Twój pies żyje po to by żuć
Nie wiem jak Ty, ale ja słysząc “pies” od razu myślę “przeżuwanie”. Pewnie dlatego, że mam wrażenie, że moja Westa z chęcią żułaby cokolwiek. To jej psie hobby nieco mnie czasem stresuje, bo wiem, że tak jak nie wszystko pies powinien jeść, tak też nie wszystko powinien żuć. A czy Ty wiesz jak zapewnić swojemu podopiecznemu możliwość bezpiecznego realizowania psich zainteresowań? Czy wiesz jakie gryzaki są dla psa odpowiednie? Zapraszam do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu.
Żucie to bardzo ważna część życia psa
– szczeniak przeżuwa i gryzie wszystko co może, gdy wyrzynają mu się zęby. Jest to też niezawodny sposób poznawania świata (jeśli masz dzieci to wiesz, że one dokładnie w tym samym celu wkładają wszystko do buzi). Jednak pies nie poprzestaje na okresie szczenięctwa, gdy dorasta żując ćwiczy mięśnie, ale również czyści zęby i jak się okazuje… ćwiczy mózg.
Żucie pozwala też zapanować nad psią nudą, szczególnie dotkliwie dowiadują się o tym niektórzy opiekunowie, którzy zostawiają czworonoga samego w domu.
Jednak niektóre gryzaki dla psa mogą zaszkodzić
i np. spowodować łamanie zębów, ranienie dziąseł, zatwardzenie czy zablokowanie przewodu jelitowego. Poniżej przedstawiam 6 rzeczy, których nie powinien żuć pies:
1. Patyki
Zdziwiona? Przecież w każdej bajce atrybutem psa jest rzucany mu patyk. Uważaj! Po pierwsze odłamki i drzazgi z patyka mogą utkwić w pysku powodując infekcję i zranienia. Po drugie, gdy w takiej formie dotrą do układu jelitowego, mogą spowodować jego zablokowanie lub nawet uszkodzenie.
I jeszcze jedna rzecz: nie rzadkie są przypadki, gdy pies nadzieje się skacząc z impetem na patyk, a to już zwykle sytuacja zagrażająca życiu.
2. Kości
Często podawane jako naturalny gryzak dla psa. Zwróć jednak uwagę, że niektóre kości np. z kurczaka, z racji swej specyficznej budowy mogą rozpadać się na ostro zakończone odłamki, które z kolei mogą ranić przewód pokarmowy psa. W takim przypadku interwencja chirurgiczna będzie niezbędna. Więcej na temat kości znajdziesz w moim wpisie na temat tego czego nie powinien jeść pies.
3. Lód
Mimo, że żucie lodu wydaje się świetnym pomysłem na upalne dni, nie jest to pomysł najlepszy dla psich zębów.
Gryzienie lodu grozi ścieraniem szkliwa, a u małych psów dodatkowo złamaniem zębów.
4. Kamienie
Psy często traktują kamienie jak gryzaki i niestety lubią się nimi bawić… Kamienie mogą, podobnie jak lód, ścierać szkliwo. Poza tym istnieje spore ryzyko, że pies połknie kamień, a to może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, gdzie bez interwencji weterynarza się nie obejdzie.
5. Butelki z wodą
To dosyć popularny “gryzak” dla psa, jednak nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę z tego jakie ponoszą ryzyko. Nakrętka z butelki, która odpadnie od niej w miarę natarczywego gryzienia, może utknąć w przełyku czy dalszej części przewodu pokarmowego. Możemy się również obawiać, że bardziej natarczywy pies rozgryzie plastik na drobne i ostre odłamki, a te stanowią prawdziwe niebezpieczeństwo dla wnętrza psa.
6. Twarde przedmioty
Sugerując się poprzednimi punktami, szybko się zorientujesz co mam na myśli pisząc “twarde przedmioty”. Nie warto oszczędzać i dawać psu to, co nam zostanie z remontu, ogniska czy innych typowo ludzkich “rozrywek”. Pamiętaj, że najbezpieczniejsze gryzaki dla psa to te, które zostały stworzone dla niego.
Na co zwrócić uwagę w gryzakach?
Jest duży wybór wśród gryzaków dla psów. Oczywiście należy zwrócić uwagę na pochodzenie zabawki, gdyż tanie chińskie “gryzaki” tak naprawdę mogą być niebezpieczne dla naszego pupila (odklejające się elementy klejone podejrzanymi substancjami… brr). Kupując gryzak dla psa warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Sprawdź zatem czy zabawka:
- nie jest łatwa w połknięciu
- jest pozbawiona drobnych elementów
- nie jest łatwa w rozgryzieniu
- nie jest sztywna, twarda, nie elastyczna
Staraj się wybierać zabawki, które wspomagają pracę dziąseł i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego.
Jakie gryzaki dla psa wybrać?
Świetnym pomysłem jest połaczenie zabawy z higieną jamy ustnej, co umożliwia chociażby firma Trixie. Do wyboru do koloru: może to być nieco mniejsza (1) Trixie Piłka Mintfresh z kauczuku z miejscem na ukrywanie przysmaków. Nieco większy jest (2) Trixie Wałek Dentafun z miętą gumowy. Dla większych psów i większych psich zębów może być większy gryzak: (3) Trixie Piłka Denta Fun rugby kolorowa 15cm – szczególnie jeśli masz dużego rozrabiakę, który załatwia wszystkie zabawki w 2 minuty (jest odporna na rozgryzanie). A jeśli lubicie się przeciągać, pomyśl nad prezentem typu (4) Trixie Gryzak Dentafun Rolka ze sznurkiem o zapachu mięty Westa kocha te piłeczki i nigdy jej się nie nudzą.
Świetnie sprawdzają się też nieco bardziej tradycyjne piłki-gryzaki. Największą popularnością od lat cieszy się typowa (5) piłka- jeżyk. Jest to piłka z kolcami przeznaczna do zabawy dla średnich i małych psów. Nieco twardsza (6) Piłka zapachowa z kolcami zapewnia psu zabawę na dłuuugie godziny, z uwzględnieniem tych psów które rozbrajają w mog większość swoich zabawek. Jeśli szukasz czegoś, co będzie połączeniem tradycji z nowymi pomysłami na zajęcie psa, sprawdź (7) fosforyzująca piłkę Moonlight. Piłka jest nieco większa niż te tradycyjne (10 cm), poza tym po uprzednim naświetleniu świeci bladym światłem, co pozwala bawić się z psem również po zmroku (i znaleźć piłkę w najbardziej niespodziewanym miejscu). Piłka piszczy. A na koniec propozycja (8) piłka z dźwiękiem wykonanej z kauczuku (do wyboru średnica 6 cm lub 9,5cm). Jest mocna, a naturalna guma, z której ją wykonano pozwala jej odbijać się w różne strony – twój pies oszaleje na jej punkcie!
Problemy z blokowaniem jelit przez ciała obce to częsty powód wizyt w klinikach weterynaryjnych.
Leczenie psa z tego typu przypadłością nie należy ani do przyjemnych, ani do tanich. By uniknąć stresu u siebie, a przede wszystkim u zwierzaka, wybieraj mądrze kupując gryzaki dla psa rekomendowane przez autorytety weterynaryjne.
Nie chcesz, aby pies gryzł wszystko? Skieruj jego energię na specjalnie do tego przeznaczone gryzaki dla psa. W ofercie naszego sklepu znajdziesz np. gryzaki Forza10 Mr Fruit Chew usuwające kamień nazębny (produkt w 100% roślinny).
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
3 Simple Steps to Choose the Best Chews for Your Dog
What Should I Give My Dog To Chew?
Data pierwszej publikacji: 21 maja 2020 @ 23:35