Pies brzydko pachnie – 5 powodów

pies brzydko pachnie - 5 powodów

“Mój pies brzydko pachnie” – jeśli masz psa, prawdopodobnie choć raz tego doświadczyłaś. W większości przypadków niecodzienne zapachy pozostawione na psie to wynik wytarzania się zwierzaka w czymś o silnym zapachu (np. kale…). Na szczęście skunksy nie występują w Polsce w środowisku naturalnym! Tarzanie się jest naturalnym zachowaniem. Behawioryści zwierzęcy uważają, że jest to sposób na zapewnienie sobie kamuflażu przed potencjalnymi drapieżnikami.

Zwykle dość łatwo można wyeliminować zapachy psa za pomocą dobrego szamponu. Czasami jednak przyczyna smrodku jest inna – skóra, sierść i warunki zdrowotne mogą powodować nieprzyjemne zapachy, którym nie sposób zaradzić, po prostu kąpiąc swojego zwierzaka. Niezidentyfikowane zapachy zasługują na wizytę u weterynarza.

Problemy zdrowotne

Gdy pies brzydko pachnie, łatwo jest ustalić, czy Twój pies wpadł na coś paskudnego. Jeśli zwykły szampon dla zwierząt domowych nie usuwa zapachu, możesz sprawdzić inny jego rodzaj – niektóre zapachy są po prostu bardzo uparte. Jeśli jednak żadna forma szamponu nie ma znaczenia, twoje zwierzę może mieć problem zdrowotny, który wywołuje zapach. W takim przypadku należy skonsultować się ze swoim weterynarzem w sprawie możliwych problemów medycznych powodujących to, że pies brzydko pachnie.

Oddech

Niektóre choroby, takie jak niewydolność nerek i cukrzyca, mogą powodować zmianę zapachu oddechu zwierzęcia. Wówczas brzydki zapach unosi się z pyska podczas kłapania, prób lizania opiekuna itp.

Chore zęby i dziąsła

Choroby zębów i zainfekowane dziąsła mogą wytwarzać bardzo nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, pies ma obolały pyszczek, co może prowadzić do zwiększonego ślinienia. Brzydko pachnąca ślina może pokryć futro, meble itp. Wtedy może być trudno rozpoznać, że zapaszek pochodzi z ust – cały pies brzydko pachnie.

pies brzydko pachnie z powodu problemów z pyskiem
Brzydko pachnąca ślina znajduje się na skórze i futrze psa

Zainfekowane uszy

Bakteryjne infekcje uszu są często wyjątkowo śmierdzące. Weterynarze często diagnozują ten rodzaj infekcji na podstawie zapachu po wejściu do gabinetu. Przy takim problemie zdrowotnym, Twój pies zwykle drapie się w okolicy uszu lub potrząsa głową, ale nie zawsze.

Kąpiel może pogorszyć sprawę, jeśli woda zostanie uwięziona w przewodzie słuchowym. 

Wzdęcia

W tym przypadku to nie pies brzydko pachnie, a otoczenie w którym przebywa. Wędrujące gazy mogą wskazywać na problemy dietetyczne lub jelitowe. Niektóre wzdęcia są normalne, ale jeśli występują regularnie, skontaktuj się z weterynarzem. Zmiana diety może rozwiązać problem, ale problem może być poważniejszy.

Gruczoły okołoodbytowe

Oprócz wymienionych powyżej problemów zdrowotnych problemy związane z gruczołami odbytu są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną uporczywego zapachu psa.

Worki odbytu to dwa małe worki zapachowe w okolicy odbytu. To rodzaj gruczołów „znakujących”.

często pies brzydko pachnie z powodu problemów z gruczołami
Zatkane gruczoły okołoodbytowe to naprawdę śmierdzący psi problem…

Kiedy pies wypróżnia się regularnie, worki te są automatycznie ściskane i wraz z kałem uwalnia się bardzo śmierdząca, oleista wydzielina. Jeśli worki te zostaną zainfekowane lub zaczopowane (grubsza wydzielina niż normalnie nie może się właściwie wydostać na zewnątrz), powstają poważne problemy.

Zwykle oprócz tego, że pies brzydko pachnie (swoistym rybnym zapaszkiem), pojawia się swędzenie i ból. To znak, że gruczoły zostały zainfekowane.

Jeśli pies jest przestraszony lub nadmiernie podekscytowany, gruczoły te mogą dodatkowo niż zwykle wydzielać śmierdzącą, oleistą substancję zostającą na otaczającym futrze, powodując nieprzyjemny zapach. Twój lekarz weterynarii pomoże Twojemu psu pozbyć się problemu, zwykle ręcznie opróżniając zaczopowane gruczoły. Jeśli jednak problem się pojawił, zapewne niestety będzie cyklicznie powracał.

Regularne opróżnianie gruczołów jest jak branie tabletki przeciwbólowej na dziurę w zębie – chwilowo przyniesie ulgę, ale nie rozwiąże problemu.

Pomoże właściwa dieta – karma zajmująca się problemami z gruczołami okołoodbytowymi oraz zwiększenie codziennej dawki ruchu.

Jeśli Twój pies brzydko pachnie, a Ty jesteś przekonana że nie jest to wynik szalonej tarzaniny na trawniku, zawsze skonsultuj się ze swoim weterynarzem. Szczególnie jeśli zauważysz, że coś jest „nie tak” z twoim zwierzakiem. Zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż fundowanie psu bólu, dyskomfortu i zbędnych wizyt u weterynarza.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

5 Reasons Why Your Dog Smells So Bad and What to do About it

Why Does My Dog Stink?

What’s That Smell? 8 Reasons Why Your Dog Might Smell Bad

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:42

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,