Site icon ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Choroby uszu u psa – 5 przyczyn i 3 porady jak postępować

zdrowakarma.pl choroby uszu u psów

choroby uszu u psów

Twój pies trzepie uszami? Rozdrapuje je?

Choroby uszu u psa to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt psów w klinikach weterynaryjnych. Zwykle chodzi o nawracające infekcje ucha. Ale czy wiesz, że w większości przypadków zapalenie ucha u psa jest tak naprawdę następstwem niewielkiego problemu? Wiele przypadków zaczyna się od niepozornego problemu jak zalegająca w uchu woskowina czy woda, co w efekcie bardzo szybko przeradza się w stan zapalny. Niestety diagnoza nie zawsze jest taka oczywista i Twój pies może cierpieć na choroby uszu innego pochodzenia. Zapraszam do lektury mojego dzisiejszego wpisu.

Zwykle leczenie infekcji ucha przebiega szybko i bezproblemowo, jednak niektóre mogą wymagać dłuższego leczenia, a nawet interwencji chirurgicznej.

Wszystko zależy od przyczyny. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić w takiej sytuacji jest znalezienie podłoża infekcji. Tak, wiem, brzmi to banalnie, ale to naprawdę ważne. Dlatego poniżej przedstawiam kilka najczęstszych przyczyn problemów psów z uszami.

Choroby uszu u psa – Przewlekłe zapalenie ucha

Nie bez powodu znajduje się na szczycie tej listy – to najczęstsza przyczyna wizyt u weterynarzy.

Objawy:

Jeśli zauważasz u swojego pupila kilka lub wszystkie powyższe objawy, udaj się z nim do lekarza. Jedno jest pewne: nawracające infekcje ucha są wynikiem głębszego problemu.

Z pozoru ucho wydaje się zdrowe

Choroby uszu u psa – Alergia

Czy Twój pies “łapie” jedną infekcję po drugiej? Przestajesz podawać mu krople po to, aby dowiedzieć się, że już zaczyna się nowe zapalenie? Całkiem możliwe, że Twój pies nie ma po prostu problemów z uszami lecz alergię skórną. Jeśli rzeczywiście jest to alergia skórna, możesz dostrzegać też inne objawy jak wylizywanie łap i podbrzusza. Miejsca te  wówczas zmieniają kolor na rdzawy. Psy, tak jak i ludzie, mogą reagować na różnego typu alergeny: pyłki, środki chemiczne, składniki karmy. Więcej na temat alergii skórnej możesz przeczytać w artykule Choroby skóry u psów.

Choroby uszu u psa – Brzydki zapach z uszu

sugeruje infekcję wywołaną drożdżakami. Zdrowe psie ucho ma zapach lekko “woskowy”, ale nigdy nieprzyjemny. Pewna ilość drożdżaków w uchu jest jak najbardziej normalna, wtedy też nie wydzielają zapachu. Problem (i zapach) zaczyna się, gdy dochodzi do rozrostu drożdżaków np. na skutek alergii.

Warto wiedzieć, że w przypadku alergii na drożdże, nawet niewielka ich ilość będzie wywoływać reakcję alergiczną, co niekoniecznie będzie sygnalizowane wydzielaniem zapachu.

Pewna widoczna ilość woskowiny w uchu psa jest jak najbardziej naturalna, a wręcz niezbędna. Problem zaczyna się wówczas, gdy wydzielina zmienia zapach lub powoduje, że pies zaczyna na nią reagować np. trzepaniem głowy czy drapaniem.

Sądząc po zaczerwienieniu ucha, tu zaczyna się jakaś infekcja…

Choroby uszu u psa – Roztocza

Stosunkowo rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że choroby uszu u psa są spowodowane przez roztocza, których wszędzie pełno… Częściej niż u psów, roztocza w uszach przytrafiają się kotom. Wówczas może się zdarzyć, że pies żyjący pod jednym dachem z mruczkiem chcąc nie chcąc przyjmie niechciany prezent. Weterynarz na wstępie sprawdzi czy Twój czworonóg nie ma nieproszonych gości w uszach. Jednak możesz już w domu wykonać prosty test, który powinien wykazać ewentualną obecność roztoczy w psich uszach:

Jak sprawdzić, czy pies ma roztocza w uszach?

Tradycyjne leczenie pasożytów w uszach zakłada stosowanie leków przepisanych przez weterynarza. W czasie kuracji obserwuj czy pasożyty nie przenoszą się na inne miejsca na skórze psa (obserwuj drapanie się).

Twój pies może mieć uczulenie na roztocza, które są… wszędzie

Ciężkie uszy

i skomplikowana budowa ucha zewnętrznego to tendencja do częstego zapalenia. Niestety u niektórych ras takich jak Basset, Cocker Spaniel czy Bloodhound problem ten występuje o wiele częściej. Ucho załamujące się, zamykające się, tworzy w swych załamaniach fantastyczne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów.

Co możesz zrobić?

Od czasu do czasu… wietrz uszy swego psa. Gdy śpi, odpoczywa, wywijaj uszy aby miały możliwość wysychania. Warto od czasu do czasu przemywać wnętrze ucha (nie kanał!), można też używać delikatnej zasypki wchłaniającej wilgoć.

Psy z długimi uszami mogą mieć tendencję do częstszych zapaleń ucha

Choroby uszu u psa – co możesz zrobić?

Jeśli Twój pies ma opadające uszy, alergię czy ogólnie mówiąc tendencję do zapalenia ucha, powinnaś liczyć się z tym, że jego uszy wymagają nieco więcej uwagi. Wówczas regularne przeglądanie stanu uszu, usuwanie z ucha zewnętrznego wydzieliny to absolutna podstawa. W ten sposób możesz uniknąć dalszego rozwoju bakterii i grzybów. Druga ważna rzecz to dieta. Niektóre składniki pokarmu mogą wpływać na rozwój alergii, szczególnie jeśli jest to pokarm zawierający mięso z intensywnej hodowli (antybiotyki) lub odpady poprodukcyjne (sprawdź z tyłu opakowania kto jest producentem karmy którą kupujesz – nie przypadkiem producent czekoladowych batonów?).

Co proponuję ja?

Choroby skóry u psa nie muszą być niekończącą się historią. Proponuję specjalistyczną karmę Forza10 Echo Active, której efekty przedstawiam na zdjęciach poniżej.

Jest to karma nutraceutyczna, to znaczy, że leczenie odbywa się przez stosowanie w żywieniu specjalnie dobranych substancji pozyskiwanych wyłącznie z naturalnych surowców. Jest przeznaczona dla psów, u których alergie i nietolerancje pokarmowe atakują ucho, małżowinę oraz wewnętrzny i zewnętrzny kanał uszny. Jej formuła łączy łatwo przyswajalne i hipoalergiczne składniki (białko ryby, ryż, olej rybny i roślinny) z aktywnymi ekstraktami roślinnymi o sprawdzonej skuteczności. Szczególnie zalecam stosowanie karmy gdy zaobserwujesz następujące problemy:

Opinie klientów

Wielokrotnie otrzymywałem już od moich klientów informacje o spektakularnym wręcz efekcie działania karmy. Problemy, wobec których bezradnie rozkładali ręce lekarze specjaliści, znikały po kilku tygodniach stosowania kuracji karmą Forza10 Echo Active. Choroby uszu u psa nie muszą spędzać Ci snu z powiek.

Forza10 Echo Active na choroby uszu u psa

Poniżej prezentuję zdjęcia jednego z pacjentów:

Jeden z pacjentów przed i po stosowaniu karmy Forza10 Echo Active

Jeśli masz pytania lub chcesz uzyskać poradę jaką karmę wybrać lub jak ja stosować, skontaktuj się ze mną.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Żródła:

5 Common Canine Mouth Problems – And How to Spot Them

Muzzle Pyoderma in Dogs

Common Problems with Dogs’ Muzzles

Bacteria, Plaque and Tartar in Dogs

Data pierwszej publikacji:24 maja 2020 @ 00:08

Exit mobile version