ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Kot i rośliny – 8 niebezpiecznych roślin dla kotów

Kot nie zje tego, co mu zaszkodzi? Kot i rośliny czyli bądź czujna!

Koty zazwyczaj są ostrożne jeśli chodzi o pożywienie. Bez problemu rozpoznają nieświeże ryby czy mięso. Jednak czasem, gdy do kociej głowy przychodzi nuda (a ta zwykle, bez względu na gatunek, podsuwa głupie pomysły), kot zabiera się z zapałem za obgryzanie roślin. Koty wolno żyjące zwykle wykazują więcej instynktu samozachowawczego, jednak te mieszkające z nami pod jednym dachem nie są wprawione w rozpoznawaniu roślin trujących. Dlatego opiekunowie muszą mieć świadomość, że kot i rośliny to niezbyt dobre połączenie.

kot i rośliny - 8 niebezpiecznych roślin dla kotów
Kot i rośliny – 8 niebezpiecznych roślin dla kotów

Po dogłębnym przeanalizowaniu tematu, postanowiłam podzielić najczęściej uprawiane (a szkodliwe dla kotów) rośliny na grupy o różnym stopniu szkodliwości. W trakcie poszukiwań materiałów dotarło do mnie, że kwestia jest naprawdę warta poznania. Ale po kolei.

Rośliny szkodliwe dla kotów dzielimy ze względu na stopień niebezpieczeństwa na:

BARDZO SILNIE TRUJĄCE

Powodują najsilniejsze zatrucie, najczęściej prowadzące do problemów z krążeniem (głównie sercem), oddychaniem, a w konsekwencji śmierci.

Zabójcza trójca:

1. Azalia

Pewnie wszyscy kojarzymy te rośliny o miękkich, lekko owłosionych liściach.
Rośliny te zawierają grajanotoksynę ( inne nazwy to: andromedotoksyna, acetylandromedol i rodotoksyna ). Działa ona przede wszystkim na mięśnie obniżając częstotliwość skurczów serca. Roślina jest trująca w całości, a już spożycie ilości 0,2% masy ciała zwierzęcia spowoduje zatrucie.

Objawy zatrucia: wymioty, biegunka, ślinienie się, zaburzenia koordynacji ruchowej, paraliż kończyn, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, śpiączka, śmierć.

azalia

2. Oleander

Są dwie wersje kolorystyczne tego kwiatu: biały i różowy. Roślina ta jest trująca w całości – substancje toksyczne (glikozydy oraz alkaloidy) są w liściach, łodygach, kwiatach i nektarze. Działanie trujące jest na tyle silne, że należy uważać, aby nie wprowadzić soku na błony śluzowe np. ust. Toksyczny jest nawet dym, więc palenie części uschłych jest również szkodliwe. Ponoć papież Aleksander VI został otruty mięsem pieczonym na gałęziach oleandra. Dawniej z oleandrów sporządzano truciznę na szczury.

Objawy zatrucia: podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, śmierć.

oleander

3. Kliwia pomarańczowa (cynobrowa)

Kliwia jest rośliną nad wyraz dekoracyjną o pięknie pachnących kwiatach. Niestety to zwodnicze piękno ponieważ cała roślina jest trująca, szczególnie nasady liści i łodyga.

Objawy zatrucia: wymioty, biegunka, uszkodzenie jelit, uszkodzenie nerek, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie wątroby, śmierć.

kliwia

Druga grupa niebezpiecznych roślin to:

SILNIE TRUJĄCE

W tej grupie umieściłam 5 niebezpiecznych roślin:

4. Cyklamen

Najpopularniejszy jest tzw. cyklamen perski znany pod nazwą fiołka alpejskiego. Trująca jest cała roślina, choć najbardziej zaszkodzić mogą korzenie. Podziemne bulwy zawierają toksyczne substancje: saponiny i trujący glikozyd cyklaminę.

Objawy zatrucia: ślinotok, wymioty, biegunka, przy dużym spożyciu: problemy z sercem, drgawki, śmierć.

cyklamen

5. Alokazja (zakleśń)

To bardzo ładna roślina doniczkowa, której charakterystycznej urody liście stanowią atrakcję nie tylko dla ludzi. Niestety cała roślina wydziela trujący sok mleczny. Po ugotowaniu lub upieczeniu traci trujące właściwości.

Objawy zatrucia: ślinotok, trudności w przełykaniu, podrażnienie jamy ustnej, niedrożność dróg oddechowych.

zakleśń

6. Aloes

Wszyscy znamy aloes jako roślinę o niebywałych możliwościach zdrowotnych, a sławę tę zawdzięcza niezliczonej wprost liczbie składników mających zbawienny wpływ na zdrowie. Jednak nieumiejętnie używany może poważnie zaszkodzić! Szczególnie ryzykowne jest podawanie zwierzęciu całego liścia, a to głównie za sprawą zawartej pod skórką pomarańczowej substancji zwanej aloną. Działa ona rozluźniająco na jelita i może się świetnie sprawdzać jako środek przeczyszczający, jednak spożyta w większych ilościach przez psa czy kota na pewno wywoła biegunkę. Ze względu na obecność lateksu w tkankach liścia może również dojść do podrażnienia śluzówki i wywoływać wymioty. Więcej na temat aloesu przeczytasz w moim artykule “Aloes dla zwierząt – czy warto?”

Objawy zatrucia: silne wymioty, podrażnienie jelit, dreszcze, senność, trudności w poruszaniu się, trudności w oddychaniu, drgawki.

Podobne działanie trujące maja liście poinsecji (znanej u nas jako gwiazda betlejemska).

aloe vera

7. Fikus

Ma w tkankach sok mleczny, w którym znajdują się alergeny o budowie zbliżonej do cząsteczki lateksu. Trzy z nich to takie, które uczulają prawie 50% ludzi… Ciekawe jest, że im mniejszy gatunek fikusa, tym silniejsze są alergeny wytwarzane przez sok. Ludzie uczuleni na lateks najczęściej cierpią na podobne reakcje alergiczne: zaczerwienienie skóry, pokrzywkę i katar. Na zwierzęta lateks działa o wiele silniej, nie tylko ze względu na mniejszą masę ciała. Objawy zatrucia mogą się pojawić nawet bez dotykania rośliny, wystarczą unoszące się w powietrzu drobinki soku czy zeschłych części rośliny, które unoszą się po domu wraz z kurzem.

Objawy zatrucia: podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, obrzęk, ból brzucha, wymioty, biegunka, duszności, trudności w oddychaniu

fikus

8. Monstera (i inne Filodendrony)

Nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa (monster z ang. to potwór). Zielone części rośliny oraz młode owocniki zawierają niebezpieczny związek – szczawian wapnia. Monstera zawiera drażniący sok (najwięcej w korzeniach), a jego skład jest nie do końca poznany. Wiadomo jednak na pewno, że jest niebezpieczny dla zdrowia. Kot i rośliny w typie filodendronów to bardzo ryzykowne połączenie. Tym bardziej, że ostatnio ten typ kwiatów stał się bardzo modny, nie tylko w formie motywów na ubraniach i sprzętach…

Objawy zatrucia: zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła połączone z dużym obrzękiem tkanek, ślinotok, wymioty, biegunka (zatrucie pokarmowe), zapalenie spojówek jeśli dostanie się do oka.

monstera

UMIARKOWANA

Oprócz przedstawionych wyżej roślin, w naszych mieszkaniach lub ogródkach hodujemy szereg roślin mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla zwierząt.

Poniżej przedstawiam 9 gatunków, które mają umiarkowane działanie trujące. Znaczy to, że spożycie którejś z nich w niewielkich ilościach nie powinna zagrozić życiu naszego pupila. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę wszystko zależy od wagi, wieku i stanu zdrowia zwierzaka, a także ilości spożytej rośliny.

trujące rośliny
  1. Diffenbachia
  2. Dracena
  3. Pelargonia
  4. Bluszcz
  5. Sansewiera
  6. Skrzydłokwiat
  7. Konwalia
  8. Lilia
  9. Narcyz

Jakie są najczęstsze objawy zatrucia rośliną?

Oczywiście, każde zwierzę może reagować w inny sposób na toksynę. Zależy to od różnych czynników m.in. wieku, wagi, stanu zdrowia oraz oczywiście rodzaju i ilości toksyny.

Zatrucie najczęściej objawia się następującymi symptomami:

Nie masz pewności co dolega Twojemu kotu czy psu? Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii!

Smaczne? Oby nie trujące!

Gdy doszło już do zatrucia

Ważne jest, aby szybko otrzymać pomoc lekarza weterynarii. Przy zatruciach liczy się każda minuta, więc należy ocenić sytuację i być może już wykonać wstępne działania ratujące zdrowie i życie.

1. Przemyj

ostrożnie pyszczek z zewnątrz i jamę ustną, aby usunąć szkodliwą substancję i ograniczyć rozmiary zatrucia. Użyj do tego celu zwykłej wody.

2. Sprowokuj wymioty

Jeśli kot zjadł coś co na pewno nie jest substancją żrącą, dobrze jest wywołać wymioty. Można zrobić to podając zwierzęciu mocno osoloną wodę (np. strzykawką). Trzeba mieć jednak pewność, że zwierzę ją zwróci, aby nie wywołać dodatkowych komplikacji zdrowotnych.

3. Zabierz próbkę

Jeśli masz to “szczęście”, że natrafisz na wymiociny zawierające substancję czy roślinę trującą, zabierz próbkę ze sobą jadąc do weterynarza. Pozwoli to sprawniej określić stopień zatrucia i wdrożyć właściwe leczenie. W zatruciach liczy się każda minuta!

kot niewychodzący to mniejsze ryzyko zatruć

Najlepiej zapobiegać

Jak się okazuje, spora część roślin z którymi mamy do czynienia na co dzień to rośliny w większym lub mniejszym stopniu mogące zaszkodzić naszym kotom lub psom. Najczęściej przyczyną zatrucia są glikozydy, szczawiany wapnia, żywice i saponiny.

Rośliny trujące mają zazwyczaj gorzki smak, jednak to nie zniechęca nasze zwierzaki do eksperymentowania kulinarnego. Ważne, abyśmy jako opiekunowie wiedzieli jak zapobiegać zatruciu i chronili przed nim naszych czworonożnych przyjaciół.

Zobacz też Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Oleandry – niebezpiecznie piękne. Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Rośliny trujące dla kota – zapewne masz je w swoim domu lub w ogrodzie!

„Miód obłędu” – trująca słodkość!

Grajanotoksyna

Dangerous Plants

Cyklamen: trujące piękno

Fikus – trujący figowiec

Najniebezpieczniejsze rośliny świata

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:19

Exit mobile version