ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Jak dbać o psa? 5 wskazówek

Jak dbać o psa?

Pielęgnacja jest jedną z podstawowych potrzeb Twojego psa i ważną częścią życia ze zwierzęciem. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują opieki fizycznej, aby wyglądać i czuć się najlepiej. Na szczęście nie muszą kąpać się tak często, jak ludzie. Zasadniczo potrzeby pielęgnacyjne psa zależą od rasy, rodzaju sierści, stylu życia i zdrowia. Jeśli Twój pies ma problemy ze skórą, uchem lub paznokciami, postępuj zgodnie z instrukcjami weterynarza dotyczącymi pielęgnacji psa. Ważne jest również stosowanie odpowiednich narzędzi do pielęgnacji.

jak dbać o psa?
Jak dbać o psa?

Oto 5 podstawowych wskazówek dotyczących tego jak dbać o psa:

1 Szczotkowanie

Większość psów lubi delikatne szczotkowanie – regularne szczotkowanie psa pomoże mu zachować zdrową i czystą sierść. Potrzeba szczotkowania psa zależy od rodzaju sierści. Jak dbać o psa? Wybierz odpowiednią szczotkę i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

A) Długowłose psy

takie jak Maltańczyki, zwykle wymagają codziennego szczotkowania lub czesania, aby zapobiec zmatowieniu i splątaniu włosów.

zdrowa, piękna sierść

B) Sierść średniej długości 

może mieć skłonność do matowania i plątania, dlatego psy o takiej sierści powinny być szczotkowane co najmniej raz w tygodniu.

szczotka dla psa -Trixie

C) Psy krótkowłose 

mogą być szczotkowane co kilka tygodni, chyba że się zabrudzą lub będą zrzucać dużo  sierści.

Bez względu na rodzaj sierści możesz codziennie szczotkować swojego psa – zwłaszcza jeśli mu się to podoba. Regularne szczotkowanie sprawi, że sierść będzie lśniąca i zdrowa. Poza tym wpłynie to pozytywnie na zacieśnienie Waszych relacji! Częstsze szczotkowanie w sezonie zrzucania sierści (jesień oraz wiosna) może pomóc w uporaniu się z nadmiarem psich włosów…wszędzie (więcej na temat gubienia sierści przeczytasz w artykule Linienie psa – czy mam się martwić?). Zastanów się nad produktami takimi jak furminator. Zawsze jednak dopasowuj narzędzie do czesania do długości i jakości włosa psa.

Jeśli Twój pies zrzuca sierść zbyt intensywnie, wskazuje to na jakieś zaburzenia ze strony organizmu. Najczęściej w ten sposób objawia się alergia. W pierwszej kolejności daj zbadać psa pod kątem uczulenia, następnie zajmij się eliminowaniem powodów takiego stanu. Podstawą w pozbywaniu się alergii jest stosowanie właściwej diety eliminującej. W naszej ofercie jest karma, która ma takie zadanie specjalne:

2 Przycinanie paznokci

Obcinanie paznokci to jedna z tych czynności, których nie lubią zarówno psy jak i opiekunowie. Większość psów woli nie przekonywać się jak bardzo boli, gdy paznokcie są zbyt krótko obcięte. Właściciele psów z kolei często czują się niekomfortowo z obawy przed zranieniem swoich psów. Psy będą się panicznie bały obcinania paznokci, gdy tylko raz odczują związany z tą czynnością ból. 

Jak dbać o psa i jego paznokcie? Najlepszym sposobem na uniknięcie paznokciowej traumy jest oczywiście nauczenie się, jak prawidłowo przycinać paznokcie i zawsze zachowywać ostrożność. Technik weterynarii, weterynarz lub groomer powinien nauczyć cię, jak prawidłowo przycinać paznokcie psa. Ja świadomie pozbawiam się tej wątpliwej przyjemności i w razie potrzeby przycięcia pazurów Westy, proszę weterynarza o wykonanie psu pedicure. Prawda jednak jest taka, że Westa rzadko ma obcinane paznokcie – nie miewa zbyt długich ze względu na jej sporą aktywność poza domem (skacząc i biegając ściera paznokcie w naturalny sposób). 

Dbanie o psie paznokcie może być nie lada wyzwaniem

Większość psów potrzebuje comiesięcznego przycinania paznokci, ale Twój pies może potrzebować częściej lub rzadziej w zależności od tempa wzrostu paznokcia i aktywności psa. Jak dbać o psa i jego pazury? Pozwolić mu biegać po utwardzonej powierzchni.

Alternatywą dla obcinania paznokci jest użycie narzędzia do piłowania psich paznokci. Nie jest to jeszcze sprzęt zbyt popularny, ale można dostać go w sklepach internetowych z artykułami dla zwierząt np. Hanksome. Wydaje się prosty w użyciu i wygodny. 

3 Kąpiel

Czas kąpieli nie oznacza zabawy dla większości psów i ich opiekunów. My ludzie, zwykle drżymy na samo wspomnienie obrazu mokrego psa wybiegającego z wanny, kapiącego i otrzepującego się po całym domu… Kąpiel nie musi być taka, jeśli przyzwyczaisz do niej psa. To może być kwestia wyćwiczenia. Mimo, że kąpiel nadal może się czterołapowi nie podobać, łatwiej będzie go w niej okiełznać. Sprawdź poniżej, jak właściwie wykąpać psa i sprawić, aby doświadczenie było jak najbardziej pozytywne dla Ciebie, a przede wszystkim dla  niego.

Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu operacji pod kryptonimem “kąpiel”, zastosuj następujące kroki:

Czyżby ten kolega lubił relaks w wannie?

1 Wyczesz psa przed kąpielą

jeśli ma splątane włosy – one zatrzymują wodę, a to może wpłynąć na podrażnienie skóry psa. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozczesać sierści ani pozbyć się poplątanych miejsc, zabierz psa do profesjonalnego groomera. Przed kąpielą możesz włożyć bawełnianą kulkę do każdego ucha, aby nie dopuścić do przedostania się wody do środka. Pomaga to zapobiegać infekcjom i podrażnieniom uszu.

2 Użyj letniej wody. 

Skóra psa różni się od naszej, a gorąca woda może łatwiej spalić psy. Woda do kąpieli nigdy nie powinna być cieplejsza niż woda dla ludzkiego dziecka. Zachowaj jeszcze niższą temperaturę dla psów dużych ras – one mogą łatwo się przegrzać.

3 Mów do psa spokojnym i uspokajającym głosem.

Baw się z psem podczas kąpieli. Nie okazuj zdenerwowania i niecierpliwości. Niektóre psy w końcu nauczą się, że ich nie torturujesz, choć istnieje ryzyko, że inne będą nadal chować się pod stołem, gdy tylko wyjmiesz z szafki ich ręcznik.

Kąpiąc psa omijaj okolicę oczu

4 Użyj szamponu dla psów. 

To mniej wysusza ich skórę niż szampon dla ludzi. Rozprowadź szampon tworząc delikatną pianę i wmasuj go w ciało psa, uważając, aby mydło nie przedostało się do oczu.

5 Dobrze spłucz.

Każde mydło pozostawione w futrze może podrażniać skórę psa, gdy już wyschnie. Opłucz psa kilka razy starannie.

6 Wysusz we właściwy sposób. 

Powietrze z suszarki przeznaczonej dla ludzi może być zbyt gorące dla psiej skóry. Pozwól psu wysuszyć się  na powietrzu lub użyj suszarki dla psów; jej niższa temperatura nie powoduje swędzenia ani łupieżu.

7 Nagradzaj swojego psa.

Duża ilość pochwał, pieszczot lub zabawy. Wiele psów uwielbia uśmierzać swoją frustrację podczas kąpieli, grając w przeciąganie liny ręcznikiem kąpielowym – lub po prostu uciekając – gdy kąpiel się skończy.

Bądź spokojna w trakcie czynności pielęgnacyjnych aby Twój stres nie udzielił się psu

Większość psów trzeba kąpać tylko wtedy, gdy wydają się brudne lub tłuste. Wiele osób kąpie swoje psy, aby zmniejszyć „nieprzyjemny psi zapach” (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pies brzydko pachnie – 5 powodów). Jak dbać o psa?

Zawsze używaj delikatnego szamponu przeznaczonego dla psów. W zależności od stanu skóry i sierści psa lekarz weterynarii może zalecić określony szampon.

W takim przypadku należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza weterynarii dotyczącymi kąpieli.

4 Dbanie o uszy

Uszy twojego psa mogą być rajem dla bakterii i drożdży. Niektóre psy mogą chodzić przez całe życie nie mając żadnych problemów z uszami, a jedynym rutynowym ich czyszczeniem jest szybkie przetarcie po kąpieli. Inne psy mają przewlekłą chorobę ucha i wymagają wielokrotnego codziennego czyszczenia i leczenia.

Problemy z uszami często można przypisać genetyce.

Psy z dużymi i załamującymi się uszami lub sierścią w przewodzie słuchowym mają skłonność do problemów z uszami, ponieważ ucho po prostu nie ma kontaktu z powietrzem.

Wiele przewlekłych problemów z uszami jest oznaką alergii. Alergia najczęściej atakuje błony oraz miejsca, w których następuje wydzielanie substancji naturalnych.

Jeśli twój pies ma nadmiar woszczyny (wydzieliny w uchu) lub nieprzyjemny zapach w uszach, lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze specjalne środki do czyszczenia uszu i leki. Zadbaj wtedy o właściwą dietę eliminując przyczyny reakcji alergicznej (zwykle to mięso z intensywnych hodowli, zboże).

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania na uporanie się problemów z nawracającym zapaleniem uszu, mamy rozwiązanie. Karma anty i hipoalergiczna Forza10 Echo Active – dla psów, których alergia atakuje zewnętrzy i wewnętrzny przewód słuchowy.

5 Strzyżenie

Psy z ciągle rosnącymi włosami, takie jak pudel lub Shih Tzu, zazwyczaj potrzebują strzyżenia włosów co cztery do sześciu tygodni, w zależności od rasy psa i stylu strzyżenia. To zadanie najlepiej pozostawić profesjonalnym groomerom, chociaż wielu właścicieli psów może nauczyć się podstawowych fryzur konserwacyjnych. Jeśli chcesz nauczyć się profesjonalnej pielęgnacji psów, rozważ wzięcie kilku lekcji.

Jeśli perspektywa zapasów z psem w wannie i oczekiwanie, że po cichu będzie tolerować spłukiwanie i płukanie, wywołuje u ciebie histeryczny śmiech, zrób to, co wielu: zabierz psa do kogoś, dla kogo kąpanie psów jest pracą. Groomer nie tylko wykąpie Twojego psa, ale również obetnie mu paznokcie i przytnie sierść. 

Sezonowe gubienie sierści

Profesjonalni groomerzy są obowiązkowi dla niektórych ras, takich jak pudle, yorki, maltańczyki, springery i inne z długimi włosami. W przeciwieństwie do psów z futrem, psy te nie zrzucają włosów, a te będą rosły, aż zostaną obcięte – dokładnie tak jak twoje.

Groomer może okazać się jedyną deską ratunku, jeśli Twój pies szczerze nienawidzi kąpieli. Taki groomer ma wiele sprawdzonych technik, dzięki którym nawet najbardziej niechętne kąpaniu psy zachowują się przyzwoicie podczas mycia…

A  jaka jest Twoja technika kąpieli psa? Czy masz jakieś sztuczki, aby bez zrównania domu z ziemią włożyć psa do wanny? Czy masz jakieś inne sposoby na to jak dbać o psa? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Pamiętaj, że przedstawione w artykule porady są jedynie sugestiami. Nie jesteśmy weterynarzami. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, ponieważ może zbadać zwierzę, znając historię zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka.

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Jenna Stregowski, Dog Grooming Basics

Dogs 101: Everything You Should Know About Bathing Your Dog

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 15:02

Exit mobile version