Czosnek dla psa – na kleszcze, na odporność, na zdrowie

Czosnek dla psa

czosnek dla psa

W świecie ludzi czosnek to prawdziwy lider wśród naturalnych produktów leczniczych. Każdy z nas pytany o tę aromatyczną roślinę odpowie bez namysłu, że to najlepszy znany naturalny antybiotyk. Stosowały go nasze babcie, stosujemy i my mimo ogromnego wyboru w leczniczej chemii na rynku.
Kiedy jednak zapytasz wśród właścicieli psów, gdzie kupują czosnek dla psa, większość z nich spojrzy na Ciebie z dezaprobatą, albo nawet ze zgorszeniem.

A jak jest naprawdę? Czy nasze zwierzęta powinny jeść czosnek? Czy to prawda, że działa przeciw różnym owadom i czy w związku z tym jest jakiś specjalny czosnek dla psa na robaki? A może czosnek dla psa na kleszcze?
I najważniejsze pytanie: czy czosnek psu nie zaszkodzi?
Zapraszam do lektury mojego dzisiejszego artykułu.

Pomaga czy szkodzi?

Wszystko w naturze może być toksyczne. Zwykła sól w nadmiarze może zabić, podobnie jak i…woda.

Podobnie jest z czosnkiem – przygotowany niewłaściwe i podawany w zbyt dużych ilościach może zaszkodzić każdemu. Zatem czy gra jest warta świeczki? Oceń sam i zacznij stosować.

czosnek dla psa
pomaga czy szkodzi?

Przekonaj się sam – oto właściwości czosnku:

  • Jest źródłem inuliny, aminokwasów, siarki, cynku, potasu i fosforu.
  • Zawiera spore ilości witamin A i C, a także wapń, magnez, mangan, selen i witaminy z grupy B.
  • Ma właściwości rozgrzewające, poprawia cyrkulację krwi. Poza tym świetnie działa na płuca, jelito grube, śledzionę i żołądek.
  • Pomaga w detoksykacji czyli odtruwaniu organizmu poprzez wspieranie naturalnych bakterii w przewodzie pokarmowym oraz zabijanie tych szkodliwych.
  • Jest sprzymierzeńcem wątroby – neutralizuje szkodliwe substancje zanim dostaną się do systemu trawiennego psa; mało tego, można powiedzieć że “odkaża” cały układ trawienny.

Wystarczy, czy wymieniać dalej?

Co powiesz na kolejne korzyści – takie jak:
  • zapobieganie zakrzepom – czosnek to naturalny odpowiednik aspiryny
  • działanie antycholesterolowe
  • poszerzanie naczyń krwionośnych
  • zapobieganie powstawania guzów
  • stymulowanie układu limfatycznego do pozbywania się szkodliwych dla organizmu substancji
  • działanie przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i antybiotyczne

A czy wiesz, że czosnek dla psa działa jak naturalny odstraszacz?

czosnek dla psa
odstrasza kleszcze i inne pasożyty

Czosnek dla psa może być Twoim sprzymierzeńcem w trudnej walce z pchłami i kleszczami, jeśli zaczniesz podawać go psu odpowiednio wcześniej. Podawanie psu czosnku codziennie przez dwa tygodnie, a następnie dwa razy w tygodniu dla podtrzymania efektu, w ciągu paru tygodni wytworzy na sierści naturalny płaszcz ochronny.

Wyda się on wyjątkowo nieprzyjazny dla kleszczy i pcheł. Warto wówczas powstrzymać się od częstego kąpania psa, aby nie zniszczyć tej naturalnej ochrony i nie narazić naszego psa na wznowienie ataków nieproszonych gości. Możesz jednocześnie zminimalizować wysuszenie sierści kąpiąc pupila w skrobi kukurydzianej.

Czosnek dla psa wspomaga walkę z nowotworami

Badania Amerykańskiego Instytutu do Spraw Walki z Rakiem sugerują, że czosnek może mieć wpływ na zapobieganie pewnych rodzajów nowotworów. Wymienia tu np. rak żołądka, jelita grubego, przełyku, trzustki.

Jak go zatem podawać? Na surowo?

Surowy czosnek zawiera dwa enzymy: alliinę i allinazę, które po zgnieceniu tworzą enzym allicynę. To właśnie allicyna jest odpowiedzialna za działanie antyrakowe, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne. Podając surowy czosnek, dostarczasz najlepszych właściwości leczniczych tej rośliny. Niestety żadne ekstrakty nie dostarczają całego jej bogactwa. Czosnek z nieodpowiedniego źródła nie zawiera tego co w nim najważniejsze – allicyny.
Oczywiście, czosnek będzie spełniał swoją rolę i będzie bezpieczny, jeśli będzie podawany we właściwych ilościach. O ile niewskazane jest podawanie go ciężarnym oraz szczeniakom przed ukończeniem 8 tygodnia, podawanie w odpowiedniej ilości pozostałym psom przyniesie wiele z wymienionych wcześniej korzyści.

Co to dokładniej znaczy – na surowo?

Zgodnie z tym o czym wspomniałem powyżej, jedynie właściwe przygotowanie czosnku gwarantuje uaktywnienie tego co w nim najwartościowsze. Jeśli zdecydujesz się przygotowywać go dla psa samodzielnie, pamiętaj o zachowaniu właściwej procedury. Przede wszystkim odmierz właściwą ilość czosnku dostosowując ją do wagi psa. Przyjmując, że ząbek czosnku waży 3 g, stosuj poniższy przelicznik względem wagi psa:

  • 4,5 kg – 7 kg – ½ ząbka (lub 1,5 g)
  • 9 kg – 18 kg – 1 ząbek (lub 3 g)
  • 20 kg – 30 kg – 2 ząbki (lub 6 g)
  • 34 kg – 40 kg – 2,5 ząbka (lub 7,5 g)
  • 45 kg i więcej – 3 ząbki (lub 9 g)

Obierz ząbki czosnku, zmiksuj lub rozgnieć je i pozostaw na 10-15 minut. Allicyna, dla której warto jeść czosnek, ulatnia się dosyć szybko, dlatego podaj czosnek niezwłocznie po upływie wskazanego czasu.

Ważne jest, aby używać czosnku z pewnego źródła, gdyż np. czosnek pochodzący z Chin nie zawiera allicyny. W zamian może zawierać arsen, ołów i siarczyny, a przecież mamy pomagać, nie szkodzić!

czosnek dla psa
zabawa na dworze może być bezpieczna

A jeśli nie masz czasu albo po prostu Ci się nie chce?

Zastanawiasz się czy dasz sobie radę z własnoręcznym przygotowaniem czosnku dla swojego czworonoga? Czy właściwie dobierzesz dawkę? A może po prostu nie masz czasu czy ochoty bawić się w psiego aptekarza? Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest Koebers Knoblauch – czosnek w granulacie. Granulat czosnkowy z naturalną lecytyną. Zawiera 70% świeżego, ekologicznie uprawianego czosnku najwyższej jakości, z którego usunięto 30% zapachu. Produkt jest gotowy do mieszania z karmą.

Co jeszcze może zrobić czosnek dla psa?
Dla Twojego psa?

Czosnek stanowi również jeden z aktywnych składników jednej z najpopularniejszych karm w naszej ofercie. Doktor Canello – jeden z najwyżej cenionych autorytetów w dziedzinie żywienia i leczenia małych zwierząt domowych  używa czosnku jako substancji likwidującej pasożyty atakujące uszy zwierząt. Jeśli twój pies trzepie głową, obserwujesz wyższą temperaturę uszu (stan zapalny) a wewnątrz uszu pojawiają się ciemne kropki, skontaktuj się ze mną, lub zamów dla swojego psa karmę Forza10 Echo Active.  Dotychczasowi użytkownicy nie zostawiają wątpliwości co do niezwykłej skuteczności tego rozwiązania.

Masz pytania? Z chęcią na nie odpowiem.

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Źródła:

Juliette de Baïracli Levy “The Complete Herbal Handbook for the Dog and Cat”. Faber & Faber, 1991.
Lisa Newman, Garlic – well-rounded and safe for your practice!  
Chang HS, Yamato O, Sakai Y, Yamasaki M, Maede Y. “Acceleration of superoxide generation in polymorphonuclear leukocytes and inhibition of platelet aggregation by alk(en)yl thiosulfates derived from onion and garlic in dogs and humans”. Department of Veterinary Clinical Sciences, Graduate School of Veterinary Medicine, Hokkaido University, 060-0818 Sapporo, Japan, 2004.

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 lipca 2020 @ 22:35

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,