Wakacje zaczęły się na dobre. Typowo letnia pogoda zachęca do wyjazdów. A co z Twoim pupilem? Czy bierzesz pod uwagę wakacje z psem? A może nie wiesz jak podróżować z psem? Oto garść przydatnych informacji.
Czasami najtrudniejszą rzeczą związaną z wyjazdem jest zostawienie psa na dłuższy czas u rodziny lub w hotelu. Przecież wtedy nie możesz tak do końca zająć się odpoczywaniem. Najzwyklej w świecie martwisz się o swojego przyjaciela i… tęsknisz. A gdyby tak zabierać na wakacje całą rodzinę? I to bez względu na to ile jej członkowie mają wzrostu i kończyn?
Wakacje z psem to pewne wyzwanie,
ale czego się nie robi dla rodziny! Warto jednak odpowiednio się przygotować do takiego wyjazdu. Oto garść przydatnych informacji.
Zakwaterowanie
Jak podróżować z psem to jedna sprawa, ale gdzie się z nim zatrzymać, to najważniejsze pytanie. Na szczęście do dyspozycji jest wiele kwater, pensjonatów czy hoteli, które zezwalają na przyjazd ze zwierzakiem. Zwykle jest to po prostu kwestia opłaty (najczęściej waha się ona między 40 zł a 100 zł). Ostatnio natknąłem się na serwis DogInclusive – noclegi i wakacje z psem. Pomyślałem: “nareszcie ktoś na to wpadł!”. Pomysł jest świetny, a każdy opiekun psa może wyszukać sobie idealne miejsce do wypoczynku. Uwzględnić można bezpieczeństwo obejścia, wytyczone miejsca do np. plażowania, wyposażenie w woreczki na psie odchody czy odległość do najbliższego weterynarza. Przyznam szczerze, że przeglądając portal poczułem się wreszcie jak w cywilizowanym świecie.
Można też skorzystać z tzw. poczty pantoflowej i zapisać się do jednej z grup na Facebooku np. Zabieram psa na wakacje. Opiekunowie psów polecają tam sprawdzone przez siebie miejsca.
1. Pozwól patrzeć przez okno
To pomaga zmniejszyć problemy związane z chorobą lokomocyjną (jeśli zwierzakowi zdarza się ją mieć). Poza tym, pozwala mu zająć się czymś ciekawym i tym samym łatwiej znieść podróż. Psy uwielbiają obserwować świat! Pamiętaj jednak, aby nie otwierać zbyt mocno okna. Po pierwsze pies musi być zabezpieczony przed wypadnięciem z samochodu. Po drugie, pies wystawiający głowę przez okno w czasie jazdy może nabawić się problemów zdrowotnych takich jak:
- uszkodzenie oczu – pył, piach, kawałki kamieni mogą utknąć w oku i łatwo je uszkodzić
- uszkodzenie uszu – psi aparat słuchowy do delikatny twór. Jeśli zaserwujesz swojemu psu takie wietrzenie uszu w czasie jazdy, może się to skończyć zapaleniem, opuchlizną, a nawet pogorszeniem słuchu. I problemy ciągnące się przez lata gotowe.
Zburzyłem pewnie wyobrażenie o uroczym psiaku z pocieszną mordką wystawioną w niebo. Niestety, media non stop serwują nam takie obrazki,a stąd blisko do przekonania, że wiemy jak podróżować z psem.
2. Co zabrać ze sobą?
książeczkę zdrowia/paszport psa – Ważne, aby zawierała najważniejsze informacje o problemach zdrowotnych psa, dawkowaniu leków, a także wpisy dotyczące ważnych szczepień (np. przeciwko wściekliźnie).
1.Preparaty i przyrząd do wyciągania kleszczy
Kleszcze to zmora psiarzy, bo potrafią zepsuć nawet najmilszą chwilę spędzaną razem na zewnątrz. Warto zabezpieczyć czworonoga przez inwazją podając odpowiednio wcześniej specjalny preparat odstraszającynp. w formie kroli podawanych między psie łopatki Frontline Spot On Pies XL 40-60 kg. Jeśli masz mniejszego psa, dla niego też jest wyjście: Advantix krople na pchły i kleszcze 4 x 2,5 ml (10-25 kg), a dla mniejszego psa Advantix krople na pchły i kleszcze 4 x 1 ml (4-10 kg). Zaopatrz się też w urządzenie do wyciągania kleszczy. Możesz kupić je w różnych formach: “lassa” z pętelką, szczypców lub specjalnego haczyka. Wybór jest naprawdę spory. Możesz skorzystać z rad innych np. w artykule Czym wyjąć kleszcza? Analiza przyrządów, opinie Internautów. Warto też zaopatrzyć się w specjalnie przygotowany dla psa czosnek, który odstrasza kleszcze i inne pasożyty:
Dużo więcej na temat ochrony przed kleszczami dowiesz isę z artykułu Kleszcze u psa – dlaczego i jak zapobiegać?
2.Transporter lub klatka
w której pies będzie mógł się położyć na swoim własnym kocyku oraz odpoczywać w wolnej chwili w zupełnie nowym miejscu. To takie przedłużenie domu, który zna, i w którym czuje się bezpiecznie. Z szerokiej oferty możesz wybrać np Transporter Guliwer. Transporter ten możesz kupić w 3 rozmiarach: od takiego mieszczącego kota czy chihuahua, przez średni mieszczący np. pomeraniana, aż do największego, mieszczącego chow-chow.
Dla większych psów można z powodzeniem stosować klatkę kennelową dostępna w 6 rozmiarach. Jeśli masz wątpliwości, bo klatka kojarzy ci się źle, bądź pewna, że pies ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Taka klatka to azyl, w którym nikt nie zakłóca spokoju czterołapa. Można w niej bezpiecznie przetransportować psa, a na miejscu stworzyć namiastkę domu. Jeśli do środka wstawisz materac i wyścielisz kocem, pies będzie czuł się u siebie mimo że setki kilometrów od domu.
Jeśli ogranicza Cię miejsce w samochodzie, możesz zabrać
3.posłanie lub przynajmniej ulubiony kocyk
swojego psiego przyjaciela. Co prawda Twój pupil poszedłby za Tobą na koniec świata bez żadnego wyposażenia, ale przecież Ty też chcesz żeby było mu przyjemnie. Przytulny kocyk można włożyć do legowiska, wyścielić kanapę w samochodzie, fotel, zabierać ze sobą na piknik, do hotelu. Super miękka i pachnąca domem przytulanka!
4.Soda oczyszczona
przyda się w razie wypadku na dywanie – nowe miejsce, nowi ludzie, stres z tym związany i bęc. Nowe miejsce może rozregulować psa na tyle, że ten nie zdąży udać się pod krzaczek. Papka z sody oczyszczonej pomoże też złagodzić ból i opuchliznę po ukąszeniu owada.
3. Co jeszcze może się przydać?
A) lokalizator GPS dla psa – Na naszym rynku dostępny jest np. lokalizator Locon . Przy obroży umieszczasz wodoodporny nadajnik, natomiast na telefonie instalujesz aplikację. Lokalizator działa całą dobę z dokładnością 5-10 metrów. Musisz jednak wziąć pod uwagę koszt zakupu nadajnika oraz stały dostęp do sieci GPS. Czego jednak nie robi się dla ukochanego psa? 🙂
B)Możesz też skorzystać z innego rozwiązania jakim jest obroża uspokajająca Adaptil. Zawiera ona feromony DAP – naturalne wydzielane przez matkę w celu uspokojenia psiego noworodka. Jest bezzapachowa (dla nas ludzi), prosta w użyciu (wystarczy dopasować do szyi psa) i polecana przez psich behawiorystów. Dodatkowym atutem jest to, że ma gwarancję działania 4 tygodni, co oznacza, że nie straszne Wam będą nawet dłuższe wojaże.
C) Warto mieć ze sobą miskę podróżną, która dzięki temu, że jest składana, zajmuje mało miejsca, jest łatwa w użyciu i myciu, będzie idealna nawet na jednodniową wycieczkę w góry. Łapka chwytająca na spodzie miski zapobiega jej przesuwaniu.
D)Butelka podróżna z odchylaną miseczką i haczykiem do zawieszenia. Rozwiązuje problem podania psu wody np. na szlaku, na parkingu w czasie postoju itp. Łatw, czysto i wygodnie!
E) Apteczkę – niezbędny zestaw na awaryjne sytuacje. Doskonała pomoc w razie nagłego wypadku z udziaem psa, również w domu czy na spacerze.
F) Jeśli nie masz transportera lub klatki kennelowej do transportu swojego psa (bo np.źle znosi podróże w taki sposób), możesz zainstalować specjalną siatkę odgradzającą, która odgradza psa od kierowcy i pasażera. Zwiększa to bezpieczeństwo podróży.
4. Pamiętaj, aby nigdy:
– nie zostawiać psa w samochodzie bez opieki
wystarczy 15 minut, aby w ciepły dzień pies doświadczył udaru cieplnego. Więcej na temat tego jak unikać przegrzania w artykule Przegrzanie psa – jak uniknąć przegrzania, udaru u psa.
– nie podawać środków uspokajających na własną rękę
pozwól, aby to lekarz zdecydował czy jest taka potrzeba i ewentualnie dobrał odpowiedni środek i dawkowanie
– nie zostawiać jedzenia/przekąsek w transporterze
możesz w ten sposób narazić się na sprzątanie samochodu… co poza domem może być szczególnie problematyczne
– nie karmić psa bezpośrednio przed podróżą
Podobnie jak ludzie, psy mogą odczuwać w nieprzyjemny sposób kołysanie, a co może z tego wyniknąć – wiesz sama… Część psów cierpi na chorobę lokomocyjną. Warto więc zapoznać się w faktami i poradami dotyczącymi tej przypadłości w artykule Choroba lokomocyjna u psa.
Nie pozostaje mi już nic innego jak życzyć Tobie i Twojemu psu wspaniałego wypoczynku!
Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
18 Ridiculously Easy Travel Hacks That Will Change How You Travel With Your Pup
Dog’s Head Out the Car Window – A Dangerous Habit
Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:54