Dlaczego mój pies je trawę?

Dlaczego mój pies je trawę?

Pewnie widziałaś, jak twój pies gryzie trawę? Jak się okazuje, ponad 67 % ludzi twierdzi, że ich pies zjada co najmniej raz w tygodniu.

Twój pies je trawę? Dowiedz się, dlaczego....
Twój pies je trawę? Dowiedz się, dlaczego….

Dobra wiadomość jest taka, że ​​trawa jest łatwo dostępna, całkowicie naturalna i ogólnie uważana przez weterynarzy za bezpieczną. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego robi to Twój pies? Czy psy jedzą trawę wyłącznie, aby wywoływać wymioty, ponieważ są chore lub brakuje im błonnika w diecie? A może to coś zupełnie innego?

Choroba i wywoływanie wymiotów

Chociaż wiele osób uważa chorobę za najbardziej prawdopodobny powód, dla którego psy jedzą trawę, badania niekoniecznie to potwierdzają. Może jesteś zaskoczona,ale jedzenie trawy niekoniecznie jest związane z chorobą. W jednym z przeprowadzonych badań, tylko 8 % respondentów zgłosiło objawy choroby u psa, zanim ich pies zjadł trawę. W tej samej grupie tylko 22 % zgłosiło, że ich pies zwymiotował po spożyciu trawy.

pies na trawie2

Podobnie było w innym badaniu, gdzie naukowcy, zestawili zjadanie trawy przez psy z łagodnymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi i porównali do tych psów, które nie miały żadnych objawów, a zjadały trawę. Okazało się, że zdrowy pies jest bardziej skłonny do jedzenia trawy niż ten z zaburzeniami żołądkowymi. Mimo to psy czasami wykazują niespokojne zachowania przed zjedzeniem trawy, wydają się szukać dłuższych traw i szybko je jeść, co stymuluje odruch wymiotny.

trawa wymioty
Typowe psie czyszczenie żołądka. Nie musi być związane z żadną chorobą.

Oto dylemat z serii co było wcześniej – jajko czy kura: czy pies je trawę, by zwymiotować i ukoić schorowany żołądek, czy też odczuwa ból brzucha i wymioty, ponieważ zjadł trawę?

Normalne zachowanie psa

Jest też inny powód: jedzenie trawy to po prostu normalne zachowanie psa. Możliwe, że psy jedzą trawę, aby

  •  zabić czas lub 
  • pomóc w trawieniu, lub dlatego, że 
  • trawa smakuje dobrze

Dzikie psowate, takie jak wilki, również jedzą trawę. Materiał roślinny został znaleziony w 74 % próbek kału wilków. Jest prawdopodobne, że jedzenie trawy to naturalne zachowanie psów przekazane przez ich dzikich psowatych przodków.

trawa z rosą
Dlaczego mój pies je trawę? Bo jest smaczna!

Mark Derr, autor książki “How the Dog Became the Dog”, mówi:

„Genetyczna, dietetyczna, fizjologiczna, behawioralna i społeczna elastyczność psowatych, w połączeniu ze stosunkowo nieokreśloną strukturą zębów, która pozwala im być zwierzętami wszystkożernymi, umożliwiła ich dostosowanie się do różnych siedlisk, w tym ludzkich”.

Trawa może zapewnić psom źródło błonnika. Mówiąc o błonniku, to może być czas na rozważenie dodawania warzyw lub wysokiej jakości źródeł błonnika, takich jak trawa pszeniczna, do diety twojego psa

Czy powinnam zabraniać mojemu psu jedzenia trawy? Jeśli tak to jak?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies je trawę, bo się nudzi, zastanów się czy ma zapewnione wystarczająco dużo ćwiczeń. Zaangażuj go w absorbujące zajęcia (np. maty zapachowe czy zabawki z ukrytymi smakołykami). Spróbuj rzucić frisbee, zagraj z nim w inną interaktywną grę lub kup mu solidną zabawkę do żucia, aby był zajęty.

Dbaj o swoją trawę, aby była przyjazna psom

jack russel na trawie

1.Masz ogród? – zrób bezpieczną przestrzeń dla psa.

Nie używaj pestycydów, które zawierają toksyczne chemikalia. Rozważ stworzenie specjalnej bezpiecznej dla psów przestrzeni na swoim podwórku.

2.Sprzątaj… psie kupy.

Zmniejsz ryzyko przenoszenia się pasożytów, upewniając się, że Twój pies je trawę tylko z wiadomego źródła. Regularnie pozbywaj się psich kup. Możesz rozważyć stworzenie komory fermentacyjnej, gdzie będziesz składować psie odchody.

3.Uważaj na nasiona niektórych roślin.

Tak zwane lisie ogony (a właściwie wyczyniec łąkowy) – małe, suche nasiona produkowane przez inwazyjne chwasty trawiaste – są powszechne na wielu trawnikach i stanowią poważne zagrożenie dla psów. Te chwasty rosną szybko w mokrym sezonie wiosennym, a następnie wysychają latem, tworząc tykające bomby zegarowe. Nasiona mają tendencję do zakopywania się w ziemi i mogą powodować duże problemy psom- groźne jest ich spożywanie, a nawet po prostu chodzenie po nich. Jeśli masz tzw. lisie ogony na swoim podwórku, bądź ostrożna przy ich usuwaniu (wykop lub wyciągnij je, lub namocz rośliny octem na poziomie gruntu) i uważnie obserwuj swojego psa, gdy jest na podwórku.

wiechlinowate
Wiechlinowate, trawy – najpopularniejsze na łąkach i pastwiskach. Są szkodliwe dla psów.

Ostrzeżenie: wiadomo, że długie, sztywne trawy o ostrych krawędziach powodują otarcia gardła. Przełyk jest wrażliwy, a w niektórych przypadkach psy jedzące ten rodzaj trawy mogą mieć poważne problemy medyczne. Jeśli Twój pies kaszle lub wykazuje objawy podrażnienia po jedzeniu trawy, najlepiej natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

koszenie trawy
Dbaj o swoją trawę. Jeśli możesz, wyznacz psu teren z idealną dla niego trawką.

I jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek obawy, szczególnie jeśli jedzenie trawy przez psa wydaje się nadmierne zbyt częste lub utrzymuje się przez długi czas, lub jeśli nie je normalnych regularnych posiłków, najlepiej poprosić lekarza weterynarii o konsultację. Gdy następnym razem będziesz chciała zapytać “dlaczego mój pies je trawę?”, obserwuj i przeanalizuj wszelkie sygnały z jego strony – w razie obaw umów się na wizytę.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Daniela Lopez, Why Do Dogs Eat Grass?

Why Do Dogs Eat Grass?

Lynn Buzhardt, Why Do Dogs Eat Grass?

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 13:57

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,