5 najczęstszych błędów wychowawczych u psa

Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy wychowujesz psa, czy to dla Ciebie nie pierwszyzna, prawdopodobnie popełniłaś już wiele błędów. Prawdopodobnie te Twoje błędy to najczęstsze błędy wychowawcze u psa.

Pies jest czymś więcej niż tylko uroczym towarzyszem i ma wiele specyficznych potrzeb. Wielu miłośników psów popełnia te same błędy, gdy wychowują szczenięta. Na szczęście nigdy nie jest za późno na zmianę na lepsze. Przecież na błędach człowiek się uczy!

błędy wychowawcze u psa
5 najczęstszych błędów wychowawczych u psa

Nawet doświadczeni opiekunowie psów mogą wprowadzać zmiany na ich korzyść. Oto najczęstsze błędy wychowawcze u psa. Większość miłośników psów ma z nimi problem i prawdopodobnie Ty również popełniasz co najmniej 1 z nich.

1 – Wybór psa tylko na podstawie wyglądu

Oczywiście, psy są urocze! Szczególnie te małe, puchate, słodkie kuleczki.

Ale pies to o wiele więcej niż tylko wygląd. Szczególnie, że ta słodka kuleczka w przeciągu roku zmieni się w dorosłego psa. Niekoniecznie przypominającego tego pociesznego słodziaka z początków Waszej znajomości.

najczestsze bledy wychowawcze u psa wyglad
Małe jest piękne. Gdy urośnie będzie nieco inaczej wyglądać – czy masz tego świadomość?

Wiele rodzin przyznaje, że ​​wybrało psa na podstawie wyglądu lub mody (teraz najwyraźniej modne są pomeraniany i buldożki). Często ktoś widzi psa i “zakochuje się”, nie biorąc pod uwagę wszystkich innych czynników wpływających na wychowanie zwierzaka. Tak zwykle powstają najczęstsze błędy wychowawcze u psa.

Upewnij się, że jesteś gotowa na psa

Jednym z największych błędów przy wyborze psa na podstawie wyglądu jest to, że ludzie często podejmują decyzję, zanim będą gotowi. Opieka nad psem wymaga dużo czasu, pieniędzy i wysiłku (nie, nie straszę – to naturalna kolej rzeczy). Tak więc, mimo że niezaprzeczalnie są urocze, nie każda rodzina jest przygotowana na przyjęcie nowego kudłatego członka rodziny. Zadaj sobie pytanie, czy nowy pies ma w tej chwili sens w Twoim domu. 

Szczenięta nie są dla wszystkich

Nikt, ale to NIKT nie może się oprzeć szczeniakowi! Wiele osób twierdzi, że chce szczeniaka zamiast starszego psa tylko z powodu tej całej słodyczy. Jednak szczenięta są jeszcze bardziej energo i czasochłonne niż dorosłe psy. Jasne, szczenięta mogą być świetne dla niektórych rodzin, ale wielu nowych opiekunów psów popełnia błąd, biorąc szczeniaka bez zastanowienia się nad konsekwencjami. Nieprzemyślana decyzja to prosta droga do najczęstszych błędów wychowawczych. 

najczęstsze błędy wychowawcze u psa zwykle popełniane są u szczeniąt

Czy na pewno hodowca?

Ludzie, którzy chcą szczeniaka, zwykle zakładają, że muszą poszukać jakiegoś hodowcy. Jeśli nie zależy Ci na psie o konkretnych cechach charakteru, predyspozycjach (np. wytrzymałości do konkretnych sportów), sprawdź fundacje lub schroniska przed rozważeniem odwiedzin hodowcy. Być może akurat Twoja potrzeba posiadania pieska i potrzeba domu bezdomnego malucha zaowocuje długą przyjaźnią. 

Zwróć uwagę na cechy charakteru

Tylko dlatego, że pies jest słodki, nie oznacza jeszcze, że ​​jest dla Ciebie odpowiedni. Ważne jest najpierw poznać psa, zanim przywieziesz go do domu. Spędź z nimi trochę czasu i spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o tym jaki jest, zanim podejmiesz decyzję.

Osobowość psa jest o wiele ważniejsza niż jego wygląd. Ważne, byście dopasowali się temperamentami, poziomem aktywności oraz potrzebami.

Jeśli lubisz popołudnia spędzać na kanapie przed telewizorem, wzięcie nadaktywnego Jacka Russela będzie męczące. Zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.

2 – Brak ustalonych zasad i oczekiwań

Psy lubią uczyć się nowych rzeczy i być nagradzanymi. Jednak trudno im zachować się “właściwie” (czytaj: tak jak spodziewa się tego opiekun), jeśli nie mają określonych zasad do przestrzegania. Wielu psich opiekunów nie stawia jasnych oczekiwań wobec swoich psów lub za bardzo im pobłaża. To właśnie na braku jasnych reguł opierają się najczęstsze błędy wychowawcze u psa.

Nie zaniedbuj szkolenia

Wszystkie psy potrzebują podstawowego szkolenia i socjalizacji. Nawet jeśli powiedziano Ci, że Twój pies zna już podstawowe polecenia, nadal ważne jest, aby regularnie ćwiczyć. Chociażby po to, aby pies mógł czuć się komfortowo przy Tobie.

trening z psem jest źródłem satysfakcji
Trening dla psa to wielka frajda.

Komendy mogą być dla psa źródłem sporej satysfakcji – psy lubią widzieć i czuć zadowolenie u swojego opiekuna. Robią wiele rzeczy po to, by nas zadowolić. Trening to także doskonały sposób na nawiązanie więzi. No i wiadomo, że szkolenie jest kluczem do tego, aby pies słuchał swojego opiekuna.

Nawet jeśli już trenujesz swojego psa, nadal możesz popełniać błędy. Psy najlepiej uczą się przy tzw. pozytywnym wzmocnieniu. Dlatego jeśli jesteś dla swojego psa zbyt surowa, gdy zrobi coś złego, to tylko sprawi, że będzie się Ciebie bać, zamiast się uczyć. Traktuj trening jako zabawę, a nie rzecz, od której zależy czyjeś życie. Bawcie się wspólnym czasem i nawiązywaniem współpracy. 

Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny stosują wobec psa te same reguły

błędy wychowawcze u psa - dokarmianie
Upewnij się, że nikt z członków rodziny nie rozpieszcza psa za Twoimi plecami.

To bardzo ważne. Jeśli mieszkasz z rodziną, upewnij się, że wszyscy jesteście po tej samej stronie barykady, jeśli chodzi o oczekiwania wobec psa. Często jedna osoba wynagrodzi psa za coś, a inna ukarze go za to samo zachowanie. Takie postępowanie tylko go dezorientuje i utrudnia mu zachowanie zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego upewnij się, że każdy członek rodziny od samego początku jasno rozumie zasady obowiązujące psa. Niestety często to ludzie mają większe opory przy dostosowaniu się psa do nowych zasad, niż same psy… Najczęstsze błędy wychowawcze u psa mogą wynikać z braku konsekwencji ze strony domowników. 

3 – Pozwalanie, by niechciane zachowania wymykały się spod kontroli

Wielu opiekunów jest winnych błędów wychowawczych u psa, pozwalając by w wielu kwestiach uchodziło mu na sucho. Niektórzy opiekunowie boją się ukarać swoje psy, podczas gdy inni są na to zbyt leniwi. Tak czy inaczej, Ty

musisz jak najszybciej zająć się problemami behawioralnymi swojego psa, zanim staną się złym nawykiem. Dla swojego dobra.

No OK, dla dobra psa też.

Nie zakładaj, że pies wyrośnie z jakiegoś zachowania

Czy słyszysz czasem  „on z tego wyrośnie ”? Może nawet sama to mówisz? To dosyć częste stwierdzenie, gdy w zachowaniu psa coś jest nie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o szczeniaka. Jednak to nieprawda. Oczywiście, zachowania mogą się zmieniać, gdy pies dorośnie i poczuje się komfortowo w swoim domu. Jednak nie można zakładać, że złe zachowanie  po prostu samo się naprawi. Nadmierne szczekanie, skakanie lub skomlenie to zachowania, które należy naprawić, zanim wymkną się spod kontroli.

najczęstsze błędy wychowawcze u psa - pies nie wyrośnie z zachowań
Złe zachowanie nie naprawi się samo z siebie.

Karcenie

Chociaż bardzo kochasz swojego psa, naprawdę możesz mu powiedzieć „nie”. Pies się na Ciebie nie obrazi do końca życia (no może będzie się boczył przez kilkanaście minut, ale pamiętaj, że to element gry zwanej “chcę cię podporządkować, człowieku!”). Częstym błędem, jaki popełniają właściciele psów, jest karcenie psa przy użyciu jego imienia. Chcesz, aby Twój szczeniak nauczył się swojego imienia i był z niego zadowolony? Wiadomo. 

Jednak jeśli zawsze będziesz jego imienia używać negatywnie, Twój pies będzie kojarzył je negatywnie, co prawdopodobnie tylko pogorszy jego zachowanie.

Szanuj psie lęki

Świeży opiekunowie psów często mylą strach ze złym zachowaniem. Psy boją się różnych rzeczy, zwłaszcza jeśli miały ciężką przeszłość.

psie lęki często są źle odbierane przez opiekunów - jako brak posłuszeństwa
Każdy pies ma prawo do swoich psich strachów. Szczególnie taki z trudną przeszłością.

Jeśli Twój pies boi się czegoś takiego jak fajerwerki lub mosty, ważne jest, aby nie karcić go za tego typu zachowania. Nikt nie lubi być zmuszany do stawienia na siłę czoła swoim lękom, psy nie są tutaj wyjątkiem. Zamiast tego spróbuj psa uspokoić i, jeśli to możliwe, unikaj wyzwalaczy tych lęków. Być może warto zainteresować się konsultacją z psim behawiorystą. 

4 – Niepoważne traktowanie diety

Wybór karmy dla psa może być przytłaczający, więc wielu opiekunów popełnia błąd, wybierając to, co jest popularne lub niedrogie. Lub o zgrozo, to, co wybierze ich pies (więcje na temat wybrednych psów przeczytasz w artykule Mój pies jest wybredny – co robić?). Jednak zwykle żadna z powyższych opcji nie jest najlepsza dla psa. Zawsze przeprowadzaj rozeznanie tematu, zanim wybierzesz karmę dla psów. Jeśli się na tym nie znasz, zapytaj nas o szczegóły. Prowadzimy konsultacje z klientami odnośnie potrzeb ich psów i dobieramy najwłaściwszą karmę. 

Ostrożnie wybieraj karmę

Nie ma jednego dobrego wyboru, jeśli chodzi o karmę dla psów, ponieważ każdy pies jest inny. Może to dotyczyć predyspozycji, czy problemów zdrowotnych, ale także innych czynników wpływających np. na trawienie. Co by jednak nie mówić, są wybory złe i lepsze.

Zawsze zwracaj szczególną uwagę na składniki karmy przed dokonaniem wyboru. Oczywiście możesz dogłębnie studiować skład i rozeznawać czy pierwszy składnik jest wysokiej jakości mięsem lub czy wymienione składniki są dobrej czy wątpliwej jakości. Problem jednak w tym, że wielu producentów karm dla zwierząt stosuje mylącą politykę nazewnictwa, które dla ludzi niewtajemniczonych jest zupełnie niezrozumiałe (dokładnie tak jak u ludzi!). I w sumie czemu się dziwić? Nie każdy opiekun psa musi mieć doktorat z żywienia psów. Można jednak zaufać autorytetom w dziedzinie. 

Dr Canello – twórca karm Forza10

Dla nas wybór kilka lat temu był prosty: człowiek, który całą karierę poświęcił zgłębianiu tematu alergii i nadwrażliwości pokarmowej u psów i kotów, czy producenci wafli, którzy z żywieniem zwierząt nie mają nic wspólnego. Wybór był logiczny. Dlaczego? Więcej na temat Dr. Canello, twórcy karm rozwiązujących problemy Forza10 przeczytasz w artykule Weterynarz od serca.

Wyhamuj ze smakołykami

Tak trudno jest odmówić błagającym oczom psa, ale czasami musimy. Pewnie powiesz: Spróbuj zignorować te oczy szczeniaka! Prawda jest taka, że wielu opiekunów psów przesadza z przysmakami. a na dodatek podaje… resztki ze stołu…

Pamiętaj, że dostarczanie psu dodatkowego pożywienia nie jest dowodem na to, że ​​kochasz go bardziej! Jeśli rzeczywiście go kochasz i zależy Ci na jego zdrowiu, ogranicz przekąski.

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstsze błędy wychowawcze u psa w dużej mierze wynikają z rozpieszczenia go – tak, wybredny pies to też ta sama jednostka “chorobowa” (więcej na temat wybrednych psów i tego jak sobie z nimi radzić przeczytasz tutaj). 

zbyt częste podawanie smakołyków to jeden z popularnych błędów wychowawczych
Nie podawaj zbyt często smakołyków. Możesz zupełnie z nich zrezygnować.

Podobnie jak w przypadku karmy dla psów, nie wszystkie przysmaki i gryzaki są takie same (czytaj: dobre). Niektóre mogą zawierać niezdrowe składniki, podczas gdy inne mogą być trudne do strawienia dla psa. Warto więc wziąć to pod uwagę przy wyborze idealnych przekąsek.

5 – Unikanie regularnych wizyt u weterynarza

Wizyty u weterynarza mogą być drogie, dlatego wielu opiekunów je opóźnia lub unika ich w miarę możliwości. Nie odkryję tutaj nowego kontynentu pisząc, że weterynarze są po to, aby pomóc Twojemu psu. Są też po to, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania związane ze zdrowiem i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dlatego tak ważne jest, aby zdrowie Twojego psa było zawsze priorytetem.

najczęstsze błędy wychowawcze u psa - nieregularne wizyty u weterynarza
Odwiedzaj weterynarza ze swoim psem regularnie.

Nie czekaj, aż będzie za późno

Częstym błędem popełnianym przez opiekunów psów jest brak regularnych kontroli lekarskich. Odwiedzają weterynarza tylko wtedy, gdy coś jest nie tak z psem.

Psy dobrze ukrywają swoje objawy, są wytrzymałe i szybko się adaptują. Jeśli coś im przeszkadza, możliwe, że tego nie zauważysz, dopóki nie będzie za późno.

Każdy popełnia błędy, ale ważne jest, aby opiekunowie psów uczyli się na nich. Nasze psy zrobiłyby to samo dla nas, więc upewnijmy się, że zawsze robimy to, co dla nich najlepsze. Upewnij się, że najczęstsze błędy wychowawcze u psa nie dotyczą Ciebie. A jeśli popełniasz jakieś, wyeliminuj je, a będziesz się cieszyć spokojnym życiem z ukochanym czworonogiem u boku.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Molly Weinfurter, 5 Mistakes Most Owners Make (And 1 You Probably Are Too)

Data pierwszej publikacji: 26 marca 2021 @ 00:06

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,