Choroby stawów u psa – dysplazja stawu łokciowego

Choroby stawów u psa? Przecież mój pies jest młody!

Twój pies mimo młodego wieku utyka na przednią łapę? Być może jest to spowodowane stanem zwanym dysplazją łokcia. Przypadłość tą można leczyć. Ważne, aby ją zrozumieć i być w stanie rozpoznać, aby Twój futrzany przyjaciel mógł szybko powrócić do dobrej kondycji.

choroby stawów u psa - staw łokciowy
choroby stawów u psa – staw łokciowy

Choroby stawów u psa: dysplazja łokciowa

Jedną z najczęstszych przyczyn kulawizny kończyny przedniej u młodego psa jest stan zwany dysplazją łokcia. Spowodowane jest to nieprawidłowościami wzrostu szkieletu w łokciu psa. Gdy pies rośnie i dojrzewa, stan pogarsza się i prowadzi do wad rozwojowych, a nawet zwyrodnienia stawu. Niestety, im bardziej staw z czasem ulega degeneracji, tym bardziej bolesne może to być dla psa. Dysplazja łokciowa jest częściej obserwowana u psów dużych i olbrzymich ras. Należą do nich m.in. labrador retriever, golden retriever, owczarki niemieckie, rottweilery, nowofundland i berneński pies pasterski.

Objawy dysplazji łokcia u psów

1.Pies cierpiący na dysplazję łokcia może mieć wyraźnie zmniejszony zakres ruchu w stawie.

2.Może nawet wykazywać oznaki bólu lub dyskomfortu po wyprostowaniu lub zgięciu stawu.

3.Pies może trzymać obolałą łapę z dala od ciała i okresowo lub stale kuleć (utykanie pogłębia się podczas ćwiczeń). Problem ten można też zaobserwować jako „sztywność” podczas wstawania po odpoczynku.

4.Z upływem czasu w stawie może również gromadzić się płyn.

choroby stawów u psa
Choroby stawów u psa – zwróć uwagę na ich pierwsze objawy

Objawy dysplazji łokcia u psów

  • ból po wyprostowaniu lub zgięciu stawu
  • przerywane lub trwałe kulawizny, które pogarszają się podczas ćwiczeń
  • trudności z wstawaniem
  • obrzęk stawów
  • niechęć do zabawy lub na spacerze
  • zmniejszony zakres ruchu jednego lub obu łokci

Przyczyny dysplazji łokciowej

Staw łokciowy tworzą trzy kości: promieniowa, łokciowa i ramienna. Z łokciem związane są cztery oddzielne stawy szkieletowe, które mogą powodować choroby stawów u psa, w tym dysplazję łokcia.

Choroby zwyrodnieniowe łokcia najczęściej związane są z problemami, w których stawy nieprawidłowo się rozwijają. Powodują wówczas np. rozluźnienie chrząstki, odrywanie się elementów kości i podrażnienie i zwyrodnienie stawu.

Oprócz wiadomego szybszego zużywania się chrząstki, w stawie dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego objawiającego się bólem i ograniczeniem ruchomości. 

Jak zdiagnozować dysplazję łokcia

Jeśli podejrzewasz, że Twojemu psu dokucza jakaś choroba stawów np. dysplazja łokcia, umów się na wizytę u weterynarza. Weterynarz wypyta cię o okoliczności problemu, zachowanie psa i zbada pacjenta pod kątem ortopedycznym (m.in. poobserwuje chód twojego psa i zapewne zrobi zdjęcie rentgenowskie stawu).

choroby stawów u psa - stawy łokciowe
Problemy ze stawami warto od razu zdiagnozować u lekarza

Zdjęcia radiograficzne pomogą lepiej zobrazować staw. Pokażą, czy nie ma otwartych płytek wzrostu, nieprawidłowości i wszelkich fragmentów kostnych, które mogą powodować podrażnienie. Jeśli radiogramy są dla weterynarza nieczytelne, może wysłać je do radiologa weterynaryjnego w celu interpretacji. Radiolog weterynaryjny będzie lepiej widział bardziej subtelne zmiany w przestrzeni stawowej wywołane dysplazją łokcia.

Czasami do ostatecznej diagnozy choroby stawów u psa mogą być wymagane bardziej zaawansowane testy. Może to obejmować MRI i / lub pobranie próbki płynu z przestrzeni stawowej. Uzyskany płyn stawowy można następnie zbadać pod kątem stanu zapalnego lub infekcji, która może dodatkowo komplikować stan psa.

skok do wody

Leczenie

Opcje leczenia chorób stawów u psa zależą od tego, jak poważny jest stan pacjenta. Jeśli dysplazja łokcia jest łagodna, może być zaproponowane leczenie zachowawcze.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli stan Twojego psa jest cięższy, istnieją pewne opcje chirurgiczne. Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym jest zastosowanie lunety światłowodowej (zwanej artroskopią). Wchodzi się nią do przestrzeni stawu, aby i oczyścić luźne fragmenty chrząstki i / lub kości. W rzadszych przypadkach chirurg może zdecydować się na pracę na otwartym stawie.

Leczenie objawowe

Leczenie objawowe można również osiągnąć stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważnymi składnikami w leczeniu takich przypadków są glukozamina i chondroityna (tutaj polecamy karmę z zawartością glukozaminy i chondroityny – Forza10 Condro Active). Należy też podawać niezbędne suplementy kwasów tłuszczowych, które nawilżą stawy i zmniejszą stan zapalny. Terapie integracyjne, takie jak zimny laser, mogą również być pomocne w zwalczaniu bólu i procesu zapalnego.

zdrowe stawy u psa
Jeśli pies ma zdrowe stawy, chętnie się porusza

Rehabilitacja

Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano dysplazję łokcia, weterynarz może również zalecić rehabilitację. Pies będzie miał przepisane ćwiczenia takie jak pływanie, podwodna bieżnia czy ćwiczenia ruchowe.

Właściwe ćwiczenia mają ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji psów z dysplazją łokci. Ćwiczenie chorego stawu, może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale odpowiednia ilość i rodzaj ćwiczeń może zapobiegać zanikowi mięśni i tyciu. Jest to ważne, ponieważ zanikanie mięśni i dodatkowe kilogramy mogą zaostrzyć zapalenie stawów. Sprawdź u weterynarza, jaki rodzaj ćwiczeń byłby najlepszy dla twojego psa.

Właściwa dieta – ważny element leczenia

Większość psów z dysplazją łokci dobrze reaguje na powyższe terapie i prowadzi zdrowe, szczęśliwe życie. Indywidualne rokowanie twojego psa będzie zależeć od jego wieku, ogólnego stanu zdrowia i ciężkości stawu.

Ważna w chorobie jest właściwa dieta, która nie będzie powodowała tycia i dodatkowego obciążania stawów.

Powinna ona zawierać właściwe składniki działające regenerująco i osłaniająco na chrząstkę stawową (glukozamina i chondroityna, zażywane również u ludzi cierpiących np. na artretyzm). 

W naszej ofercie mamy karmę specjalistyczną, Forza10 Condro Active, działającą na ochronę stawów i kości oraz mającą silne działanie antyoksydacyjne na system mięśniowo-szkieletowy. Karma jest w 3 wersjach: dla szczeniąt, psów średnich oraz dużych.

forza10 condro active all breeds
Forza10 Condro Active Adult – choroby stawów u psa

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Tabitha Kucera, Elbow Dysplasia in Dogs

Canine Elbow Dysplasia

Elbow dysplasia in dogs

Data pierwszej publikacji: 7 lipca 2020 @ 16:22

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,