Shopping Cart

Zadzwoń do nas – 509 987 997

Darmowa wysyłka od 99 zł

Socjalizacja szczeniaka – co robić, czego unikać

Czy socjalizacja szczeniaka jest ważna?

Socjalizacja to nic innego jak nauka bycia częścią grupy, zatem mówiąc “socjalizacja szczeniaka”, mamy na myśli oswojenie go ze światem ludzi – miejscem pełnym różnych osób, miejsc, dźwięków, zapachów i… psów.  Jak możesz pomóc swojemu nowemu członkowi rodziny w adaptacji w nowym środowisku? Czy wiesz jak pomóc odnaleźć mu się w nowym domu? Zapraszam do lektury.

socjalizacja szczeniaka
socjalizacja szczeniaka

Większość zwierząt we wczesnym wieku szczenięcym ma zdolność umożliwiającą budowanie relacji z otoczeniem. To dzięki tej radosnej i beztroskiej ufności szczenię odkrywa rzeczy, które będą mu towarzyszyć przez całe życie.

To gwarancja, że w okresie późniejszym pies nie będzie podskakiwał nerwowo przy każdym odgłosie spadającego liścia…

Oczywiście poprawne relacje wymagają doświadczenia i to zarówno tego pozytywnego jak i negatywnego. Przy okazji warto się zastanowić jak bardzo krzywdzimy swojego małego pieska biorąc go na ręce przy każdej próbie poznania go przez innego zwierzaka. Po okresie ekscytacji wszystkimi i wszystkim, szczeniak wchodzi w kolejną,  również naturalną fazę rozwoju. Pewna doza nieufności, która zaczyna się wykształcać w późniejszym szczenięctwie to system obronny przed potencjalnym niebezpieczeństwem – młodziak wie już czego może się spodziewać w pewnych sytuacjach i czego powinien raczej unikać.

na kolanach najlepiej
na kolanach opiekuna najlepiej

Jaki jest najlepszy wiek dla socjalizacji?

Najłatwiej socjalizacja szczeniaka przebiega w wieku od 3 do 12 tygodni. Między 12 a 18 tygodniem życia możliwość łatwego socjalizowania szczenięcia maleje. Z każdym tygodniem zaakceptowanie i cieszenie się nowymi doświadczeniami staje się coraz trudniejsze i może wręcz przerodzić się w trudny do opanowania strach.

szczeniak
jak u mamy

 

Dlaczego socjalizacja jest taka ważna?

Widziałaś psa, który reagował na obcego człowieka lub nowe dźwięki strachem czy wręcz  agresją? Nagle zaczynał szczekać, ujadać i wydawało się, że ma złe zamiary wobec kogoś lub czegoś? To właśnie wynik złej socjalizacji psa. Dobrze zsocjalizowany szczeniak to w dalszej kolejności zrelaksowany, pewny siebie i bezpieczniejszy dla otoczenia dorosły pies. To pies, który nie reaguje impulsywnie na nowych ludzi, podchodzące psy, dźwięki samochodu. Warto zaznaczyć, że socjalizacja szczeniaka to nie jest kwestia “wszystko lub nic” – możesz zsocjalizować swojego psa trochę, częściowo lub w zupełności. Wszystko zależy od tego na jaką liczbę różnych doświadczeń go wystawisz, ile różnych sytuacji mu przedstawisz i wreszcie czy pozwolisz mu samodzielnie się z nimi zmierzyć.

nowy szczeniak
nowy szczeniak to nowe wyzwanie

Jak należy socjalizować szczeniaka?

Socjalizowanie szczeniaka to długotrwały i angażujący proces. W zależności od tego jaki tryb życia prowadzisz i w jakim otoczeniu docelowo będzie przebywał pies, należy wystawiać szczeniaka na charakterystyczne bodźce: dźwięki, ludzi, zapachy, miejsca itp. Inaczej należy wychowywać psa, który będzie mieszkał z wielodzietną rodziną, a inaczej psa poruszającego się głównie wśród ludzi np. w wielomilionowym mieście. Warto kontrolować ilość i jakość bodźców, które serwujemy szczeniakowi.  Aby niczego nie pominąć, możesz skorzystać z wygodnej listy ->  socjalizacja_lista_kontrolna

zabawa
zabawa to ważna część socjalizacji

Czy musisz robić coś szczególnego?

Tak! Za każdym razem, gdy szczenię jest w nowej sytuacji, upewniaj się czy nie jest dla niego zbyt przytłaczająca czy inaczej mówiąc nie przerasta go. Twój pupil w danej sytuacji powinien być coraz swobodniejszy i pewniejszy siebie, nie coraz bardziej przerażony. Jak już wcześniej pisałem, najlepszym wiekiem dla socjalizacji jest wiek między 3 a 12 tygodniem życia. Należy wykorzystać ten czas aby łagodniej wprowadzić szczeniaka do nieznanego mu świata. Po tym okresie socjalizacja może być trudna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Jak możesz mu pomóc?

Zapoznawaj z sytuacją stopniowo

Jeśli Twój szczeniak nie czuje się komfortowo wśród biegających po boisku dzieci, staraj się zapoznawać z tym krzyczącym środowiskiem zaczynając od przysiadania na ławce w pewnej odległości. Aby sytuacja kojarzyła się z czymś przyjemnym, miej w zanadrzu smakołyki i nagradzaj go za każdym razem gdy pojawi się przerażający dźwięk lub ruch. Z czasem skracaj dystans pomiędzy wami a źródłem hałasu. Jeśli widzisz, że pobyt malucha wśród krzyczących dzieci przerasta go, zacznij od pobytu w parku, gdzie bawi się jedynie kilkoro dzieci. Taki proces może trwać kilka dni, ale również kilka tygodni, w zależności od szczeniaka. Jest to ważny punkt w wychowaniu psa, ponieważ strach przed dziećmi to jeden z 10 najczęstszych psich lęków. Więcej na temat psich lęków możesz przeczytać w artykule 10 najczęstszych fobii u psa.

w parze raźniej
w parze raźniej

Zapisz do przedszkola dla szczeniąt

To jeden z tych sposobów, które polecam z czystym sumieniem ponieważ sprawdziłem na własnej skórze, a właściwie na skórze mojej Westy. Przygotowanie do trenowania, ale również socjalizacja szczeniaka to główne punkty przedszkolnej podstawy programowej. Chodzenie na smyczy i bez, a w niektórych wariantach nawet wystawianie szczeniaka na nowe dźwięki, widok, przedmioty (np. przechodzenie po drewnianej kładce, reakcja na człowieka w kapeluszu itp.). Takie przedszkole pomoże też opiekunowi – wskaże jak nauczyć psa wykonywania naszych poleceń i realizowania naszych oczekiwań w bezstresowy sposób – można tam poznać m.in. metodę stosowania klikera.

Co jeszcze możesz zrobić we własnym zakresie?

Poniżej zebrałem kilka wskazówek jak przygotować szczeniaka do życia:

  • pójdź w miejsce, gdzie uczęszcza wielu ludzi – pozwól, aby obcy ludzie podchodzili do malucha i głaskali, a po wszystkim nagradzali smakołykiem przyniesionym przez Ciebie
  • zorganizuj przyjęcie, podczas którego będzie grała muzyka, a ludzie będą na zmianę zajmować się Twoim psiakiem
  • zabieraj swojego szczeniaka na przejażdżki samochodem w różne miejsca: restauracje dla zmotoryzowanych, myjnie samochodowe, wieś, na której pozna różne zwierzęta i nowe zapachy
  • aranżuj spotkania z innymi szczeniakami i dorosłymi psami jeśli znasz je i wiesz, że są zdrowe i oczywiście przyjaźnie nastawione (czyli również dobrze zsocjalizowane)
  • dobrym pomysłem jest sporządzenie listy kontrolnej, na której będziesz zaznaczać wszystko to czego doświadczył Twój szczeniak; możesz skorzystać z przykładowej listy

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i socjalizacja szczeniaka może przebiegać różnie w różnych przypadkach. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby później mieć w domu spokojnego, zrelaksowanego psa, z którym spokojnie można wyjechać na wakacje lub wybrać się do znajomych. Taki pies nie reaguje negatywnie na dzieci, nowe miejsca, miejski hałas. Powodzenia!

Masz jakieś ciekawe doświadczenia w temacie socjalizacji szczeniaka? Opisz je w komentarzu poniżej 🙂

Źródła:

Socializing a New Puppy

8 Tips to Socialize Your Dog (with Other Dogs & Humans)

Data pierwszej publikacji:23 maja 2020 @ 23:58

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,

Zadzwoń do nas:
509 987 997 lub
501 676 001

Adres email:
sklep@zdrowakarma.pl

Adres:
Comaland Leszek Buczak
ul. Mglista 17d/37
44-207 Rybnik, Polska
NIP: 6331539144
REGON:277654043
Dane do przelewu:
35 1140 2004 0000 3902 5821 1449
(mBank)