdym wieku, ale ważne jest, aby znaleźć odpowiednie zwierzę dla konkretnego opiekuna, szczególnie jeśli jest to opiekun starszy.

Oto 5 głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze psa dla starszej osoby:

Pies powinien odpowiadać preferencjom i kondycji seniora

POZIOM ENERGII

Niektóre psy czy rasy wymagają więcej ruchu niż inne. Jesteś aktywną emerytką? Zatem możesz poradzić sobie z psem, który potrzebuje dużo czasu na zabawę i wiele okazji do biegania. Masz problemy z mobilnością lub wytrzymałością? Nie każdy pies dla starszej osoby musi być maratończykiem – wybierz takiego, który jest zadowolony z kilku krótkich spacerów. Niektóre bardzo małe psy mogą nawet wykonywać wszystkie niezbędne im ćwiczenia, po prostu biegając po domu. Pies dla starszej osoby nie musi wiązać się z wielogodzinnymi obowiązkami obciążającymi seniora.

ROZMIAR

Mniejsze psy są łatwiejsze do kontrolowania i są bardziej odpowiednie dla seniorów mieszkających w mieszkaniach lub ośrodkach opieki. Mały pies bez problemu zmieści się na twoich kolanach, łatwo go przenieść, nie przytłaczają fizycznie i można je nawet umyć w… zlewie. Jednak niektóre małe psy mają dużo energii i starają się nadrobić swój niewielki wzrost dużą ilością szczekania.

Na szczęście nie jest to normą – wśród psów, które szczekają najmniej, są też mniejsze rasy, takie jak mops czy Boston terrier. Co ciekawe, dobrym wyborem mogą być posłuszne większe psy, które nie wymagają wiele pielęgnacji.

Czworonóg zapewni towarzystwo, nie tylko swoje

WIEK

Starsze psy są lepszym wyborem dla seniorów. Szczenięta są super aktywne i mają tendencję do żucia i gryzienia wszystkiego (taka ich natura). Większość psów uważanych jest za dorosłe czy wręcz „seniorów”, gdy osiągają wiek około siedmiu lat. Oczywiście wiele zależy od konkretnego psa, rasy i średniej długości życia danej rasy.

Dorosłe psy są zazwyczaj już wyszkolone w domu i dobrze zsocjalizowane z ludźmi. Są również z reguły spokojne i mają bardziej przewidywalne wzorce zachowań. Rozsądnie jest pomyśleć o oczekiwanej długości życia poszczególnych psów i o tym, jak prawdopodobne jest, że twój zwierzak przeżyje ciebie (tak, to trudny i trochę abstrakcyjny temat, ale jednak nie można udawać, że go nie ma…) . 

TEMPERAMENT

Na temperament psa wpływają geny, z którymi się rodzi, a także sposób, w jaki jest wychowywany. Podczas gdy każdy pies może być wychowywany tak, aby był przyjazny, niektóre rasy są bardziej naturalnie uwarunkowane, aby były łagodne i przyjazne. Uważa się, że beagle, retriever, pudle i buldogi należą do psów o „najlepszym” temperamencie. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę ma swoja osobowość.

Spróbuj zapoznać się z każdym potencjalnym psem, którego rozważasz przygarnąć, aby sprawdzić, czy dobrze do siebie pasujecie pod wieloma względami. Pies dla starszej osoby to kwestia, w której nie można iść na ustępstwa.

W dwójkę zawsze raźniej

WYMAGANIA DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI

Niektóre rasy wymagają regularnych kąpieli, przycinania i strzyżenia, podczas gdy inne potrzebują tylko częstego szczotkowania. Są rasy, które zamiast typowej sierści mają włosy, zbliżone do włosów ludzkich. Rasy mające włos to: Yorkshire terrier, pudel, Shih tzu, Basenji, sznaucer olbrzymi, Samojed, Bichon frise. Większość ras z włosami zamiast sierści wymaga regularnego strzyżenia i odpowiednich kosmetyków do mycia.. Pamiętaj, aby wybrać psa, z którego potrzebami możesz sobie poradzić, samodzielnie lub z pomocą członka rodziny lub profesjonalnego fryzjera.

Jak słusznie zauważyłaś, wśród kryteriów wyboru psa nie ma w ogóle mowy o wyglądzie. To powinien być ostatni powód zakupu czy przygarnięcia psa, który nie powinien szczególnie wpływać na decyzję.

Idealny pies dla starszej osoby to pies, który nie obciąży ją zbyt dużymi obowiązkami.

Warto przemyśleć podarowanie seniorom odchowanego psa

Idealny pies dla starszej osoby, czyli jaki?

Idealnym rozwiązaniem byłby pies, który nie sprawia szczególnych trudności – taki samoobsługowy egzemplarz. Niestety nie zawsze jest możliwość wzięcia do domu już odchowanego, stabilnego emocjonalnie i niewymagającego czworonoga. Nikogo nie zdziwi to, że większość seniorów radzi sobie lepiej z mniejszymi, “przenośnymi” rasami, niż dużymi psami. Szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Nie mam tu na myśli agresji, ale potencjalnych problemów w typowych życiowych sytuacjach jak np.wyprowadzanie psa w czasie wyjątkowo mroźnej i śliskiej zimy, czy pogoń za kotem (psa, oczywiście). Jednak tak jak w każdym innym przypadku, dobranie odpowiedniego psa zależy od poziomu aktywności seniora, jego sytuacji mieszkaniowej i tego, czy dzieci są częstymi gośćmi i czasem będą mogły przejąć trochę obowiązków. 

Duży pies wymaga więcej siły. Prowadzenie na smyczy nie może być dla starszej osoby niebezpieczne

Oto lista 13 ras psów,

które wydają się być właściwymi psami dla starszych osób. Jest to mój subiektywny ranking, który stworzyłam w oparciu o wiadomości na temat wielkości, cech charakteru i wymagań pielęgnacyjnych poszczególnych ras. Ranking ułożyłam zaczynając od ras najbardziej (według mnie) odpowiednich dla osób starszych. 

1 Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier jest przyjazny, inteligentny i cichy. Wprost idealny pies dla starszej osoby. Jest również bardziej cierpliwy niż większość małych ras. Ten cichy, mały pies jest jednym z najlepszych psów na kolana dla seniorów. Niczego nie kocha bardziej niż przytulanie się do swojego opiekuna, a do tego bardzo dobrze dogaduje się z dorosłymi, dziećmi i innymi zwierzętami. Aktywny i zabawny, inteligentny i łatwy do trenowania. Cavalier uprzejmie dopasowuje swój poziom aktywności do swojego opiekuna. Trudno się pomylić wybierając  szlachetnego Cavaliera, ale należy liczyć się z tym, że wymaga on regularnego szczotkowania (w sumie jak każdy pies…). 

Nr 1 na liście pt. pies dla starszej osoby to Cavalier King Charles Spaniel

Wielkość: suczka: 5,9 – 8,2 kg, samiec: 5,9 – 8,2 kg
Cechy: cierpliwy, radosny, czuły, towarzyski, nieustraszony, łatwo przystosowujący się

2 Pekińczyk

Królewski, ale wolno poruszający się Pekińczyk to prawdziwy czaruś. To idealny piesek na kolanka i chociaż potrzebuje dokładnego codziennego szczotkowania, możesz to spokojnie zrobić, gdy śpi na twoich kolanach. Jest niezwykle lojalny i czuły, chociaż czasami też niezależny i waleczny. Legenda głosi, że pochodzi od lwa, a to zobowiązuje! Jest psem dumnym, u którego widać pochodzenie arystokratyczne – lubi wygody, spokojną i przyjazną atmosferę.

Nie lubi pośpiechu i hałasu, a krzyki zupełnie mu nie odpowiadają, dlatego jest idealnym kompanem osoby ceniącej sobie spokój. Jeśli dzieci są częstymi gośćmi w twoim domu, zerknij do wpisu Najlepszy pies dla dziecka – zanim kupisz psa). Zamiast biegać czy ćwiczyć woli poleżeć na kanapie i nie zmusisz go do niczego, czego sam nie chce robić. Jest zatem idealny dla emeryta, który ceni sobie czas spędzony pod kocykiem i z pilotem w ręku. 

Pekińczyk zajmuje 2. pozycję na liście psów dla starszej osoby

Wielkość: 3,2 – 6,4 kg
Cechy: czuły, inteligentny, zgodny, uparty

3 Pomeranian, szpic miniaturowy

To kolejny pies, który doskonale balansuje między małym rozmiarem, a czułym temperamentem. Ta rasa jest świetnym towarzyszem dla emerytów nie przepadających za dużą porcją ruchu, ponieważ jest przykładem psa-domatora. Pomeranian nie wymaga długich spacerów, zjada też niewiele. Ważący do 3,5 kg piesek z łatwością i lubością usadowi się na kolanach lub nawet w torbie. Jest czułym towarzyszem, którego będzie cieszyć spanie na kolanach, zabawa zabawkami i po prostu spędzaniem czasu z tobą.

Tak naprawdę zaadaptuje się do każdych zastanych warunków i równie dobrze będzie się czuł w domu z ogródkiem jak i w mieszkaniu w dużym mieście. (Chcesz przeczytać więcej na temat polecanych psów do mieszkania? Zerknij do wpisu Pies do mieszkania – 10 najlepszych ras) Co ważne, to rasa, która mimo ciepłych uczuć dla wszystkich domowników, wybiera sobie jednego pana i bardzo przeżywa rozłąkę z nim. Co do pielęgnacji, zrzuca całkiem sporo sierści i wymaga regularnego wyczesywania i trymowania.

Pomeranian nie lubi częstych zmian w swoim otoczeniu i ludziach. To kolejny duży pies przez przypadek zamknięty w małym ciele, dlatego wymaga konsekwencji w układaniu, aby nie wszedł opiekunowi na głowę.   

Wielkość: 1,9 – 3,5 kg
Cechy: inteligentny, przyjazny, towarzyski, radosny, aktywny, żywiołowy

4 Lhasa Apso

To pies o łagodnym charakterze, dużej wrażliwości i serdeczności. Jest serdeczny i lubi zabawę, dlatego jest ulubieńcem dzieci, ale spokojnym i zrównoważonym charakterem łatwo może zaskarbić sobie względy osób starszych. Jest pieszczochem i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Z natury jest raczej nieufny do obcych, ale potrafi szybko się zaprzyjaźniać. Co ciekawe, nie ma problemu z zostawaniem samemu w domu, niestety jego wadą jest to, że jest rasą szczekliwą. Lhasa Apso świetnie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna i może z powodzeniem być pierwszym psem. Szybko się uczy i łatwo dostosowuje do rytmu dnia opiekuna. Rasa ta wymaga umiarkowanego ruchu, którego potrzebę zaspokoją dwa spacery w ciągu dnia.

Wielkość: suczka 4-6 kg, samiec 5-7 kg
Cechy: wierny, inteligentny, posłuszny, energiczny, żywy

5 Chihuahua

Żywy, lojalny i dumny – ten fantastyczny piesek jest wspaniałym towarzyszem. Jest doskonałym wyborem dla seniorów, ponieważ nie potrzebuje dużo miejsca. To najmniejszą rasa psów na świecie, a to sprawia, że jest naprawdę łatwy w obsłudze – opiekun nie musi być silny, aby kontrolować go na smyczy. Chihuahua to pies często udzielający się wokalnie, dlatego też może służyć jako pies czujny (nie omieszka zaalarmować domowników o listonoszu pukającym do drzwi). Szczenięta mogą być trudne do wychowania w domu, dlatego myśląc o piesku Chihuahua, warto dać go wpierw komuś do odchowania np. swojemu dorosłemu dziecku.

Wielkość: 1,5 – 3 kg
Cechy: wierny, odważny, czujny, żywy, szybki

6 Pudel

W przeciwieństwie do ich często szalonych fryzur, pudel w rzeczywistości nie jest bardzo wymagający w utrzymaniu. Jest więc świetnym psem dla seniorów. Potrzebuje regularnych wizyt pielęgnacyjnych. Jest łatwy do wyszkolenia – w końcu jest na szczycie listy najinteligentniejszych psów na świecie! Pudel ma włos i charakterystyczne dla niego jest to, że nie zrzuca go wiele. Dzięki temu można powiedzieć, że jego sierść jest hipoalergiczna, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Pudel występuje w czterech rozmiarach: zabawkowym, miniaturowym i standardowym i średnim. Pudel uwielbia być rozpieszczany. Mieszanki pudli, takie jak Cockapoo i Labradoodle, są również doskonałym wyborem.

Wielkość: Pudel toy: 24 – 28 cm, Pudel miniaturowy: 28 – 35 cm, Pudel standardowy: 45 – 60 cm, Pudel średni: 35 – 45 cm
Cechy: inteligentny, czujny, wierny, obdarzony instynktem, aktywny, podatny na szkolenie

7 Shih Tzu

Shih Tzu to łagodny, czuły pies, który rozwija się dzięki miłości. Ta rasa żyje dla przytulania i skupiania na sobie uwagi opiekuna. Gubi małe ilości sierści, ale wymaga codziennego szczotkowania i od czasu do czasu profesjonalnego przycinania, aby wyglądał pięknie (z tym poradzi sobie psi fryzjer). Shih tzu to doskonały pies na kolana, który jest przyjaźnie nastawiony do obcych ludzi, a także dzieci i zwierząt domowych.

Zabawny, ale niezbyt aktywny pies, któremu wystarczającą aktywnością będą krótkie codzienne spacery. Jest bardzo elastyczny i łatwo sie przystosowuje do miejsca zamieszkania – może równie dobrze mieszkać w dużym domu na wsi lub małym mieszkaniu w mieście. Większość Shih tzu to bardzo ciche psy, chociaż niektóre… chrapią.

Wielkość: suczka: 4 – 7,2 kg, samiec: 4 – 7,2 kg 
Cechy: czuły, bystry, inteligentny, żywy, śmiały, niezależny

8 Mops

Mops jest zwierzakiem szczęśliwym z natury. Zresztą wystarczy chwilę na niego popatrzeć. Ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu jest łatwy w pielęgnacji, chociaż dość mocno zrzuca sierść. Mops jest wystarczająco mały, aby łatwo się nim opiekować i ma bardzo niewielkie wymagania żywieniowe. Jest to ogólnie zdrowa rasa, ale powinna unikać ekstremalnych temperatur, podobnie zresztą jak ludzcy seniorzy. Mops może być najlepszym małym psem dla seniora, który woli przytulać się z psem w fotelu, niż zabierać go na codzienne wędrówki. Właściwie prawie nie szczeka, chociaż raczej pewne, że będzie chrapał. Wymaga niewielkiej pielęgnacji. Chociaż czasami mops bywa uparty, jest niezwykle towarzyski i oddany swoim opiekunom.

Wielkość: suczka: 25 cm (w kłębie), samiec: 30 cm (w kłębie)
Cechy: bystry, towarzyski, uroczy, uległy, radosny, cichy, czujny, uparty

9 Bichon frise

Waży zazwyczaj od 3 do 5 kg, jest łatwy w obsłudze i w wyszkoleniu. Ponadto potrzebuje tylko umiarkowanej ilości codziennego ruchu. Ma bardzo wesołe usposobienie, ale równocześnie zrównoważony temperament. Bichon wprost uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem, któremu oddaje się bez reszty. Do tego stopnia, że dla niektórych ludzi chodzenie krok w krok może wydawać się męczące. Z tego powodu, gdy opiekun znika gdzieś zostawiając go samego, jest nieszczęśliwy. Jest przyjazny dla obcych, przywiązuje się do swojej rodziny, w której mogą być zarówno dzieci jak i inne zwierzęta.

Wielkość: suczka: 3–5 kg, samiec: 3–5 kg
Cechy: wrażliwy, łagodny, czuły, wesoły, radosny, bywa zadziorny

10 Boston Terrier

Boston Terrier jest dobrym wyborem dla seniorów ze względu na swój poręczny rozmiar, przyjazny charakter i łatwość pielęgnacji. Cichy, uroczy i łatwy do wyszkolenia, jest znany ze swojej nieograniczonej energii i radości z zabawy. Wyszkolony i dobrze wychowany, elegancki Boston Terrier jest przyjacielem wszystkich. Z natury jest raczej leniuszkiem, więc pełen polegiwania i relaksu styl życia jest dla niego jak najbardziej w porządku. Bostony mogą być władcze, więc warunkiem niezbędnym jest zdecydowany przywódca stada 😉 

Wielkość: 4,5 – 11 kg
Cechy: przyjazny, inteligentny, towarzyski, przywiązany, żywy

11 Yorkshire Terrier

Mały rozmiar, ale duża osobowość – Yorkshire Terrier jest zadziornym, ale kochającym towarzyszem. Jego rozmiar umożliwia noszenie, chodzenie na smyczy lub trzymanie na kolanach. York, podobnie jak wiele innych małych ras, jest dobrym psem dla seniorów, osób z problemami zdrowotnymi i tych, których przeraża wielkość i siła większego psa.

York jest cudownie kochający i lojalny, chociaż bywa zarówno niezależny, jak i nadopiekuńczy. Opiekunom może się często wydawać, że ich York postrzega samego siebie jako potężnego psa stróżującego. Jednak żaden York nie odpuści przytulanek. On po prostu uwielbia wtulać się we wszystko, co miękkie i puszyste. A jego jedwabiste włosy są bardzo przyjemne w dotyku. Ze względu na specyficzny jak na psa włos (podobny do ludzkiego) rasa wymaga właściwej pielęgnacji, w tym regularnych kąpieli i użycia specjalistycznego szamponu.

Wielkość: do 3,5 kg
Cechy: pewny siebie, śmiały, odważny, niezależny, inteligentny

12 Maltańczyk

Żywy, ale łagodny Maltańczyk kocha ludzi i nie lubi być sam. Mimo łagodnego wyglądu Maltańczyk jest nieustraszony. Jeśli jego nowy opiekun nigdy wcześniej nie miał psa, Maltańczyk wybaczy mu wiele błędów. Pozostaje umiarkowanie aktywny od szczenięcia do starości, choć na co dzień nie potrzebuje zbyt dużej porcji ruchu. Jest niezwykle wrażliwy na nastroje swoich opiekunów (z tego powodu używa się go czasami jako psa terapeutycznego). Jego sierść wymaga codziennej pielęgnacji i regularnych wizyt u psiego fryzjera, bo tylko wtedy wygląda najlepiej. Maltańczyk zrzuca mało sierści i jest z zasady zdrową rasą.

Wielkość: suczka: 3–4 kg, samiec: 3–4 kg
Cechy: posłuszny, spokojny, łagodny, inteligentny, czuły, radosny, żywy, nieustraszony, aktywny

13 Sznaucer miniaturowy

To kolejny mały, energiczny pies, który jest dobrym towarzyszem dla seniorów. Dobrze radzi sobie również z dziećmi. Jeśli dom często odwiedzają wnuki, to sznaucer miniaturowy jest idealnym wyborem. Jest energiczny, czuły, ma silny, ale przyjazny temperament teriera. Niektórzy twierdzą nawet, że sznaucer miniaturowy to duży pies w małym, schludnym opakowaniu. Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu, jest spokojny w domu. Jest świetnym psem czujnym, ponieważ od małego wykazuje cechy obronne, choć nie jest z natury agreasywny. Zamiast tego są posłuszny, chętny do pomocy i chce być twoim najlepszym przyjacielem. Pies opiekun i stróż domu z włosem zamiast sierści. 

Wielkość: suczka: 5,4–8,2 kg, samiec: 5,4–9,1 kg
Cechy: posłuszny, przyjazny, inteligentny, czujny, nieustraszony, energiczny

Posiadanie psa zapewnia wiele korzyści zdrowotnych i poprawia życie na wiele ważnych sposobów. A emerytura może być tym idealnym momentem, aby wziąć do domu futrzanego towarzysza, zwłaszcza jeśli znajdziesz tego odpowiedniego.

Mogłabyś szukać konkretnego zestawu cech u psa rodzinnego – na przykład wysokiego poziomu energii, który dobrze się sprawdza, gdy masz dzieci. Ty prawdopodobnie chcesz innego zestawu cech u psa, którego przyjmiesz na emeryturze. Powyższe zestawienie może ci pomóc w rozwiązaniu kwestii wyboru, jednak pamiętaj, że poszczególne psy mogą różnić się od siebie, a cechy zapisane we wzorcu rasy nie są wytyczną. Najważniejsze to dokonać wyboru odpowiedzialnie i z głową. I pewnie tak właśnie będzie u ciebie 🙂

Źródła:

Merritt Whitley, 6 Best Dog Breeds for Senior Citizens

Jess Bolluyt, These Are the Best Dog Breeds for Seniors and Retirees

The Five Best Dog Breeds for Senior Citizens

Crystal Lee, 18 Good Dogs for Seniors Who Want or Need a Furry Companion

Data pierwszej publikacji: 10 sierpnia 2020 @ 06:20

Exit mobile version