ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

10 najczęstszych fobii u psa – psie lęki – skąd się biorą, co robić

Twój pies ma psie lęki, dziwnie się zachowuje

widząc mężczyznę w płaszczu? Kuli się i chowa słysząc odgłosy burzy? A może cierpi na innego rodzaju fobię? Psie lęki – rzecz, z którą musi zmierzyć się nie jeden psi opiekun…

Psy mogą cierpieć na różne psie lęki,

a te z kolei mogą mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych wymienia się złą socjalizację, predyspozycje genetyczne oraz negatywne doświadczenia. Psie lęki mogą objawiać się kuleniem, drżeniem, ślinieniem, szczekaniem, niszczeniem przedmiotów, a nawet agresją. Zapraszam do lektury artykułu na temat najczęstszych fobii i prób radzenia sobie z nimi.

fobie u psa

1. Lęk przed burzą

Numer 1 na liście pt. psie lęki – naprawdę ciężko znaleźć psa, który nie obawia się błyskawic, grzmotów i pomruków burzy. Siła tej fobii (zwanej astrafobią) może być różna u różnych psów: jedne będą po prostu kłaść po sobie uszy, podczas gdy inne mogą się trząść i szukać schronienia. W skrajnych przypadkach pies może nawet tracić kontrolę nad pęcherzem czy zwieraczami… Psy mogą wyczuwać nadchodzącą burzę na co najmniej kilka czy kilkanaście minut przed nami, z to z powodu o wiele lepszego niż nasz słuchu. Niektórzy badacze twierdzą, że psy wyłapują w powietrzu drobne wyładowania elektryczne, które pojawiają się tuż przed nadejściem burzy.

Co możesz zrobić?

Nr 1 na liście pt. psie lęki to lęk przed burzą
lęk przed burzą

2. Lęk przed fajerwerkami

Strach przed wybuchami i fajerwerkami to kolejna najpopularniejsza psia fobia. Zawsze dziwię się dlaczego część ludzi nie jest w stanie zrozumieć, że nagły hałas i błysk niewiadomego pochodzenia to dla psa horror. Pamiętajmy, że psy słyszą o wiele lepiej niż my! Niewiadome źródło nagłego hałasu i światła spotęgowane przez wyczulony słuch? To musi być ciężkie przeżycie dla naszych czworonogów.

Co możesz zrobić?

lęk przed fajerwerkami

3. Lęk przed byciem samemu

Twój pies niszczy meble, buty, bądź wszystko co popadnie chwilę po tym jak wyjdziesz z domu? A może sąsiedzi skarżą się, że nieustannie szczeka pod Twoją nieobecność? On po prostu boi się zostać w domu sam. Niestety swoją frustrację musi jakoś wyładować… Lęk przed opuszczeniem to nie psi wymysł. On się rzeczywiście bardzo boi. Pomyśl o czasie, w którym przywiozłaś swojego pupila do domu. Prawdopodobnie wybrałaś odpowiedni moment na przyjęcie nowego członka rodziny – długi weekend czy urlop. Poświęcałaś maluchowi każdą chwilę, każdy gest i uśmiech, a teraz nadszedł moment, gdy musi zostać sam… Wiesz, że samotny pies może nawet posunąć się do zachowania kompulsywnego jak np. gryzienie własnego ogona? (czy nie przypomina Ci to nerwowego obgryzania paznokci?) Skoro już wiesz, że może pojawić się problem lub już z problemem samotnego zostania w domu się spotkałaś, mam w zanadrzu kilka rad.

lęk przed byciem samemu

Co możesz zrobić?

4. Lęk przed weterynarzem

I czemu tu się dziwić? Czy Ty z niecierpliwością wyczekujesz wizyty u dentysty? Praktycznie każda wizyta u weterynarza psu kojarzy się z niepokojącymi zapachami, próbami obezwładnienia, zaglądaniem w miejsca, których żaden pies pokazywać nie chce. No i te szczepienia…

Co możesz zrobić?

lęk przed weterynarzem

5. Lęk przed jazdą samochodem

Psie lęki związane z jazdą samochodem mogą wynikać z obawy przed byciem uwięziony lub po prostu  chorobą lokomocyjną. U psów może wówczas występować intensywne ślinienie się, a nawet wymioty. Z drugiej strony, część psów może mieć po prostu złe doświadczenia, które skutecznie zniechęcają je do wejścia do samochodu.

lęk przed samochodem

Co możesz zrobić?

6. Lęk przed schodami

To brzmi niewiarygodnie, ale naprawdę istnieją psy, które boją się wchodzenia na lub schodzenia ze schodów. W większości przypadków jest to wynik niedostatecznej socjalizacji – jeśli szczeniak nie nauczy się korzystać ze schodów, dorosły pies będzie traktował schody jak Mount Everest.

Co możesz zrobić?

lęk przed schodami

7. Lęk przed mężczyznami

Możesz się zdziwić, ale pies może przejawiać strach przed mężczyznami i nie jest to wcale rzadki przypadek. Zwykle takiego typu psie lęki są wynikiem złej socjalizacji lub po prostu doświadczenia (nadużywania siły przez mężczyznę, co może zdarzać się np. u psów z interwencji, schronisk). Nie chcesz pozwolić, by strach był większy od psa? Chcesz swobodnie przechadzać się wśród ludzi? Warto nad tym popracować.

Co możesz zrobić?

Miej na uwadze, że zlękniony pies może warczeć, kłapnąć zębami, a nawet ugryźć – to wszystko objaw panicznego strachu. Nie rób nic na siłę, obserwuj swojego podopiecznego. Jeśli zauważysz zagrożenie lub coś Cię zaniepokoi, przerwij ćwiczenie. W końcu to Ty go znasz najlepiej.

lęk przed mężczyznami

8. Lęk przed obcymi

Psie lęki często wynikają ze strachu przed nieznanym. Nowi ludzie są na wysokiej pozycji tej listy. Kluczem jest socjalizacja, o której szerzej piszę w artykule “Socjalizacja szczeniaka – co robić, czego unikać”

lęk przed obcymi

Co możesz zrobić?

Forza10 Armonia – dla nadpobudliwych psów

9. Lęk przed dziećmi

Lęk przed dziećmi  najczęściej jest spowodowany złą socjalizacją lub złymi doświadczeniami. Zwykle dzieci mają dobre intencje i chcą okazać psu sympatię np. mocno go przytulając lub “wieszając się” na nim. Ludzie często (i niestety błędnie) przekładają typowo ludzkie zachowania na kontakty z psami. Niektóre dzieci z ciekawości ciągną psa za uszy lub ogon. Dla psa komunikat jest jasny: ratuj się kto może! Oczywiście są też psy-oazy spokoju, ale my mówimy tu o psach z trudną przeszłością. Wydaje się, że najlepszą opcją jest wziąć psa do domu,  w którym są już dzieci. W ten sposób unikniemy problemów socjalizacyjnych i prób utrzymania hierarchii w stadzie jakim niewątpliwie jest rodzina.

lęk przed dziećmi

Co możesz zrobić?

10. Lęk przed konkretnymi przedmiotami

Niektóre psy boją się przedmiotów codziennego użytku takich jak miotła, parasol, dekoracje świąteczne, dziecięce zabawki. Są to najczęściej rzeczy, których używamy raz na jakiś czas i które zwykle wprowadzają (z punktu widzenia psa) jakiś zamęt… No bo co byś pomyślała o gwałtownie otwierającym się parasolu, gdybyś była na miejscu swojego czworonoga? No właśnie. Z moich obserwacji wynika, że numerem 1 na tej konkretnej liście jest jednak odkurzacz.

lęk przed przedmiotami

Co możesz zrobić?

Psie lęki są często większe niż sam pies. Mało tego, im mniejszy pies, tym większy wydaje się być jego strach. Pomóżmy swoim pupilom! Nie fundujmy im życia w stresie i obawie przed rzeczami, które nie powinny stanowić dla nich problemu.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Amy Bender, Ten Common Dog Fears and Phobias

James Harleman, 5 Common Dog Fears and How to Help

When Your Dog Is Afraid of Storms

6 Solutions for Dog’s Separation Anxiety

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 00:03

Exit mobile version