Dziwne zachowanie u psa – skąd się bierze i co robić?

Twój pies wykazuje tendencję do niepokoju, nieprzewidywalności, powtarzających się obsesyjnych zachowań, problemów socjalizacyjnych z innymi psami i / lub ludźmi? Nie musi to być wina jego „złego temperamentu” czy złego wychowania.

dziwne zachowanie u psa
Dziwne zachowanie u psa? Powodem niekoniecznie jest złe wychowanie

Twoja koleżanka kilkakrotnie uporczywie sprawdza czy zamknęła mieszkanie? Twoja siostra obgryza paznokcie gdy się zdenerwuje? Wyobraź sobie, że zaburzenia kompulsywne (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) zdarzają się nie tylko u ludzi! U psów to wyolbrzymienie normalnych psich zachowań. Ważne, że pojawiają się przez dłuższy niż oczekiwany okres czasu i w sytuacjach, w których można je uznać za nienormalne.

Dziwne zachowanie u psa, czyli jakie? Do typowych obsesyjnych zachowań psów należą:

  • kręcenie się w kółko,
  • ściganie ogona,
  • ganianie za światłami,
  • szczekanie,
  • żucie,
  • wpatrywanie się w pustą przestrzeń,
  • ssanie zabawki lub ssanie części ciała (zwróć uwagę czy nie ma oznak samookaleczenia takich jak brak sierści),
  • zaczerwieniona skóra, koncentrowanie się na kończynach przednich i tylnych. 
warczący pies
Takie zachowanie psa bez przyczyny nie należy do normalnych

Takie dziwne zachowanie u psa nasila się z czasem. W pewnym momencie niemożliwe staje się już powstrzymywanie zwierzęcia. Zwiększa się częstotliwość oraz czas trwania zachowania, które zakłóca normalne funkcjonowanie pupila takie jak nawyki żywieniowe czy sen. Każde stresujące wydarzenie, które napotyka Twój pies, urasta dla niego do rangi wielkiego przeżycia i jest źródłem frustracji.

wycie
Stres bez powodu?

Mój pies ma zachowania obsesyjne! Co robić?

Kiedy pies jest sfrustrowany lub zestresowany, można spróbować zająć go czymś, na przykład trzymaniem zabawki w pysku. W ten sposób pies sam może złagodzić stres. Jeśli dzięki trzymaniu zabawki w pysku pies faktycznie zmniejsza swoją frustrację, prawdopodobnie powtórzy to zachowanie gdy znowu poczuje stres. Dla części psów zajęcie się zabawką to na tyle atrakcyjna nagroda, że rzeczywiście może to pomóc zmniejszyć uczucie stresu czy frustracji.

gryzak
Jest się czym zająć!

Ale uważaj! Nieleczone zachowania kompulsywne z czasem pogarszają się. Pies zaczyna się dziwnie zachowywać przy każdym, nawet najmniejszym stresującym wydarzeniu. Mogą pojawić się obrażenia, ponieważ pies zaczyna odczuwać coraz silniejszy przymus określonego zachowania – jeśli goni za swoim ogonem, często okalecza go doprowadzając np. do infekcji skóry (podobnie jak w przypadku wylizywania).

Odpowiednia dieta może złagodzić objawy:

Skąd się bierze dziwne zachowanie u psa?

Przyczyn problemów z zachowaniem może być kilka. Oczywiście może to być złe wychowanie, ale nim nie będę się zajmował w tym wpisie. Jakie więc mogą być przyczyny nietypowego zachowania psa? Przeglądając artykuły na amerykańskich stronach poświęconych weterynarii i problemom behawioralnym u psów natknąłem się na kilka przyczyn:

  • choroba lub bolesna dolegliwość mogą zwiększyć niepokój psa i przyczynić się do tych problemów,
  • zwyrodnienia (na przykład starzenie się i związane z nim zmiany w układzie nerwowym),
  • infekcje (przede wszystkim stany wirusowe w ośrodkowym układzie nerwowym),
  • zatrucia substancjami toksycznymi (na przykład zatrucie ołowiem)
zapewnij pupilowi bezpieczne miejsce
zapewnij pupilowi bezpieczne miejsce

Bez względu na pośrednią przyczynę, nieprawidłowe zachowanie i tak prawdopodobnie wynika z nieprawidłowej aktywności chemicznej układu nerwowego.

Często dziwne zachowanie u psa jest spowodowane obecnością w karmach toksycznych pozostałości chemicznych i farmakologicznych (np. antybiotyków takich jak oksytetracykliny). Oprócz uruchamiania łańcuchowych procesów zapalnych w organizmie, mogą one wpływać na mechanizmy syntezy niektórych neuroprzekaźników. W ten sposób zmienione funkcjonowanie serotoniny, adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy reguluje zachowanie zwierzęcia.

Co możesz zrobić?

Zastąpić toksyczne karmy, które jadł do tej pory Twój pies karmą, która pomoże mu odzyskać i utrzymać spokój i psychiczną stabilność.

To karma Forza10 Armonia Active, która wspomaga leczenie nadpobudliwości. Jest to karma nutraceutyczna, to znaczy, że leczenie odbywa się przez stosowanie w żywieniu specjalnie dobranych substancji pozyskiwanych wyłącznie z naturalnych surowców. Faktem jest, że właściwy pokarm, zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze i wolny od toksycznych chemikaliów i zanieczyszczeń farmaceutycznych, jest podstawą utrzymania zarówno fizycznej jak i mentalnej równowagi u psów. Jej formuła łączy łatwo przyswajalne i hipoalergiczne składniki (białko ryby, ryż, olej rybny i roślinny) z aktywnymi ekstraktami roślinnymi o sprawdzonej skuteczności.

Forza10 Armonia 4kg  sucha karma dla psa
Forza10 Armonia

Szczególnie zalecam stosowanie tej karmy gdy zaobserwujesz u psa następujące problemy:

  • nadpobudliwość
  • skłonność do zachowań agresywnych
  • nadmierna ruchliwość
french bulldogsm

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Data pierwszej publikacji: 9 czerwca 2020 @ 00:24

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,