Dlaczego Twój pies dziwnie się zachowuje?
Wychodzisz ze swoim pupilem na spacer. On jednak zamiast cieszyć się chwilą gorączkowo szuka kawałka trawnika? A potem wymyśla już coraz dziwniejsze sposoby na drapanie się, tarcie i chłodzenie swojej tylnej części ciała. Czyżby zapalenie gruczołów okołoodbytowych? A może już pojawiła się przetoka odbytu u psa? Przeczytaj skąd się bierze ta dolegliwość i jak jej zaradzić.
Kiedy Twój pies trze tyłkiem po trawie lub podłodze, często nie jest to kwestia robaków. W ten sposób pies próbuje sobie ulżyć w cierpieniu, gdy pojawia się problem z gruczołami okołoodbytowymi. Wielu opiekunów psów nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że zapalenie gruczołów okołoodbytowych to jeden z najczęstszych problemów naszych czworonogów (według statystyk, 12% psów cierpi na tę dolegliwość). Gdy zaniedbana, powstaje przetoka odbytu u psa. Bez względu na rasę, wielkość i wygląd, wszystkie psowate, od wilka począwszy na maleńkim chihuahua skończywszy, mogą odczuwać skutki zapalenia gruczołów okołoodbytowych (więcej na temat ich budowy i funkcjonowania przeczytasz w artykule Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa – przyczyny, zapobieganie)
Jak rozpoznać, że to problem z gruczołami?
Twój pies odczuwa wyraźny dyskomfort i ból w czasie siedzenia? Do tego dochodzi
- skubanie,
- wylizywanie i/lub wygryzanie
- bolesne parcie na stolec
- tzw. saneczkowanie czyli tarcie tyłkiem o podłoże
- brzydki zapach
- Próbuje też pozbyć się uciążliwego pieczenia i świądu przez tarcie.
Przy wypróżnianiu może też pojawić się żółta lub krwawa ropna wydzielina.
Zwróć uwagę czy pies nie ma zatwardzenia lub czy nie jest widoczna przetoka odbytu u psa.
Jak powstaje problem?
Gruczoły okołoodbytowe zdrowego psa regularnie produkują i wydzielają brązową oleistą substancję. Wydalana jest z organizmu przy usuwaniu stolca. Jeżeli coś spowoduje zablokowanie wypływu (opuchlizna, zapalenie), dochodzi do jej zatrzymania. Dalej wszystko rozwija się jak przy typowym ropnym zapaleniu.
Co to jest przetoka odbytu u psa? Czym grozi?
Jeżeli zapalenie gruczołów okołoodbytowych jest nieleczone, dochodzi do obrzęku, a w następstwie tego tworzy się ropień, który może otworzyć się wewnątrz jamy brzusznej. Następuje wyciek wydzieliny. Tak powstaje przetoka odbytu u psa. Oprócz oczywistego bólu, pies jest narażony na poważne komplikacje, które mogą się skończyć zapaleniem otrzewnej i śmiercią. Na tym etapie należy podjąć szybką interwencję chirurgiczną oraz zastosować antybiotyki.
Czy można zapobiegać zapaleniu gruczołów okołoodbytowych u psa?
Nie wiadomo dlaczego niektóre psy częściej cierpią na zapalenie gruczołów okołoodbytowych. Zauważono jednak zasadę: bardziej narażone są psy małych ras. Oprócz tego problem częściej występuje u psów cierpiących na:
- otyłość (zmniejszone ciśnienie w okolicy odbytu)
- notorycznie luźny stolec
- niewłaściwą budowę kanałów odprowadzających wydzielinę z gruczołów
- alergie
- urazy i wywołane przez nie zapalenia
- dysfunkcje mięśni zwieracza
- opuchliznę gruczołów (np. z powodu alergii)
- zbyt dużą produkcję wydzieliny
Co robić, gdy pojawi się zapalenie?
Ważne, aby zauważyć problem zwierzęcia jak najwcześniej. Każdy opiekun zna swojego czworonoga najlepiej, dlatego warto zaufać intuicji. Jeżeli wszystko wskazuje na zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa,
- wprowadź karmę, która pomoże rozwiązać problem (możesz ją kupić TUTAJ)
- jak najszybciej odwiedź lekarza weterynarii
- stosuj się do jego zaleceń
- rozważ czy nie nauczyć się jak ulżyć psu przy pierwszych objawach choroby (wiąże się to z samodzielnym opróżnianiem zaczopowanych gruczołów, co może spotkać się z oporem tych bardziej wrażliwych opiekunów)
- zadbaj o odpowiednią ilość ruchu Twojego psa
-
Forza10 Periaction Active – gruczoły okołoodbytowe – sucha karma dla psa172,90 zł – 557,80 zł
Czy dieta może pomóc zwalczyć zapalenie gruczołów?
Zwykle, gdy pojawi się problem, wymaga on wizyty w przychodni weterynaryjnej. Aby problem się nie powtarza, warto spróbować uzupełnianie diety o większą porcję błonnika. To zwiększy objętość stolca i pies łatwiej pozbędzie się obciążenia (w tym wydzieliny z gruczołów). Należy jednak stosować bardzo uważnie, aby nie rozleniwić układu wydalniczego psa. Do tej pory nie potwierdzono, aby jakieś konkretne produkty wpływały na powstawanie problemów z gruczołami okooodbytowymi.
Czy jest prostsze rozwiązanie?
W naszym sklepie mamy specjalnie przygotowaną karmę dla psów z chorobami gruczołów okołoodbytowych. Oczywiście najlepiej zacząć ją podawać jak najszybciej od stwoerdzenia objawów, zanim jeszcze pojawi się przetoka odbytu u psa. Jednak, podawanie tej karmy zmniejszy problem na każdym etapie jego istnienia. Karma ta skupia się na wyeliminowaniu możliwych przyczyn zapaleń m.in. alergii i niedobór składników mineralnych.
Jak działa karma Periaction Active Forza10?
- zapobiega wywoływaniu reakcji alergicznych (dzięki obecności czystego białka)
- pomaga uruchomić naturalne zdolności organizmu do leczenia – dzięki zawartości białek hydrolizowanych (układ odpornościowy nie rozpoznaje ich jako niebezpieczne dla organizmu)
- przeciwzapalnie (tłuszcze roślinne i rybne, w tym kwasy Omega3)
- przyspiesza i wspomaga leczenie – dodatki: kurkuma, papaja, granat, aloes, pomidor, winorośl – wzmacniają efekt leczniczy karmy i przyspieszają ustąpienie objawów.
UWAGA: rezultaty osiąga się stosując Forza10 jako jedyną karmę dla psa.
Masz więcej pytań? Odezwij się, a ja chętnie na nie odpowiem.
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
Anal Sac Disease in Dogs
Anal Gland Problems in Dogs (and Cats)
Tammy Hunter, DVM; Ernest Ward, DVM, Anal Sac Disease in Dogs
Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:44