Dlaczego psy boją się wystrzałów?

Tylko nie fajerwerki… 

Dlaczego psy boją się wystrzałów

Położone po sobie uszy… Drżenie całego ciała… Chowanie się w dziwnych i zwykle zbyt małych miejscach lub czołganie pod łóżkiem… Te charakterystyczne oznaki przestraszonego psa są znane wielu opiekunom. Są szczególnie częste w sylwestrową noc i latem, kiedy fajerwerki i burze mogą zwiększyć poziom psiego niepokoju. Dlaczego psy boją się wystrzałów? Skąd bierze się ta największa psia trauma?

Badania

Naukowcy od dawna zastanawiają się dlaczego psy boją się wystrzałów. Badanie przeprowadzone w 2013 r. przez School of Veterinary Sciences na Uniwersytecie w Bristolu wykazało, że fajerwerki to najczęstszy wyzwalacz stresowych zachowań przerażonych psów. Objawy takiego stresu obejmują: 

  • drżenie, 
  • chowanie się, 
  • szukanie pocieszenia, 
  • niszczenie przedmiotów/pomieszczenia, 
  • oddawanie moczu i 
  • ślinienie.
dlaczego psy się boją wystrzałów - objawy stresu
Objawy stresu u psa

Do niedawna większość teorii dotyczących nadwrażliwości psów na hałas wskazywały na jedną przyczynę: czynniki środowiskowe. Może to być związane z jakimś traumatycznym zdarzeniem związanym z hałasem we wczesnym okresie życia psa (np. jak w przypadku naszego poprzedniego psa – wrzucenie odpalonej petardy pod łapy…) lub brak oswojenia się psa z głośnymi dźwiękami w okresie szczenięctwa. Ważny też jest sposób, w jaki właściciele reagują na stresowe zachowanie psa, jak i to jak inne psy w stadzie reagują na hałas.

Dlaczego psy boją się wystrzałów - chowanie się
Chowanie się to jeden z najczęstszych objawów stresu

Okazuje się, że na rozwój reakcji strachu na hałas mają wpływ:

  • cechy osobowości psa
  • wczesne środowisko psa
  • ekspozycja na określone głośne dźwięki
  • zmiany w środowisku psa 

Najnowsze wyjaśnienia nauki a natura

Według Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Oslo, odpowiedź na pytanie, dlaczego psy boją się wystrzałów, może mieć więcej wspólnego z biologią niż środowiskiem. Czyli to nie pies, a jego geny odpowiadają za reakcje na wystrzały. Naukowcy przyjrzeli się ponad 5000 psów z 17 klubów rasowych w całym kraju. W badaniu przyjrzano się czterem typom głośnych dźwięków: fajerwerki, głośne uderzenia, grzmoty i ruch uliczny. 23% badanych psów wykazało reakcje stresowe w jednej lub kilku kategoriach. Wyniki pokazały, że jest związek między rasami a wrażliwością na hałas.

Dlaczego psy boją się wystrzałów - pocieszenie
Często pies w stresie szuka pocieszenia, choć na dłuższą metę ono nie pomaga…

Najardziej przerażone były: buhundy norweskie, Shiba Inu i teriery pszeniczne (soft-coated wheaten terrier). Najmniej strachu wykazywały wyżły, dogi niemieckie, boksery i grzywacze chińskie.

Dr Stanley Coren w Psychology Today stwierdził, że istnieje podatność genetyczna, kwestia hormonalna też ma znaczenie.

Strach zależny od płci?

Na to wygląda. W badaniu suki bały się o 30% częściej, a psy wykastrowane o 72%. Badanie wykazało również 3% wzrost wrażliwości u starszych psów. Dr Coren zauważył, że utrata słuchu dodatkowo nieznacznie ten strach zwiększa. 

psy chowają się często pod stołem
Pod stołem chyba będzie bezpieczniej?

Wystrzały a burza

Psy mogą bać się zarówno fajerwerków, jak i grzmotów. Jednak jak się okazuje, odgłosy te brzmią dla psów zupełnie inaczej. Niskie dudnienie grzmotu brzmi jak gardłowy warkot – jak wielki pies. Fajerwerki są również głośne, ale dźwięk jest bardziej ostry.

Podsumowując

Tak już jest, że większość psów odczuwa pewien poziom strachu, jeśli chodzi o fajerwerki. Ty najlepiej znasz swojego psa i wiesz jaki to jest poziom stresu i jak bardzo należy interweniować podczas chociażby sylwestrowej nocy. Pamiętaj, że nie wystawianie pupila na niepotrzebny stres, rozproszenie jego uwagi i dużo miłości to zawsze dobry pomysł! W kolejnym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki jak radzić sobie z łagodzeniem przykrych efektów sylwestrowych wystrzałów i jak zawczasu złagodzić stres w czasie tej najgorszej dla psów nocy…

Czy wiesz, że lęk przed fajerwerkami jest jednym z 10 najczęstszych fobii u psa? Nie wiesz jak pomóc psu radzić sobie ze stresem? Zajrzyj do wskazówek w artykule Stres u psa – jak sobie z nim radzić.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Why Are Dogs Afraid Of Fireworks? 6 Ways To Comfort Your Dog During Fireworks

Data pierwszej publikacji: 28 grudnia 2020 @ 20:35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,