ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Zacieki pod oczami u psa

Czerwono-brązowe ślady wokół oczu psa, najłatwiejsze do zauważenia u psów o białej lub jasnej sierści. Skąd się biorą?

zacieki pod oczami u psa
Zacieki pod oczami u psa – skąd się biorą i co robić?

Zwykle są wynikiem tego, że pies wydziela zbyt wiele łez lub że łzy nie mogą normalnie odpłynąć. Oczywiście, futro psa naturalnie ulega pewnym przebarwieniom – nie zawsze jest możliwe, aby psy były idealnie czyste. Jednak nadmierne odbarwienie, szczególnie wokół oczu, wskazuje, że pojawił się jakiś problem.

Łatwiej jest zapobiegać zaciekom, niż próbować się ich pozbyć, gdy już się zaczną. W tym artykule oprócz przyczyn zacieków znajdziesz też sposoby ich łagodzenia oraz zapobiegania. 

Dlaczego futro psa brązowieje?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Maltańczyków każda rasa psów o białej sierści może wykazywać tendencję do pojawiania się zacieków pod oczami. Tendencja ta może być kwestią genetyki. Wówczas pies wytwarza łzy w nadmiarze, co prowadzi do większego przebarwienia niż u innego psa, nawet z tego samego miotu. Brązowe zabarwienie pod oczami spowodowane jest obecnością cząsteczek zwanych porfirynami.

Porfiryny zawierają żelazo i są wytwarzane, gdy organizm rozkłada czerwone krwinki. Cząsteczki zawierające porfiryny są wydalane przez łzy, ślinę i opuszki łap. To żelazo zawarte w cząsteczkach powoduje ciemnoczerwone lub brązowe zabarwienie. Plamy te mogą stać się jeszcze ciemniejsze, jeśli zostaną wystawione na działanie promieni słonecznych.

Zacieki pod oczami tworzą się przy nadmiernym wydzielaniu łez

Ponieważ ślina również zawiera porfiryny, u psa, który wylizuje łapę lub ogon, możesz również zauważyć brązowe lub czerwone odbarwienia w miejscach wylizywanych. Jednym słowem, to nie kolor jest problemem, a przyczyna nadmiernego wydzielania płynów (łez czy  śliny), która uruchamia cały proces odbarwiania.

Czerwone drożdże na psiej sierści

Oprócz porfiryn, do przebarwień mogą się również przyczyniać czerwone drożdże (Pityrosporum). Jeśli występuje nadmierne łzawienie, wilgoć może sprzyjać wzrostowi tego typu drożdży. Jeśli przyczyną brązowienia sierści twojego psa są drożdże, wyczujesz charakterystyczny, choć wcześniej nieznany zapach utrzymujący się w okolicach oczu. Zacieki pod oczami będą również widoczne.

Zacieki pod oczami mogą występować również na ciemniejszym futrze np. u pomeraniana

Jak się okazuje, drożdżakowe zapalenie skóry jest niezwykle powszechne. Najczęstszymi objawami infekcji drożdżakowej na skórze psa są 

Ciekawe jest to, że to ten sam rodzaj drożdży, który może również powodować infekcje ucha.

Jeśli twój pies ma często wilgotną sierść na pyszczku, a infekcje drożdżakami nawracają, możesz zmienić miskę z wodą na butelkę z wodą. Kolejną kwestią jest podanie psu do picia wody o niskiej zawartości żelaza, ponieważ żelazo w zwykłej wodzie powoduje zacieki pod oczami u psa. Podobnie jak w okolicach odbytu czy łap.

Alergia

U części psów alergie i nietolerancje pokarmowe atakują element układu wzroku, oczy i okolice oczu. Charakterystyczne dla niektórych ras białych zacieki pod oczami to wcale nie cecha rozpoznawcza! Psy tak samo jak my cierpią na alergie i reagują na wiele takich samych rzeczy, na które my jesteśmy uczuleni. Niektóre pokarmy, kurz, pyłki, pleśnie i ukąszenia owadów – to najczęstsi winowajcy.

Epizod alergii to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego na substancję występującą w diecie lub środowisku psa. Zwykle objawia się to nadmiernym łzawieniem, zaczerwienieniem i swędzeniem, tak jak u ludzi. Pies pociera oczy, wzmagając stany zapalne i wywołując wtórne infekcje. A ponieważ psy uwielbiają jeść i uwielbiają przebywać na zewnątrz, najczęściej przyczyną alergii jest jedzenie lub czynniki środowiskowe, takie jak pyłki. Psy częściej niż mogłoby się wydawać, cierpią na alergie wywoływaną przez swoją dietę i czynniki sezonowe.

Zacieki pod oczami mogą występować już u szczeniaka

Co na alergię?

W naszej ofercie mamy antyalergiczną karmę przygotowaną dla psów z problemami z oczami m.in. zaciekami, czy brązowieniem futra wokół oczu. Jest przeznaczona dla psów, u których alergie i nietolerancje pokarmowe atakują elementy układu wzroku, oczy i okolice oczu.

Szczególnie zalecamy stosowanie karmy Forza10 Lux Active, gdy zaobserwujesz następujące problemy:

Zacieki pod oczami u psa – jak zapobiegać?

Płyny do przemywania zacieków na skórze

Kiedy szczotkujesz swojego psa, posyp go odrobiną skrobi kukurydzianej. Skrobia kukurydziana pochłania oleje, zakrywa wiele plam i usuwa zapachy. Na rynku dostępne są również specjalne płyny do usuwania przebarwień oraz szampony wybielające dla psów. Możesz użyć na przykład Francodex Płyn do oczu dla psów i kotów. Zapobiega on występowaniu brzydkich śladów na sierści wokół oczu, usuwa kurz, który podrażnia oczy i może powodować zapalenie spojówek.

Płyn do oczu Francodex dla psów i kotów

Łagodzi podrażnienia i pomaga w oczyszczeniu kanalików dzięki zachowaniu identycznego pH jakie mają łzy psa czy kota.

Propozycją wartą sprawdzenia jest Super Beno Płyn do usuwania przebarwień, produkowany przez znanego wszystkim kociarzom Benka. Płyn usuwa żółte i brązowe zacieki przy oczach, w okolicy pyszczka, a nawet łap. Zawiera kwas borowy, który skutecznie wybiela sierść.

Wybielanie sierści może wspomóc płyn Super Beno

Co ciekawe, można go stosować do pielęgnacji fałd skórnych u ciemniejszych i “bardziej obwisłych” ras jak buldog, czy shar pei. 

Aby zapobiegać zaciekom pod oczami u psa, szczególnie gdy ma do nich tendencję, warto na co dzień używać płatków do czyszczenia oczu 8in1 Eye Cleansing Pads 

Płatki do oczu pomogą utrzymać tę okolicę w czystości

Usuną zaschniętą wydzielinę i przebarwienia powstałe wokół oczu. Regularne stosowanie skutecznie zapobiega ponownemu powstawaniu nacieków z łez i śliny. 

Szampony do jasnej sierści

Jeśli plamy są wynikiem działania moczu, spróbuj wytrzeć zwierzę chusteczką zaraz po oddaniu moczu, aby utrzymać ten obszar w czystości. Następnie możesz nałożyć na to miejsce szampon dla psów o białej/jasnej sierści, pozostawić tak na kilka minut, a potem spłukać. Możesz użyć szamponu dla psów o białej sierści Champ-Richer z białą perłą. Idealnie sprawdzi się u ras w typie: Maltańczyk, West Highland White Terrier, Shih tzu, Samojed, Coton de Tuléar, Setery i inne rasy, które często wymagają rozprawienia się z zażółceniami na szacie. 

Szampon Champ-Richter z białą perłą nie tylko wybiela, ale i pielęgnuje

Tak naprawdę gama szamponów jest bardzo szeroka i właściwie wszystko sprowadza się do tego, czego szukasz. Możesz postawić na bardziej naturalne rozwiązania jak sugeruje producent szamponu Vitakraft Vita Care. Oprócz działania zapobiegającego odbarwieniom, szampon działa łagodząco i odżywczo (olejek norkowy).

Szampon z olejem norkowym dla białych psów

Kusząca jest również cena, ponieważ szampon jest wyraźnie tańszy od innych tego typu produktów.  

Jeśli natomiast szukasz czegoś w wersji premium lub połączenia pogromcy przebarwień i zacieków z profesjonalną pielęgnacją, masz Over Zoo Szampon Dogs Premium do jasnej sierści. Proteiny jedwabiu, ekstrakt z cytryny, wyciąg z bursztynu to nie tylko usuwanie przebarwień, ale i wzmocnienie sierści i ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Bogaty odżywczo szampon dla psów o jasnym umaszczeniu

Utrzymanie pyszczka w czystości to pierwsza linia obrony przed brązowieniem białego futra psa. Pomocne może być częstsze mycie łagodnym, specjalnym szamponem. Możesz też użyć niektórych dostępnych w sklepach specjalnych kremów, które nakłada się pod oczy, aby łzy spływały po nich bez wchłaniania (wazelina też powinna dać sobie radę).

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób oczu u psa? Zajrzyj do wpisu Choroby oczu u psa – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Lanh Ma, Why Is My Dog’s White Hair Turning Brown?

Tear Stains In Dogs

Mike Clark, Tear Stains Under Dogs’ Eyes: What They Mean And What You Should Do About Them

Data pierwszej publikacji: 8 grudnia 2020 @ 23:54

Exit mobile version