Linienie psa – zmora psich opiekunów. Kto nie ściągał psiego futra z dywanów, koców, czy ubrań niech podniesie rękę. Wiedziałam! Jeśli Twój pies gubi sierść, niekoniecznie od razu powinnaś się martwić i szukać pomocy u weterynarza. Jednak nadmierne lub długotrwałe zrzucanie sierści może być powodem do niepokoju i oznaczać problem zdrowotny. Jak odróżnić zwykłe pozbywanie się martwych włosów od problemu zdrowotnego?
Dowiedz się wszystkiego o tym, jak odróżnić naturalne zrzucanie sierści od gubienia futra związanego z chorobą.
Linienie psa – czy to norma?
Psy zazwyczaj tracą okrywę włosową dwa razy w roku: wiosną, kiedy na lato sierść jest zastępowana krótszą (a tym samym lżejszą) oraz jesienią, aby zrobić miejsce na ciężkie zimowe futro ochronne. Zmiana ta jest bardziej widoczna u konkretnych ras * (zwłaszcza tych z podszerstkiem). Rasy te charakteryzują się nie tylko szorstkim, ochronnym dłuższym płaszczem, ale także miękkim, izolującym podszerstkiem. Te cechy charakterystyczne powodują, że psy te tracą masę futra zarówno wiosną, jak i jesienią.
Linienie sezonowe
Sezonowe linienie odbywa się równomiernie na całym ciele. Ilość zrzucanej sierści może różnić się w zależności od rasy. Na przykład owczarki niemieckie zrzucają sierść przez cały rok, podczas gdy pudle wydają się tracić niewiele futra (zwróć uwagę, że mają inny typ włosa). Rasy krótkowłose mogą zrzucać tyle samo, co długowłose (z wyjątkiem amerykańskich bezwłosych terierów, które naturalnie nie mają sierści). Jednak włosy, które zrzucają, można łatwo przeoczyć, dlatego możesz mieć wrażenie, że problem ma się inaczej niż w rzeczywistości. Nasza Westa (entlebucher, czyli pies „podszerstkowy”) ma w miarę krótkie, ale sztywne włosy okrywowe. Na tyle sztywne, że potrafią wbijać się w ludzką skórę.
Linienie psa – po co pies zmienia futro na zimę?
No tak, to bardzo ważne pytanie. Szczególnie gdy przeraża Cię co półroczna walka z podłogą zasłaną psim futrem. No cóż, tak jak cała przyroda, Twój pies przygotowuje się na mroźną zimę. Sygnał do uruchomienia całego zjawiska dają zmiany hormonalne wywołane przez światło słoneczne. To ono stymuluje wzrost włosów. Tuż przed nadejściem zimnej pory, dni stają się krótsze, zmniejsza się ilość światła, co automatycznie uruchamia proces zamiany letniej okrywy na tę grubszą (swego rodzaju płaszcz zimowy).
Zresztą zwróć uwagę na to, że koty domowe mają lżejsze futro niż te mieszkające na dworze. Zwierzę na stałe mieszkające w warunkach domowych nie będzie aż tak dotknięte nadejściem zimy, ponieważ temperatura jego ciała w pomieszczeniu jest przez większość czasu taka sama. Twój pies też nie spędza większości czasu na dworze, prawda? (nie bierzemy przecież pod uwagę tego, że trzymasz psa w budzie przed domem). Taki domowy zwierzak po prostu nie potrzebuje gęstej okrywy włosowej.
Mój pies zmienia futro – pomocy!
Sierść każdego psa – nawet tego najbardziej kudłatego – może zostać ujarzmiona przez regularne i częste czesanie i szczotkowanie. Jakby nie patrzeć, futro, które zostanie na grzebieniu, nie skończy na dywanie… Czesanie zawsze zaczynaj u nasady włosa, blisko skóry, aby złapać jak najwięcej martwych włosów gotowych do wypadnięcia i zaścielenia Twoich podłóg niezbyt estetycznym kożuszkiem.
Zauważ, że wyczesane, martwe włosy mają inny kolor niż te pozostające na psie – matowy i wyblakły.
Linienie psa to całkowicie naturalny proces, który możesz całkiem dobrze kontrolować poprzez codzienne szczotkowanie narzędziem dopasowanym do rodzaju włosa psa. My wyczesujemy Westę za pomocą tzw. furminatora (używamy EzzyGroom przeznaczonego do średniej długości włosa i sprawdza się bardzo dobrze).
Kiedy linienie psa jest normalne?
Bez względu na rasę, zrzucanie futra, w tym sezonowe, jest normalne. Wszystkie psy zrzucają (z wyjątkiem amerykańskich bezwłosych terierów, które są… bezwłose). Większość psów zrzuca sierść przez cały rok, choć u niektórych zmiana będzie o wiele bardziej widoczna raz lub dwa razy w roku. Dotyczy to głównie psów z „podwójnym futrem”, czyli podszerstkiem (charakterystyczny dla psów ras zimowych jak Husky, Malamut, szwajcarskie rasy).
Normalne zrzucanie sierści będzie miało miejsce przez cały rok i będzie widoczne na Twoich ubraniach, kanapie i wokół domu, ale nie będzie widoczne na ciele psa. Jeśli natomiast zauważysz miejsca na ciele psa, gdzie wyraźnie brakuje futra, czas na wycieczkę do weterynarza.
Utrata futra a zrzucanie
Utrata futra z powodu choroby nie jest tak naprawdę „zrzucaniem”, ale raczej utratą włosów z powodu innego czynnika. W przypadku np. chorób nadnerczy, takich jak choroba Cushinga, prawdopodobnie zauważysz nierówne lub niejednolite wypadanie włosów. W niektórych przypadkach, jak u psa z niedoczynnością tarczycy, wypadanie włosów będzie symetryczne, ale skupione w konkretnych częściach ciała psa.
Niepokojące wypadanie włosów u psów
Nietypowe wypadanie włosów jest jednym z najbardziej oczywistych i zauważalnych oznak, że istnieje problem zdrowotny. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych problemów, powinnaś zbadać jego przyczyny u weterynarza.
- futro stało się suche i łamliwe
- futro łamie się lub wypada nierównomiernie
- są widoczne łyse „łaty”
- wypadaniu włosów towarzyszy inny problem skórny
- pies jest czuły na dotyk lub nie chce być dotykany tam, gdzie traci futro
Przyczyny nadmiernej utraty włosów u psów
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania sierści.
Alergie
Linienie psa może być spowodowane reakcją alergiczną na:
- jedzenie: alergia na pojedynczy składnik w krokietach lub puszkach może powodować wypadanie włosów. Alergia wynika z konfliktu białek (który wywołuje reakcję alergiczną)
- leki, w tym antybiotyki. Problem ten może nie wynikać z podawania zapisanych przez weterynarza leków a pozostałości substancji chemicznych (w tym antybiotyków) obecnych w mięsie z hodowli intensywnych.
- substancje obecne w otoczeniu, np. środek do mycia podłóg w domu lub prania legowiska dla psa
- nowy szampon lub inne środki do pielęgnacji
- ukąszenia szkodników np. pcheł czy kleszczy, którym można zaradzić poprzez np. podawanie odpowiednich specyfików, czy obroże.
Eliminacja – najlepszy wybór dla psa alergika
Eliminacja jest najlepszym sposobem na zdiagnozowanie reakcji alergicznej. Zacznij od usunięcia wszystkich możliwych alergenów z życia swojego psa. Dotyczy to środków myjących dla psa, smaczków kupowanych w sklepie zoologicznym, metalowej obroży (to moje osobiste doświadczenie u mojego poprzedniego psa) oraz złej karmy.
Pamiętaj, że producenci mięsa z hodowli intensywnych chcą maksymalnie ograniczyć koszty, co odbija się na jakości mięsa. Zwierzęta są karmione zanieczyszczoną paszą, a chorobom zwykle zapobiega się, dokładając do paszy leki. Możesz łatwo wyeliminować ten problem, kupując zdrową karmę.
-
Forza10 Dermo Active Skóra Sierść sucha karma dla psa172,90 zł – 557,80 zł
Leczenie problemu za pomocą zmiany diety trwa zwykle minimum od 3 do 8 tygodni. W tym czasie nie należy podawać żadnej innej karmy ani smaczków itp. Gdy ocenisz już, że pies pozbył się objawów alergii, możesz na własne ryzyko powoli wprowadzać wyrzucone wcześniej elementy jeden po drugim, aż odkryjesz, co było przyczyną problemu. Pytanie tylko, czy rzeczywiście zależy Ci na robieniu takich doświadczeń?
Forza10 Dermo Active dla psów, zalecana jest do wspomagania leczenia zaburzeń i nietolerancji pokarmowych, które atakują elementy systemu okrywowego psa.
Szczególnie zalecamy stosowanie karmy, gdy zaobserwujesz następujące problemy:
- matowa sierść
- łupież
- łojotok
- świąd
- wypadające włosy
- hot spoty
- ropne rany
- egzemy
- krosty i wypryski
- wyłysienia
- zaczerwieniona skóra
- drapanie
- nadpobudliwość
- rozdrażnienie
- infekcje skórne
- brzydki zapach skóry i sierści
- wylizywanie łap
- przetłuszczenie lub wysuszenie sierści i/lub skóry
- wszelkie inne dermatozy (choroby skóry
- grzybica
- choroby pasożytnicze i związane z nimi komplikacje
Hormony
Głównie brak równowagi w tarczycy psa może powodować, że włosy stają się kruche i wypadają. Niedoczynność tarczycy jest obecnie dosyć częstym schorzeniem u psów, na szczęście może być dosyć łatwo leczona.
Inne problemy hormonalne związane z nadmierną lub niedostateczną produkcją testosteronu, estrogenu i progesteronu mogą powodować, że pies będzie gubić więcej sierści niż zwykle.
Stres
Nie tylko Twoje dziecko trzęsie się ze strachu przed wizytą u dentysty. I teraz wyobraź sobie, że Twój pies to takie dziecko, które nie potrafi się wyżalić i zupełnie nie rozumie, co się dzieje. Jeśli w Twoim domu nastąpiła duża zmiana, ciało Twojego psa może reagować na stres poprzez utratę sierści. Psy są bardzo emocjonalnymi zwierzętami, nauczyły się tego od nas przez te kilka tysięcy lat wspólnego życia. Czasami psy reagują fizjologicznie na zmianę domu, konflikt rodzinny lub śmierć w rodzinie. Westa zwykle zrzuca więcej sierści, gdy czekamy na swoją kolej w poczekalni u weterynarza.
Stan skóry
Na wypadanie włosów może też wpływać stan skóry, w tym obecność świerzbowca, roztoczy, zapalenia skóry, grzybicy oraz infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli wypadanie włosów jest nierówne i pozostawia szorstką lub delikatną skórę pod spodem, skorzystaj z wizyty u weterynarza. Leczenie stanu skóry zazwyczaj rozwiązuje problem wypadającego futra.
Zrzucanie sierści jest częścią codziennego życia z psem. Nadmierne linienie psa może być jednak oznaką tego, że zdrowie Twojego przyjaciela wymaga uwagi i troski.
Zapoznaj się z normalnym trybem zrzucania sierści Twojego psa w zależności od pochodzenia psa (np. rasy), jego trybu życia. Poproś lekarza weterynarii o poradę, jeśli sierść wydaje się matowa, zauważalne jest nadmierne wypadanie włosów lub plamy łysienia. Wyeliminuj wszystkie czynniki źle wpływające na stan skóry i sierści.
*Rasy, które zrzucają sierść sezonowo ze względu na jej budowę: akita, berneńczyk, boston terrier, chow chow, corgi, labrador, nowofundland, husky, malamut, australijski pies pasterski, beagle, border collie, collie, dalmatyńczyk, owczarek niemiecki, golden, kuvasz, pomeranian, mops, rottweiler, samoyed.
Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastąpią wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skontaktuj się z lekarzem. Nasze porady wynikają wyłącznie z naszego doświadczenia i nie mogą być traktowane jak porady lekarskie.
Źródła:
GINA SPADAFORI, Everything You Need to Know About Fall Dog Shedding
LAUREN LEONARDI, Excessive Dog Shedding: When You Should Worry
Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:17