Wszyscy lubią puchate pocieszne kuleczki. Mało kto przejdzie obok takiego futerka obojętnie. Kocię to jednak nie maskotka, ale stworzenie, którym należy się odpowiednio zająć. Czy ma znaczenie kiedy wziąć kota do domu? Czy jesteśmy w stanie zastąpić kociakowi matkę? Jakie problemy mogą wyniknąć z powodu zbyt wczesnego odstawienia kotka od matki i rodzeństwa?
Nie gotowy do życia
Kiedy pewnego dnia na progu twojego domu pojawia się malutki kotek, przygarniasz go. Nie masz jednak pewności czy kotek nie został zabrany matce zbyt wcześnie lub po prostu się nie zgubił. Warto to sprawdzić, ponieważ zbyt wcześnie odebrany matce kociak to prawdopodobne kłopoty w przyszłości. Wiem co piszę, sam zostałem postawiony przed faktem dokonanym gdy 17 lat temu wciśnięto w moje ręce nie gotową na życie małą kocią biedę. Historię Ciapki możesz zresztą przeczytać we wpisie: Kot za złotówkę, wart miliony.
Idealny wiek na adopcję
Zatem kiedy wziąć kota? Lekarze weterynarii oraz behawioryści zalecają, aby nowonarodzone kocięta pozostały z matkami, dopóki nie osiągną wieku co najmniej 8 tygodni. Idealny wiek dla kociaka na rozpoczęcie samodzielnego życia i pójście w świat to 10 – 12 tygodni. W tym wieku kocięta będą stopniowo i naturalnie odstawiane przez matki; ich wzrok i słuch są wtedy całkowicie dojrzałe. Kot już umie się pielęgnować i… bawić się. Zabawa to dla każdego kota bardzo ważny etap rozwoju – wtedy uczy się obrony, pewności siebie, a także delikatności w stosunku do innych, w tym przyszłych opiekunów.
Nikt Ci nie powiedział kiedy wziąć kota? Czym to grozi:
1. Podatność na choroby
Nowonarodzone kocięta otrzymują 100 % składników odżywczych z mlekiem matki. Kiedy mają około 8 tygodni, ich matka naturalnie odstawia je od mleka. Jeśli jednak zostaną odebrane zbyt wcześnie, mogą mieć trudności z uzyskaniem składników odżywczych, których potrzebują do wzrostu i rozwoju. Dlatego też osierocone lub zbyt wcześnie odstawione od matki kocięta muszą być karmione butelką, mlekiem przeznaczonym specjalnie dla kociąt. Mimo to nawet wtedy kocięta mogą nie uzyskać wszystkich przeciwciał, które otrzymałyby wraz z mlekiem matki. Braki te mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu i podatności na wiele chorób.
2. Agresja
Nowonarodzone kocięta nie tylko otrzymują składniki odżywcze w mleku matki, ale także uczą się od niej właściwego zachowania. Rodzeństwo to również ważni nauczyciele. Kocięta, które zbyt wcześnie są zabierane od kocich rodzin prawdopodobnie będą zbyt brutalne. Taki kociak może być nieśmiały i lękliwy, gryźć i drapać, gdy jego przestrzeń zostaje naruszona.
Tak właśnie zachowywała się nasza pierwsza kotka. Potrafiła z niewiadomych dla nas przyczyn nagle ugryźć w nadgarstek, mimo że nic nie zapowiadało ataku.
3. Strach
Kocięta uczą się jak reagować na zwierzęta (w tym inne koty) i ludzi od swoich matek. Tak więc kocięta, które zbyt wcześnie zostały zabrane matkom, mogą stać się nieśmiałe i obawiać się innych zwierząt … oraz ludzi.
4. Trudności z przystosowaniem się
Jak już wiesz, kocięta biorą o wiele więcej od swoich matek niż tylko odżywianie. Dostają też lekcje, jak być dobrym kotem. Kocięta, które są zbyt wcześnie odbierane matkom, mogą mieć trudności z nauką podstawowych czynności, takich jak samodzielne sprzątanie i korzystanie z kuwety. Niektóre kocięta, które zostaną zbyt wcześnie odstawione od matki mogą stać się „ kocimi pielęgniarkami ” lub będą ssać różne przedmioty, jak np. pluszaki.
Jak sprawdzić wiek kota?
No dobrze, ktoś już podrzucił Ci kotka i nie masz możliwości wyboru wieku nowego domownika.
Najlepszym sposobem, aby wiedzieć na pewno, czy twój kociak został odstawiony zbyt wcześnie, jest zbadanie go przez lekarza weterynarii. Weterynarz np. na podstawie oględzin zębów może z dużym prawdopodobieństwem określić wiek Twojego kociaka i udzielić Ci porad jak się nim opiekować. To najlepsze co możesz zrobić w takiej sytuacji.
Nauka
Starsze koty mogą z powodzeniem pełnić rolę dobrych wujków i cioć, które wprowadzą kociego młokosa w świat kocich spraw. Ważne, aby umiejętnie zapoznać ze sobą koty które wcześniej się nie znały. Ale to już temat na zupełnie inny wpis.
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
How Soon can Kittens Leave their Mother?
How to Separate Kittens from a Mother Cat for Adoption
Jenn Savedge, 4 ways to know if your kitten was taken away from its mother too soon
How Old Should Kittens Be Before They Leave Their Mother?
Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:59