Zaparcia u psa – domowe sposoby

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, gdy pojawią się zaparcia u psa, jest zastanowienie się, co zjadł w ciągu ostatnich kilku godzin. Czy dodałaś coś nowego do jego diety? Czy najadł się czegoś, czego nie powinien?

Zaparcia u psa - jak sobie radzić domowymi sposobami?
Zaparcia u psa – jak sobie radzić domowymi sposobami?

Najczęstszą przyczyną zaparć u psów jest to, że zjadły coś, czego nie powinny. Mogą to być kamienie, kawałki zabawek lub coś, co znalazły w krzakach podczas spaceru. Jeśli przedmioty te są wystarczająco duże, mogą powodować niedrożność jelit, która może zagrażać życiu.

Jeśli nie przychodzi Ci do głowy nic takiego jak zjedzony przedmiot, następną rzeczą, którą powinnaś zrobić, są oględziny psa. Zwróć uwagę na splątane włosy, grudki lub ciała obce w otworze odbytu. Warto również sprawdzić, czy pies nie jest odwodniony. Możesz to zrobić za pomocą testu szczypania.

Objawy zaparcia u psa

Zwykle psy wypróżniają się raz lub dwa razy dziennie. Ale kiedy Twój pies ma zaparcia, wypróżnienia będą znacznie rzadsze. Jeśli Twój pies nie był “na kupce” od ponad 24 godzin, najprawdopodobniej ma zaparcie.

Inne objawy zaparcia u psa to…

  • nacisk na stolec (z wydaleniem lub bez)
  • skomlenie podczas wydalania
  • nadmierne ruchy jelit, które trwają dłużej niż zazwyczaj
  • twarde stolce, które nie pozostawiają śladów na podłożu

Jeśli Twój pies wykazuje którekolwiek z tych objawów, istnieje wiele naturalnych metod leczenia, które możesz wypróbować. Za chwilę się nimi z Tobą podzielę.

Właściwy kolor i konsystencja psiego stolca
Właściwy kolor i konsystencja psiego stolca

Zanim jednak przejdziesz do wypróbowania środków doustnych, sprawdź to co oczywiste – zabierz psa na szybszy spacer lub pobaw się z nim w aportowanie. Ćwiczenia mogą pomóc w przyspieszeniu ruchów przewodu żołądkowo-jelitowego psa.

Jeśli to nie zadziała, wypróbuj proponowane poniżej naturalne środki na zaparcia u psa.

Zalecam wypróbowywanie ich po kolei (nie na raz). A jeśli stwierdzisz, że nic się nie zmienia, odczekaj godzinę lub dwie zanim przejdziesz do następnego.

Pomoże to upewnić się, że nie będziesz obciążać organizmu psa niepotrzebnymi środkami.

A co z konwencjonalnymi metodami leczenia zaparć u psów?

Konwencjonalnie weterynarze na hasło “zaparcia u psa” najczęściej reagują przepisując środki przeczyszczające lub lewatywy. Czasem też zalecają dietę bogatą w błonnik. Problem jednak w tym, że takie środki mogą być szkodliwe.

Gdy zaparcia u psa trwają zbyt długo, zgłoś się z psem do lekarza
Gdy zaparcia u psa trwają zbyt długo, zgłoś się z psem do lekarza

Środki przeczyszczające dla psów

Najczęstszym środkiem przeczyszczającym na zaparcia psów jest laktuloza. To syntetyczny cukier, który wiąże wodę w kale psa. I wydaje się, że wszystko jest w porządku i cel został osiągnięty.

Problem jednak w tym, że środki przeczyszczające nie rozwiązują podstawowego problemu… po prostu jedynie łagodzą jego objawy.

Pies może również uzależnić się od środków przeczyszczających, jeśli używasz ich zbyt często. Mięśnie jelita tracą wówczas napięcie i odpowiedź nerwową i po pewnym czasie nie są w stanie już samodzielnie wypchnąć stolca.

Środki przeczyszczające mogą również powodować działania niepożądane, w tym bóle brzucha, biegunkę i odwodnienie.

Przy tak wielu naturalnych sposobach radzenia sobie z problemem nie ma potrzeby stosowania farmaceutycznych środków przeczyszczających. Jeśli jednak zdecydujesz się z nich skorzystać, zawsze rób to pod okiem specjalisty. I nigdy nie podawaj swojemu psu ludzkich środków przeczyszczających, ponieważ mogą być one jeszcze bardziej niebezpieczne dla psów.

Produkty bogate w błonnik

Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. 

Błonnik rozpuszczalny 

rozpuszcza się w wodzie tworząc żel, który może pomóc poprawić trawienie. TAka zawiesina może pomóc zwiększyć objętość stolca oraz zwiększyć wchłanianie składników odżywczych. 

Jednak kiedy Twój pies ma już zaparcia, potrzebuje nierozpuszczalnego błonnika.

Błonnik zawarty w warzywach świetnie przeciwdziała zaparciom
Błonnik zawarty w warzywach świetnie przeciwdziała zaparciom

Błonnik nierozpuszczalny

wciąga wodę do kału, co pomaga go zmiękczyć.

Dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika są owoce i warzywa, takie jak dynia, zielona fasola, cukinia i marchew. Mają wysoką zawartość wody, która dodatkowo pomaga nawodnić psa.

Dodaj do diety podroby

Jeśli Twój pies ma zaparcia, dodaj do jego diety podroby. Będzie to szczególnie skuteczne, jeśli nie jest do nich przyzwyczajony (więc nie przesadzaj). Podroby podawaj dotąd aż zaparcia ustąpią, jednak cały czas obserwuj psa. Aha, mam też niezbyt przyjemną informację – przygotuj się na podrobowe psie wiatry.

Jeśli świeże podroby nie są tym produktem, który lubisz mieć w domu, poszukaj suplementu dla psa opartego na podrobach. 

Aby rozluźnić nieco psi stolec, spróbuj podać mu nieco podrobów
Aby rozluźnić nieco psi stolec, spróbuj podać mu nieco podrobów

Wypróbuj zioła nawilżające

Innym sposobem złagodzenia zaparć u psa jest podawanie ziół nawilżających. Pomagają zwiększyć produkcję śluzu i tworzą żelopodobną substancję zwaną śluzem. Razem pomaga to psu w szczęśliwym wypróżnieniu. Aż chciałoby się napisać: w kupie siła!

Popularne zioła nawilżające to:

Korzeń prawoślazu lekarskiego

Pomaga zmniejszyć stany zapalne, działa kojąco na przewód pokarmowy i nawilża błony śluzowe. Jest to szczególnie korzystne, jeśli w kale psa znajduje się śluz. Możesz przez 2 do 3 dni podawać też kapsułki z korzeniem prawoślazu w następujący sposób:

Małe psy: ½ kapsułka (można ją otworzyć i podzielić proszek)

Średnie psy: 1 kapsułka dwa razy dziennie

Duże psy: 2 kapsułki rano, 1 wieczorem

Bardzo duże psy: 2 kapsułki dwa razy dziennie

Nasiona lnu

len jest doskonałym źródłem błonnika i tworzy śluz do smarowania okrężnicy. Daj swojemu psu ¼ łyżeczki na 9 kg masy ciała.

Siemię lniane jest bezpieczne przy stosowaniu na zaparcia u psów
Siemię lniane jest bezpieczne przy stosowaniu na zaparcia u psów

Nasiona babki lancetowatej (Plantago major)

nasiona i łupiny babki lancetowatej są dobrym źródłem błonnika. Babka zmniejsza stan zapalny i ból. Pomaga również w odtruwaniu organizmu z odpadów. 

Aby przygotować świeży sok z babki lancetowatej, przepuść całą roślinę przez sokowirówkę lub blender z niewielką ilością ciepłej wody. Możesz odcedzić płyn lub użyć go tak, jak jest.  Tak przygotowany wywar możesz przechowywać w lodówce przez tydzień lub dwa.

Babla lancetowata dobrze się sprawdzi przy pozbywaniu się odpadów z organizmu psa
Babla lancetowata dobrze się sprawdzi przy pozbywaniu się odpadów z organizmu psa

W przypadku dolegliwości wewnętrznych podawaj swojemu psu codziennie łyżeczkę na każde 9 kg masy ciała – podczas posiłków. W sklepach są również dostępne suplementy z babki lancetowatej w postaci kapsułek lub płynnego ekstraktu.

Efekty uboczne są rzadkie, chociaż spożywanie bardzo dużych ilości może powodować biegunkę, wysypkę skórną lub inną reakcję alergiczną, zwłaszcza jeśli Twój pies ma predyspozycje do alergii roślinnych. Jeśli nie masz co do tego pewności, nałóż trochę babki na skórę psa, zanim podasz ją mu wewnętrznie.

Gwiazdnica pospolita, ptasie ziele (Stellaria)

to bardzo delikatny środek przeczyszczający, który pomaga ukoić przewód pokarmowy. Pomaga natłuszczać jelito grube i łagodzi. Użyj gwiazdnicy w postaci nalewki i postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami co przy babce lancetowatej:

20 kropli na 6,5 kg masy ciała psa. Możesz go rozcieńczyć w 30 ml wody, jeśli w ten sposób łatwiej będzie go podać psu.

Gwiazdnica pospolita (Stellaria holostea) może pomóc przy zaparciach u psów
Gwiazdnica pospolita (Stellaria holostea) może pomóc przy zaparciach u psów

Wiąz czerwony (Ulmus Rubra)

Wiąz działa jak korzeń prawoślazu, łagodząc i nawilżając przewód pokarmowy. To świetne rozwiązanie dla szerokiej gamy problemów trawiennych i nie tylko. 

Kiedy twój pies ma zaparcia, jego mięśnie muszą pracować wyjątkowo ciężko. Śliski wiąz działa kojąco i nawilżająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Pomaga to rozluźnić mięśnie. Zioło to może również działać jako delikatny środek przeczyszczający, gdy twój pies ma robaki. I może złagodzić podrażnienia wywoływane przez robaki w przewodzie pokarmowym. 

wiąż na problemy z trawieniem u psa
Wiąz dobrze sprawdza się jako środek na problemy z trawieniem

Jest to jedno z najbezpieczniejszych ziół, jakich możesz używać. 

Daj swojemu psu ¼ łyżeczki proszku na 10 kg masy ciała.

Użyj naturalnego środka przeczyszczającego

Jeśli żadna z powyższych opcji nie zadziałała, być może nadszedł czas, aby wprowadzić łagodny naturalny środek przeczyszczający. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nadal możesz unikać szkodliwych farmaceutycznych środków przeczyszczających. Istnieje wiele naturalnych sposobów stymulowania jelit.

Aloes

pomaga stymulować skurcze mięśni i nawilża przewód pokarmowy. Ma również wysoką zawartość wody, co może pomóc w nawilżeniu stolca psa.

Używaj żeli spożywczych lub soków wykonanych z wewnętrznego miąższu.

Dodaj do ¼ łyżeczki na 6,5 kg masy ciała dodając do karmy psa.

aloes dobrze radzi sobie z zaparciami u psa
Aloes świetnie nawilża przewód pokarmowy

UWAGA! Jeśli kupujesz świeże liście w sklepie spożywczym lub używasz liści uprawianych w domu, unikaj lateksu aloesu. To żółta substancja po wewnętrznej stronie liścia. Jest powszechnie stosowany w środkach przeczyszczających dla ludzi, ale jest bardzo toksyczny dla psów, a niebezpieczny wręcz dla kotów. Liście aloesu możesz spokojnie przechowywaće w lodówce przez 3 dni.

Ocet jabłkowy

Niektórzy uważają, że ocet jabłkowy może zwiększyć skurcze w okrężnicy, aby usunąć odpady. Co ciekawe, ocet jabłkowy jest również prebiotykiem, który wspomaga zdrowie układu pokarmowego. 

Jeśli używasz octu jabłkowego, zawsze mieszaj go z wodą lub karmą swojego psa. Nigdy nie podawaj octu bezpośrednio.

Ocet jabłkowy likwiduje zaparcia u psa
Ocet jabłkowy likwiduje zaparcia u psa i działa jak prebiotyk

Dawka na podstawie wagi Twojego psa:

do 6,5 kg – 1 łyżeczka

6,5 kg do 15 kg – 2 łyżeczki

15 kg do 40 kg – 1 łyżka

Bezpieczne opcje dla ciężarnych suk 

Jeśli suka jest w ciąży, należy unikać środków przeczyszczających. Środki przeczyszczające działają poprzez zwiększenie ruchu w przewodzie pokarmowym. Może to stresować płód i źle wpływać na narządy rozrodcze.

Jeśli ciężarna suka ma zaparcia, skup się wyłącznie na pomocy w nawilżaniu przewodu pokarmowego.

Do tego celu możesz użyć wspomniane wcześniej bezpieczne rośliny:

  • prawoślaz (Althaea)
  • siemię lniane
  • gwiazdnica pospolita (Stellaria)

Dlaczego nie należy używać mleka jako środka przeczyszczającego?

Niektórzy opiekunowie psów używają mleka do leczenia zaparć. To „działa”, ponieważ większość psów… nie toleruje laktozy, więc powoduje zaburzenia trawienia i biegunkę. Ale może to również prowadzić do poważniejszych problemów. Jednym słowem, łagodzisz jeden zły objaw innym. 

mleko nie jest dobrym środkiem na zaparcia u psa
Psy mają problem z trawieniem laktozy – wywołuje u nich biegunkę

Przewlekłe zaparcia u psów

Zaparcia są dosyć częstym problemem trawiennym u psów, ale zwykle są krótkotrwałe i burzliwe (ostre). Oznacza to, że trwają tylko kilka dni i często są spowodowane zmianą diety lub nawyków.

Przewlekłe zaparcia to zupełnie inna historia. Mogą trwać przez długi czas, a nawet utrzymywać się latami.

Przewlekłe zaparcia są najczęściej spowodowane dysfunkcją wątroby lub zatorami wątroby. Kiedy wątroba nie działa prawidłowo, produkcja żółci zwalnia. Żółć jest ważną częścią systemu eliminacji zanieczyszczeń. 

Jeśli nie ma wystarczającej ilości żółci lub jest ona zbyt gęsta, tłuszcz będzie się gromadził i spowalniał przewód pokarmowy, co zwiększa ryzyko zaparć.

W przypadku przewlekłych zaparć wynikających z problemów z wątrobą, możesz zainteresować się następującymi produktami:

  • Ostropest plamisty
  • Kurkuma
  • Lukrecja
  • Omega-3

Pomogą one w ochronie i naprawie wątroby, aby pomóc jej w prawidłowym funkcjonowaniu.

Podobne problemy mogą wystąpić, jeśli woreczek żółciowy lub drogi żółciowe zostaną zablokowane. Przewód pokarmowy nie dostanie wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozkładu pokarmu i w efekcie pojawią się zaparcia. W takich przypadkach możesz spróbować korzenia mniszka lekarskiego lub winogron oregon (mahonia pospolita). Poprawiają produkcję i transport żółci, aby wspomóc wypróżnianie.

Kiedy skontaktować się z weterynarzem?

Jeśli zareagujesz w miarę wcześnie, możesz poradzić sobie z zaparciami swojego psa w domu za pomocą naturalnych środków. Jednak, gdy sytuacja jest zbyt zaawansowana możesz potrzebować pomocy specjalisty.

Jeśli od ostatniego wypróżnienia psa minęły więcej niż 3 dni lub zauważysz którykolwiek z tych poważniejszych objawów, skontaktuj się z weterynarzem:

  • wymioty
  • utrata apetytu
  • letarg
  • rozdęty brzuch
  • możliwy ból brzucha
przewlekłe zaparcia u psa - nie lecz na własną rękę
Długich zaparć nie lecz na własną rękę

U psów często występują zaburzenia trawienne. Zwykle to są zaparcia, biegunka czy inny problem z jelitami. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją naturalne sposoby ich zapobiegania i radzenia sobie z gdy problem u sa już się pojawi. Zanim więc sięgniesz po konwencjonalne leki, wypróbuj niektóre z bezpiecznych i skutecznych naturalnych środków. Jest duże prawdopodobieństwo, że szybko i skutecznie zaradzisz problemowi. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Zaburzeń trawienia u psa? Odwiedź artykuł.

A jeśli Twój pies miewa przewlekłe problemy z trawieniem, poważnie rozważ zmianę diety. Prawdopodobnie w tym co je dotychczas dostaje coś, co wywołuje problemy np. spowodowane nietolerancją pokarmową.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Marie Gagne, How To Manage Your Dog’s Constipation Naturally

Dana Scott, Plantain: A Great Digestive Aid For Your Dog!

Data pierwszej publikacji: 4 marca 2021 @ 17:45

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,