Zabawy z psem w wodzie – 6 pomysłów

zabawy w wodzie
Zabawy z psem w wodzie – 6 pomysłów

Lato – czas upałów, wypoczynku i beztroskich zabaw. A jakby tak połączyć potrzebę zabawy i ochłody? A do tego dodać świetnie spędzony czas z psem? W dzisiejszym wpisie podaję pomysły na zabawy z psem w wodzie – 6 zabaw z psem i wodą w rolach głównych.

Nie ma znaczenia, czy wybierasz się nad morze, jezioro, rzekę, czy spędzasz czas w swoim ogrodzie.  Zachowując pewne środki ostrożności, Ty i Twój pies możecie bezpiecznie bawić się w wodzie.

Jakie wybrać zabawy z psem w wodzie?

1.Pierwsza myśl: basen dla dzieci!

przegrzanie psa
Jeśli chodzi o zbawy z psem w wodzie – basen dla dzieci to wersja typu light

Jeśli masz podwórko lub patio, ustaw dla swojego psa brodzik lub basenik dla dziecka. Nawet psy, które nie lubią pływać, często lubią po prostu brodzić w płytkiej wodzie. Jeśli możesz, postaw na twarde plastikowe baseny dla dzieci lub baseny specjalnie zaprojektowane dla psów. 

2.Pościg za zraszaczem – ulubiona zabawa z psem w wodzie

zabawy z psem w wodzie zraszacz 1
Zabawy z psem w wodzie bez wchodzeniem do wody

Pamiętasz, jak fajnie było skakać nad zraszaczem, gdy byłaś dzieckiem? Wiele psów również lubi tę zabawę. Zabawa + podlewanie trawy, czyli przyjemne z pożytecznym. Twój pies może czerpać wielką przyjemność z pogoni za wodą w tę i z powrotem, jedyne co, to upewnij się, że nie zaczyna go ta zabawa frustrować i nie będzie próbował gryźć wąż lub sam zraszacz.

3.Zabawa w aportowanie w wodzie

W przypadku psów, które lubią bawić się w aportowanie i są gotowe na wszelkie zabawy z psem w wodzie, ta zabawa to wyższy poziom! Użyj zabawek, które unoszą się na wodzie. Może to być dysk z gumy, który świetnie nadaje się do aportowania ponieważ jest lekki, a pies nie ma problemu z chwytaniem go.

sum plast dysk max zapachowy z gumy 25cm 1

Dodatkowo dysk pachną wanilią, dzięki temu po zabawie pies przyjemniej pachnie. Zacznij od wrzucania ich do brodzika. Następnie zachęć psa do ich wyciągnięcia.

zabawy z psem w wodzie aport
Zabawy z psem w wodzie – wyławianie zabawki

A jeśli twój pies nie miał nigdy do czynienia z wejściem do głębszej wody? Oto 

kilka kroków jak wprowadzić psa do wody za pomocą zabawki do aportowania:

zabawy z psem w wodzie przyzwyczajanie
Zabawy z psem w wodzie – jeśli pies się boi, dobrze zacząć od oswajania

1.Zacznij od brodzenia w wodzie, z psem przy nodze. Rzuć zabawką do aportowania niezbyt daleko od siebie, ale na tyle daleko, aby pies musiał po nią ciut podpłynąć.
2.Przywołaj psa z powrotem do brzegu.
3.Gdy będzie spokojny, powtórz krok z aportowaniem zabawki. Zmuszenie psa do brodzenia razem z tobą, aby rzucić zabawkę, wymaga od niego zapamiętania jej lokalizacji. To ważne, bo buduje spokój, skupienie i umiejętność rozwiązywania problemów. Rzucenie przedmiotu i natychmiastowe wysłanie po niego psa może sprawić, że pies stanie się trudny do kontrolowania.
4.Nie rozpraszaj uwagi psa. Żadnych innych psów, dzieci, łodzi, wystrzałów, ani nic podobnego. 

zabawy z psem w wodzie zacheta
Zabawy z psem w wodzie – zacznij od brodzenia

4. Nietypowe zabawy z psem w wodzie: unoszenie się wodzie / surfowanie

Jak myślisz, czy Twój pies może lubić surfing? Zabawy z psem w wodzie to nie tylko brodzenie i aportowanie. Surfing to świetna zabawa, którą mogą cieszyć się psy każdej wielkości. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku tratwy basenowe wykonane specjalnie dla psów lub te przeznaczone dla dzieci. Oczywiście wszystko pod właściwym nadzorem. 

zabawy z psem w wodzie tratwa

Jak wykorzystać tratwę?

Powoli wprowadź psa na tratwę z płytkiej wody. Następny poziom: rozważ nauczenie swojego psa surfowania! Naprawdę, Twój pies też może nauczyć się surfować. Od dużych psów po małe i od codziennego surfowania na plaży po zawody surfingowe – surfing psów to wszechstronna, wysokoenergetyczna aktywność dla tych czworonogów, które nigdy nie mają dość wody. Jeśli zainteresował cię temat, możesz podglądnąć jak uczą się psy w Southern California dog Ricochet. A gdy już zapragniecie wyjść z przydomowego ogródka, możesz zgłosić psa do Światowych Mistrzostw Surfingu Psów – kto wie jak potoczą się losy twojego pupila. Żarty żartami, a tymczasem, jak widać na zdjęciach na stronie mistrzostw, są psy, które żyją tą aktywnością.

zabawy z psem w wodzie szkola pl

5.Szukanie zatopionej zabawki

Do płytkiego brodzika lub spokojnej, płytkiej wody wrzuć zabawkę, która nie unosi się na wodzie. Może to być również smakołyk, aby zachęcić psa do zanurzenia pyszczka w wodzie w celu odzyskania “zguby”. Ta zabawa jest doskonała dla psów, które lubią brodzić, a nawet psów, które mogą mieć wątpliwości co do potrzeby zamoczenia łap.

Do tej zabawy z psem w wodzie świetnie nada się gumowe ringo. Ringo to ulubiona zabawka psów, a jego kształt pozwali ci na modyfikowanie zabawy według twojej (i psa) inwencji. Jaskrawe kolory ułatwią znalezienie zabawki w wodzie, a po skończonym szaleństwie możesz wrzucić ją do…zmywarki.

sum plast ringo zapachowe z gumy 1

6.Nurkowanie przy nabrzeżu

zabawy z psem w wodzie brodzic
Zabawy z psem w wodzie – czasami trzeba cierpliwości

Nurkowanie na nabrzeżach zbiorników wodnych jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów np. w USA  – psy wskakują do basenów, rywalizując ze sobą o to, który pies może skoczyć najdalej. Jeśli wiesz już, że twój pies lubi pływać, poszukaj w swojej okolicy – być może ktoś już wpadł na pomysł, aby założyć taką szkółkę pływacką dla psów. Możliwe, że jest ktoś, kto oferuje sesje treningowe i możliwość pracy z trenerem pływania dla psów. Jeśli nie ma takich możliwości, a pytani o nie ludzie patrzą na ciebie nieco dziwnie, sama spróbuj zachęcić swojego pupila do pływania. Zwykle, jeżeli jest jakaś przeszkoda we wchodzeniu psa do wody, to najczęściej dotyczy ona zamoczenia pyszczka i łap przez psa. Samo pływanie zwykle nie stanowi problemu. 

zabawy z psem nauka
Mały nie znaczy, że mniej odważny!

Przekonywać, czy odpuścić? 

Ucząc psa pływać, najlepiej zacznij od płytkiego miejsca, gdzie możesz iść obok swojego zwierzaka. Powoli wejdź do wody. Pozwól swojemu psu przyzwyczaić się do mokrych łap. Być może twój pies to urodzony pływak i od razu połknie bakcyla do pływania. Jeśli strach przed wodą jest duży, nie rób nic na siłę. Daj psu czas na oswojenie się i podjęcie decyzji. Pamiętaj też, że pies obserwuje twoje reakcje i zachowanie, dlatego nie okazuj zdenerwowania, bo pies od razu to wyczuje.

zabawy z psem w wodzie zmuszac
Daj psu czas na oswojenie się i podjęcie decyzji

Jedną z najlepszych rzeczy w lecie jest możliwość ochłodzenia się wodą. Możliwości jest wiele – od domowego ogródka czy działki do pobliskiego jeziora, czy nawet morza. W końcu wakacje to czas wyjazdów w różne ciekawe miejsca. A gdyby tak mieć partnera do pływania!? Jeśli mieszkasz w pobliżu przyjaznego psom jeziora lub plaży albo masz przydomowy basen, zdecydowanie powinnaś zachęcić swojego psa, aby dołączył do Ciebie na kąpiel.

Pamiętaj, że zabawy z psem w wodzie to nie tylko możliwość ochłody i czas radości dla psa i jego opiekuna. Kontakt z wodą daje mnóstwo możliwości ruchu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie swojego psa.

Przebywając z psem na dworze, zwróć uwagę na to, aby pies się nie przegrzał. Nasze czworonogi również odczuwają dyskomfort z racji upału. Przegrzanie psa może być dla niego bardzo niebezpieczne. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszam do przeczytania artykułu Przegrzanie psa – jak uniknąć przegrzania, udaru u psa

[mailerlite_form form_id=1]

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Źródła:

Sassafras Lowrey, 6 Water Games to Play With Your Dog This Summer

Grayson Schaffer, Introducing a Dog to Water for the First Time

Data pierwszej publikacji: 4 sierpnia 2020 @ 11:49

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,