Kot za złotówkę, wart miliony

Dzień Kota

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Jest to dzień obchodzony w Polsce i we Włoszech. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę kotów w życiu ludzi, a także uwrażliwienie na los kotów wolnożyjących oraz tych, które straciły dom. Jestem opiekunem dwóch kotów, ale dzisiaj chciałbym co nieco opowiedzieć o mojej kochanej seniorce, Ciapce. Dlaczego Ciapka to kot wart miliony?

kot wart miliony
kot wart miliony

Droga do domu

Ciapka przyjechała do nas z oddalonych o 50 km Katowic. Nie dlatego, że była poszukiwanym maluchem z miotu kotów rasowych i wystawowych, ale dlatego, że ludzie, u których była, chcieli się jej szybko pozbyć.

Ciapa romantyczna
Ciapa – kot wart miliony

Nieporadne kocie dziecię

“Opiekunom” na tyle się spieszyło, że chcieli oddać za darmo to małe zagubione kocie dziecko w wieku, w którym jeszcze powinno być z matką i rodzeństwem. Najlepszym nauczycielem dla małego kota jest jego matka. To ona przedstawia mu otoczenie, pokazuje jak traktować inne koty, ludzi, jak dbać o higienę i jak komunikować się ze światem. To bardzo ważna nauka, a jej brak negatywnie odbija się na całym życiu kota. Wtedy tego nie wiedziałem, poza tym za wszelką cenę chciałem wyrwać tę małą puchatą kulkę z tego miejsca. Chyba już wtedy przeczuwałem, że to kot warty miliony.

O tym kiedy należy zabierać kocię od matki i rodzeństwa szerzej w artykule Kiedy wziąć kota? Dlaczego zbyt wczesna adopcja to błąd

Ciapa
Ciapa śpiąca

Odważna jak… mysz

Ciapka była wystraszonym kociakiem, który miał w sobie raczej odwagę myszy niż lwa. Ludzie, dźwięki, zapachy – bardzo szybko okazało się, że nasz kot wart miliony za mało wie o świecie i się tego świata po prostu boi. Była też nieporadną, małą niezdarą, więc imię wydawało się być strzałem w dziesiątkę. Oczywiście eksplorowała zakamarki, wchodziła na meble, ale zwykle zaliczała jakiś upadek, zderzenie z lustrem czy inną tego typu katastrofę. Do dzisiaj ma pamiątkę z nieudanej ucieczki przez uchylone okno w postaci skrzywionego palca w przedniej łapce. Ja wyszedłem z tej przygody bez szwanku – zaorane pazurami ręce, gdy próbowała się kocim sposobem bronić gdy ją ściągałem z okna, zagoiły się dosyć szybko…

Ciap
Ciap

Każdy kot jest inny i każdy wyjątkowy

Ciapka jest niesamowitą gadułą. “Odpowiada” na pytania domowników i zawsze chce mieć ostatnie słowo. Ponad wszystko kocha spać z opiekunem, najchętniej wtulając się w jego bok. Nie drapie ludzi (ale zdarza się jej ugryźć, gdy robimy coś, co jej się nie podoba). Umie się kłócić, zwłaszcza gdy zabraniamy jej czegoś, a ona się z tym… nie zgadza. Jest kotem nieufnym z natury, dlatego tym bardziej cieszą oznaki sympatii z jej strony, jak delikatne lizanie po nosie, ręce czy “barankowanie”. Mimo że jest dorosłym kotem, zanim się położy nadal ugniata swoich opiekunów. To ona zburzyła we mnie stereotyp, że koty bywają złośliwe. Jak dziś pamiętam, gdy w pośpiechu zapomniałem zostawić otwarte drzwi do łazienki gdzie stała kuweta i pojechałem na kilkugodzinną wycieczkę rowerową. Ciapka po moim powrocie wparowała do łazienki jak szalona, a chwilę później na jej biało-czarnym pyszczku malowało się uczucie wielkiej ulgi.

Ciapa uważna
Ciapa uważna

Doświadczenie życiowe

Dzisiaj Ciapka ma 16,5 roku i spory bagaż doświadczeń i życiowych zmian. Jako dziesięcioletnia kotka dowiedziała się co to jest ludzkie niemowlę i że wcale nie atakuje. Rok później zamieszkał z nami psi szczeniak. Pięciokrotnie się przeprowadzała, bo tak toczyły się nasze rodzinne losy. Jest dla nas członkiem rodziny. Jest kochana. Te 16,5 roku temu nie wziąłem jej za darmo, zapłaciłem złotówkę.

Dzień Kota
Dzień Kota

Koniec z problemami zdrowotnymi!

Ciapka w ciągu swojego życia miała do czynienia z różnym środowiskiem i różnymi karmami. Niestety brak wiedzy na początku jej opieki spowodował sporo problemów ze zdrowiem, głównie alergią. Po “karmach” marketowych notorycznie rozdrapywała uszy i gubiła sierść. Dopiero przejście na Forza10 wyeliminowało wszystkie problemy pokarmowe. Karmą, którą stosujemy jest Forza10 Regular Diet. Jest to karma antyalergiczna, produkowana w celu zapewnienia potrzeb żywieniowych kotów reagujących alergicznie na karmy produkowane z mięs pochodzących z intensywnego tuczu.  Nawet Kot za złotówkę zasługuje na najlepszą karmę!

Forza10 Regular Diet
Forza10 Regular Diet

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

[mailerlite_form form_id=1]

Niestety, 11 marca 2019 roku Ciapka odeszła za Tęczowy Most.

Źródła:

How Soon can Kittens Leave their Mother?

How to Separate Kittens from a Mother Cat for Adoption

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 22:59

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,