Choroby oczu u psa – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Czy zauważyłaś, że oczy Twojego psa są załzawione, a wokół nich tworzą się ciemne zacieki? A może wydają się zbyt wysuszone? Zaczerwienione? Spuchnięte? Oko to bardzo wrażliwy organ, którego śluzówka szybko i niezwykle intensywnie reaguje na wszelkie urazy, alergie i problemy zdrowotne.

choroby oczu u psa - przyczyny, leczenie, zapobieganie
choroby oczu u psa

Jak rozpoznać nadmierne łzawienie i wydzielinę z oczu psa?

Nadmierne łzawienie to powszechny problem psów i często ignorowany do momentu rozwinięcia się w ostry stan chorobowy. W kolejnej fazie, po łzawieniu, może rozwinąć się zapalenie z wydzieliną – przezroczystą, białą, żółtą, a nawet zieloną, sugerującą obecność bakterii. Kiedy z oka psa płyną „łzy”, zwykle jest to już oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego. Łzawieniu mogą towarzyszyć inne nieprawidłowe objawy ze strony oka takie jak:

 • szklisty wygląd oczu
 • zaczerwienienie i / lub obrzęk powieki (zapalenie spojówek)
 • zaczerwienione lub „przekrwione” białka oczu (zapalenie twardówki)
 • mrużenie i / lub drganie powiek 
 • odbarwienie i / lub matowienie sierści wokół oczu
 • kłopoty z widzeniem
 • ból lub swędzenie (psy mogą pocierać oczy przednimi łapami lub ocierać się o sprzęty)
95006177 s
Szczeniak maltańczyka już ma charakterystyczne zacieki pod oczami

Odbarwienie wokół oczu, widocznie szczególnie u psów z białym umaszczeniem, to już stan chorobowy. Niestety część opiekunów takich ras jak np. maltańczyki uważa, że brązowe cienie wokół oczu to tylko charakterystyczna cecha rasy…

Przyczyny nadmiernego łzawienia i innych chorób oczu u psa

Jeśli wybierzesz się ze swoim łzawiącym psem do weterynarza, z reguły od razu będzie wiadomo, co dolega Twojemu pupilowi. Po oględzinach i krótkiej rozmowie lekarz zazwyczaj już ma odpowiedź na pytania opiekuna czworonoga i pomysł na leczenie. Oczywiście zdarza się, że rozpoznanie trwa nieco dłużej niż czas wizyty, a to ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań jak np. testów alergicznych.

Przyjmuje się, że 

pewne rasy mają większą skłonność do chorób oczu

Są to z reguły rasy krótkowłose i brachycefaliczne (czyli mające krótką kufę), takie jak shih tzu, cocker spaniel, maltańczyk, buldog i mops. Są one szczególnie podatne na łzawienie, zapalenia i inne choroby oczu ze względu na kształt pyszczka (przewód nosowy jest bardzo krótki, co wpływa m.in. na problemy z odpływem wydzieliny z nosa oraz ze schładzaniem się psa). Podobny problem mogą mieć też psy ras małych takich jak Chihuahua. 

choroby oczu u psa - łzawienie
U tego pomeraniana widać już ropną wydzielinę z oka

Choroby oczu u psa – o czym warto wiedzieć na początek?

Fałdy skóry pyszczka i nosa to fantastyczne wręcz miejsce do gromadzenia się wilgoci… Trochę mniej uwagi i voilà, bakterie otrzymują wymarzoną miejscówkę all inclusive. Co tu dużo pisać, jeśli wspomniane miejsca wokół oczu nie będą utrzymywane w czystości i suchości, infekcja to tylko kwestia czasu.

Infekcje oka

W oku i okolicach oka psa mogą rozwijać się infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Przyczyn może być wiele: od ciała obcego w oku aż po wirus czy bakterie przenoszone przez inne zwierzęta. Poniżej kilka najbardziej typowych przyczyn choroby oczu u psa:

Alergie

Jeśli Twój pies ma alergie środowiskowe, oczy mogą być zaczerwienione i załzawione (to kolejny dowód na to, jak bardzo w toku ewolucji psy się do nas upodobniły!). Porównaj sobie ten psi stan chorobowy do wpływu kataru siennego na ludzi i już wiesz, co czuje czworonóg. W takich przypadkach, podobnie jak u ludzi, mogą czasem pomóc leki przeciwhistaminowe.

97823410 s
opuchlizna i duża bolesność – to już choroba oczu w zaawansowanym stadium

Alergia atakuje najwrażliwsze miejsca, czyli zwykle te wyścielone śluzówką. Często jednak objawy alergii są widoczne w kilku miejscach ciała jednocześnie – w okolicy oczu, pyska, narządów rodnych, a także łap.

(więcej na ten temat w artykule Mój pies liże łapy!)

Uraz

Wszystko, co podrażnia oko, może powodować nadmierne łzawienie. Nawet niewielkie czynniki drażniące lub alergeny mogą powodować, że pies zacznie pocierać oczy, pogłębiając podrażnienie i stan zapalny. A I tak błędne koło się zamyka… Poważniejsze obrażenia oczu mogą wystąpić, gdy coś ostrego zadrapie oko, na przykład zwierzęcy pazur lub drobny przedmiot.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma obrażenia oka, koniecznie zabierz go do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. Tutaj nie pomoże ani przemywanie, ani przepisy z poradnika babci Józi… Pamiętaj, być może decyduje to o tym, czy Twój pies będzie widział… 

Niedrożność przewodów łzowych

U psa przewód nosowo-łzowy odprowadza łzy z oczu przez nos. Jeśli jest zablokowany, łzy szukając ujścia, wypływają w dużej ilości poprzez oko, a nie tak jak zwykle.

łzawa wydzielina
łzawa wydzielina z oczu

Zespół suchego oka (KCS)

Jak zapewne się domyślasz, ten stan charakteryzuje się niedostatecznym wytwarzaniem łez. Oko przyzwyczajone do naturalnej wilgoci nie jest właściwie nawilżane, a to powoduje jego podrażnienie. W efekcie oczy mogą wytwarzać grubą, lepką wydzielinę, powstaje infekcja, ból i problemy z widzeniem. Do rozwiązania tego problemu niezbędna jest interwencja lekarza.

Wrzody rogówki

Otarcie rogówki może być wynikiem urazu, infekcji lub innej choroby oczu. Bez leczenia, owrzodzenie rogówki może stać się bardzo poważne, powodując nawet utratę wzroku, a nawet oka.

Jakiś czas temu leczyliśmy u naszego psa wrzód rogówki. Westa mrużyła jedno oko i intensywnie pocierała je łapą, jednak nie było (jakby się można spodziewać) żadnej narośli, czy zmiany widocznej gołym okiem. Lekarz wpuścił do oka specjalne krople, które zabarwiły zmianę i pozwoliły postawić diagnozę. Leczenie trwało tydzień i polegało na zakrapianiu chorego oka kroplami z antybiotykiem na zmianę z żelem nawilżającym oko.

chihuahua
brązowe zacieki wokół oczu – tu jeszcze w niezaawansowanej fazie

Dwurzędowość rzęs

To wada rozwojowa, gdzie następuje nieprawidłowy wzrost rzęs. Rzęsy rosną wzdłuż powieki i w kierunku samego oka, powodując podrażnienie (swoją drogą, czy wiesz, że ta wada zdarza się też u ludzi?!).

Podwinięcie powieki (inaczej: entropion)

W tym przypadku powieka ma tendencję do podwijania się do wewnątrz. Powieka i rzęsy ocierają rogówkę, powodując podrażnienie. Jak się już domyślasz, wkrótce następuje zapalenie i uruchamia się cała machina łzawienia, wydzielania i ropienia. 

Co zrobić z nadmiernym łzawieniem i wysychaniem oczu psa

Ważne jest, abyś już przy pierwszych oznakach problemu z oczami psa podjęła działanie.

Jeśli wysuszenie jest łagodne, a oczy Twojego psa nie są zaczerwienione lub spuchnięte, należy uważać i czekać. Utrzymuj obszar wokół oczu tak czysty i suchy, jak to możliwe. Jeśli stan nie poprawia się sam lub zauważysz inne oznaki problemów z oczami, szukaj pomocy weterynaryjnej.

115335144 s
Najczęściej w przypadku stwierdzenia choroby oczu u psa, potrzebne jest leczenie antybiotykami

Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić?

Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz:

 1. zapach wydzieliny z oka
 2. żółtą lub zieloną wydzielinę z oka
 3. mrużenie lub drganie oka
 4. zaczerwienienie lub obrzęk oka lub jego okolic 
 5. Twój pies stara się dotykać oko lub pociera pyszczek
 6. problemy psa ze wzrokiem

Problemy z oczami u psa mogą bardzo szybko stać się poważne, jeśli nie są leczone przez lekarza weterynarii. Nie zwlekaj, bo Twój pies może przypłacić to trwałymi problemami z oczami.

Leczenie choroby oczu u psa – czego się spodziewać?

Mało kto chodzi do lekarzy dla czystej przyjemności. Zwierzęta nie są tu wyjątkiem. No i jesteś jeszcze Ty – być może denerwujesz się nawet bardziej niż Twój futrzasty przyjaciel… Czego zatem możesz się spodziewać w gabinecie?

 1. Po pierwsze, lekarz weterynarii zada Ci pytania na temat stylu życia, wcześniejszych problemów zdrowotnych i obecnych objawów, które zauważyłaś u psa. Następnie zostanie przeprowadzone badanie weterynaryjne. 
 2. Lekarz może wykonać tzw. „test łez” – sprawdzi produkcję łez u psa. Specjalne paski papieru określają czas, w jakim  łzy docierają do linii na pasku papieru.
 3. Lekarz może też zastosować bezbolesny, nieszkodliwy barwnik do oczu (zwany plamą fluoresceinową), aby szukać otarć rogówki (i ewentualnych wrzodów).
 4. W zależności od wyników badania i testów wstępnych mogą być zalecane inne badania wzroku.
 5. Następnie Twój weterynarz zaleci leczenie na podstawie diagnozy. Często wiąże się to ze stosowaniem do oczu kilka razy dziennie maści lub kropli leczniczych. Te zabiegi spokojnie wykonasz w warunkach domowych. Czasami przepisywane są również leki doustne.
choroby oczu u psa - badanie
Na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć problemu

W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne, szczególnie jeśli przyczyną jest entropia (wywinięcie powieki) lub inna nieprawidłowość anatomiczna. W skomplikowanych przypadkach weterynarz może skierować Twojego psa do okulisty weterynaryjnego.

Jak zapobiegać chorobom oczu u psa?

Jeśli Twój pies nie ma szczególnych problemów zdrowotnych, najprawdopodobniej ​​możesz zapobiec nadmiernemu łzawieniu i wynikającym z niego problemom, przestrzegając kilku prostych procedur:

 1. Regularnie zabieraj swojego psa do weterynarza na kontrolne badanie.
 2. Utrzymuj włosy wokół oczu psa przycięte tak krótko, jak to możliwe. Często najlepszym sposobem na uniknięcie obrażeń jest zabranie zwierzęcia do psiego fryzjera w celu fachowego i bezbolesnego dla Twojego psa i Ciebie przycięcia włosów.
 3. Jeśli Twój pies ma skłonność do nadmiernego łzawienia, codzienne mycie i delikatne suszenie okolic oczu może pomóc w zapobieganiu problemom z podrażnieniami. Bez recepty optyczne roztwory do irygacji oczu są ogólnie bezpieczne w użyciu, aby utrzymać oczy w czystości i bez zapachu.
 4. Właściwa dieta pozbawiona alergenów/czynników wywołujących alergię. Najczęstszą przyczyną alergii jest zanieczyszczone mięso pochodzące z hodowli intensywnych, gdzie zwierzęta są faszerowane hormonami wzrostu i antybiotykami. To nie pozostaje bez wpływu na nasze zwierzęta domowe. 

W naszej ofercie mamy karmę przygotowaną typowo dla psów z problemami takimi jak choroby oczu.

Forza10 Lux Active (Ophtalmic) – ochrona oczu

Szczególnie zalecamy stosowanie karmy, gdy zaobserwujesz następujące problemy:

 • zapalenie oka, siatkówki lub rogówki
 • zaczerwienienie
 • łzawienie
 • odbarwienie w okolicach oczu i nosa
dog 3019411 1920
Ten westik raczej nie ma problemów z oczami

Dla Ciebie jako opiekuna zapobieganie problemom takim jak choroby oczu u psa to nie tylko kwestia emocjonalna, ale też finansowa. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętaj, że poza tym zapobiegając, ograniczasz złe samopoczucie swojego przyjaciela. Oszczędzasz jednocześnie czas i pieniądze.

Kupując naszą dedykowaną problemom z oczami psów karmę Forza10 Lux Active (Ophtalmic), masz pewność, że problem nie będzie się pogłębiał.  

Chcesz dowodów?

Wielokrotnie otrzymywaliśmy już od naszych klientów informacje o spektakularnym wręcz efekcie działania karmy. Problemy, wobec których bezradnie rozkładali ręce lekarze specjaliści, znikały po kilku tygodniach stosowania naszej kuracji.

Poniżej prezentujemy zdjęcia jednego z pacjentów:

ophtalmic
Na pierwszym zdjęciu wyraźnie widać zaczerwienienie białka oka oraz zbyt mokre (łzawe) oko

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z prezentacją karmy Forza10 Lux Active. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest to odpowiednia karma dla Twojego psa, skontaktuj się, a my rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastąpią wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skontaktuj się z lekarzem. Nasze porady wynikają wyłącznie z naszego doświadczenia i nie mogą być traktowane jak porady lekarskie.

Żródła:

Eye Discharge in Dogs

Jenna Stregowski, Excessive Tearing and Eye Drainage in Dogs

Dog Eye Discharge Causes and Treatments

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:22

2 comments

 1. Na drugim zdjęciu w artykule ten pies to nie chihuahua tylko Pomeranian – szpic miniaturowy.

  1. Dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. A pomeraniana pomylonego z chihuahuą gorąco przepraszamy.

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,