11 Sposobów na Długie Życie Psa

Czy wiesz, że poprzez kontrolowanie dziennego poziomu zawartości kalorycznej posiłków wpływasz na długie życie psa? Amerykańscy naukowcy mają bzika na punkcie poszukiwania sposobów na przedłużanie życia ludzi i zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio przebadali wpływ otyłości na długość i jakość życia psów. Biorąc pod uwagę tylko ten jeden czynnik określili ponad 15% wydłużenie życia dzięki zachowaniu szczupłej sylwetki.

11 sposobów na długie życie psa
11 sposobów na długie życie psa

Szczuplejsze psy nie tylko żyją dłużej, ale również dłużej zachowują dobrą kondycję. Tkanka tłuszczowa produkuje hormony prozapalne wywołujące chroniczne stany zapalne w całym organizmie. Te z kolei mogą i bardzo często prowadzą do choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca, cukrzycy i różnych typów zmian nowotworowych. Jakby tego było mało, nadwaga skutkuje apatią, przypadkowymi urazami i przewlekłym bólem, którego pies nie potrafi zasygnalizować, cierpiąc w ciszy. Długie życie psa to życie z lekką wagą.

Co drugi dorosły pies ma nadwagę!

Jako nadwagę określa się przekroczenie wagi idealnej o ponad 15%. A jaka jest waga idealna? Zachęcam raczej do ustalenia ogólnej kondycji fizycznej psa i kształtu jego ciała i dopiero na tej podstawie określenia właściwej wagi. Waga – jako liczba w ujęciu bezwzględnym może nie dawać właściwej oceny i prowadzić do mylnych wniosków.

Czy jest jakiś złoty środek?

Ujmując obrazowo, warto zwrócić uwagę na kilka cech wyglądu psa:

żebra wyraźnie wyczuwalne z minimalną okrywą tłuszczową

talia wyraźnie zwężająca się od żeber (najlepiej obserwować z góry) – linia boczna nie powinna być linią prostą, a już zdecydowanie nie owalem.

brzuch podciągnięty (najlepiej obserwować z boku)

zdrowy pies
szczupły pies to zdrowy pies

Nigdy nie jest za późno na pozytywną zmianę

Uniwersytet stanowy Ohio, który przeprowadził masowe badania nad kondycją współczesnych psów, w podsumowaniu zalecił następujące metody kontroli wagi i utrzymania właświwej kondycji zdrowotnej psów:

1. Nagradzaj swoim towarzystwem

Znajdź sposób na wzmocnienie więzi emocjonalnej z psem, która pozwoli wykluczyć smakołyki (szczególnie te niezdrowe) jako sposób nagradzania.

2. Nie przedobrzaj

Weź pod uwagę fakt, że w interesie producentów karm jest sprzedaż, a co za tym idzie, dzienne normy żywieniowe podane na opakowaniach zwykle są zawyżone.

otyłość to na pewno nie jest gwarancja długiego życia
otyłość to na pewno nie jest gwarancja długiego życia

3. Kontroluj ile je Twój pupil

Miej pod stałą kontrolą podawaną psu ilość pokarmu. Nie wystarczy mierzenie typu – pół szklanki (której? to jest pół, czy trochę więcej niż pół?). Używaj do tego celu wagi, abyś mogła możliwie skutecznie reagować na obserwowane zmiany sylwetce podopiecznego.

O tym jak wybrać karmę dla swojego psa możesz przeczytać więcej w artykule Jak wybrać karmę dla psa? Według aktywności? Naprawdę?

4. Spaceruj dla zdrowia i sylwetki, nie tylko swojej

Spacery z psem mają być żelazną regułą, stałym elementem każdego dnia. Nie wystarczy, że wyprowadzić psa 2 razy dziennie na „siku i to drugie”. 20 minut dziennie to zdecydowanie za mało i nic nie znaczy to, że psu się nie chce. Jeśli mu się nie chce, to prawdopodobnie już występuje nadwaga i wywołana nią apatia.

aktywny spacer
aktywny spacer – dlaczego nie?

5. Obawiasz się, że Twój pies tyje po kastracji?

Jak zwykle w każdym micie jest odrobina prawdy. Faktem jest, że obydwa te zabiegi wpływają na gospodarkę hormonalną psa w wyniku czego naturalne bodźce nie angażują ich w aktywne poszukiwanie partnerów. Skutkiem tego jest zmniejszenie wydatku energetycznego przypadającego na podobną ilość aktywności. Dlatego nie należy przyjmować tego po prostu do wiadomości, tylko skompensować tę zmianę. Mówiąc wprost – psy po zabiegach muszą jeść mniej i ruszać się więcej. Tak – to takie proste.

6. Wliczaj smakołyki w łączną wartość kaloryczną podawanych posiłków

Znam psy, które do miski dostają tyle, ile producent przykazał (co często już może oznaczać – zbyt dużo), ale oprócz tego dostają drugie tyle w postaci różnych nagród, zachęt i oszczędzania typu „dam psu co zostało z obiadu, przecież nie wyrzucę, bo szkoda”.
Zastanów się przez chwilę – pozorna oszczędność skutkuje tym, że Twój pies objada się, tyje, traci zdrowie, cierpi, szybciej umiera w większym cierpieniu. Czy rzeczywiście szkoda wyrzucić tych kilka ziemniaków z sosem (solą, cukrem, glutaminianem sodu i innymi „uszlachetniaczami”) i dać je psu?

nagradzaj z umiarem
nagradzaj z umiarem

7. Zastąp jeden posiłek w tygodniu

porcją gotowanego groszku, brokułów albo innych zdrowych dla psa warzyw (pamiętaj, że nie wszystkie są zdrowe). Dzięki temu obniżysz tygodniową dawkę kalorii a przy okazji dostarczysz przydatnego i często nieobecnego w karmach błonnika.

Możesz sprawić, że super zdrowa karma będzie jeszcze zdrowsza. Jak to zrobić? Przeczytaj w artykule 5 super sposobów, aby zdrowa karma dla psa była jeszcze zdrowsza

brokuły
brokuły

8. Używaj karm tych producentów, którzy zajmują się wyłącznie produkcją karm dla zwierząt

Unikniesz dzięki temu karmienia psa odpadami z produkcji innych produktów spożywczych. Stanowią one rzeczywisty rynek koncernu (niestety – ponad 92% karm dostępnych na rynku to karmy koncernowe, w rzeczywistości odpady z produkcji). Niestety dotyczy to karm reklamowanych i uznanych powszechnie za (o zgrozo!) lecznicze. Prawidłowa dieta to długie życie psa.
Dla swojego dobra możesz przenieść tę zasadę na wszelkie zakupy i wybory, których dokonujesz.

karma
nie stosuj karmy koncernowej

9. Poproś weterynarza o ocenę prawidłowości wagi i ogólnej kondycji psa

Podobnie jak wszystkie wątpliwości dotyczące zdrowia pupila wyjaśniasz z weterynarzem, tak przy każej wizycie poproś o jego opinię na temat wagi i zdrowia. Weterynarz może na podstawie naukowych formuł wyliczyć prawidłową dzienną dawkę energetyczną, jaką powinnaś dostarczać swojemu pupilowi chcąc zapewnić długie życie psa.

10. Karm psa 2 razy dziennie

i za każdym razem wystawiaj miskę z karmą tylko przez 10 minut. Po tym czasie zabieraj ją bez względu na to, czy jest pusta, czy nie. Stały dostęp do jedzenia i jedzenie „według potrzeb” jest bardzo złym nawykiem bardzo szybko rozregulowującym mechanizmy dietetyczne zwierząt.

błagalny wzrok
nie daj się nabrać na ten błagalny wzrok

11. Zapewniaj psu stały dostęp do świeżej, zimnej, czystej wody

Dzięki temu pozwolisz mu na skuteczniejsze oczyszczanie organizmu z toksyn, ale również sprawisz, że procesy trawienne będą przebiegać szybciej.

Zdrowie Twojego psa spoczywa w Twoich rękach. Nie ulegaj pokusie sprawiania chwilowej przyjemności swojemu podopiecznemu tylko dlatego, że tak błagalnie na Ciebie patrzy. Mądry opiekun = długie życie psa!

[mailerlite_form form_id=1] [mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:34

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,