ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Jak pomóc psu w Sylwestra?

Dźwięk strachu

Psy są znane ze swojej niebywałej sprawności węchowej, ale cennym źródłem informacji o świecie jest dla nich również słuch. Mało tego, że słyszą ponad dwa razy wyższe częstotliwości niż my ludzie, słyszą też dźwięki około cztery razy dalej.

jak pomóc psu w Sylwestra - 6 prostych trików
Jak pomóc psu w Sylwestra? – 6 prostych trików

Reagowanie na każdy otaczający dźwięk wymagałoby zbyt dużo energii, dlatego mózg psa musi określić, które dźwięki są istotne, a które może “wyciszyć” (czytaj: zignorować). Ta, nazwijmy ją „elastyczność słuchowa”, jest szczególnie ważna w przypadku psów pracujących w szczególnych warunkach. Zdolność psów wojskowych i psów śledczych do zachowania spokoju pomimo głośnych dźwięków i eksplozji, które mogą napotkać może ratować życie. Tymczasem nasze psi domownicy co roku w okolicy Sylwestra walczą o życie i zdrowie (również psychiczne).

Z czego wynika psi strach przed wystrzałami omówiłam dokładnie we wpisie Dlaczego psy boją się wystrzałów? Wiedza to jedno, ale radzić też sobie jakoś trzeba. Na szczęście istnieje wiele prostych strategii do wykorzystania przez opiekunów psów w tym trudnym okresie. Wachlarz jest całkiem szeroki: od odwracania uwagi od źródła stresu po kamizelki przeciwlękowe. Poniżej zebrałam wskazówki odnośnie tego co zrobić, aby Twój zwierzak poczuł się lepiej zanim na dobre zaczną się sylwestrowe wystrzały. Jak pomóc psu w Sylwestra? Oto rzeczy, które warto wziąć pod rozwagę:

1. Jak pomóc psu w Sylwestra? Zostać w domu lub… uciekać gdzie pieprz rośnie

Eksperci z Humane Society podkreślają znaczenie zatrzymania psa w domu w dni, w których wybuchy i fajerwerki są szczególnie intensywne.

Pomaga to zmniejszyć ekspozycję psa na dźwięki i zapobiega ewentualnej ucieczce. Włączenie radia lub telewizji, czyli stworzenie tzw. białego szumu, pozwoli na rozproszenie uwagi.

Jeśli w obecnej sytuacji możesz wyjechać z miasta w spokojniejsze miejsce, rozważ to.  

Stres okołosylwestrowy dopada psy różnych gabarytów

2. Porozmawiaj z weterynarzem o lekach uspokajających

Jeśli wiesz, że twoje zwierzę za każdym razem przeżywa w okolicy Sylwestra gehennę, porozmawiaj z weterynarzem o czymś na uspokojenie. Zwykle jeśli zapytasz kogokolwiek jak pomóc psu w Sylwestra, dostaniesz sugestię użycia czegoś z apteczki.

Ważne, aby nie podawać psu niczego na własną rękę!

Istnieje wiele opcji, które mogą pomóc w leczeniu fobii u psa. Powinny to być jednak substancje bezpieczne dla twojego psa i dopasowane do jego stanu zdrowia, kondycji oraz gabarytów. Możliwości jest kilka:

Jeśli lęk psa przed fajerwerkami jest bardzo duży, porozmawiaj z weterynarzem na temat ewentualnych środków uspokajających

Feromony. Dostępne za pośrednictwem dyfuzora, w sprayu lub w obroży. Mogą zmniejszyć niepokój psa – niezależnie od tego, czy jest to związane z fajerwerkami, burzami, podróżowaniem czy separacją. Badanie naukowe opublikowane w Journal of the British Veterinary Association szczegółowo zbadało zastosowanie feromonów w przypadku fobii burzowej u psów i okazało się, że jest to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie.

Melatonina. To dostępny bez recepty suplement. Opinie opiekunów zwierząt są wprawdzie różne (od hura-optymizmu do podejścia “to nie działa, a pies szalał jak zwykle”), ale nie zaszkodzi spróbować. W końcu tak jak i ludzie, psy też mogą różnie reagować na różne substancje. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o odpowiednich dawkach dla twojego psa.

Leki na receptę. Szczególnie w ciężkich przypadkach leki mogą uratować życie psu obawiającego się hałasu.

Głęboki lęk może doprowadzić nawet do zawału, a w następstwie – śmierci.

Pozwól weterynarzowi ocenić sytuację.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat radzeniem sobie ze stresem u psa, zajrzyj do artykułu Stres u psa – jak sobie z nim radzić.

3. Okaż psu dużo czułości

Powszechny mit głosi, że jeśli będziesz głaskać swojego psa podczas epizodu lęku, będzie się bardziej bać. Jednak łagodne podejście do psa i uspokojenie go jest w porządku, o ile unikasz głośnych okrzyków czy szalonych ruchów. W ramach okazania współczucia, nie używaj też “skomlącego”, płaczliwego tonu – inaczej twój pies łatwo ulegnie emocjom.

Okaż psu czułość. Niech wie, że może na tobie polegać.

4. Zainwestuj w ubranko uciskowe lub kamizelkę

Te dobrze dopasowane kamizelki wywierają długotrwały, uspokajający ucisk na tułów psa. 

Temple Grandin, profesor nauk o zwierzętach, zbadała tę metodę i omawia ją w swojej książce “Animals Make Us Human”. Dr Grandin zaleca założenie ubranka na 20-30 minut, zdjęcie go na podobny czas, a następnie ponowne założenie. 

Oferuje je kilka firm; na naszym rynku są m.in. Buster Thundershirt czy Karma Wrap. Jeśli nie masz możliwości czy czasu, aby wybrać się do dobrze zaopatrzonego sklepu zoologicznego, możesz wykonać kamizelkę antystresową domowej roboty. 

W skrócie chodzi o to, aby wywrzeć ucisk na pewne punkty na ciele psa. Ucisk ten ma działanie relaksujące i wyciszające i działa na podobnej zasadzie jak owijanie w pieluszkę niemowlaka (stymulacja zmysłu propriocepcji, czyli tzw. czucia głębokiego).

Jeśli masz w domu szeroki elastyczny bandaż lub miękki polarowy szalik, sprawdź jak sprawić swojemu psu ubranko uspokajające. Instrukcja w filmie poniżej.

5. Zapobiegaj zgubieniu się psa

Prawdopodobnie w Sylwestra ginie bez wieści więcej psów niż w jakimkolwiek innym okresie roku.

Powód? Psy się panicznie boją i chcą uciec jak najdalej, a gdy panika wchodzi w grę, nie ma miejsca na nic innego. Najgorsze, że może się to zdarzyć, gdy najmniej się tego spodziewasz! 

Co robić:

  1. Upewnij się, że Twój pies ma identyfikator. Nawet zwierzęta siedzące w domu mogą wpadać w panikę i stosować drastyczne środki w postaci ucieczki, gdy są przestraszone. Mikroczipowanie psa to dobry krok ochronny. 
  2. Nie zostawiaj psa w domu bez opieki. Jeśli wybierasz się na imprezę, znajdź kogoś, kto zaopiekuje się twoim psim przyjacielem. Więcej wskazówek – oraz film – o zabezpieczaniu domu i podwórka znajdziesz w tym przydatnym poście. Zawiera również szczegółowe informacje, co zrobić, jeśli Twój pies się wydostanie.
Zadbaj, by pies w razie zagubienia się miał jak wrócić do domu
  1. Zadbaj o bezpieczeństwo na spacerach:

6. Odwróć uwagę swojego psa smakołykami lub zajęciami, które lubi

Dr Stanley Coren, emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, poleca sprawdzone techniki behawioralne od leków przeciwlękowych. Niektóre leki potrzebują kilku tygodni, aby zacząć prawidłowo działać. 

Najlepsze techniki dla psa z lękiem przed fajerwerkami:

Nie dawaj po sobie poznać, że coś się dzieje

Jeśli pies wykształcił już w sobie lek przed hukiem i wystrzałami, nie zmienisz tego. Dobra nowina jest taka, że możesz złagodzić stres i nie dopuścić, aby twój pies wchodził w Nowy Rok na trzęsących się łapach.

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 29 grudnia 2020 @ 22:50

Exit mobile version