Pies senior – opieka nad starym psem

Pies senior – Prawo natury

Z upływem lat każdy pies zmieni się z szalonego młodziaka w statecznego seniora. Pyszczek oprószą siwe włosy, pogorszeniu ulegnie do tej pory nienaganne zdrowie. Starzenie się psa to zawsze szok dla opiekuna, tym bardziej, że nasze czworonogi starzeją się o wiele szybciej niż my. Czy wiesz jakiej opieki wymaga pies senior? Jesteś pewna, że wiesz jak dbać o starego psa? Zapraszam do lektury dzisiejszego wpisu.

pies senior
pies senior

Zapalenie stawów

Najpowszechniejszą formą artretyzmu jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Najczęściej dotyczy ona następujących stawów: biodrowego, kolanowego, łokciowego i barkowego. Z wiekiem w stawach produkowana jest mniejsza ilość mazi stawowej, co powoduje nienaturalny rozrost kości.

Z czasem dochodzi do sztywności stawów oraz problemów z poruszaniem się, a to wszystko w towarzystwie dotkliwego dla zwierzęcia bólu. Niestety choroba zwyrodnieniowa jest przypadłością postępującą, a to znaczy, że nie można jej wyleczyć, jedynie spowolnić proces degeneracji stawów i ulżyć w bólu.

Co możesz zrobić?

  • Przede wszystkim zadbaj o to, aby Twój pies nie miał nadwagi – każdy dodatkowy kilogram to niepotrzebny ciężar do dźwigania przez chore stawy. Warto postawić na niskokaloryczną dietę.
  • W zależności od przypadku, warto włączyć w codzienną rutynę porcję ruchu. Jaki to będzie rodzaj ruchu zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale zwykle jest to po prostu kwestia dopasowania długości spacerów.
  • Na co dzień zapewnij psu odpowiedni komfort snu, jego posłanie nie powinno być twarde ponieważ spotęguje to odczuwany ból. Warto rozejrzeć się za gąbką pamięciową.
  • Umieszczaj miski na wysokości pomiędzy łokciem a barkiem – taka wysokość będzie najodpowiedniejsza.
  • Ogranicz do absolutnego minimum wchodzenie i schodzenie psa po schodach oraz wskakiwanie i zeskakiwanie.
  • Zadbaj, aby podłogi w Twoim domu nie były śliskie, wszelkiego rodzaju panele czy nawet kafelki mogą potęgować dyskomfort i pogłębiać chorobę.
psia starość
Psia starość też wymaga nieco innej opieki

Pies senior i demencja

To potoczna nazwa zespołu dysfunkcji poznawczej u psów. Z wiekiem w mózgu psa dochodzi do szeregu procesów zwyrodnieniowych.

Objawy:

  • zaburzenia snu – budzenie się w nocy, piszczenie, szczekanie przez sen, chodzenie po domu w nocy,
  • dezorientacja
  • załatwianie się w domu – nietrzymanie moczu co zwykle jest objawem gorzej funkcjonujących nerek
  • trudniejsze uczenie się, zaniki pamięci, pies wydaje się nie poznawać miejsc lub ludzi. Może się też zmieniać jego nastawienie do ludzi, których już wcześniej znał.
stary pies
stary pies

Problemy ze słuchem

Z wiekiem słuch psa ulega pogorszeniu i jest to naturalna kolej rzeczy. Odpowiedzialna jest za to stopniowo postępująca degeneracja nerwów.

Początkowo pogorszenie słuchu może zostać mylnie zinterpretowane jako demencja, ponieważ obu przypadłościom towarzyszy “zakłopotanie” psa, który nie wie jak radzić sobie z nową sytuacją.

Nie istnieje lek, który odwróciłby procesy zachodzące w narządzie słuchu. Jedyne co jako opiekunowie możemy zrobić, to pomóc pupilowi przystosować się do nowej sytuacji.

Jak możesz pomóc?

Ważne, aby pies czuł się pewnie, szczególnie poza domem. Możesz wypracować serię komend-gestów, którymi będziesz się komunikowała z psem. Bez względu na sposób jaki wybierzesz, po pierwsze musisz skierować na siebie uwagę psa. Możesz to zrobić

  • gestem lub mocno tupnąć stopą o podłoże (rozchodzące się wibracje będą odczuwalne przez psa).
  • użyj latarki – włączanie światła powinno również zwrócić uwagę czworonoga. Z czasem nauczy się, że włączone światło oznacza Twoją potrzebę zwrócenia na siebie jego uwagi.
  • skorzystaj z obroży wibrującej (nie rażącej prądem!). Jest to opcja bardzo wygodna ponieważ może być stosowana z powodzeniem w każdej sytuacji. Użyj wibracji aż pupil skieruje na Ciebie uwagę. Gdy to zrobi, wyłącz wibracje i nagródź psa.
  • zastosuj elementy języka migowego. Może to być oficjalny język migowy lub Wasz własny, wypracowany dla własnego użytku. Zapewnij głuchemu psu bezpieczeństwo! Nie spuszczaj ze smyczy na nieogrodzonych terenach, miej zawsze na uwadze dobro psa.

Zwróć uwagę na to, że głuchy pies może źle reagować na nagły dotyk. Aby zapobiec sytuacjom, w którym zaskoczony pies złapie kogoś za rękę, ucz go powoli i sukcesywnie nowej formy komunikacji przez dotyk. Staraj się nie zaskakiwać psa podchodząc od tyłu, informuj przypadkowych ludzi o sytuacji.

pies senior może tyć
pies senior może tyć

Pies senior, to problemy ze wzrokiem

Podobnie jak w przypadku słuchu, wzrok z wiekiem ulega pogorszeniu, a dzieje się tak na skutek zmian zwyrodnieniowych w oku, bądź też zaćmy.

Jeżeli utrata wzroku spowodowana jest wiekiem psa, nie ma sposobu na wyleczenie przypadłości. Jedyne co możesz zrobić, to opóźniać procesy niszczenia narządu i dostosować warunki do potrzeb czworonoga.

Co możesz zrobić?

  • nie przestawiaj mebli i sprzętów w domu, aby nie komplikować sytuacji. Staraj się w miarę możliwości usunąć niebezpieczne przedmioty z miejsc, w których porusza się pies senior. Być może będzie trzeba zabezpieczyć schody tak, aby wyeliminować ryzyko upadku.
  • wychodząc na zewnątrz zawsze trzymaj psa na smyczy.

Tak naprawdę pies o wiele bardziej polega na innych zmysłach niż wzrok i dosyć szybko zacznie poruszać się pewnie korzystając z innych, świetnie rozwiniętych zmysłów.

stary pies może ślepnąć
Stary pies może ślepnąć

Pies senior, to problemy z sercem

Serce, wątroba i nerki to trzy organy najbardziej narażone na choroby spowodowane wiekiem.

Psy generalnie nie cierpią na podwyższony cholesterol, ciśnienie krwi czy ataki serca. Dotykają je jednak głównie dwie choroby: niedomykalność zastawki mitralnej (MVD) oraz zastoinowa niewydolność serca (która jest efektem tej pierwszej).

Częstszą przypadłością jest niedomykalność zastawki, szacuje się, że choruje na nią od 30% do 75% psów w podeszłym wieku. Jest to choroba typowa dla seniorów – z upływem lat procesy starzenia powodują, że mięsień sercowy staje się mniej sprężysty, podobnie jak zastawki, co oczywiście wpływa na mniej sprawne pompowanie krwi do serca.

W wyniku tego krew cofa się do lewego przedsionka serca, co z kolei powoduje nienaturalne jego powiększenie. Na zastawki działa większe ciśnienie, czyli koło się zamyka. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala ją opanować na tyle, że pies może pozbyć się uciążliwych objawów.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jest szereg typowych objawów problemów z sercem, należą do nich:

  • niechęć do wysiłku fizycznego (Twój pies nie chce się ruszać lub robi to z dużym wysiłkiem, stara się “oszczędzać”)
  • ospałość, apatia, długie spanie,
  • ciężkie dyszenie, szybki oddech (nie związany z wysiłkiem),
  • kaszel (szczególnie po wysiłku oraz zaraz po obudzeniu się).

O chorobie serca może też świadczyć szereg innych, choć typowych objawów:

utrata apetytu, wagi, nadmierne ślinienie, blade (ewentualnie niebieskie lub szare) dziąsła i/lub język, brak zainteresowania aktywnością, “suchy kaszel” przypominający próbę szczekania, omdlenia.

Jak opiekować się psem seniorem?

Jak już wiesz, pies senior wymaga nieco innej opieki niż młody psiak. Warto postawić na zapobieganie niż później martwić się o efekty leczenia. Oto kilka rad, które warto stosować mając pod opieką starszego psa:

  • zapewnij regularne wizyty u weterynarza, co najmniej raz w roku warto skontrolować zdrowie starszego pupila. Wiele chorób jest ukrytych i niektóre objawy możesz po prostu przeoczyć,
  • kontroluj wagę psa, szczególnie jeśli chodzi o nadwagę (starsze psy z reguły mniej się ruszają, a każdy zbędny kilogram to dodatkowe obciążenie dla starych stawów), jeśli pies traci na wadze, również należy to skonsultować z lekarzem,
  • podawaj starszemu psu odpowiednią karmą, karmy dla psich seniorów powinny mieć przede wszystkim zmniejszoną ilość białka, ale i tłuszczu,
  • wzbogać dietę psa o kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które świetnie sprawdzają się u psów z problemami ze stawami, odgrywają one istotną rolę w zapobieganiu oraz łagodzeniu zmian chorobowych oraz likwidowaniu ognisk zapalnych.
  • suplementuj glukozaminę i chondroitynę, ich bogactwo zapewnia sprawne stawy, naturalne źródła ich występowania to pancerzyki skorupiaków. Na rynku na szczęście jest wiele gotowych produktów uzupełniających, które znacznie ułatwią Ci zadanie.
  • myj psu zęby! Jakkolwiek dziwnie to by nie brzmiało, ma swoje uzasadnienie, gdyż wewnątrz jamy ustnej mogą tworzyć się ogniska zapalne np. wywołane odkładającym się kamieniem,
  • zapewnij starszemu psu optymalną ilość ruchu dostosowanego do wielkości, stanu zdrowia i wieku,
  • zapewniaj psu rozrywkę podrzucając np. zabawki
  • zapewnij właściwe miejsce do wypoczynku – dopasowane do wielkości psa, a także jego ewentualnych przypadłości (miękkość, przeciąg, hałas itp.).

Pamiętaj

Opieka nad psem to spora odpowiedzialność. Biorąc pod dach szczeniaka musimy być gotowi, że nasz psi członek rodziny będzie się starzał na naszych oczach. Pamiętajmy wszyscy o tym, że pies jest nam wierny całe życie i że jego przyjaźń nie mija wraz z wiekiem.

Możesz też pomóc psom seniorom na kilka sposobów: możesz zaadoptować psiego staruszka (uwierz, zwykle to najmniej kłopotliwe psy). Możesz też rozliczyć wkrótce swój PIT przekazując 1% Twojego podatku na odpowiednią organizację np. Fundację Towarzystwo Weterynaryjne, która zajmuje się leczeniem psich seniorów.

nieludzka starość
Fundacja nieludzka starość

Źródła:

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 01:03

2 comments

  1. Labrador w marcu skończył 14 lat. Choruje na serce, stawy i uszy prawie w ogóle nie słyszy. Wieczorami dyszy i przemieszcza się …. apetyt doskonały, spacery wolne uwielbia … w ciągu dnia rano i wieczorem dostaje Cardiovet.

    Uszy są czyszczone i masowane,

    Niesamowity przyjaciel .. jak pomóc aby było mu lżej…. mniej bolały stawy … czymś nasmarować?

    1. Aneta Buczak

      Zajmujemy się zdrowym żywieniem psów i niestety nie wiemy jakimi specyfikami (jeśli w ogóle takie są) można smarować psie stawy. Wiemy natomiast, że ulgę przynosi kilka dobrych praktyk, gdzie najważniejsza to dieta.

      Taki psi senior powinien jeść karmę składającą się z możliwie jak najprostszym składem (jak najmniej składników) i jak najbardziej naturalnym. Do tego dobra suplementacja, dużo kwasów Omega-3 i niezbyt forsujący ale regularny ruch. Poza tym z takich domowych sposobów – lekkie ogrzewanie stawów powinno przynieść ulgę. Podkładka pod legowisko psa może zapewnić mu dodatkowy komfort, szczególnie w chłodne dni. Zawsze należy też suszyć psa po mokrych spacerach. Można próbować ogrzewać poszczególne stawy, używając termoforu zawiniętego w koc lub ręcznik (ale nigdy nie zostawiać psa samego z termoforem).

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,