Przegrzanie psa – jak uniknąć przegrzania, udaru u psa

Przegrzanie psa – jak chronić pupila przed upałem

przegrzanie psa
przegrzanie psa

Lato zbliża się wielkimi krokami. Właściwie to wysokie temperatury już zagościły u nas na stałe, a z nimi pojawiło się ryzyko problemów. Przegrzanie psa może być dla niego bardzo niebezpieczne.

Niejednokrotnie na pewno słyszałaś w mediach o psach pozostawionych w rozgrzanych samochodach, kiedy to właściciel poszedł „tylko na chwilkę do sklepu”. Co roku w ten sposób umiera kilkaset psów.

Warto więc wiedzieć, jak uchronić psa przed przegrzaniem. Zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu.

Chwila, która kosztuje życie

Na Twoją wyobraźnię powinien zadziałać fakt, że już przy temperaturze powietrza rzędu 22°C, wnętrze samochodu w zaledwie 30 minut nagrzeje się do temperatury 50°C. Jednak gdy na dworze panuje już upał i termometr wskazuje 30°C, samochód nagrzewa się do 85°C i to w kilka minut. Wówczas szanse na przeżycie pupila, będą spadały wprost proporcjonalnie.

Fizjologia, której nie przeskoczysz

Pies ma bardzo ograniczone pole manewru jeśli chodzi o schładzanie się w gorące dni. Może to robić głównie dzięki dyszeniu i ziajaniu (już wiesz dlaczego tzw. kagańce weterynaryjne są męką dla psa). Ważną rolę w schładzaniu się psa grają spody łap psa czyli tzw. poduszki. Są to miejsca bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, a także substancje chemiczne. Mówiłem już o tym w jednym ze swoich filmów na temat zabezpieczania psich łap w zimie.

Czy to już jest przegrzanie?

Znalazłem na youtube film pokazujący zachowanie przegrzanego psa. Nie dopuść nigdy do takiej sytuacji.

Przede wszystkim – bądź czujna i obserwuj  czworonoga – w końcu znasz go najlepiej. Szereg objawów podpowie Ci, że masz do czynienia z przegrzaniem u Twojego psa. Powinny one wzbudzić twoją czujność lub natychmiastową reakcję.
Ułożyłem je w kolejności od najlżejszych do najcięższych:

  • dyszenie,
  • ślinienie się,
  • blade dziąsła,
  • krwistoczerwony język,
  • problemy z oddychaniem,
  • przyspieszone tętno,
  • nieregularne bicie serca,
  • wymioty
  • temperatura ciała powyżej 39°C,
  • wstrząs,
  • napad padaczkowy.

Mój pies się przegrzał – co robić?

Czas jest w tej kwestii kluczowy. Po pierwsze należy zabrać psa z miejsca nagrzanego do ocienionego, a nawet klimatyzowanego. Dobrym pomysłem jest delikatne włożenie psa do niezbyt głębokiej letniej (absolutnie nie zimnej) wody. Możesz też użyć węża ogrodowego lub tego co podpowie wyobraźnia, aby obniżyć stopniowo temperaturę ciała zwierzęcia. Kolejny sposób to obłożenie psa namoczonym w chłodnej wodzie ręcznikiem ze szczególnym uwzględnieniem okolic głowy, karku i spodów łap. Jednak uważaj, niebezpieczne jest karmienie psa lodem czy wkładanie go do lodowatej kąpieli.

przegrzanie psa

Jak zapobiegać przegrzaniu?

Oto 6 prostych porad jak uchronić psa przed przegrzaniem:
1. możesz przygotować psie lody – podawać psu od czasu do czasu zamrożony, niesolony wywar z mięsa,
2. pamiętaj, że psie łapy, a właściwie poduszki na nich, są szczególnie wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Przed wypuszczeniem psa na taras użyj węża ogrodowego do schłodzenia nawierzchni, możesz też dodatkowo schładzać psu łapy,
3. schładzaj wodę wsypując do niej kilka kostek lodu; uważaj jednak na ryzyko zadławienia czy uszkodzenia zębów i dziąseł – sama znasz swojego psa i jego temperament,
4. schładzaj klatkę, w której przebywa pies lub transporter, w którym go przenosisz. Możesz w łatwy sposób przygotować bezpieczną „klimatyzację” umieszczając dwie duże butelki zamrożonej wody na transporterze,
5. na szyi psa umiejscowione są receptory temperatury – pomóż psu schłodzić się przykładając zimny kompres wokół jego szyi. Najlepiej do tego celu nada się bandana,
6. umożliw psu skorzystanie z chłodnej kąpieli w sadzawce, baseniku dla dzieci w ogrodzie itp.

przegrzenie psa

Ratuj życie

Zgodnie z prawem polskim, narażenie lub doprowadzenie zwierzęcia do śmierci w wyniku pozostawienia go w samochodzie, jest przestępstwem i zgodnie z 35 art. 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt, jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Reaguj na sytuacje zagrażające życiu zwierzęcia.

I pamiętaj, aby w upalne dni ograniczyć aktywność czworonoga. Jeśli Twój pies biega z Tobą, wybierzcie się na trening wczesnym rankiem. Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na przegrzanie, a głównie dotyczy to ras z krótką kufą (np. mopsy, boksery) oraz tych z gęstym futrem, podszerstkiem. Zawsze monitoruj zachowanie swojego pupila. Ty wiesz najlepiej gdy coś mu dolega.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 lipca 2020 @ 22:30

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,