Stres u psa
Czasem w trakcie nocnego spaceru wyskakuje nam spod nóg sarna. Ja ledwo żyję z przerażenia, a Westa nawet nie przerywa sikania (jeśli akurat wtedy sika). Bywa też odwrotnie. Z niezrozumiałych dla mnie powodów moja suczka w biały dzień nie chce przejść koło drzewa rosnącego za naszym blokiem. Albo też kuli ogon, gdy widzi kogoś z parasolem.
W takich właśnie chwilach głęboko odczuwam ogromną różnicę w odbiorze ludzkiego i psiego świata. Zacząłem zgłębiać temat i przeglądać różne publikacje w poszukiwaniu informacji na temat tego, skąd się bierze stres u psa.
Okazało się, że jest całkiem sporo zjawisk i czynności, które mogą zestresować nasze psy, a dla mnie i dla Ciebie są zupełnie naturalne i nie budzą niepokoju.
Pisałem już w innych artykułach, że stres jest przyczyną wielu różnych problemów zdrowotnych. Dlatego zostań ze mną jeszcze chwilę i przeczytaj. Może w ten sposób pomożesz swojemu pupilowi.
Stres ma negatywny wpływ na zdrowie i długowieczność psa
Kiedy Twój pies przeżywa stres, jego organizm wyzwala nadmierną ilość norepinefryny (hormonu kontrolującego reakcję walki lub ucieczki). Może to mieć wpływ na skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz na jego motorykę. Następstwem tych zjawisk może być biegunka.
Sama w sobie może już być przyczyną stresu zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie (szczególnie, jeśli zestresowany pies z biegunką musi przebywać kilka godzin sam w domu). Jeśli przyczyna stresu nie zostanie usunięta, stres może z jednorazowego wydarzenia rozciągnąć się w chroniczny problem, który zmieni Wasze życie w koszmar.
Im więcej wiesz na temat tego, co powoduje stres u psa, tym łatwiej będzie Ci podjąć skuteczną akcję antystresową. Poznaj więc objawy i możliwe konsekwencje stresu u psa.
-
Forza10 Armonia nadpobudliwość sucha karma dla psa169,90 zł – 604,60 zł
-
Forza10 Intestinal Active Jelita Układ Pokarmowy – sucha karma dla psa172,90 zł – 557,80 zł
Najczęstsze objawy i wyzwalacze stresu
Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynarii Małych Zwierząt (BSAVA) opublikowało w 2009 roku listę :
10 objawów wskazujących na stres u psa:
- Oblizywanie nosa/pyska
- Ziewanie
- Dyszenie
- Osłabienie lub brak apetytu
- Biegunka
- Obniżanie lub podkulanie ogona
- Klapnięte lub położone po sobie uszy
- Skulona sylwetka i/lub szukanie schronienia
- Drżenie/trzęsienie się
- Nasilone odgłosy – skomlenie, wycie, szczekanie
Pamiętaj, że pies to nie człowiek i warto wiedzieć jakie rzeczy mogą powodować u niego stres czy nawet agresję. O kilku z tych rzeczy dowiesz się we wpisie 9 rzeczy, których nie wolno robić psu
W tym samym wydawnictwie opisanych zostało
10 najczęstszych wyzwalaczy stresu:
- Coś nowego – pojawienie się nowych rzeczy, ludzi, zwierząt w otoczeniu psa
- Głośne dźwięki – fajerwerki, błyskawice itp
- Zmiany w otoczeniu – przeprowadzka, podróż
- Zmiana w składzie osobowym otoczenia – nowe dziecko, nowe zwierzę, goście, utrata członka rodziny itp.
- Zmiana w rozkładzie dnia – nowa praca, koniec/początek wakacji, urlop
- Wprowadzenie restrykcyjnych metod treningowych – obroże elektryczne, krzyczenie, bicie
- Naruszanie przestrzeni osobistej – przeszkadzanie w odpoczynku, przytulanie, całowanie, ciągnięcie “na siłę”
- Zbyt mała aktywność typowa dla rasy – zaganianie, bieganie, aportowanie
- Osamotnienie – rozłąka z innymi członkami rodziny/stada
- Złe relacje z innymi członkami rodziny (zwierzętami i ludźmi)
Części wyżej wymienionych czynników wywołujących stres nie da się uniknąć.
Nie zmienisz przecież decyzji o przeprowadzce, ani nie powiesz szefowi, że nie przyjdziesz na drugą zmianę, bo Twój pies źle to znosi. Jak jednak widzisz, niektóre elementy na liście można lepiej kontrolować i popracować nad tym, żeby niepotrzebnie nie wpływać negatywnie na psychikę psa.
Na przykład:
- Zamień system szkolenia oparty na karaniu na szkolenie pozytywne
- Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny znają i przestrzegają prawa psa do snu i wypoczynku oraz przyjacielskiej opieki
- Większość psów, w szczególności ras pracujących, potrzebuje znacznie więcej codziennych ćwiczeń. Świetnym sposobem na redukcję stresu będzie podniesienie poziomu codziennej aktywności.
- Psy to stworzenia towarzyskie, które odczuwają samotność i nudę, gdy muszą zostawać same przez długi czas.
Jeśli Twój rozkład dziennych zajęć zakłada wielogodzinną nieobecność w domu, pomyśl o zatrudnieniu kogoś, kto dotrzyma towarzystwa psu co jakiś czas.
9 sposobów na zmniejszenie poziomu stresu psa
Kiedy wychodzisz z domu, zostawiaj psu coś, co pachnie Tobą
- Kup i zostawiaj zabawkę z wypadającymi smakołykami (kong), aby Twój pies nie nudził się sam w domu
- Jeśli to możliwe, zostawiaj w domu cicho grające radio, muzykę – odciąga to uwagę psa od dźwięków zewnętrznych i zapewnia uspokajający “mikroklimat” dźwiękowy.
- Rozważ zakup dyfuzora uspokajającego zapachu. Feromony zawarte w takich kompozycjach zapachowych działają uspokajająco.
- Zapewnij psu możliwie dużo zabawy i ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
- Jeśli wiesz, że zdarzy się coś, co wywołuje stres u Twojego psa (noworoczne fajerwerki, odpustowe strzelanie petardami) puść wcześniej uspokajającą muzykę, która może wpłynąć łagodząco na stres.
- Jeśli Twój zestresowany pies pozytywnie reaguje na uścisk, pomyśl o specjalnym ubraniu antystresowym (Thundershirt). Dla wielu psów może to być dobre rozwiązanie.
- Kup specjalną karmę, która zawiera dodatki ziołowe (waleriana, L-teanina, lipa) które uspokajają temperament i zmniejszają ogólną tendencję do zachowań lękowych.
- Stosuj karmę antyalergiczną, bogatą w kwasy omega3. Stany zapalne wywoływane przez toksyny znajdujące się w komercyjnych karmach wywołują stan podrażnienia i niepotrzebnego pobudzenia, który dodatkowo przyczynia się do zwiększania stresu.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, zapraszam do kontaktu.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Data pierwszej publikacji: 24 lipca 2020 @ 22:15