ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Pies senior – opieka nad starym psem

Pies senior – Prawo natury

Z upływem lat każdy pies zmieni się z szalonego młodziaka w statecznego seniora. Pyszczek oprószą siwe włosy, pogorszeniu ulegnie do tej pory nienaganne zdrowie. Starzenie się psa to zawsze szok dla opiekuna, tym bardziej, że nasze czworonogi starzeją się o wiele szybciej niż my. Czy wiesz jakiej opieki wymaga pies senior? Jesteś pewna, że wiesz jak dbać o starego psa? Zapraszam do lektury dzisiejszego wpisu.

pies senior
pies senior

Zapalenie stawów

Najpowszechniejszą formą artretyzmu jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Najczęściej dotyczy ona następujących stawów: biodrowego, kolanowego, łokciowego i barkowego. Z wiekiem w stawach produkowana jest mniejsza ilość mazi stawowej, co powoduje nienaturalny rozrost kości.

Z czasem dochodzi do sztywności stawów oraz problemów z poruszaniem się, a to wszystko w towarzystwie dotkliwego dla zwierzęcia bólu. Niestety choroba zwyrodnieniowa jest przypadłością postępującą, a to znaczy, że nie można jej wyleczyć, jedynie spowolnić proces degeneracji stawów i ulżyć w bólu.

Co możesz zrobić?

Psia starość też wymaga nieco innej opieki

Pies senior i demencja

To potoczna nazwa zespołu dysfunkcji poznawczej u psów. Z wiekiem w mózgu psa dochodzi do szeregu procesów zwyrodnieniowych.

Objawy:

stary pies

Problemy ze słuchem

Z wiekiem słuch psa ulega pogorszeniu i jest to naturalna kolej rzeczy. Odpowiedzialna jest za to stopniowo postępująca degeneracja nerwów.

Początkowo pogorszenie słuchu może zostać mylnie zinterpretowane jako demencja, ponieważ obu przypadłościom towarzyszy “zakłopotanie” psa, który nie wie jak radzić sobie z nową sytuacją.

Nie istnieje lek, który odwróciłby procesy zachodzące w narządzie słuchu. Jedyne co jako opiekunowie możemy zrobić, to pomóc pupilowi przystosować się do nowej sytuacji.

Jak możesz pomóc?

Ważne, aby pies czuł się pewnie, szczególnie poza domem. Możesz wypracować serię komend-gestów, którymi będziesz się komunikowała z psem. Bez względu na sposób jaki wybierzesz, po pierwsze musisz skierować na siebie uwagę psa. Możesz to zrobić

Zwróć uwagę na to, że głuchy pies może źle reagować na nagły dotyk. Aby zapobiec sytuacjom, w którym zaskoczony pies złapie kogoś za rękę, ucz go powoli i sukcesywnie nowej formy komunikacji przez dotyk. Staraj się nie zaskakiwać psa podchodząc od tyłu, informuj przypadkowych ludzi o sytuacji.

pies senior może tyć

Pies senior, to problemy ze wzrokiem

Podobnie jak w przypadku słuchu, wzrok z wiekiem ulega pogorszeniu, a dzieje się tak na skutek zmian zwyrodnieniowych w oku, bądź też zaćmy.

Jeżeli utrata wzroku spowodowana jest wiekiem psa, nie ma sposobu na wyleczenie przypadłości. Jedyne co możesz zrobić, to opóźniać procesy niszczenia narządu i dostosować warunki do potrzeb czworonoga.

Co możesz zrobić?

Tak naprawdę pies o wiele bardziej polega na innych zmysłach niż wzrok i dosyć szybko zacznie poruszać się pewnie korzystając z innych, świetnie rozwiniętych zmysłów.

Stary pies może ślepnąć

Pies senior, to problemy z sercem

Serce, wątroba i nerki to trzy organy najbardziej narażone na choroby spowodowane wiekiem.

Psy generalnie nie cierpią na podwyższony cholesterol, ciśnienie krwi czy ataki serca. Dotykają je jednak głównie dwie choroby: niedomykalność zastawki mitralnej (MVD) oraz zastoinowa niewydolność serca (która jest efektem tej pierwszej).

Częstszą przypadłością jest niedomykalność zastawki, szacuje się, że choruje na nią od 30% do 75% psów w podeszłym wieku. Jest to choroba typowa dla seniorów – z upływem lat procesy starzenia powodują, że mięsień sercowy staje się mniej sprężysty, podobnie jak zastawki, co oczywiście wpływa na mniej sprawne pompowanie krwi do serca.

W wyniku tego krew cofa się do lewego przedsionka serca, co z kolei powoduje nienaturalne jego powiększenie. Na zastawki działa większe ciśnienie, czyli koło się zamyka. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala ją opanować na tyle, że pies może pozbyć się uciążliwych objawów.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jest szereg typowych objawów problemów z sercem, należą do nich:

O chorobie serca może też świadczyć szereg innych, choć typowych objawów:

utrata apetytu, wagi, nadmierne ślinienie, blade (ewentualnie niebieskie lub szare) dziąsła i/lub język, brak zainteresowania aktywnością, “suchy kaszel” przypominający próbę szczekania, omdlenia.

Jak opiekować się psem seniorem?

Jak już wiesz, pies senior wymaga nieco innej opieki niż młody psiak. Warto postawić na zapobieganie niż później martwić się o efekty leczenia. Oto kilka rad, które warto stosować mając pod opieką starszego psa:

Pamiętaj

Opieka nad psem to spora odpowiedzialność. Biorąc pod dach szczeniaka musimy być gotowi, że nasz psi członek rodziny będzie się starzał na naszych oczach. Pamiętajmy wszyscy o tym, że pies jest nam wierny całe życie i że jego przyjaźń nie mija wraz z wiekiem.

Możesz też pomóc psom seniorom na kilka sposobów: możesz zaadoptować psiego staruszka (uwierz, zwykle to najmniej kłopotliwe psy). Możesz też rozliczyć wkrótce swój PIT przekazując 1% Twojego podatku na odpowiednią organizację np. Fundację Towarzystwo Weterynaryjne, która zajmuje się leczeniem psich seniorów.

Fundacja nieludzka starość

Źródła:

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 01:03

Exit mobile version