Pies brzydko pachnie – 5 powodów

pies brzydko pachnie - 5 powodów

„Mój pies brzydko pachnie” – jeśli masz psa, prawdopodobnie choć raz wypowiedziałaś to zdanie. W większości przypadków niecodzienne zapachy pozostawione na psie to wynik wytarzania się zwierzaka w czymś o silnym zapachu (np. hmm, kale…). To nic dziwnego. Tarzanie się jest naturalnym zachowaniem. Behawioryści zwierzęcy uważają, że jest to sposób na zapewnienie sobie kamuflażu przed potencjalnymi drapieżnikami.

Zwykle dość łatwo można wyeliminować zapachy na sierści psa za pomocą dobrego szamponu. Czasami jednak przyczyna smrodku jest inna – skóra, sierść i warunki zdrowotne mogą powodować nieprzyjemne zapachy, którym nie sposób zaradzić, po prostu kąpiąc swojego zwierzaka. Niezidentyfikowane zapachy zasługują na wizytę u weterynarza.

Problemy zdrowotne

Gdy pies brzydko pachnie, łatwo jest ustalić, czy wpadł na coś paskudnego. Jeśli zwykły szampon dla zwierząt domowych nie usuwa zapachu, możesz sprawdzić inny jego rodzaj – niektóre zapachy są po prostu bardzo uparte. Jeśli jednak żadna forma szamponu nie ma znaczenia, być może zapach jest wywoływany przez problem zdrowotny. W takim przypadku należy skonsultować się z weterynarzem w sprawie zdiagnozowania ewentualnych problemów medycznych powodujących, że pies brzydko pachnie.

Oddech

Niektóre choroby, takie jak niewydolność nerek i cukrzyca, mogą powodować zmianę zapachu oddechu zwierzęcia. Wówczas brzydki zapach unosi się z pyska podczas kłapania, czy prób lizania opiekuna.

Chore zęby i dziąsła

Choroby zębów i zainfekowane dziąsła to częste powody bardzo nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, jeśli pies ma obolały pyszczek, może to prowadzić do zwiększonego ślinienia. Taka brzydko pachnąca ślina może pokryć futro, meble, a wtedy nie do końca możesz wiedzieć, czy to pies brzydko pachnie, czy czeka Cię konkretne sprzątanie.

pies brzydko pachnie z powodu problemów z pyskiem
Brzydko pachnąca ślina znajduje się na skórze i futrze psa

Zainfekowane uszy

Bakteryjne infekcje uszu są z reguły wyjątkowo uciążliwe i… śmierdzące. Weterynarze często diagnozują ten rodzaj infekcji właśnie na podstawie zapachu. Zwróć uwagę na to, czy Twój pies drapie się w okolicy uszu lub potrząsa głową.

Kąpiel może pogorszyć sprawę, jeśli woda zostanie uwięziona w przewodzie słuchowym. 

Wzdęcia

W tym przypadku to nie pies brzydko pachnie, a otoczenie, w którym przebywa. Wędrujące gazy mogą wskazywać na problemy dietetyczne lub jelitowe. Wzdęcia od czasu do czasu są normalne, ale jeśli występują regularnie, skontaktuj się z weterynarzem. Zmiana diety może rozwiązać problem, choć problem może być poważniejszy i sama zmiana karmy może nie wystarczyć.

Gruczoły okołoodbytowe

Oprócz wymienionych powyżej problemów zdrowotnych choroby związane z gruczołami odbytu są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną uporczywego zapachu psa.

Gruczoły okołoodbytowe to dwa małe woreczki zapachowe w okolicy odbytu. To rodzaj gruczołów „znakujących”.

często pies brzydko pachnie z powodu problemów z gruczołami
Zatkane gruczoły okołoodbytowe to naprawdę śmierdzący psi problem…

Kiedy pies wypróżnia się regularnie, worki te są automatycznie ściskane i wraz z kałem uwalnia się z nich, oleista wydzielina. Jeśli worki te zostaną zainfekowane lub zaczopowane (grubsza wydzielina niż normalnie nie może się właściwie wydostać na zewnątrz), powstają poważne problemy.

Zwykle oprócz tego, że pies brzydko pachnie (swoistym rybnym zapaszkiem), pojawia się swędzenie i ból. To znak, że gruczoły zostały zainfekowane.

Jeśli pies jest przestraszony lub nadmiernie podekscytowany, gruczoły okołoodbytowe mogą wydzielać śmierdzącą, oleistą substancję w większych ilościach niż zwykle. Substancja ta zostaje na otaczającym futrze, powodując nieprzyjemny zapach. Lekarz weterynarii pomoże Twojemu psu pozbyć się bolesnego problemu, ręcznie opróżniając zaczopowane gruczoły. Jeśli jednak problem się pojawił, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie cyklicznie powracał.

Regularne opróżnianie gruczołów jest jak branie tabletki przeciwbólowej na dziurę w zębie – chwilowo przyniesie ulgę, ale nie rozwiąże problemu.

Pomoże właściwa dieta – karma zajmująca się problemami z gruczołami okołoodbytowymi oraz zwiększenie codziennej dawki ruchu.

Jeśli Twój pies brzydko pachnie, a Ty jesteś przekonana, że nie jest to wynik szalonej tarzaniny na trawniku, skonsultuj się ze swoim weterynarzem. Zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż fundowanie psu bólu, dyskomfortu i zbędnych wizyt u weterynarza.

Źródła:

5 Reasons Why Your Dog Smells So Bad and What to do About it

Why Does My Dog Stink?

What’s That Smell? 8 Reasons Why Your Dog Might Smell Bad

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:42

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,