Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór – 5 powodów

Czy kot musi wychodzić na dwór?

grafika przedstawiająca kota z obrożą na szyi stojącego w otoczeniu przyrody
Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór?

Zastanawiasz się, czy kot nie powinien wychodzić na dwór, czy może pozwolić mu, aby cieszył się wolnością i wspaniałą przyrodą? Może uważasz, że byłby szczęśliwszy, gdybyś pozwoliła mu żyć dziko jak go natura stworzyła?

Wielu miłośników kotów jest przekonana, że gdy ich podopieczni przebywają co dzień w domu, są po prostu bezpieczniejsi. Równocześnie inni nadal podają argument, że koty to dzikie zwierzęta, które zasługują na swobodę biegania na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że kiedy człowiek udomowił koty, wziął na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i dobrostan. Częścią tej odpowiedzialności jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie naszych futrzanych przyjaciół.

Zastanawiasz się, jakie argumenty przemawiają za tym, aby nie pozwalać kotom swobodnie wędrować? Rozważ, dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór. Oto 5 głównych powodów.

Kot domowy na dworze

Średnia długość życia kota wychodzącego na zewnątrz wynosi tylko 2-5 lat, podczas gdy przeciętny kot domowy może przeżyć 15-20 lat w zdrowiu. Organizacje PETA i American Humane wyróżniły kilka typowych czynników, które radykalnie skracają życie kotów wychodzących na zewnątrz, oraz 5 powodów, dla których warto trzymać kota w domu.

grafika przedstawiająca 5 powodów, dla których kot nie powinien wychodzić na dwór
Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór?

1. Choroby i pasożyty

Ryzyko powrotu kota do domu z pchłami, kleszczami lub innymi pasożytami nie jest jeszcze najgorsze — koty mogą przynosić do domu z wycieczek po okolicy potencjalnie śmiertelne choroby, którymi zaraziły się od innych kotów. Są to:  

FeLV — białaczka kotów 

wywoływana przez tzw. wirus kociej białaczki. Należy do kategorii retrowirusów, tego samego typu wirusa, który u ludzi wywołuje HIV i niektóre formy ludzkiej białaczki. Chociaż nieco podobne, ani FeLV, ani opisany poniżej FIV nie są uważane za choroby odzwierzęce. Oznacza to, że, ludzie nie mogą zarazić się nimi od kotów (koty też nie mogą zarazić się kocimi postaciami tych chorób od człowieka).

FIV – tzw. AIDS kotów (Feline Immunodeficiency Virus)

Wirus niedoboru odporności kotów jest częściej nazywany FIV lub czasami kocim AIDS. Jest to zaraźliwa choroba wirusowa, która zaraża tylko koty. Wirus ma podobny charakter do wirusa wywołującego AIDS, czyli HIV u ludzi. Na szczęście nie możesz zarazić się nim od swojego kota — FIV infekuje tylko koty, a HIV tylko ludzi.

FIV jest wysoce zaraźliwa i śmiertelna i nie ma na nią szczepionki. Jedynym sposobem, aby uchronić kota przed tą śmiertelną chorobą, jest trzymanie go w domu.

FIP — zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (Feline Infectious Peritonitis) 

jest równie chorobą wirusową. Większość kotów zakażonych wirusem wywołującym FIP nigdy nie zachoruje, ale koty, u których wystąpią objawy FIP, zawsze ulegną tej chorobie. Istnieją dwie formy choroby: postać mokra i postać sucha. Obie są niestety trudne do zdiagnozowania.

FIP to złożona choroba będąca wynikiem zakażenia koronawirusem kotów, przy czym tylko niektóre koty zarażone koronawirusem kocim zachoruje na FIP. Jest zaraźliwy dla innych kotów, ale nie dla psów ani ludzi.

mały kot w trakcie wizyty u weterynarza
Jedną z najgroźniejszych chorób u kotów jest FIP

Nosówka kotów (panleukopenia)

jest bliżej spokrewniona z parwowirusem i jest wysoce zaraźliwa. Może być śmiertelna, szczególnie u kociąt. Jest to jedna z chorób, na które domowe koty są rutynowo szczepione.

Warto wspomnieć, że myszy, które Twój kot może zjeść lub przynieść do domu, mogą również powodować wiele innych niebezpiecznych chorób.

Rzadko wspomina się o możliwości raka skóry u kotów w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. U białych i innych jasnych kotów może rozwinąć się rak płaskonabłonkowy, poważna i bolesna choroba.

2. Psy, dzika przyroda i inne koty

kotka z trzema kociętami przebywają na dworze
Wolno żyjące koty też są zagrożeniem

Możesz mieć przekonanie, że twój kot poradzi sobie z drapieżnikiem. Ale czy masz pewność, że mógłby obronić się na przykład przed więcej niż jednym psem? A co z większym dzikim zwierzęciem? Nawet spotkania z innymi kotami, choć zwykle nie są śmiertelne, mogą powodować śmiertelne infekcje. Nie wspominając o obrażeniach, które mogą zmienić życie kota np. powodujących inwalidztwo. To chyba wystarczający powód do tego, że kot nie powinien wychodzić na dwór.

3. Samochody

W przeciwieństwie do większych psów koty rzadko przeżywają potrącenie przez samochód. Nie mają też wrodzonego instynktu trzymania się z dala od ulicy, aby uniknąć uderzenia (czasami wręcz wydaje się, że pakują się wprost pod nadjeżdżający pojazd!). 

kocie siedzące na drzewie
Na dworze na kota czyha mnóstwo niebezpieczeństw

4. Ludzie

Ludzie stwarzają różnego rodzaju zagrożenia. Może to być pozostawianie trujących przedmiotów czy okrucieństwo wobec zwierząt. Luźno chodzący kot może też zostać uznany za niczyjego i zawieziony do lokalnego schroniska lub zatrzymany w nowym domu. Bądź mądra i nie pozwól, aby stało się to z Twoim przyjacielem!

Część ludzi uważa, że wystarczy założyć kotu obrożę z adresówką, która rozwiąże problem. Niestety

obróżka to ogromne niebezpieczeństwo dla kota — może zaczepić się o wystający element np. gałązkę czy pręt. Kot może nie przeżyć takiej sytuacji.

Obrażenia ciała, śmierć lub bycie łatwym celem to ważne argumenty na to, że kot nie powinien wychodzić na dwór.

kot domowy z obróżką z dzwoneczkiem na szyi siedzący na dworze
Wychodzenie na dwór + obróżka z dzwoneczkiem u szyi = duże niebezpieczeństwo…

5. Zagrożenie dla dzikiej przyrody

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jakie straty w dzikiej przyrodzie powodują wolno biegające koty? Jeśli sobie wyobrazisz, że w Polsce tylko w domach żyje około 6 milionów kotów, (w Wielkiej Brytanii 8 milionów, a np. w USA  około 60 milionów…), szybko obliczysz, jak duże zagrożenie dla innych zwierząt stanowią wolno biegające mruczki. Niektóre z gatunków dzikich zwierząt (np. wróble) są już zagrożone, a drapieżnictwo ze strony kotów domowych jest dodatkowym zagrożeniem, któremu można zapobiec.

“Około 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów”, jak podaje Anna Ślązak, autorka artykułu w portalu Nauka w Polsce.

Kwestię tę omawia też dokładnie wpis na innym blogu: Czy kot powinien wychodzić na dwór?

pręgowany kot skaczący przez płot
Wolno żyjące koty przyczyniają się do mocnego ograniczenia populacji ptaków i małych ssaków

Skoro już wiesz, że najlepiej trzymać kota w domu,

jak możesz zapewnić kotu ciekawe życie?

Częstym argumentem przeciwko temu, że kot nie powinien wychodzić z domu jest to, że w zamknięciu będzie się…nudzić. Wcale nie! To, że kot nie powinien wychodzić na dwór nie oznacza, że musi umrzeć z nudów tęsknie spoglądając na wróble za oknem. Prawdę mówiąc, zabawy w domu z reguły są

  • kreatywniejsze
  • bezpieczniejsze

A) Drapaki, wybiegi, budki

Co zapewni niewychodzącemu kotu moc rozrywki, miejsce do drapania, zabawy, a nawet spania? Odpowiedź zawiera się w jednym słowie — drapak. Z punktu widzenia futrzastego przyjaciela im bardziej skomplikowana i wyższa konstrukcja, tym lepiej. Oprócz oczywistej rozrywki kot będzie miał możliwość obserwowania otoczenia z góry, a taka potrzeba jest wpisana w naturę kotowatych.

B) Zabawki

interaktywne

Najpopularniejsze (przynajmniej wśród opiekunów kotów) są wszelakiej maści plastikowe tuneliki i labirynty wypełnione elementami łatwymi do przesunięcia np. piłeczkami. To trochę takie kocie perpetuum mobile, bo można się bawić w nieskończoność. Dla kota zwykle to na tyle duża zagwozdka, że nie ustaje on w próbach opanowania zasad działania przedmiotu.

Oprócz tego Twój kot może rozwijać swoje kocie zdolności w zabawie z użyciem dłuższych i bardziej skomplikowanych torów.

Popularne w kocich domach zabawki to np. małe elementy na sprężynie, różnego rodzaju wypustki, które umożliwią kotu wymasowanie sobie łebka i policzków (doskonały nastrój jest już właściwie pewny).

Jeśli Twój kot jest bardzo aktywny, możesz kupić mu piłeczkę napędzaną silnikiem, która ma przymocowaną giętką myszkę. To idealne rozwiązanie, gdy zdarza się, że nie możesz poświęcić tyle czasu na zabawę z kotem, ile on potrzebuje. To wiele godzin wspaniałej zabawy – aż do wyczerpania baterii (lub kota). Piłka napędzana na baterie porusza się nieregularnie, wyzwalając w kocie prawdziwego łowcę.

opiekunka kota zachęca go do zabawy sztuczną myszką

tradycyjne

Jeśli zapytamy o typowy kształt zabawki dla kota, odpowiedzią będzie MYSZKA! No bo skoro kot nie powinien wychodzić z domu, niech dwór przyjdzie do niego! Sztuczne gryzonie w sklepach zoologicznych zwykle są odpowiednio małe i wykonane z materiału, który zachęca kota do zabawy i noszenia zdobyczy w zębach po całym domu (kwestia sprawdzona na naszym domowym kocie).

Mogą to być zwykłe pluszowe myszki lub dodatkowo wyposażone w intrygujący kota dzwoneczek.

Kot nie powinien wychodzić na dwór, ale od czego są drapaki, interaktywne zabawki oraz kryjówki i grzędy w całym domu? A jeśli mimo wszystko chcesz dać kotu namiastkę zewnętrznego świata, osłonięta weranda (catio) lub spacer na smyczy z dobrze dopasowanymi szelkami pozwolą Twojemu kotu bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu. I oczywiście mnóstwo miłości i uczucia sprawi, że Twój kot będzie zadowolony z pobytu z Tobą w domu.

uśmiechnięta kobieta leżąca na dywanie z kotem

Źródła:

Jennifer Nelson, 5 Reasons To Keep Your Cat Indoors

Franny Syufy, Top Reasons to Keep Cats Indoors

PETA, Why All Cats Should Be Indoor Cats

Data pierwszej publikacji: 17 września 2020 @ 06:42

One comment

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,