Choroby skóry u psów
to prawdopodobnie najczęstszy problem z jakim zmagają się współcześni weterynarze. Podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mogą reagować na różne czynniki z którymi mają do czynienia na co dzień – alergeny w pożywieniu, powietrzu czy pozostałości substancji farmaceutycznych w karmie. Czy jest na to rada? Czy wiesz skąd się biorą choroby skóry u psów? Zapraszam do przeczytania mojego wpisu na ten temat.
Jak rozpoznać choroby skóry?
Aby nie przeoczyć narastającego problemu sprawdź czy Twój pies ma następujące objawy:
- brązowe lub czarne przebarwienia
- stan zapalny kanału usznego (ucha wewnętrznego)
- przesuszona skóra
- łuszczenie się skóry przypominające łupież
- brzydki zapach skóry
- tłusta sierść
- gubienie włosa/sierści
- swędząca skóra – pies drapie się do krwi
- duże brązowe łuski
- wypryski i pęcherze z sączącą się krwią lub ropą
- wysypka
- zaczerwienienie, podrażnienie skóry
- strupy
- brodawki
Z czego te problemy wynikają?
Mało kto zastanawia się nad tym, że skóra jest największym organem, a zatem łatwo reaguje na wszelkie załamania kondycji organizmu.
Mało tego, na kondycję tę może wpływać wszystko to, co działa na skórę zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Dlatego właśnie tak trudno jest od razu ustalić co może być przyczyną choroby skóry.
A czy na skórę psa wpływa to co pies je?
Liczne źródła wskazują, że w dużej mierze za problemy ze skórą odpowiedzialne jest słabej jakości jedzenie. Celowo nie stosuję tu słowa “karma”, ponieważ wielu opiekunów jest przekonanych, że podaje swoim psom idealne pożywienie. Tymczasem okazuje się, że niejednokrotnie szkodzą swoim pupilom.
Koncerny spożywcze przekonują nas w kolorowych reklamach, że są specjalistami od zdrowego żywienia zwierząt. Tymczasem wyobraź sobie co dzieje się z odpadami produkcyjnymi firm wytwarzających „karmy” dla psów. Już wiesz? Czy nadal uważasz popularne na rynku marki za właściwy wybór? Dodatkowym błędem jest dokarmianie psa resztkami ze stołu zawierającymi składniki, których pies nie powinien jeść (m.in. czekolada, cebula, wątroba – więcej przeczytasz w artykule Czego nie powinien jeść pies.
A co mają do tego czynniki zanieczyszczające środowisko?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że psy żyjąc w świecie ludzi, reagują negatywnie na te same czynniki zanieczyszczające środowisko. Z jednej strony są to zanieczyszczenia obecne np. w powietrzu, ale nie mniej ważny jest wpływ toksyn obecnych np. w domowych środkach czystości czy substancjach używanych do pielęgnacji ogrodu. Czy zwracasz na to uwagę robiąc zakupy?
Pewnie się zdziwisz, jeśli Ci powiem, że źródłem choroby skóry może być psia psychika
Pomyśl kiedy ostatni raz byłeś zestresowany w pracy czy w domu. Może przypominasz sobie jak reagował wtedy Twój organizm? Część ludzi reaguje na stres zmianami skórnymi, wysypką czy nawet atakiem bolącej opryszczki. Nasze psy miewają podobne problemy.
Znudzony, zestresowany czy poirytowany pies może mieć identyczne symptomy nagłego lub długotrwałego stresu.
Przyczyną problemów skórnych może być również stłumiona choroba
Przypadek taki może się zdarzyć, gdy pies jest leczony objawowo metodami konwencjonalnymi. Jeżeli Twój pies cierpiał w przeszłości na poważne czy przewlekłe choroby, warto udać się do dobrego weterynarza, który nie będzie leczył objawów lecz zajmie się przyczyną problemu. Choroby skóry u psów to coraz częstszy problem, z którym zmagają się dziś lekarze weterynarii, więc ich wiedza jest coraz większa. Przyczyny bowiem mogą być najróżniejsze: grzybica skóry, nużyca, świerzb…
No i ta paskudna alergia…
Psy alergiczne są częstymi pacjentami lecznic. Alergia u psa staje się zmorą współczesnej weterynarii, a uczulenie może pochodzić praktycznie zewsząd – jedzenia, insektów, środowiska. Nasi czworonożni przyjaciele nie różnią się tu szczególnie od nas, ludzi. Czy znasz najczęstsze alergeny? Tak się składa, że to składniki wielu popularnych karm:
- wołowina
- kurczak
- jajka
- mleko
- soja
- pszenica
Największy problem nie stanowią jednak te składniki same w sobie, lecz produkty zanieczyszczone odpadami, resztkami farmaceutycznymi czy antybiotykami, na których hoduje się drób, bydło i trzodę chlewną. Wyobraź sobie krowę z intensywnej hodowli, która nigdy w życiu nie widziała trawy… Albo kurę, która jest hodowana w klatce i karmiona paszą przyspieszającą wzrost…
Co to znaczy zdrowe mięso?
Czy naprawdę sądzisz, że mięso takich zwierząt jest zdrowe? Trawa, na której powinno być hodowane bydło, dostarcza energii, białka (niezbędnego w produkcji mleka, reprodukcji i wzroście), błonnika (niezbędnego do utrzymania żwaczy w zdrowiu), minerałów takich jak wapń, fosfor, magnez, sód, siarka, miedź, selen, kobalt, cynk (cztery ostatnie w śladowych ilościach). Odpady z produkcji żywności dla ludzi nie zagwarantują zwierzętom tych wszystkich składników!
Tematem problemów wynikających z intensywnego chowu zwierząt zajmuje się założyciel firmy SANYpet, Sergio Canello, który poświęcił całą swoją pracę badaniu związku chorób dotykających psy i koty z żywieniem. Mało tego, stworzył unikalne receptury karm oparte na czystym mięsie pochodzącym z ekologicznych hodowli.
Nie zawsze można od razu stwierdzić co powoduje reakcję alergiczną u psa. Wiemy natomiast na pewno jak działa mechanizm jej powstawania:
poszczególne składniki powodują zmiany w systemie odpornościowym, gdyż są rozpoznawane przez organizm jako obce, nawet jeśli nie są szkodliwe. Co wówczas robi organizm? Atakuje intruza, najczęściej pod postacią alergii skórnej, która często objawia się “nietypowo” i
pies wylizuje łapy, krocze lub pachwiny
Może mieć również zapalenie ucha objawiające się zaczerwienionym wnętrzem ucha z wyraźną, brązową, brzydko pachnącą wydzieliną. Jeśli Twój pies ma biegunkę lub cierpi na brak apetytu i słyszalne ruchy jelitowe jest możliwe, że cierpi na jakiś rodzaj alergii.
Twój pies ma alergię – co teraz?
Odpowiedź jest prosta: dieta eliminująca składnik podejrzany o wywoływanie alergii. Leczenie chorób skóry u psów wywołanych alergią wymaga czasu, dlatego uzbrój się w cierpliwość i ściśle stosuj to wskazań. I jeszcze jedno – zapomnij o dokarmianiu smakołykami ze stołu! Pamiętaj, że nie wszystko co jedzą ludzie jest dobre dla psa.
Chcesz znać najprostsze i najlepsze rozwiązanie?
Proszę bardzo, ono jest w zasięgu ręki. Jedna z naszych karm to karma wspomagająca leczenie problemów skóry i sierści – Forza10 Dermo Active . Jest to karma nutraceutyczna, co oznacza, że leczenie odbywa się przez stosowanie w żywieniu specjalnie dobranych substancji. Stworzona jest dla psów, u których alergie i nietolerancje pokarmowe atakują system okrywowy (przede wszystkim sierść i skórę). Jej formuła łączy łatwo przyswajalne i hipoalergiczne składniki (białko ryby, ziemniaki, olej rybny i kukurydziany) z aktywnymi ekstraktami roślinnymi o sprawdzonej skuteczności.
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
Dog Skin Conditions and Dog Skin Disorders: Diagnosis, Causes, Natural Treatments
What every pet owner should know about food allergies. Clinical Nutrition Service
Data pierwszej publikacji: 29 lipca 2020 @ 14:02