Jak wybrać karmę dla psa? Według aktywności? Naprawdę?

Jak wybrać karmę dla psa? Eksperckie porady czy laickie dyrdymały?

Właśnie facebook podsunął mi pod nos kolejną stronę, na której “eksperci” doradzają jak wybrać karmę dla psa? Że wiek, że wielkość, że aktywność. To tak, jakby ktoś zapytał Cię – jak dobrać buty, a Ty byś mu odpowiedziała – męskie, do biegania, rozmiar 43. Super porada – prawda?  

jak wybrać karmę dla psa
jak wybrać karmę dla psa

Na co więc zwrócić uwagę?

No cóż – kiedy mnie ktoś pyta, jaką karmę poleciłbym dla psa, to przede wszystkim pytam o stan zdrowia. Wymieniam wszelkie problemy, które są oznaką czegoś co może się dziać i pytam, czy takie symptomy są widoczne. Ludzie najczęściej nie mają pojęcia, że wiele psich zachowań to oznaki problemu. Są to m.in. załzawione oczy, brzydko pachnące uszy, potrząsanie głową, saneczkowanie, drapanie się, wylizywanie, nadpobudliwość i zbyt niska aktywność, matowa skóra, łupież, nadwaga, niedowaga, polegiwanie.

drapanie
drapanie

Rozwiąż problem – a nie “wybierz cechę”

Na podstawie takich pytań, a raczej uzyskanych odpowiedzi, doradzam karmę, która te problemy rozwiąże. Wszelkie (o dziwo, a nawet o zgrozo) polecane przez wielu hodowców WIELKIE MARKI rodem z Marsa czy innej… planety typu Nestle, tak głęboko pustoszą organizm psa, że czasem już po roku jest to chodzący obraz nędzy i rozpaczy (choć patyk wiernie przynosi i rzuconą kość dzielnie gryzie – a Pan i Pani się cieszą choć i jedno i drugie stanowi dla psa ogromne zagrożenie). Najczęściej słyszę wtedy “ale on tak lubi tę karmę…”

Jak wybrać karmę
Jak wybrać karmę

Tak więc – wielkość, wiek, aktywność – w 90% rozmów nawet do tego nie dochodzę. Bo to tak, jak bym pytał człowieka kurczowo trzymającego się jedną ręką odłamka skały nad przepaścią, czy może mu wysmarkać nos, bo chyba ma katarek. Przepraszam za ironię, czy wręcz sarkazm, ale zakładam (bo inaczej nie ma sensu), że osoba, z którą rozmawiam, sprawy wieku i wielkości potrafi sama rozeznać. Bo z tą aktywnością, to już nie jest tak łatwo…

aktywny pies
aktywny pies

A teraz droga moja Czytelniczko, pomyśl o nas, ludziach. Czy fakt, że człowiekowi nie chce się ruszyć tyłka z kanapy oznacza, że ma on zmienić dietę? Hmm. No w sumie to całkiem być może. Ale czy na pewno na dietę dla ludzi nieaktywnych? Żeby mu się jeszcze bardziej nie chciało i żeby już całkiem przyrósł do tego telewizora, czy co tam z tej kanapy robi?

wspólne leżenie na kanapie
wspólne leżenie na kanapie

Możesz oczywiście chcieć wzbogacić pożywienie swojego pupila. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule “5 super sposobów, aby zdrowa karma dla psa była jeszcze zdrowsza”

Czy teraz już wiesz, jak dobierać karmę dla psa? 

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:29

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,