Czego nie powinien jeść pies

Psy są, a przynajmniej były, drapieżnikami

Z tego wynika również, że były zwierzętami mięsożernymi. W trakcie procesu udomowienia psy mocno rozszerzyły swój jadłospis, stając się wszystkożercami i przyswajając do swojej diety wiele pokarmów ludzkich. Jest jednak kilka produktów, których podawać psu nie wolno. Przeczytaj, czego nie powinien jeść pies, aby nie popaść w zdrowotne tarapaty. Czy umiesz wymienić choć 3 takie produkty?

czego nie powinien jeść pies
czego nie powinien jeść pies

1. Czekolada

Na pierwszym miejscu listy pt. czego nie powinien jeść pies. Dla człowieka nieszkodliwa (poza oddziaływaniem niezupełnie odchudzającym) dla psa może stać się trucizną. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli zostawiasz z psem sam na sam swoje dziecko dzierżące dumnie w rączce tabliczkę czekolady. Czekolada zawiera alkaloidy pobudzające wydzielanie adrenaliny, blokujące ukrwienie mózgu psa a w rezultacie zawał i śmierć.

Dla dużego czworonoga dawka śmiertelna to kilka tabliczek; jednak jakoś tak bardziej się boję, że na podawanie czekolady bardziej narażone są chihuahua, westiki i inne niezbyt duże pieski; a dla nich dawka śmiertelna to już znacznie mniej (nie sprawdzajcie ile…) Jeśli w podejrzanych okolicznościach zniknie ze stołu czekolada, a twój pies oblizuje się z zawstydzoną miną natychmiast pakuj go do samochodu i jedź do weterynarza. To naprawdę groźna trucizna. Nie słuchajcie ludzi (czasem poważnych), którzy mówią, że czekolada nie szkodzi, bo oni swoim psom podają i nic. Człowiek też może nauczyć się jeść arszenik, co nie zmienia faktu, że to bardzo silna trucizna.

czekolada dla psa
Czekolada szkodzi psom

2. Cebula

– podobnie jak czekolada, dla ludzi nieszkodliwa a nawet zdrowa, dla psa, a szczególnie kota, jest śmiertelną trucizną. Powoduje w krótkim czasie obniżenie ilości czerwonych krwinek wywołując anemię. Jeśli obserwujesz u swojego psa osłabienie, depresję, spadek wagi i podejrzewasz, że przyczyną mogło być zjedzenie cebuli – odwiedź weterynarza. W szczególnie niekorzystnych warunkach, brak twojej reakcji może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

czy pies może jeść cebulę?
Cebula jest na liście zakazanych produktów dla psa

3. Wątroba

– zawiera duże ilości witaminy A (szczególnie surowa). Wiem, że brzmi to dziwnie, ale to dość wredna witamina, której nadmiar może prowadzić do awitaminozy. Jak zapewne wiesz, wątroba jest też odpowiedzialna za filtrowanie z organizmu toksyn. Pies wraz z nią będzie więc przyjmował wszystko to, co udało się wyfiltrować krowie (czy co tam jest dawcą owej wątroby). Nie jest tak, że pies zjada wątrobę i od razu umiera, ale po prostu uważaj z podawaniem tego specjału. Sam(a) rozważ, czy rzeczywiście pasztet z wątróbki jest tym, co służy twojemu zdrowiu).

4. … a poza tym…

Na tym lista się nie kończy. Jednak w większości jest zgodna z tym, czego i ludzie jeść nie mogą bądź nie powinni. Uważaj jednak z podawaniem psu kości drobiowych. Nie powinieneś dawać mu kości z nóg i skrzydeł – pękają one wzdłużnie i mogą stać się ostrym nożem w żołądku twojego ulubieńca. Wiem, że zburzę stereotyp, ale w ogóle nie podawaj psu kości. Kumulują one wszystkie toksyny, które mogły być podawane zwierzętom w trakcie hodowli. Znacznie zwiększają ryzyko powstania przeróżnych dolegliwości u twojego psa. Nie podawaj grzybów aby nie przyzwyczaić psa do ich smaku. Jeśli tak się stanie, Azor może w czasie spaceru skonsumować na przykład muchomora i nieszczęście gotowe.

Najlepiej znajdź dobrego dostawcę karm,

który wybierze dla ciebie właściwego producenta. Jeśli czytasz do tego miejsca, to pewnie takiego dostawcę masz już na oku 🙂
Jest naprawdę wielu producentów, dla których produkcja zdrowych karm to misja, a nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Ale bądź czujny – sprawdzaj uważnie skład każdej karmy i miej otwarty umysł. Miej na uwadze czego nie powinien jeść pies.

Z powodów podanych na pierwszym miejscu (przy czekoladzie) zrezygnuj z karm producentów, którzy znani są z przetwórstwa kakao i orzechów (bo to z nich robi się czekoladę).

Nie wierz w to, że odpady z produkcji batonów i czekolad wędrują do śmieci.

jaka karma?
jaka karma?

Jeśli masz jakieś pytania na temat karmienia psów, karmy, zapraszam do kontaktu.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem. Lekarz zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 7 lipca 2020 @ 16:37

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,