Problemy ze stawami u psów – przyczyny, objawy, pomoc

Problemy ze stawami u psów

Problemy ze stawami u psów to zwykle efekt licznych uszkodzeń w wyniku biegania, skakania, upadków. Im więcej ruchu i nietypowych aktywności, tym ryzyko uszkodzeń większe, które dla niektórych psów może skończyć się wręcz inwalidztwem. W dzisiejszym wpisie przybliżę najczęstsze przyczyny i objawy problemów ze stawami oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

problemy ze stawami
problemy ze stawami

Czy wiesz skąd się biorą problemy ze stawami u psów?

Problemy rozwojowe

W tym przypadku kwestia dotyczy dysplazji stawu biodrowego lub łokciowego, kiedy to stawy rozwijają się w nieprawidłowy sposób. Duże rasy mają skłonność do dysplazji. Wówczas części tworzące staw “nie pasują” do siebie idealnie, co powoduje ból, artretyzm i  w efekcie końcowym problemy z chodzeniem.

Rasy szczególnie podatne na tego typu problemy to m.in. owczarek niemiecki, rottweiler, nowofundland, berneńczyk. Problemy ze stawami u psów dotyczą dużych ras głównie ze względu na specyfikę wzrostu: szybki przyrost masy w dość krótkim czasie.

problemy ze stawami
najczęstsze problemy dotyczą stawów kolanowych i biodrowych

Problemy wynikające ze zużycia stawów

mogą się wiązać z różnymi przyczynami, ale najczęściej dotyczą zwyrodnień więzadła krzyżowego oraz zwyrodnienia chrząstki stawowej związanego po prostu ze starzeniem. Więzadło ma to do siebie, że nie zrywa się od razu, jest to długotrwały proces, który wiąże się ze stopniowym osłabianiem włókien, co w efekcie końcowym doprowadza do częściowego lub całkowitego zerwania.

rottweiler
rottweiler to jedna z ras zagrożonych dysplazją

Jak rozpoznać zerwane więzadło?

W początkowej fazie występuje obrzęk stawu. Pies wyraźnie odciąża chorą kończynę, trzyma ją wyprostowaną z przodu, siada na zdrowej kończynie. Częsta jest też sztywność w chorym stawie,która jest widoczna tuż po odpoczynku. Lekarz zbada pacjenta dotykowo, jeśli będzie trzeba wykona RTG, aby sprawdzić ułożenie kości tworzących staw.

Co dalej?

W zależności od przypadku, są dwie drogi: doprowadzenie psa do odpowiedniej kondycji bez udziału chirurgii oraz interwencja chirurgiczna, niezbędna w zaawansowanych przypadkach. Ważne jest, abyś w porę zauważyła problemy psa i w porę na nie zareagowała. Pozwoli to uniknąć stresu, bólu i zapewne sporej ilości wydanych pieniędzy. Założę jednak wariant bardziej optymistyczny i na nim się skupię.

Jak możesz zahamować pierwsze objawy problemów ze stawami?

Unormowanie wagi ciała psa

Nadwaga wiąże się z większym naciskiem na stawy czyli pogłębianiem problemu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym problemom ze stawami jest osadzający się w stawach tłuszcz – idealne środowisko do tworzenia się zapaleń! Utrzymuj też dobrą kondycję mięśniową psa – odpowiednia masa mięśniowa pozwoli mu utrzymać stawy jak i całe ciało w dobrej kondycji.

aktywność
aktywność pomoże utrzymać prawidłową wagę

James L. Cook, dyrektor działu diagnostyki ortopedycznej (the Comparative Orthopaedic Laboratory) na Uniwersytecie w Missouri zaznacza, że oprócz standardowych leków,

należy zwrócić szczególną uwagę na dietę psa.

Nadmienia, że w specjalnie przygotowanych karmach znajdziemy dodatki poprawiające kondycję stawów: oleje z ryb, które pomagają zwalczyć zapalenia (omega 3), glukozaminę i chondroitynę. W wywiadzie dla portalu weterynaryjnego Webmd, Cook mówi też, że warto postawić na rehabilitację, która obecnie jest coraz częściej i z powodzeniem stosowana w walce z tego typu przypadłościami.

pies kochający aktywność
pies kochający aktywność

Czy powinnam ograniczyć aktywność mojego psa?

Warto to zrobić do czasu postawienia jednoznacznej diagnozy w przeciwnym razie narażasz swojego czworonożnego przyjaciela na większą szkodę. Oczywiście jeśli choroba jest zaawansowana i wymaga interwencji chirurgicznej, należy oszczędzać psa. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie poradzenie się lekarza prowadzącego leczenie. Każdy przypadek jest inny i nie warto narażać psa na pogłębienie dolegliwości. Problemy ze stawami u psów mogą być naprawdę dotkliwe.

Czy mogę uchronić mojego szczeniaka przed problemami ze stawami w przyszłości?

Jeśli decydujesz się na zakup szczenięcia z hodowli, prześledź historię jego rodziny (szczególnie jeśli pies należy do którejś z dużych ras). Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki np. dysplazji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrany przez Ciebie maluch również będzie ją miał. Pamiętaj, masz prawo pytać! Jeśli natomiast zdecydujesz się przygarnąć kundelka, najprawdopodobniej nie masz się czego obawiać – różnorodność genetyczna raczej wyklucza problemy ze stawami. Reszta wskazówek pokrywa się z tymi, których należy przestrzegać lecząc psa z niegroźnego przypadku problemów ze stawami:

  • utrzymywanie prawidłowej wagi,
  • dobra karma i
  • aktywność fizyczna.

Tak naprawdę wiele z opisanych problemów można uniknąć zawczasu reagując na pierwsze objawy.

aktywny szczeniak
aktywny szczeniak

Chcesz gotowe rozwiązanie?

Chcesz podawać swojemu psu karmę, która rozwiąże jego problemy? Karmę, która pozwoli Ci spać spokojnie, a Twojemu psu pomóc w walce z problemami stawowymi? Forza10 Condro Active wspiera chrząstkę stawową w przypadkach osteoartretyzmu oraz redukuje nietolerancję składników pokarmowych. To karma specjalistyczna opracowana przez Dział Badań i Rozwoju Forza10. Jej celem jest walka z alergiami pokarmowymi, których skutkiem są schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego.

Mięso ryb morskich oraz wysoka zawartość nienasyconych kwasów Omega3 – EPA i DHA, białko najwyższej jakości i doskonałej przyswajalności to sprawdzony przepis na właściwe odżywianie organizmu dorosłego psa. Karma przeznaczona szczególnie psa wchodzącego w podeszły wiek (senior), ze szczególnym uwzględnieniem ochrony stawów i kości oraz silnego działania antyoksydacyjnego na system mięśniowo-szkieletowy. Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Forza10 Condro Active
Forza10 Condro Active

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Dog Joint Health: Pain, Osteoarthritis, and Other Joint Problems

Chirurgia i anestezjologia

Data pierwszej publikacji: 23 maja 2020 @ 23:53

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,