Shopping Cart

Darmowa wysyłka od 99 zł

Bezpieczny szczeniak w domu – jak zabezpieczyć dom?

Szczeniak w domu to wyzwanie. Dlaczego? Szczeniaki uwielbiają odkrywać, nawet jeśli nam wydaje się to zupełnie nielogiczne. Dla nich przecież wszystko jest nowe i nieznane. Pamiętajmy jednak, że psie maluchy muszą być chronione gdy poznają swoje nowe środowisko, szczególnie przez pierwsze 30 dni życia w nowych domach. Zabezpieczenie szczeniaka w domu jest niezbędnym i na szczęście nieskomplikowanym wyzwaniem, które możesz podjąć, aby zapewnić swojemu szczeniakowi bezpieczeństwo.

szczeniak w domu 7 typowych zagrożeń

Szczeniak w domu – dlaczego powinnaś zabezpieczyć dom?

Szczenię nie wie, co jest bezpieczne, a co nie, więc Twoja rola to nauczenie go różnic i zapobieganie wypadkom. Szczeniak w domu testuje różne przedmioty, reakcje i sposoby robienia rzeczy, aby zobaczyć… co się stanie. Jednak czasem te testy narażają szczeniaka na prawdziwe niebezpieczeństwo.

Ostrzeżenie!

Ciekawski szczeniak w domu może dobrać się do toksyn, choćby takich jak środki czyszczące czy pułapki na owady. Otwory w meblach, ogrodzeniach i innych miejscach w domu to potencjalna pułapka dla wścibskiego malucha – jest duże ryzyko, że młodziak utknie gdzieś lub zostanie ranny.

ogród
Ogród powinien być solidnie ogrodzony

Przygotowując dom przed przyjazdem szczeniaka, możesz zapobiec późniejszym wypadkom i zamiast niepotrzebnie się stresować tym co może się stać, możesz skupić się na spędzaniu czasu z nowym futrzanym przyjacielem.

Szczeniak w domu – 3 kroki zabezpieczenia miejsca

Jest kilka kluczowych rzeczy, które powinnaś zrobić, aby uczynić swój dom szczeniakoodpornym. Zacznij od sporządzenia listy wszelkich oczywistych niebezpieczeństw, które jesteś w stanie wynaleźć w domu. Postaw się w roli małego eksploratora nowej przestrzeni! Nie bój się przejść po domu na czworakach, a nawet przeczołgać się, aby zobaczyć swój dom z punktu widzenia psiaka. Tak naprawdę to dla Twojego dobra.

1. Łatwotłukące się przedmioty

Stoliki kawowe, niskie półki i przedmioty na ziemi są w zasięgu szczeniaka. Sprawdź te obszary pod kątem obecności m.in. dekoracyjnych przedmiotów, które można łatwo strącić rozradowanym zabawą ogonem lub które same się proszą o żucie. W grę wchodzi usunięcie wszystkich przedmiotów, których nie chcesz mieć przeżutych, zepsutych lub połkniętych przez nowego lokatora na czterech łapach. Może to dotyczyć roślin, szklanych czy glinianych ozdób lub wazonów, pilotów telewizyjnych (te ostatnie zdają się być na liście najatrakcyjniejszych rzeczy do niszczenia przez psy). Pamiętaj, że spora część roślin trzymanych w domach jest trująca dla zwierząt! Zobacz które rośliny są szczególnie niebezpieczne w artykule)

animal dog cute young 12162
Mały pies uczy się wszystkiego

2. Kable

Kable leżące na ziemi namawiają do żucia, a to jedne z tych rzeczy, które mogą wyrządzić poważną szkodę szczenięciu. Oparzenia jamy ustnej i porażenie prądem – z tym nie da się dyskutować. Jeśli to możliwe, podnieś te przewody, aby były poza zasięgiem szczeniaka. Pochowaj je za przedmiotami, takimi jak meble, gdzie szczeniak nie jest w stanie się dostać, lub zasłoń je specjalnymi osłonami. Gwarantuję Ci, że szczeniak w domu szybko znajdzie takie niezabezpieczone gumowe przewody i stwierdzi, że są wręcz idealne do łagodzenia swędzenia dziąseł w czasie ząbkowania.  

3. Pojemniki na śmieci

Upewnij się, że wszystkie pojemniki na śmieci, które są na zewnątrz, są wystarczająco ciężkie, aby nie można było ich przewrócić. Zabezpiecz je solidną pokrywą. Uwierz, nie chcesz, aby szczeniak dostał się do wnętrza tej skarbnicy wszelakich “cudowności”, ponieważ wygrzebane tam przedmioty mogą powodować niedrożność przewodu pokarmowego, wymioty, biegunkę, a nawet mogą być toksyczne dla psa.

w parze raźniej
Beztroska zabawa na dworze

4. Ogrodzenie

Jeśli masz na zewnątrz ogrodzenie, sprawdź dokładnie, czy nie ma w nim dziur lub otworów. Jeśli takie uszkodzenia znajdziesz, napraw je. Szczenięta są bardzo ciekawskie i jeśli zobaczą otwór, traktują go jak zaproszenie do wypróbowania. Jeśli nie masz ogrodzenia, nie zostawiaj szczenięcia samego przed domem. W takiej sytuacji zostaje Ci wychodzenie z psem na spacery poza posesję. Upewnij się jednak wcześniej, że obróżka lub szelki i smycz są solidne i uniemożliwiają psu ucieczkę i uszkodzenie ciała.

5. Pułapki na gryzonie

to jedno z największych niebezpieczeństw dla szczeniaka w domu. Usuń pułapki na gryzonie i przynęty na owady, jeśli znajdują się w zasięgu zębów szczeniaka, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Te przedmioty często zawierają toksyny, które mogą być śmiertelne dla każdego zwierzaka – w końcu mają się pozbywać gryzoni uśmiercając je!

6. Sznurki rolet

Jeśli Twoje rolety mają długie sznurki, powiąż je, aby były poza zasięgiem twojego szczeniaka. Jeśli szczeniak zdecyduje się bawić sznurkami (one się przecież same o to proszą!), to właściwie pewne, że dojdzie do uszkodzenia żaluzji i sznurka. Jednak jeszcze gorzej, gdy szczeniak zaplącze się w sznurek lub zje go – może się udusić lub zadławić.

dog 918620 1280
Szczeniak w domu

7. Ogranicz przestrzeń

Zamknij drzwi do pomieszczeń, które nie muszą być otwarte. Ułatwi to szczeniakowi trzymanie się z dala od kłopotów, a Ty będziesz mieć na niego oko.

8. Toaleta

Zamykaj pokrywę toalety, jeśli szczeniak jest wystarczająco wysoki, aby dostać się do muszli. Ryzyko utopienia to jedno, ale nikt też nie chce całować kogoś, kto… pił z toalety.

Co w zamian? 

Przygotuj różnorodne zabawki do żucia, które będzie przeżuwał Twój szczeniak. To zniechęci go do gryzienia innych przedmiotów, takich jak nogi mebli. Psy często gryzą nasze rzeczy z… nudy.

Przygotuj różnorodne zabawki do żucia, które będzie przeżuwał Twój szczeniak. To zniechęci go do gryzienia innych przedmiotów, takich jak nogi mebli. Psy często gryzą nasze rzeczy z… nudy. Jeśli nie masz pomysłów, zajrzyj do artykułu Rzuć, a ja będę żuć – gryzaki dla psa

gryzak
Daj szczeniakowi zajęcie

Regularnie sprzątaj podłogę, aby upewnić się, że nie ma na niej żadnych przypadkowych przedmiotów, które szczeniak będzie próbował zjeść.

Gdy Twój dom zostanie zabezpieczony przed szczeniakami, będziesz mogła cieszyć się czasem z nowym członkiem rodziny i mniej martwić się o jego bezpieczeństwo. Szczeniak w domu to przecież przede wszystkim cudownie spędzone chwile!

Źródła:

Adrienne Kruzer, How to Puppy Proof Your Home

Data pierwszej publikacji:15 czerwca 2020 @ 14:57

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,

Jak radzić sobie z różnymi problemami?

Na obrazku kliknij miejsce, w którym najbardziej widoczne są objawy problemów zdrowotnych Twojego psa
zdrowa karma dla psa - gdzie widoczne są objawy problemu
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Gruczoły okołoodbytowe

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość i agresja

agresja, nadpobudliwość, lęk

zdrowakarma.pl jack russell
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Gruczoły

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość

agresja, nadpobudliwość, lęk