Moje dziecko boi się psów!
Pogryzienie przez psa to najgorszy koszmar każdego opiekuna psa i rodzica. Zwykle słyszymy wówczas “moje dziecko boi się psów”. Niestety zazwyczaj winien jest nie pies, a człowiek i jego brak znajomości “instrukcji obsługi psa”. Mowa tu zarówno o wychowaniu zwierząt jak i traktowaniu napotkanych psów przez dzieci. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby upewnić się, że Twoje dziecko wie, jak bezpiecznie bawić się z psami. Bez względu na rozmiary czworonogich przyjaciół.
Bezpieczeństwo dzieci wśród psów
Twoje dziecko boi się psów? Wiele traci. Psy mogą być świetnymi towarzyszami zabaw dla dzieci. Oto, jak zminimalizować szanse Twojego dziecka na pogryzienie:
1. Szanuj swojego psa
Dzieci powinny się uczyć szacunku dla swoich zwierząt. Obejmuje to nie przeszkadzanie im podczas jedzenia, spania, żucia lub zabawy zabawką czy kością. Pies nie jest zabawką! Dziecko boi się psów? Zwróć uwagę na to jak je traktuje.
2. Daj psu przestrzeń
Psy nigdy nie powinny być osaczane pod ścianą lub meblami ani w miejscach odpoczynku. Posłanie psa to jego azyl, w którym nie powinien być karany czy niepokojony. Często zdarza się, że dziecko boi się psów, a tak naprawdę to pies drży bardziej ze strachu.
3. Pozory mogą być mylące
Dzieci nie powinny dotykać obcych psów bez zgody. Bez względu na to, jak małe, słodkie lub puszyste są. Psy różnie reagują na próby nawiązania relacji. Jeśli pies ma za sobą złe doświadczenia (o których przecież nie wiemy), taką próbę nawiązania przyjaźni może odebrać jako atak. Co będzie robił zaatakowany? Bronił się.
4. Zachowaj spokój
Naucz dziecko, aby zawsze w konfrontacji z warczącym psem, nie uciekało, a powoli odeszło. Instynkt podpowiada psu, aby gonić za uciekającym stworzeniem.
5. Zachowaj dystans
Dzieci powinny unikać bliskiego kontaktu twarzą w twarz z psami. Dla zaniepokojonego czy poddenerwowanego psa, patrzenie mu w oczy może oznaczać rzucenie wyzwania.
6. Socjalizuj psa
Właściciele szczeniąt powinni zapoznawać swoje psy z różnymi innymi zwierzętami, a także dziećmi w różnym wieku. Znajomość zmniejsza strach.
Brak socjalizacji może uruchomić szereg niepożądanych zachowań i sprawi, że pies będzie wykazywał wiele zachowań nerwowych, a nawet agresywnych. Więcej na ten temat w artykule 7 dowodów na to, że socjalizacja psa jest ważna. Jeśli natomiast dopiero spodziewasz się powiększenia rodziny o szczeniaka, sprawdź jakich błędów nie popełniać: Socjalizacja szczeniaka – co robić, czego unikać.
7. Rozważ kastrację
Weterynarze potwierdzają, że niekastrowane samce psów są bardziej skłonne do agresji i gryzienia niż te wykastrowane. Jeżeli nie masz reproduktora i nie planujesz powiększać psiej rodziny, rozważ kastrację psa.
8. Poznaj historię swojego psa
Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia lub małego dziecka bez opieki z psem. Pies, któremu zdarzały się epizody gryzienia nie powinien przebywać w obecności małych dzieci. Jak mówi znane powiedzenie: strzeżonego…
Dlaczego pies gryzie?
Jak donosi dziennik medyczny Injury Prevention, naukowcy z kliniki weterynaryjnej zbadali 111 przypadków ukąszeń psów przez 103 psy (reprezentujące 41 różnych ras psów), które miały miejsce w okresie czterech lat. Szczególną uwagę zwrócono na dwa powody ataków:
– zachowanie terytorialne lub/i lęk
Jak się okazało, psy gryzły dzieci w wieku poniżej 6 lat najczęściej, gdy obawiały się zabrania jedzenia lub zabawki. Co ciekawe, starsze dzieci były gryzione, gdy psy czuły, że dzieci wkraczają na ich terytorium.
Nie powinien też dziwić fakt, że psy były bardziej skłonne do gryzienia obcych dzieci, gdy chroniły swoje terytorium.
– sposób na radzenie sobie z problemami zdrowotnymi
Zdrowy rozsądek nakazuje dorosłemu, by nie dotykał psa, który cierpi. Niestety dzieci najczęściej nie są w stanie rozpoznać, kiedy psa coś boli. Wynika to z nieznajomości psiej mowy ciała. Połowa psów biorących udział w badaniach miała schorzenia, takie jak choroby wątroby i nerek, problemy z oczami i choroby, które wpływały na ich kości i skórę.
Małe dzieci, duże zagrożenie
Inne badania wykazały, że psy gryzą chłopców w wieku od 5 do 9 lat aż pięć razy częściej niż jakąkolwiek inną grupę ludzi! Ich głośne, energiczne, a czasami agresywne zachowania mogą kojarzyć się czworonogom z zachowaniem młodych psów. A co zazwyczaj robią psy bawiąc się ze sobą? Gryzą…
Im aktywniejsze i głośniej zachowujące się dzieci, tym psy bardziej się pobudzają. Warto dodać, że psy gryzą, gdy nie lubią sposobu w jaki ktoś się z nimi bawi. Dzieci mają tendencję do szarpania psich uszu, ciągnięcia za ogony. Oczywiście są psy, które mogą to tolerować, inne po prostu szybko stracą cierpliwość. W parze człowiek-pies, która ze stron powinna wykazać się rozumnym podejściem do sprawy?
Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
Peter Lopatin, 8 Ways to Keep Kids Safe from Dog Bites
Data pierwszej publikacji: 9 czerwca 2020 @ 00:19