Zaburzenia trawienia u psa – jak sobie radzić?

Czy Twój pies miewa problemy z trawieniem?

Czy bywają sytuacje, kiedy Twój podopieczny korzystając z chwili Twojej nieuwagi połknie coś zakazanego? A może zdarza Ci się ulec pokusie i dać mu resztki ze stołu? Problemy z trawieniem może mieć też z powodu alergii czy nadwrażliwości pokarmowych, pasożytów, infekcji wirusowych, a nawet bakterii takich jak salmonella. Zaburzenia trawienia u psa mogą też wystąpić z powodu choroby wątroby, trzustki, nadnerczy, gruczołu krokowego czy nerek. Jak widzisz opcji jest naprawdę wiele, a rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych nawet dla opiekuna. W dzisiejszym wpisie postaram się szczegółowo przyjrzeć tym wszystkich problemom i zasugerować możliwie najlepsze ich rozwiązania.

Zaburzenia trawienia u psów
Zaburzenia trawienia u psa

Jak sugerują badania, chroniczne zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną zaburzeń trawienia u dorosłych psów.

Jak rozpoznać zaburzenia trawienia u psa?

Do objawów problemów trawiennych zaliczamy:

  • obniżenie apetytu,
  • zmiany w częstotliwości i jakości stolca,
  • zwracanie połkniętego jedzenia, wymiotowanie,
  • ból żołądka/brzucha,
  • apatia,
  • utrata wagi (w zaawansowanych przypadkach),
  • a nawet gorączka.

Jeśli problemy Twojego psa z trawieniem utrzymują się przez 24-48 godzin, wymaga on pomocy weterynaryjnej,

szczególnie jeśli ulegają nasileniu. U psów cierpiących na ostrą biegunkę, wymioty, brak pragnienia, długotrwałą utratę apetytu, ryzyko odwodnienia i infekcji wzrasta błyskawicznie. Jeśli nie zareagujesz w odpowiednim czasie, narażasz nie tylko zdrowie, ale i życie swojego czworonoga. Odwlekanie udzielenia pomocy może być zgubne. Problemy z trawienie mogą być spowodowane zjedzeniem czegoś trującego. Aby wykluczyć tę ewentualność, zajrzyj do artykułu Co zrobić, jeśli pies zjadł coś trującego.

zaburzenia trawienia
zaburzenia trawienia u psa

Z czego najczęściej wynikają zaburzenia trawienia u psa?

Zapalenie błony śluzowej żołądka i zapalenie jelit

W przypadku obu przypadłości można się spodziewać różnych objawów, a jest to spowodowane różną reakcją układu immunologicznego w obrębie żołądka czy przewodu pokarmowego. Stres i czynniki żywieniowe mogą wpływać na zapalenie śluzówki jelit, ale przyczyn może być wiele. Jest to choroba chroniczna, co oznacza okresowe nawroty biegunki i/lub wymiotów, a także spadku apetytu. Lekarze w takich sytuacjach najczęściej przepisują leki przeciwwymiotne, antybiotyki i leki na biegunkę. W przypadkach chronicznych przepisuje się Prednizon (znany u nas pod nazwą Encorton), który ma za zadanie złagodzić zapalenie. U mojego psa, boksera z atopowym zapaleniem skóry, był stosowany na samym początku leczenia, gdy nie wiadomo było  jeszcze jaka jest przyczyna objawów choroby (chudnięcie, brak apetytu, drapanie do krwi). Oczywiście należy zastanowić się czy problem nie leży np. w chorobach skóry. Ale o tym problemie piszę w innym artykule, który możesz przeczytać tutaj. Przy mniejszych zaburzeniach ze strony układu pokarmowego lekarze czasem próbują podawać lek hamujący wydzielanie kwasu żołądkowego, a więc będzie działającego na zmniejszenie wymiotów. Na biegunkę można w domowych warunkach zastosować Kaopectate. Pomóc powinno również podawanie probiotyków i prebiotyków.

badanie
badanie
Pasożyty jelitowe

Zaburzenia trawienia u psa może być spowodowane nieproszonymi gośćmi, które mogą dotyczyć psa w każdym wieku, choć najczęściej dotyczą szczeniaków. Najpopularniejsze, mimo że obco brzmiące to tęgoryjec dwunastnicy (rodzaj nicienia pasożytującego w psie), kokcydia, lamblie i glisty. Niestety pasożyty są szczególnie popularne wśród zwierząt wziętych ze sklepów zoologicznych i schronisk… Dlatego przygarniając psa lub kota upewnij się, że zwierzę jest odrobaczone i że nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia. A co sprzyja zakażeniom? I tutaj pewnie Cię nie zaskoczę pisząc, że są to złe warunki bytowe psów, oczywiście zła dieta, a nawet…stres. O ile współczesna weterynaria radzi sobie z takimi problemami bez większych problemów, możesz również pomóc swojemu psu na własną rękę stosując medycynę naturalną.

I tak, do walki z glistami i tęgoryjcem poleca się stosowanie ziemi okrzemkowej (diatomitu),  na tasiemca nasiona dyni i olej z zarodków pszennych. Aby pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego psa można też suplementować dodatkową porcję błonnika w postaci otrąb owsianych lub pszennych. Naturalnymi odpowiednikami są też rośliny bylica cytwarowa oraz nerecznica samcza. Przed zastosowaniem upewnij się, że wiesz jak stosować wspomniane rośliny lecznicze. Pamiętaj, że zioła mają zwykle silne działanie! Probiotyki i enzymy są również wskazane jako substancje wspomagające prawidłowe funkcjonowanie obciążonego układu pokarmowego.

Choroby trzustki

Wiele psów z chorobami trzustki cierpi na biegunki i utratę wagi. W wielu przypadkach jest to spowodowane zaburzeniami w wydzielaniu enzymu trzustki, przypadłością znaną jako niedobór komórek trzustkowych egzokrynowych. Utrata apetytu, wymioty i bóle brzucha mogą być spowodowane ostrym bądź przewlekłym zapaleniem trzustki. Diagnoza opiera się wówczas na wywiadzie z opiekunem (na podstawie jego obserwacji), badaniu brzucha oraz badaniu krwi. Jeśli chodzi o domowe środki zaradcze w tych przypadkach, można psu podawać środki zobojętniające kwas żołądkowy oraz dobrej jakości probiotyki.

choroby trzustki
choroby trzustki
Alergie pokarmowe i nadwrażliwość

Czy wiesz, że wiele psów ma problemy z trawieniem w związku z nieprawidłową dietą? Aby zdiagnozować te przypadłości, lekarz zapewne przeprowadzi badanie brzucha psa lub wykona prześwietlenia. Sposób leczenia może być różny w zależności od przyczyny, w mniej poważnych przypadkach wystarczy podać psu węgiel aktywny, ten sam który bierzemy przy zatruciach pokarmowych. Zadaniem węgla jest wyłapanie i związanie substancji niepożądanej, a tym samym zapobiegnie wchłanianiu toksyny do organizmu.

Część opiekunów psów zapewne skorzysta z możliwości homeopatii podając podopiecznym leki typu Nux Vomica – krople stosowane wspomagająco w łagodnych dolegliwościach trawiennych (wzdęcia, odbijania).

Psom, u których podejrzewamy alergię lub nietolerancję pokarmową należy niezwłocznie zmienić karmę, najlepiej na taką, która zawiera pojedyncze źródło białka.

Gwarantuje to łatwiejsze przyswajanie, brak konfliktu białek (który często wywołuje reakcję alergiczną) i eliminację innych źródeł alergenów. Warto, aby karma taka była oparta na maksymalnie prostych i czystych składnikach, przy jednoczesnej wysokiej przyswajalności witamin, minerałów i aminokwasów. Idealnie jest, jeśli karma jest bogata w źródło kwasów Omega 3, które  mają działanie przeciwzapalne.

Czy wiesz co to znaczy, że karma jest hipoalergiczna?

W skład takiej karmy powinno wchodzić białko hydrolizowane. To doskonały składnik karm w dietach eliminacyjnych, szczególnie w przypadku alergii pokarmowych. Białko hydrolizowane jest łatwiej trawione oraz lepiej przyswajane przez organizm. Białko poddane hydrolizie to białko o wyjątkowo małych cząsteczkach, które dzięki temu nie powodują uwalniania histaminy. Struktura białkowa tego typu nie jest rozpoznawana przez układ immunologiczny, dlatego nie uruchamia reakcji alergicznej.

jaka karma?
jaka karma?

Jakie są inne domowe sposoby na zaburzenia trawienia u psa?

Świeżo gotowana, niesłodzona dynia pomoże zarówno w lekkiej biegunce jak i (o dziwo) zatwardzeniu. Można użyć świeżego warzywa lub puree z dyni w puszce, ważne, by nie była doprawiona. Błonnik w dyni ma tendencję do wiązania wody, co spowoduje utwardzenie stolca. Natomiast duża zawartość wody wraz ze wspomnianym już błonnikiem zadziała podobnie do delikatnego środka przeczyszczającego. Jeśli wzbogacisz dietę swojego psa o dynię, z pewnością podziękuje Ci dobrym zdrowiem. Dynia jest bogatym źródłem błonnika, potasu, witaminy A, witaminy C i karotenoidów.

Tak naprawdę wystarczą niewielkie ilości gotowanej dyni, aby już dostrzec rezultaty – u małych psów i kotów zacznij od  ½ łyżeczki, zwiększając “dawkę” do 1 lub 2 łyżeczek, jeśli stwierdzisz że to konieczne (u dużych psów zacznij od 1 łyżki stołowej zwiększając dawkę w razie potrzeby). Pozytywne rezultaty powinny być widoczne już po kilku godzinach. Masz w planach wspomóc próby odchudzania pupila? Tu również odpowiedź brzmi: dynia. Jej niska kaloryczność i duża zawartość błonnika świetnie się sprawdzi w roli dietetycznego suplementu.

dynia
dynia na zaburzenia trawienia u psa

Tylko czy pies będzie jadł dynię…? Większość psów nie narzeka na jej smak, wręcz przeciwnie, ale jeśli Twój podopieczny jest wyjątkowo wybrednym typem, możesz wymieszać dynię z regularnym posiłkiem.

Ja mam dla Ciebie inne, wyjątkowe rozwiązanie

Możliwości leczenia zaburzenia trawienia u psa jest wiele, ale zwykle wymagają one nakładu czasu i pieniędzy. Żaden kochający opiekun nie chce patrzeć na cierpiącego, marniejącego w oczach psa, szczególnie że ten niestety nie opowie o swoich dolegliwościach. Diagnoza co do przyczyny często nie jest łatwą sprawą. A może by tak postawić na dietę? Z góry wyeliminować wszelkie składniki podejrzane o wywoływanie niestrawności, alergii, kłopotów gastrycznych, zapaleń i innych przypadłości, których przecież nie powinno być?

Odpowiedzią jest Forza10 Intestinal Active karma wspomagająca leczenie chorób układu trawiennego. Jest przeznaczona dla psów, u których alergie i nietolerancje pokarmowe atakują układ żołądkowo-jelitowy. Wielokrotnie otrzymywaliśmy już od naszych klientów informacje o spektakularnym wręcz efekcie działania karmy. Problemy, wobec których bezradnie rozkładali ręce lekarze specjaliści, znikały po kilku tygodniach stosowania naszej kuracji. Jedna z naszych stałych klientek, pani Elżbieta, działa w Fundacji SOS Bokserom. Na swoim blogu opisuje m.in.  historię wyleczonej tą karmą bokserki Missy, która w 2013 roku, w bardzo ciężkim stanie i minimalnymi szansami na przeżycie, trafiła do Fundacji. Dzisiaj, dzięki Forza10 Intestinal Active , jest okazem zdrowia.

missy szczeniak
Missy jako szczeniak
missy dorosła
Missy – dorosła i zdrowa
kuracja karmą Forza10 Intestinal
kuracja karmą Forza10 Intestinal
 
Forza10 intestinal
Forza10 Intestinal

Twój pies ma wymioty, zatwardzenia, biegunki? A może cierpi na dysbiozę, nieżyt jelit czy niewydolność trzustki? Zaburzenia trawienia u psa mogą wystąpić też z powodu nadwrażliwości. Mogę Ci pomóc. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną.

Źródła:

Relieving Digestive Problems in Dogs

How Does Pumpkin Help My Pet’s Digestive Health?

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 20 maja 2020 @ 23:13

6 comments

  1. Bardzo dobry artykuł.
    Sama mam problemy z moim 10-letnim pieskiem.
    Zawsze było coś z żołądkiem, ale ostatni rok to i dla mnie i dla niej męczarnia. Ciagle chodzenie po lekarzach i sznur diagnoz, potwierdzonych badaniami krwi, gastroskopia. Jestem przed wizyta u lekarza i jestem bardzo ciekawa co zadecyduje.
    Badanie gastroskopi wykazało chroniczne zapalenie żołądka, podczas badania śluzówka była tak wrażliwa, ze aż krwawiła. Zostały pobrane trzy wycinki.Trzy miesiące temu miała zapalenie trzustki. Badania robione obecnie z uwagi na problemy jelitowo żołądkowe, były zrobione przy okazji pod katem trzustki-jest ok.Musze nadmienić, ze piesek nie wymiotował i nie miał biegunki, ale co tydzień-dziesięć dni bardzo cierpiał. Przelewało jej się w brzuszku, miała nudności i pojedyncze wymioty. Po jednym dniu cierpienia, przechodziło. Tak przez trzy tygodnie. widać było ze cierpi. Czy to możliwe żeby Zoladek i jelita podrażniania były przez sucha karmę?
    Od czterech miesięcy dostaje Royal Canin-lov fat z uwagi na trzustkę. Może ktoś ma podobne problemy z pieskiem.
    Nie napisałam, ze to york biewer.

    1. No cóż – delikatnie rzecz ujmując, nie polecamy karm marki, którą Pani stosuje. Nie dlatego, że nie mamy jej w ofercie. Raczej odwrotnie – nie mamy jej w ofercie, bo uważamy, że to nie jest dobra karma. W powyższym artykule są podane nasze sugestie.
      Jednak dla problemu, który Pani opisała, lepiej pasuje nieco inne rozwiązanie – karma Weight Control => https://zdrowakarma.pl/produkt/forza10-weight-control-active-nadwaga-sucha-karma-dla-psow/
      Jeśli z Pani doświadczenia wynika, że pies lepiej toleruje karmy mokre, to polecamy karmy Forza10 z linii diet => https://zdrowakarma.pl/kategoria-produktu/karmy-dla-psow/karmy-mokre/forza10-diet-karmy-mokre/
      Szerzej o problemie trzustki i o tym, jak sobie z nim radzić piszemy w tym artykule => https://zdrowakarma.pl/choroby-trzustki-u-psow-objawy-leczenie-dieta/
      Pozdrawiam

  2. Witam, mam maltankę, która od szczeniaka ma problemy trawienne. Na poczatku były próbowane karmy suche i mokre, ale wtedy pojawialy sie wymioty, biegunki i krew w kale. Po gotowanym jedzeniu jest lepiej (nie może to być kurczak), ale i tak co jakiś czas widać, że piesek cierpni (luźny stolec, gazy, bulgotanie). Nie mam juz pomysłu jak jej pomóc.

    1. Dzień dobry Pani Justyno.
      Dziękuję za komentarz. Zgodnie z tym, co napisaliśmy w artykule powyżej, przyczyny problemu mogą być różne. Z tego wynika również różna skuteczność stosowanych metod rozwiązywania problemu. Zachęcam do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną. Dzięki temu będę mógł dokładniej przeanalizować ten konkretny przypadek i zaproponować optymalne rozwiązanie. Mój numer – 501 676 001

  3. Dzień dobry. Oczywiście najpierw życzenia zdrowych Świąt Wielkanocnych, a potem od razu problem. Mam Yorka Biewera wiek 7 lat, który od kilku miesięcy ma problemy jelitowe, polegające na przelewaniu się zawartości jelit, bulgotaniu i bólach brzuszka. Piesek przyjmuje pozycję z uniesiona do góry tylną częścią, a niekiedy popisuje z powodu bólu. Oczywiście ciągle jest w leczeniu z marnym skutkiem, jest na ścisłej diecie, ponieważ jest alergikiem, ma uczulenie na białko z mięsa każdego rodzaju, poza królikiem i dlatego je tylko ten rodzaj. Badania z krwi, prześwietlenia, wymazy nie wykazują praktycznie żadnych nieprawidłowości, a pies co dwa trzy dni jest chory. Dodatkowo podaje mu karmę hipoalergiczną, probiotyki, a w okresach zdrowia ma apetyt, nie ma problemów z wypróżnianiem. Ma natomiast od urodzenia problemy socjalizacyjne, teraz już w mniejszym stopniu, ale na, polegające na okazywaniu lęku przed wszystkim co nieznane, głośne, na początku bardzo podobne do zachowań autystycznych. Funkcjonuje w domu ze swoją babcią i mamą, mają wspaniałe relacje, wspólne zabawy, polegiwania, spacery, chociaż on zdecydowanie najlepiej czuje się w domu. No i co ja mam z nim jeszcze robić, poza lekami, głaskaniem i przytulaniem?

    1. Aneta Buczak

      Z opisu wynika, że piesek może mieć po prostu nietolerancję pokarmową. Najczęściej tak się ona objawia. Na pewno w takim przypadku cały układ trawienny jest przewrażliwiony i ma do wykonania o wiele więcej pracy, w dodatku nieefektywnej. Prawdopodobnie są też gazy i bóle brzucha o czym piesek już niestety Wam nie powie. Podstawą radzenia sobie z tym problemem jest dieta dla wrażliwców jelitowych, psów z problemami z trawieniem. To w sumie tak jak u ludzi – często spotykane przy nietolerancji mleka i jego przetworów. Z chęcią porozmawiamy z Panią na ten temat i doradzimy coś konkretnego dla pieska, bo znamy sporo takich przypadków – proszę o kontakt pod numerem 501 676 001.

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,