Darmowa wysyłka od 99 zł

Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór

Czy kot musi wychodzić na dwór?

dlaczego kot nie powinien wychodzic
Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór?

Nie możesz się zdecydować, czy kot nie powinien wychodzić na dwór czy może go wypuścić na zewnątrz, aby cieszył się wspaniałą przyrodą? Czy myślisz, że byłby szczęśliwszy, gdybyś pozwoliła mu żyć dziko jak go natura stworzyła?

Wielu miłośników kotów wie, że koty przebywające na co dzień w domu są  bezpieczniejsze. Równocześnie inni nadal podają argument, że koty to dzikie zwierzęta, które zasługują na swobodę biegania na świeżym powietrzu. Kiedy człowiek udomowił koty, wziął na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i dobrostan. Częścią tej odpowiedzialności jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie naszych futrzanych przyjaciół. Zastanawiasz się jakie argumenty przemawiają za tym, aby jednak nie pozwalać kotom swobodnie wędrować? Rozważ dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór. Oto 5 głównych powodów.

Kot domowy na dworze

Średnia długość życia kota wychodzącego na zewnątrz wynosi tylko 2-5 lat, podczas gdy przeciętny kot domowy może przeżyć 15-20 lat w zdrowiu. Dzięki informacjom od PETA, American Humane oraz dr Foster and Smith, oto niektóre z czynników, które prowadzą do krótkiego życia kotów wychodzących na zewnątrz, oraz 5 powodów, dla których warto trzymać kota w domu.

5 powodów dla których kot nie powinien wychodzić na dwór

1.Choroby i pasożyty

Ryzyko powrotu do domu z pchłami, kleszczami lub innymi pasożytami nie jest jeszcze najgorsze –  koty mogą wracać do domu z wycieczki po okolicy z potencjalnie śmiertelnymi chorobami, którymi zaraziły się od innych kotów. Są to:  

FeLV – białaczka kotów 

wywoływana przez tzw. wirus kociej białaczki. Należy do kategorii retrowirusów, tego samego typu wirusa, który u ludzi wywołuje HIV i niektóre formy ludzkiej białaczki. Chociaż nieco podobne, ani FeLV, ani opisany poniżej FIV nie są uważane za choroby odzwierzęce. Oznacza to, że, ludzie nie mogą zarazić się nimi od kotów (ani koty nie mogą zarazić się kocimi postaciami tych chorób od człowieka).

FIV – tzw. AIDS kotów (Feline Immunodeficiency Virus)

Wirus niedoboru odporności kotów jest częściej nazywany FIV lub czasami kocim AIDS. Jest to zaraźliwa choroba wirusowa, która zaraża tylko koty. Wirus ma podobny charakter do wirusa wywołującego AIDS czyli HIV u ludzi. Na szczęście nie możesz zarazić się nim od swojego kota – FIV infekuje tylko koty, a HIV tylko ludzi.

FIV jest wysoce zaraźliwa i śmiertelna i nie ma na nią szczepionki. Jedynym sposobem, aby uchronić kota przed tą śmiertelną chorobą, jest trzymanie go w domu.

FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (Feline Infectious Peritonitis) 

jest chorobą wirusową kotów występującą na całym świecie. Większość kotów zakażonych wirusem wywołującym FIP nigdy nie zachoruje, ale koty, u których wystąpią objawy FIP, zawsze ulegną tej chorobie. Istnieją dwie formy choroby: postać mokra i postać sucha. Obie są niestety trudne do zdiagnozowania.

FIP to złożona choroba będąca wynikiem zakażenia koronawirusem kotów, przy czym tylko niektóre koty zarażone koronawirusem kocim zachoruje na FIP. Jest zaraźliwy dla innych kotów, ale nie dla psów ani ludzi.

kot nie powinien wychodzic na dwor fip
Jedną z najgroźniejszych chorób u kotów jest FIP

Nosówka kotów (panleukopenia)

jest bliżej spokrewniona z parwowirusem i jest wysoce zaraźliwa. Może być śmiertelna, szczególnie u kociąt. Jest to jedna z chorób, na które domowe koty są rutynowo szczepione.

Warto wspomnieć, że myszy, które Twój kot może zjeść lub przynieść do domu, mogą również powodować wiele innych niebezpiecznych chorób.

Rzadko wspominana, ale równie poważna jest możliwość raka skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. U białych i innych jasnych kotów może rozwinąć się rak płaskonabłonkowy, poważna i bolesna choroba.

2.Psy, dzika przyroda i inne koty

kot nie powinien wychodzic na dwor2
Wolno żyjące koty też są zagrożeniem

Możesz mieć przekonanie, że twój kot poradzi sobie z drapieżnikiem. Ale czy masz pewność, że mógłby obronić się na przykład przed więcej niż jednym psem? A co z większy dzikim zwierzęciem? Nawet spotkania z innymi kotami, choć zwykle nie są śmiertelne, mogą powodować śmiertelne infekcje. Nie wspominając o obrażeniach zmieniających życie kota np. powodujących inwalidztwo. To chyba wystarczający powód do tego, że kot nie powinien wychodzić na dwór.

3.Samochody

W przeciwieństwie do większych psów, koty rzadko przeżywają potrącenie przez samochód. Nie mają też wrodzonego instynktu trzymania się z dala od ulicy, aby uniknąć uderzenia (czasami wręcz wydaje się, że pakują się wprost pod nadjeżdżający pojazd!). 

kot nie powinien wychodzic na dwor zagrozenia

4.Ludzie

Ludzie stwarzają różnego rodzaju zagrożenia. Może to być pozostawianie trujących przedmiotów czy okrucieństwo wobec zwierząt. Luźno chodzący kot może też zostać uznany za nie należącego do nikogo i zawieziony do lokalnego schroniska lub zatrzymany w nowym domu. Bądź mądra i nie pozwól, aby stało się to z twoim cennym kotkiem! Część ludzi uważa, że wystarczy założyć kotu obrożę, która rozwiąże problem. Niestety obróżka to duże niebezpieczeństwo dla kota – może zaczepić się o wystający element np. gałązkę czy pręt. Obrażenia ciała, śmierć lub bycie łatwym celem to też ważny argument na to, że kot nie powinien wychodzić na dwór.

kot nie powinien wychodzic na dwor4
Wychodzenie na dwór + obróżka z dzwoneczkiem u szyi = duże niebezpieczeństwo…

5.Zagrożenie dla dzikiej przyrody

Może do tej pory nie zastanawiałaś się nad tym, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jakie straty w dzikiej przyrodzie powodują wolno biegające koty? Jeśli sobie wyobrazisz, że w Polsce w domach żyje około 6 milionów kotów, w Wielkiej Brytanii 8 milionów, a np. w USA  około 60 milionów… Niektóre z dzikich zwierząt są już zagrożone, a drapieżnictwo ze strony kotów domowych jest dodatkowym zagrożeniem, któremu można zapobiec.

kot nie powinien wychodzic na dwor5
Wolno żyjące koty przyczyniają się do mocnego ograniczenia populacji np. ptaków

Skoro już wiesz, że najlepiej trzymać kota w domu,

jak możesz zapewnić kotu ciekawe życie?

Czy to wszystko powyżej oznacza, że kot w domu musi się nudzić? Wcale nie! To, że kot nie powinien wychodzić na dwór wcale nie oznacza, że musi umrzeć z nudów. Prawdę mówiąc, zabawy w domu z reguły są

  • kreatywniejsze
  • bezpieczniejsze

A)Drapaki, wybiegi, budki

Co zapewni niewychodzącemu kotu moc rozrywki, miejsce do drapania, zabawy, a nawet spania niewychodzącemu kotu? Tak jest – drapak. Prawdopodobnie im bardziej skomplikowana i wyższa konstrukcja, tym lepiej. Oprócz oczywistej rozrywki, kot będzie miał możliwość obserwowania otoczenia z góry, a taka potrzeba jest wpisana w naturę kotowatych.

B)Zabawki

interaktywne

Najpopularniejsze (przynajmniej wśród opiekunów kotów) są wszelakiej maści plastikowe tuneliki i labirynty wypełnione elementami łatwymi do przesunięcia np. piłeczkami. Tak jak Trixie Wieża Catch the Balls z piłeczkami. To trochę takie kocie perpetuum mobile, bo można się bawić w nieskończoność. Dla kota zwykle to na tyle duża zagwozdka, że nie ustaje w próbach.

trixie wieza catch the balls z pileczkami 25cm 1
Wieża z piłeczkami

Oprócz tego, twój kot może rozwijać swoje kocie zdolności w zabawie z użyciem dłuższych i bardziej skomplikowanych torów np. Catit Senses 2.0 Play Circuit tor do zabawy.

I kolejna popularna w kocich domach zabawka – z małym elementem na sprężynie. W Catit Play ‘n Scratch tor z masażerem z kocimiętką dodatkowo różnego rodzaju wypustki umożliwią kotu wymasowanie sobie łebka i policzków, czyli doskonały nastrój jest już właściwie pewny.

catit play n scratch tor z masazerem z kocimietka 4x36x39 5cm 2
Tor z masażerem i piłeczką (z kocimiętką)

Trixie Turbinio z silnikiem i myszką to idealne rozwiązanie, gdy czasem nie możemy poświęcić tyle czasu na zabawę z kotem ile on potrzebuje.
Turbinio zapewni wiele godzin wspaniałej zabawy – aż do wyczerpania baterii lub kota. Piłka napędzana na baterie sama porusza się nieregularnie, wyzwalając w kocie prawdziwego łowcę.

kot nie powinien wychodzic na dwor zabawa

tradycyjne

Jeśli zapytamy o typowy kształt zabawki dla kota, odpowiedzią będzie MYSZKA! No bo skoro kot nie powinien wychodzić z domu, niech dwór przyjdzie do niego! Gryzonie w sklepach zoologicznych zwykle są odpowiednio małe i wykonane z materiału, który zachęca kota do zabawy i noszenia zdobyczy w zębach po całym domu (kwestia sprawdzona na naszym domowym kocie).

Mogą to być pluszowe myszki jak na przykład Dingo Myszki pluszowe (te akurat dodatkowo są wyposażone w dzwoneczek).

dingo myszki pluszowe 2szt 1
Pluszowe myszki

Kot nie powinien wychodzić na dwór, ale od czego są drapaki, interaktywne zabawki oraz kryjówki i grzędy w całym domu? Pomagają stymulować kota. Osłonięta weranda (catio) lub spacer na smyczy z dobrze dopasowanymi szelkami pozwolą Twojemu kotu bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu. I oczywiście mnóstwo miłości i uczucia sprawi, że Twój kot będzie zadowolony z pobytu z Tobą w domu.

kot nie powinien wychodzic na dwor zabawa2

Źródła:

Jennifer Nelson, 5 Reasons To Keep Your Cat Indoors

Franny Syufy, Top Reasons to Keep Cats Indoors

PETA, Why All Cats Should Be Indoor Cats

Data pierwszej publikacji:17 września 2020 @ 06:42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,

Jak radzić sobie z różnymi problemami?

Na obrazku kliknij miejsce, w którym najbardziej widoczne są objawy problemów zdrowotnych Twojego psa
zdrowa karma dla psa - gdzie widoczne są objawy problemu
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Gruczoły okołoodbytowe

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość i agresja

agresja, nadpobudliwość, lęk

zdrowakarma.pl jack russell
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Gruczoły

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość

agresja, nadpobudliwość, lęk